Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

bucuria credintei


Elena

Recommended Posts

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Elena Insa recunosc ca este deranjant cand vad credinciosi care le iau apararea escrocilor care isi spun preot (sau pastor) si continua sa sustina ca biserica lor este perfecta si fara greseala.
Elena, una-i una si alta-i alta...a apara un preot, un pastor si in general un om, mie mi se pare ca tine de perceptia crestina a relatiilor intre oameni iar a spune ca Biserica e fara greseala ... hm Biserica e facuta din oameni, care-s plini de greseli, dar tocmai asta e rolul Bisericii, sa spele, sa curete, sa innoiasca omul, pentru ca Biserica e condusa de Hristos si in ea lucreaza Duhul Sfant dar cred ca tu nu te refereai la greselile oamenilor, ci la dogmele Bisericii, care deja sunt (din perspectiva omului religios) mai mult decat exprimari umane, asa cum pentru tine Biblia nu este doar o carte de invatatura omeneasca daca am admirat ceva la tine a fost rabdarea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu pun problema preotilor sau a altor sjujitori ai lui Dzeu. Sunt oameni... unii buni, altii rai, ca toti oamenii. Nu^^Il judec pe Dzeu prin calitatea lor, ar fi culmea! Si nici nu ma gândesc sa cer divinitatii noroc în casnicie, sa câstig la loto, sa-mi iasa bine prajitura si mai stiu eu ce prostii de-astea... Ma gândesc doar ca un om care si-a pierdut un copil are o dificultate în a asculta slaviri catre Domnul, care are grija de fiecare dintre noi si ne protejeaza clipa de clipa... Nu mai dau alte exemple, cred ca asta e suficient [:(], din pacate. PS: Nu pot sa uit ce scria cineva, mai demult: "Dzeu e mare si bun, ca ne tine copiii sanatosi, si pe noi la fel... " . Hai, serois?? de-aia e El mare si bun??... Probabil ca doamna aceea nu stia câti copii mor în accidente teribile, sau în boli de nedescris [:(] În fine, cine se simte fericit sa creada în Dzeu si sa Îl preaslaveasca, sa o faca: lui personal sigur îi face bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita, bine te-am regasit![flo] Doina
Citat:
Elena, una-i una si alta-i alta...a apara un preot, un pastor si in general un om, mie mi se pare ca tine de perceptia crestina a relatiilor intre oameni
E clar ca noi percepem foarte diferit crestinismul, pentru ca eu personal n-as lua apararea unui preot/pastor care este lacom de bani, criminal, care comite faradelegi, isi bate nevasta, etc. Din contra eu cred ca este de datorita credinciosului din biserica respectiva sa ia atitudine cand astfel de situatii apar. De ce? din mai multe motive: in primul rand ca respectivul isi va vedea in continuare nestingherit de raul pe care il face, continuand sa raneasca si sa nenoroceasca oameni si apoi nu face bine bisericii, sa treaca sub tacere faradelegea comisa in ograda lor si sa spuna: "ei, ce sa-i faci? e si el om" sau "nu trebuie sa-l judecam noi, e pacat sa-l judecam", etc. Ba eu cred ca TREBUIE si e de datoria noastra de crestini sa judecam astfel de oameni si sa-i si excludem din comunitate, nu sa le pupam mina in continuare si sa sustinem ca omul ala are Duhul Sfant, doar pentru ca odata, alti oameni (mai mult sau mai putin plini de har si Duh Sfant) si-au pus mainile peste el. Putem sa judecam, dar intr-adevar trebuie sa o facem fara ura, fara sa-i dorim acelui om raul, sa dorim sa-i luam gatul sau mai stiu eu ce! Am citit de curand o poezie grozava, redau aici doar un fragment, care exprima asa frumos ceea ce am spus eu mai sus: Judeca, dar fara ura si cu gandul de-a zidi. Nu mustra fara masura, ci cat poti si tu primi. As vrea totusi sa nu deviem acest subiect la discutii despre religie, biserica si preoti. Vad ca mai sunt deja cateva subiecte pe tema asta, asa ca nu vad rostul sa mai discutam tot asta si aici; in plus stii si tu prea bine ca aceste discutii sunt absolut sterile si nu duc nicaieri. Ideea era sa vorbim despre binecuvantarile pe care le avem si le primim in viata noastra de credinta, in umblarea noastra cu El de zi cu zi, si nu de religie si preoti. [flo] _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena, ca sa tin cont de dorinta ta de a nu devia subiectul catre popi si religie[:D] si cum la bucuriile acelea de care vorbesti tu nu prea ma pricep (sincer) fac o formulare on topic[:)]: opinia mea e ca posesorii de Pace si de Bucurie nu se tulbura de pacatele altora altminteri, ce sens ar avea indemnuri ca "doctore,vindeca-te intai pe tine", "scoate intai barna din ochiul tau", "sa arunce piatra cel fara de greseala" apoi, ce inseamna "sa ia atitudine" ? ca aici se poate sa fim de acord, dar depinde de "atitudine" este un Avva in Patericul Egiptean , Moise arapul ii zice, era egiptean de bastina, si a ajuns in pustiu fugind de oamenii legii care-l urmareau pentru talharie...atitudinea pustnicilor crestini a fost ca l-au primit si l-au ascuns, iar Moise talharul a ajuns Moise cuviosul si ar mai fi exemple, dar nu vreau sa ma intind cu of topicul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Si nici nu ma gândesc sa cer divinitatii noroc în casnicie, sa câstig la loto, sa-mi iasa bine prajitura si mai stiu eu ce prostii de-astea...
