Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nastere prin cezariana


Recommended Posts

Multumesc frumos pt raspuns. Distinse mamici, Stie cineva ceva despre d-na doctor Magdalena Dorobantu de la Giulesti, care profeseaza si la Medicover? M-ar ajuta cateva pareri "proaspete" pt a stii dc am facut alegerea corecta sau dc tb sa imi caut alt medic. Vreau neaparat cezariana-stiu ca exista multe mame" eroine" care au nascut normal, insa eu nu ma numar printre ele;) Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

O alta solutie pentru ca cezariana sa fie acceptata este un titru mare de anticorpi, daca ai incompatibilitate de Rh. Eu pe asta m-am bazat pana in ultimul moment, dar nu am reusit sa conving persoana in cauza sa-mi dea hartia cu anticorpi...in schimb, am convins medicul cu care am nascut[:)] Si eu sunt pentru cezariana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, ca orice viitoare mamica si mie mi-a fost foarte teama de nastere,dar totusi imi doream sa nasc normal stiind ca iti revii mai repede.Am avut ghinionul sa nu pot naste normal deoarece bebe era prea mare asa ca am facut cezariana.Sa nu te gandesti ca scapi mai usor.La cezariana nu poti sa il iei pe bebe in brate imediat( sta la terapie intensiva 24 ore),laptele nu vine foarte repede(la mine nu a venit deloc)si sangerarea este mult mai abundenta la cezariana.Eu te-as sfatui sa mai discuti cu doctorul si sa intrebi si dezavantajele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Am ascultat pareri pro si contra ambelor tipuri de nastere. Poate ma poti ajuta sa imi clarific doua dintre marile temeri legate de nasterea normala, povestindu-mi cum a fost la tine: 1. Cum pot eu sa imping atatea ore fara sa pun presiune pe bebe si sa ii fac rau? 2. Cum sa ma impac cu ideea ca voi fi taiata din fata in spate si ca doua luni, in loc sa fiu 100% cu bebe, eu sa ma chinui de sa mor pe la toaleta, cu dureri din iad? M-ar ajuta si daca mi-ai spune daca esti o tipa slabuta sau mai implinita si dc nasterea in discutie este prima sau nu. Stiu ca intreb prea multe lucruri, dar m-ar ajuta enorm aceste raspunsuri. Multumesc Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu, nu ca mi-ai adresat mie intrebarile, dar poate te ajuta raspunsul meu. Sunt slaba, am luat in prima sarcina mai putin de 13kg. Aratam ca un pai care a inghitit un pepene. Ca sa-ti faci o idee, aveam mai putin de 58kg la 1,67m. Am nascut natural, la spital privat. Asa mi-am dorit. Nu stiu cine ti-a zis ca impingi ore si pui presiune pe bebe? La mine expulzia a durat maxim 15 minute. am impins de cateva ori si gata. Nasterea naturala, fara complicatii, nu-i face nici un rau lui bebe, din contra e mult mai benefica pt el. De taiat, nu te taie din fata in spate [bang]...nu vorbim de macelari, ci de dr care ti-a urmarit sarcina si care se gandeste ca si tu esti femeie, nu numai mama. Eu am avut complicatii cu epiziotomia si cu toate astea, marti am nascut, sambata puteam deja sa stau in fund, sa plimb bebe, sa fac totul normal. E adevarat ca ai niste senzatii mai ciudate un timp mai lung (depinde de fiecare) cd mergi la toaleta, dar nu e vorba de durere. Sper din tot sufletul sa iei cea mai buna decizie pt tine si bebe. Eu sunt pro nastere naturala, dar inteleg si pe cele care vor cezariana. Asculta-ti medicul, ca stie ce vorbeste. Si citeste mai mult, sa vezi si ce inseamna o cezariana pt bebe. A...sa nu uit, eu mi-am revenit f repede, de fapt din maternitate am plecat fara burta, la plaja nici nu se cunostea ca am nascut (fara sa fac sport, ca n-am avut timp). Laptele mi-a venit imediat, am alaptat pana am ramas din nou gravi. Succes! ========== Corina Mamica de Arianna Maria [copil] si [gravi] 35+ [baietel] [url="http://picasaweb.google.com/corinagheorghe2005"]POZE CU PRINTESA[/url] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Corina&year=2010&month=11&day=5&babycount=1"]BEBE2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oau... pai eu am avut dureri de la cezariana 3 luni, in orice pozitie!!! Cat mi-as fi dorit sa fi putut sa nasc normal, dupa travaliu sa cer si eu de mancare si sa imi tin copilul in brate normal, ca altele, nu sa stau la reanimare 2 zile fara sa ma pot misca, cu perfuzii si injectii de 3 ori pe zi timp de o saptamana!!! cu branula in mana care zgaria caputul copilului... of, imi pare rau ca esti asa de speriata de nasterea normala! Am prietene care au nascut normal si peste o saptamana au putut sa umble prin magazine, eu am mers 3 luni cocosata de durere, cand am venit acasa nici dus nu am putut face, m-a spalat sotul pe cap. Macar la taietura de la nasterea naturala te chinui cand esti la toaleta, dar cu cealalta te vei chinui toata viata intr-un fel sau altul. Cand se schimba vremea ma mananca de mor, acum ca sunt insarcinata trebuie monitorizata tot timpul. Pot aparea aderente, infectii, etc. Din pacate lui bebe ii poti face rau si la cezariana, de exemplu