Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nastere prin cezariana


Recommended Posts

Buna, Ma numesc Oana, sunt insarcinata in 3 luni. Am solicitat de la d-na doctor Dorobantu Magdalena sa ma ia in evidenta pentru a naste cu ea. Din pacate, se pare ca nu se impaca deloc cu ideea de cezariana. Este adevarat ca am vorbit cu dansa doar de 2 ori pana acum, insa am mare nevoie de ajutor: 1. Cum o pot convinge ca vreau sa nasc prin cezariana? 2. Daca nu reusesc sa o conving, credeti ca Dl. Doctor Strajean, de exemplu, tot de la Medicover, m-ar accepta la dansul? 3. Stiti daca dl. doctor in cauza este de acord cu cezariana, daca mamica o solicita? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Exact, iar motivele mele sunt nenumarate. Cele mai importante sunt legate de teama ca nu pot aduce copilul pe lume fara sa ii fac rau prin nastere normala. Nu ma vad rezistand la 8-10 ore de travaliu. Iar apoi copilul sa fie scos cu forcepsul. Recunosc, mi-e frica de mor si de cezariana, dar macar asa bebe are sanse mult mai mari sa fie OK. Multumesc foarte mult pt raspuns. Imi poti da o parere si pt partea a doua a intrebarii?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tentatia sa aduci argumente contra nasterii prin cezariana, mai ales daca ai trecut prin ea, este mare. Eu m-am straduit sa nu o fac, fiindca fiecare graviduta are motivele ei, fiecare simte ce e mai bine pt ea si copil. Asa cum as spus si Alinushca, nu e cea mai mare fericire sa fii operata, dar nici nasterea naturala nu e intodeauna sigura. Oricum, sunt cazuri si cazuri. Dar asta este deja off topic, fiindca nu are rost sa discutam aici despre cezariana, tu nu ai cerut informatii despre asta ci altceva. Din pacate, eu nu te pot ajuta cu alte informatii fiindca nu sunt din Bucuresti. Poate ar fi bine sa intrebi si pe la Odisee, acolo s-ar putea sa gasesti mai mult ajutor (daca nu ai intrebat deja si acolo). Dar hartia de la oftalmolog este general acceptata, ca varianta daca dai de vreun medic incapatanat. Numai bine![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pt raspuns. Distinse mamici, Stie cineva ceva despre d-na doctor Magdalena Dorobantu de la Giulesti, care profeseaza si la Medicover? M-ar ajuta cateva pareri "proaspete" pt a stii dc am facut alegerea corecta sau dc tb sa imi caut alt medic. Vreau neaparat cezariana-stiu ca exista multe mame" eroine" care au nascut normal, insa eu nu ma numar printre ele;) Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, bine ai venit pe forum si sarcina usoara. Si o nastere asemenea. Daca dai o cautare pe google cu numele medicului, vei gasi pareri despre aceasta de la mai multe persoane. Poate te vor ajuta. In ceea ce priveste cezariana, acum 7 ani aveam si eu aceleasi temeri ca si tine, ca nu voi putea naste normal, ca forcepsul, ca durerea, ca vacuum-ul... etc. Si am cautat un medic care sa fie de acord cu cezariana. Si l-am si gasit. Acum, regretul meu major este ca nu am intalnit pe nimeni dispus sa vorbeasca cu mine si sa imi povesteasca mai multe despte nasteri, ca nu am intalnit oameni care sa imi spuna ca nasterea naturala nu-i chiar asa bau bau cum cedeam eu, etc. La a doua sarcina, la 5 ani distanta dupa prima cezariana (si tot cam atatia ani ca sa-mi revin din trauma suferita si sa imi asum una noua), am incercat o nastere naturala, Din pacate nu s-a putut, pentru ca la 37 de saptamani am avut o ruptura uterina, descoperita numa' printr-o minune. Si uite cum o banala cezariana era sa puna capat si mie si fetitei mele... ACum, la a 3a sarcina, iese din discutie posibilitatea de nastere naturala, o sa ma imprietenesc iar cu durerile de dupa, cu cosmarul mersului la baie, cu plansul la fiecare incercare de a rade, cu teama de infectie, de fapt, cu toate "placerile" pe care le ofera cezariana. Unde mai pui ca riscurile la care se expun mama si bebelusul sunt mai mari decat la nasterea naturala. Si, ca sa revenim la medicul de care ai intrebat, eu, dupa ce am citit pe forumuri despre ea, nu stiu daca m-as mai duce. Insa este important cum te simti tu in prezenta ei. Si mai este important sa afli si maternitatea unde naste medicul ales de tine. Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [gravi] 16+ [baietel] [url="http://b1.lilypie.com/egJwp3.png"]Creste fata mica...[/url] [url="http://by.lilypie.com/g90Jp3.png"] Creste si minunea Rebeca[/url] http://community.webshots.com/user/Berecutza http://community.webshots.com/user/bebeca2004 http://community.webshots.com/user/bebebeca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...