Stiu, Gabi, sunt convinsa ca nu te-ai gandit sa ceri lui Dumnezeu lucruri derizorii, dar....poate n-o sa-ti vina sa crezi, exista astfel de oameni. Stiu pe cineva care a vrut sa 'testeze' daca Dumnezeu exista si i-a cerut sa-i dea o masina. Evident ca nu a primit nicio masina si de atunci persoana respectiva a tras concluzia ca El nu exista, pentru ca nu i-a dat masina.
Citat:
Ma gândesc doar ca un om care si-a pierdut un copil are o dificultate în a asculta slaviri catre Domnul, care are grija de fiecare dintre noi si ne protejeaza clipa de clipa... Nu mai dau alte exemple, cred ca asta e suficient , din pacate.
Da, imi inchipui ca o mama intr-o astfel de situatie teribila ii este greu sau peste putinta chiar sa asculte slaviri catre Domnul. In aceste situatii, orice cuvant este de prisos, orice mangaiere pare frivola, orice consolare poate suna a predica. Probabil ca stii povestea lui Iov, care a pierdut tot ce avea: copii (vreo 10, daca nu ma insel), toate averile, casa, plus sanatatea - era plin de bube ingrozitoare si ramasese cu o nevasta cicalitoare care il tot indemna sa iL blesteme pe Dumnezeu si sa-si ia zilele. Au venit 3 prieteni la el sa-l consoleze. Ei bine, e scris ca timp de o saptamana, acestia 3 au tacut; pur si simplu, starea lui Iov era ATIT de jalnica incat nici nu au putut deschide gura. Iar cand au deschis-o, mai bine n-o faceau, ca nu l-au ajutat deloc, ba i-au marit si mai mult deznadejdea si durerea. Insa omul asta, Iov, nu si-a pierdut niciodata credinta in Dumnezeu, chiar in zilele alea cand orice om si-ar fi chemat moartea, ca cea mai mare usurare, atita doar ca-foarte firesc de altfel - era suparat si minios pe Dumnezeu si il intreba si el, ca si toti cei in suferinta: " DE CE, DOAMNE, DE CE? De ce MIE?". Raspunsul Domnului prin Cuvant nu a fost unul care sa-i explice matematic, logic, de ce s-a intamplat asa si ce rost a avut toata suferinta asta. Insa raspunsul Domnului prin fapta a fost ca i-a dat apoi inzecit tot ce pierduse - copii, bogatii, sanatate, viata. Una din invataturile acestei carti cred eu ca important este sa nu-ti pierzi credinta, poti sa te certi cu Dumnezeu, poti sa strigi la el plin de manie, furie si durere, dar sa nu-I intorci spatele, orice ar fi. Noi venim la El cu cereri care sunt de multe ori chiar foarte serioase, de viata si de moarte, insa El are felul Lui de a ne raspunde, pentru ca El vrea sa ne schimbe in interior, sa ne schimbe sufletul, scara Lui de valori se pare ca este diferita de a noastra, a oamenilor. Am citit mai multe carti despre suferinta si mi-aduc aminte marturia unei femei care era la fel, distrusa de durerea pierderii copilasului ei si, urmare a tragediei, isi pierduse credinta in Dumnezeu. Odata insa a auzit pe cineva spunandu-i ca si Dumnezeu a trimis cu buna stiinta la moarte pe Fiul Lui, sa moara la fel de nevinovat ca si copilasul ei care acum era in cer. Ei bine, din momentul ala, a inceput sa vada cu totul atfel lucrurile si a reusit sa treaca cu bine peste tragedia ei si sa-I poata da din nou slava lui Dumnezeu. Sa nu ma intelegi gresit, departe de mine sa spun ca exista retete universale; fiecare om e altfel si reactioneaza diferit, ceea ce pentru cineva poate constitui o revelatie, pentru alta persoana aceleasi cuvinte sa pice seci si nepotrivite, fara ca asta sa insemne ca ea este mai rea sau mai stiu eu cum. Am vazut un film cu un predicator american, care s-a nascut fara si maini si picioare, are doar niste cioturi, are doar vreo 80 de cm, iti este efectiv greu sa-l privesti. Ei bine, atita credinta si ATITA bucurie cum am vazut la el, nu mi-a fost dat sa vad la prea multi credinciosi in viata. Un alt caz- o fata blanda si frumoasa a paralizat la 18 ani; de atunci ea scrie si deseneaza folosindu-si gura; scrie carti despre credinta in Dumnezeu, despre cat de BINECUVANTATA este ea.... Daca tu stii ca fetele care si-au pierdut copilasi si intra pe acest forum vor fi tulburate de acest subiect, daca ele vor intra sa-mi spuna acest lucru, atunci eu sunt gata sa inchid acest subiect fara nicio problema. N-as vrea ca bucuria mea de a ma increde in Domnul sa provoace durerea altora.