mie mi l-a atins cu bisturiul pe capusor, am avut noroc ca nu a fost la ochi, de exemplu. Am zis ca nu ma lansez in discutia asta, pro sau contra cezariana, dar trebuie sa stii ca pot fi lucruri urate si neplacute si la cezariana, dar de-asemenea poti auzi variante ale unor mamici care s-au refacut f rapid. E gresit sa crezi ca cezariana este o chestie facila, azi te taie si peste cateva zile esti fresh. Eu am avut noroc mare cu faptul ca la spitalul unde am nascut se face tratament cu anticoagulante aproape o saptamana, fiindca abia anul asta am descoperit ca am o problema medicala care poate avea consecinte neplacute in cazul unei interventii chirurgicale daca nu se face anticoagulant intensiv. Puteam sa mor in alt spital unde nu se practica asta. Am incercat sa iti arat si altfel cezariana, ar fi pacat sa regreti ca ai ales-o. [pup]
[gravired]12+ DPN 15 aprilie 2011 FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, si eu am facut anul acesta cezariana. Am nascut pe 26 iunie, acum am 3 luni de la operatie si daca nu as vedea taietura nici nu zici ca am fost operata, nu am dureri, ridic (baietelul meu are deja 6700 grame). Prima zi am avut dureri mari,la ora 11 am iesit din operatie si seara la 20 am facut cativa pasi. Operatia s-a vindecat repede si bine. Singura problema pe care am avut-o a fost ca timp de o saptamana m-a durut foarte foarte tare capul, anestezia mea a fost rahie. Nu imi pare rau ca am ales cezariana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ei nu e chiar asa nu speriati biata fata in halul asta eu am 2 cezariene ambele s-au impus,prima din cauza de pozitie pelvina a bebelushului si a doua logic din cauza de uter cicatricial la prima operatie(cu anestezie rahi) m-am ridicat din pat la 8 ore de la operatie laptele a venit a2a zi si la o saptamana de la nastere zburam ca un fluturas prin carefour la ucmparaturi,deci nu se pune pb de mers cocosat cateva luni[bang] acum la a2a operatie m-am recuperat mult mai greu , am stat 24de ore lata in pat si am cerut intr-una calmante[q] nu pot sa zic de ce asa mare diferenta intre operatii....poate ca-s mai batrana cu 2 ani[:D]eu stiu...cert e ca nici acum cu tot chinul nu am avut probleme majore si deja sunt pe picioarele mele chiar daca ma mai doare operatia ...il ridic pe david in brate ,de fapt am fost nevoita sa-l iau de cand m-am intors acasa ca plangea cand m-a vazut cu bb mic in brate oricare ar fi alegerea ta eu iti urez nastere usoara si un bb sanatos!
Mami si 2 printi iubiti: [cavaler]DAVID(24 sept 2008) si [bebic]STEFAN(24 sept 2010)
[url="http://entertainment.webshots.com/album/578468010cxCErW"] HAINUTE 0-4ANI SUPER PRETURI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nushulica, eu nu as spune ca nu e chiar asa. Nu a fost chiar asa la tine, poate, dar la mine a fost asa cum am descris, fara exagerari. Din contra, am incercat sa mai minimalizez unele chestii. Dar am precizat, depinde de la caz la caz. Nu e regula sa fie greu, dar nici nu e regula sa fie floare la ureche. Nu am vrut sa sperii fata, ci doar sa ii arat si alta varianta decat cea stiuta de ea. De la inceput am sustinut ca fiecare are motivele ei, dar e aiurea sa crezi ca cezariana e intotdeauna o bucurie, fiindca nu e asa, asa cum nu e nici nasterea naturala intotdeauna o reusita, din pacate. Poate tu ai fost si esti super woman, felicitari. Eu nu am fost asa de sprintena ca tine si nu am zburat prin carrefour, de! Oricum nu ma numar printre mamicile care isi scot copiii la aer in hypermarket sau prin mall-uri, asa ca de cumparaturi se ocupa seara sotul. Si da, am mers cocosata cateva luni, crede-ma ca nu m-a bucurat deloc situatia. Nu inteleg de ce ai simtit nevoia sa te dai cu capul de perete comentand chestia asta. In plus, eu nu am cerut in continuu calmante fiindca nu am vrut sa imi droghez prin lapte copilul mai mult decat o facuse anestezia, iar la anumite analgezice sunt alergica si nu vroiam sa risc. O singura noapte am primit calmante, la insistentele doctorului care m-a asigurat ca le-a ales pe cele care nu se excreta in lapte. Nu l-am crezut, dar... Dar uite, eu te cred ca ai fost atat de puternica, insa tu se pare ca nu ma crezi ca mi-a fost greu. Sau poate o fi varsta de vina, eu nu mai am 20 de ani, probabil tu inca ai. Si sa stii ca a doua cezariana nu este logic sa aiba loc daca mai ai una, ci este alegerea ta si a medicului, in functie de cum arata situatia la momentul respectiv, mai precis uterul si cum evolueaza travaliul. Iti doresc numai bine tie si copiilor tai, sa creasca mari si sanatosi. Aneleh, daca mai stateai un pic in pat nu aveai durerile alea de cap o saptamana. Si anestezia mea a fost tot rahie, dar am incercat sa nu fac pe viteaza ca nu imi crestea nimeni copilul daca ma prabuseam pe gresie cum a patit alta mamica, al carei copil este crescut acum de bunici, fiindca ea a murit ca o eroina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...