Citat:
În fine, cine se simte fericit sa creada în Dzeu si sa Îl preaslaveasca, sa o faca: lui personal sigur îi face bine.
Amin! _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
opinia mea e ca posesorii de Pace si de Bucurie nu se tulbura de pacatele altora
Doina, de acord cu tine, doar ca eu n-am spus ca ma tulbur sau ca vreun credincios trebuie sa se tulbure de pacatele altora, ci doar sa ia atitudine. Sau vrei sa spui ca nu poti sa iei atitudine fara sa te tulburi?
Citat:
apoi, ce inseamna "sa ia atitudine" ? ca aici se poate sa fim de acord, dar depinde de "atitudine"
Pai cred ca am explicat clar ce inseamna sa iei atitudine: sa spui, da, domnule, omul acesta a gresit si trebuie sa se ia masuri, respectiv excluderea lui atunci cand prin faptele lui batjocoreste Numele Domnului. Stii bine ca un mar stricat intr-un cos, strica tot cosul.
Citat:
este un Avva in Patericul Egiptean , Moise arapul ii zice, era egiptean de bastina, si a ajuns in pustiu fugind de oamenii legii care-l urmareau pentru talharie...atitudinea pustnicilor crestini a fost ca l-au primit si l-au ascuns, iar Moise talharul a ajuns Moise cuviosul
Exemplul tau nu mi se pare deloc potrivit, pentru simplul motiv ca acel talhar, cand a ajuns la pustnici NU era OMUL LUI DUMNEZEU, nu era in slujba Domnului atunci cand fura, nu batjocorea Numele Lui, ci o facea spre osinda lui. Daca ar fi fost un crestin, un om al lui Dumnezeu, un preot, nu stiu daca pustnicii crestini l-ar mai fi primit tot atit de bine (sau poate, cine stie, l-ar fi primit, dar nu spre cinstea lor ar fi facut-o. Parerea mea). Eu credeam ca s-a inteles ce am vrut sa spun- vorbeam despre acei preoti/pastori care in mod constant si fara nicio jena comit faradelegea si batjocoresc astfel Numele Domnului. Si cu asta, iti propun sa terminam discutia asta aici.Daca tii neaparat sa discutam in continuare, te invit sa o faci la unul din subiectele deschise pe aceasta tema sau pe privat. _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un filmulet cu tanarul de 23 de ani de care va spuneam, fara maini si picioare: http://www.youtube.com/watch?v=iq3au4OVBU4&feature=related _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena
Citat:
Doina, de acord cu tine, doar ca eu n-am spus ca ma tulbur
am inteles, eu nu am ajuns la masura asta
Citat:
Pai cred ca am explicat clar ce inseamna sa iei atitudine: sa spui, da, domnule, omul acesta a gresit si trebuie sa se ia masuri, respectiv excluderea lui atunci cand prin faptele lui batjocoreste Numele Domnului.
ei, ca sa fac asta, ar insemna sa ma cred asa, un fel de Pavel...parerea mea fireste
Citat:
un mar stricat intr-un cos, strica tot cosul
asta se intampla in legile firii, in legile duhului se intampla uneori sa se vindece marul...daca marul stricat ar fi sa zicem copilul meu, abia atunci as putea sa iau atitudine, pentru ca as avea mila, iubire
Citat:
Eu credeam ca s-a inteles ce am vrut sa spun- vorbeam despre acei preoti/pastori care in mod constant si fara nicio jena comit faradelegea si batjocoresc astfel Numele Domnului.
iti dau dreptate, dar este de datoria episcopilor sa-i indrepteze pe preoti, si a preotilor sa-i certe pe credinciosi...e regretabil cand nu se intampla asta, dar toate le rabda Dumnezeu, nu?
Citat:
Exemplul tau nu mi se pare deloc potrivit
asa este, iti propun altul tot din Pateric (poate conving pe cineva sa-l citeasca[:)]) Doi frati au mers impreuna la un targ ca sa-si vanda lucrul mainilor lor. Si daca au intrat in targ, s-au despartit unul de altul. Iar unul, cu mestesugul si indemanarea diavolului, s-a inselat si a cazut in pacatul desfranarii. Si, dupa aceea, aflandu-l pe el fratele si insotitorul sau, i-a zis lui: "Sa mergem, frate, la locul si la chiliile noastre." Iar el a zis: "Eu, frate, nu voi merge astazi cu tine." Iar, fratele, auzind acest cuvant, s-a minunat si l-a intrebat, zicand: "Pentru ce, frate, zici ca nu vei merge cu mine?" Iar el a oftat si i-a spus lui, zicand: "Eu frate, dupa ce te-ai dus tu si te-ai despartit de mine, am cazut in pacatul desfranarii si, pentru asta, nu voi merge acum cu tine la chilia mea." Iar fratele, auzind acestea si vazandu-l foarte mahnit, necajit si deznadajduit, si vrand sa-i scoata sufletul lui din pieirea deznadejdei, i-a zis lui: "Frate, si eu, daca m-am despartit de tine, am cazut in acelasi pacat. Pentru aceasta, dar, frate, sa mergem degraba la chiliile noastre si cu osardie sa ne pocaim si Dumnezeu ne va ierta noua greseala si pacatul nostru." Si asa, ascultand, fratele a mers la chilia sa. Deci, mergand la duhovnic, si-au marturisit amandoi impreuna caderea lor in pacatul desfranarii. Iar barbatul le-a dat lor canon de pocainta. Iar, ei, cu dragoste primind canonul, se rugau amandoi unul pentru altul. Si, vazand Dumnezeu silinta si osteneala pe care o facea fratele ce nu cazuse in pacat, pentru mantuirea si dragostea fratelui sau, peste putine zile, a iertat pacatul lui. Si a instiintat Dumnezeu pe batranul ca, pentru multa dragostea fratelui, ce n-a gresit, s-a iertat pacatul celui ce a gresit.
Citat:
Si cu asta, iti propun sa terminam discutia asta aici.Daca tii neaparat sa discutam in continuare, te invit sa o faci la unul din subiectele deschise pe aceasta tema sau pe privat.
am sa inchei, nu stiu la ce subiecte faci referire , oricum am vorbit prea mult la un subiect la care nu ma pricep
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Elena Da, imi inchipui ca o mama intr-o astfel de situatie teribila ii este greu sau peste putinta chiar sa asculte slaviri catre Domnul. In aceste situatii, orice cuvant este de prisos, orice mangaiere pare frivola, orice consolare poate suna a predica.
Asta ma revolta... ma rog, nu asta e cuvântul cel bun... Când un om îsi ia de la viata o copita care-i sfarma maselele, nu exista nimic care sa-l ajute...
Citat:
Probabil ca stii povestea lui Iov...
Ei, o stiu, cum sa nu [:)] Numai ca lui Iov, Dzeu i-a dat înapoi tot ce pierduse, si înca si mai mult... pe lumea asta! Pentru toti ceilalti loviti de soarta, nu se întâmpla de regula asa. Ca atare, esti nevoit sa te multumesti cu o viata chinuita, de câine, si sa speri ca Atotputernicul te va rasplati pe lumea cealalta.
Citat:
Daca tu stii ca fetele care si-au pierdut copilasi si intra pe acest forum vor fi tulburate de acest subiect, daca ele vor intra sa-mi spuna acest lucru, atunci eu sunt gata sa inchid acest subiect fara nicio problema. N-as vrea ca bucuria mea de a ma increde in Domnul sa provoace durerea altora.
Ei, nah, si tu acu' [:D]! De ce sa-l închizi? Acuma, cine e nefericit si lovit de viata, nu o sa tulbure non-stop de faptul ca viata merge înainte... ca lumea continua sa se bucure, sa râda, sa traiasca. Fiecare îsi gaseste mecanismele de a face fatza necazului propriu. Unii ca în exemplele tale (emotionante), adica prin credinta, altii apelând la psiholog, altii vorbind îndelung cu ei însisi pur si simplu [:I]. Stii tu, nu exista retete universale, ci doar solutii personalizate (parca am mai zis ieri asta... deh, roza[:I]). Cei care nu le gasesc... din pacate sunt si din acestia... aceia ajung sa "stinga lumina" si sa gaseasca pacea eterna [:(]. Stii la ce ma refer. Multe persoane cu diverse necazuri vor gasi alinare si putere în mesajele tale, care sunt cu adevarat pline de suflet si sinceritate [flo]. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...