Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

bucuria credintei


Elena

Recommended Posts

Doina, pentru ultima data (sper) [:D] raspund si eu in dialogul asta.
Citat:
Citat: Pai cred ca am explicat clar ce inseamna sa iei atitudine: sa spui, da, domnule, omul acesta a gresit si trebuie sa se ia masuri, respectiv excluderea lui atunci cand prin faptele lui batjocoreste Numele Domnului. ei, ca sa fac asta, ar insemna sa ma cred asa, un fel de Pavel...parerea mea fireste
Asta mie imi suna a falsa smerenie, nu te supara. Si NU te acuz pe tine de falsa smerenie, pentru ca stiu ca asta este invatatura pe care o primiti in BO. Acuma nah, daca asta este invatatura la voi, asta este dogma voastra, ca este un act de prea-mare-mandrie ca sa iei atitudine atunci cand vezi raul sub ochii tai, inteleg ca tu nu ai de ales decat s-o urmezi, inteleg ca este litera de lege si trebuie sa crezi ca asta este adevarul.
Citat:
iti dau dreptate, dar este de datoria episcopilor sa-i indrepteze pe preoti, si a preotilor sa-i certe pe credinciosi...e regretabil cand nu se intampla asta, dar toate le rabda Dumnezeu, nu?
Sigur, este datoria lor sa-i indrepte si sa-i certe, dar, uf, iar ma repet, consider ca este si de datoria credinciosilor sa o faca si sa nu taca si sa inchida ochii cand faradelegea are loc sub nasul lor.
Citat:
asa este, iti propun altul tot din Pateric (poate conving pe cineva sa-l citeasca)
Frumoasa si impresionanta dovada de dragoste crestineasca este in acel pasaj, insaaa.....tot nepotrivit si irelevant pentru situatia despre care discutam noi [:D] Aici este vorba de 2 frati, 2 calugari, care se cunosteau probabil foarte bine, oricum e clar ca traiau amandoi in aceeasi manastire. E greu de imaginat pentru noi, laicii, ce anevoie le este acestor calugari sa traiasca in abstinenta atita timp si cat de ispititi trebuie sa fie, mai ales cand ies din manastire (unde sunt oarecum la adapost, cel putin fara tentatii vizuale). Omul asta, fiind mai slab dupa cate inteleg eu, a cazut, iar gestul fratelui lui a fost unul absolut firesc pentru un crestin. Diferenta intre situatia de care vorbeam eu si aceasta istorioara este ca de omul asta ni se spune ca a cazut O DATA, o singura data. E clar ca omul regreta sincer ce facuse, scrie ca "vazandu-l foarte mahnit, necajit si deznadajduit", deci mie imi este foarte clar ca omul asta avea credinta si dragoste pentru Dumnezeu, si prietenul lui stia asta (!!), doar ca n-a stiut/putut sa-si apere inima si trupul de ispitele din targ. Ei bine, ma repet pentru a nu stiu cata oara [:I], eu vorbeam de cazul in care un preot sau pastor face faradelegea ca mod de viata, fara regrete si cu nerusinare. _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Gabi[flo], multumesc pentru aprecieri si iti urez din tot sufletul sa nu-ti pierzi niciodata echilibrul pe care ai reusit sa ti-l gasesti, pe calea ta....si daca vreodata totusi vei simti ca vrei sa-i mai dai o 'sansa' lui Dumnezeu, convingerea mea este ca El te asteapta. "Ma veti cauta, si Ma veti gasi, daca Ma veti cauta cu toata inima." _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Elena Ei bine, ma repet pentru a nu stiu cata oara [:I], eu vorbeam de cazul in care un preot sau pastor face faradelegea ca mod de viata, fara regrete si cu nerusinare. _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
pai de unde sa stim noi ca n-are regrete, ca doar nu suntem vazatori cu duhul macar de ne-am vedea de fardelegea de sub nasul nostru, adica aia din propriul suflet [help], ca la faradelegile altora suntem toti experti mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 19+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in graba de a ma ferici cu un raspuns ai scris la alt subiect [:D] "Aaa, welcome, irina c. pai de unde sa stim noi ca n-are regrete, ca doar nu suntem vazatori cu duhul Iti pare tie ca un preot care-si cafteste nevasta de cateva ori pe saptamina in mod regulat, sau unul care toata viata a 'investit' in mertzane si case cu etaje banii primiti de la enoriasi, ar avea asa vreun fior de regret? sau de l-o avea, crezi ca il tine mai mult de 60 secunde asa si nu se scutura repede zicand "sau mai bine lasa"?? cred ca deja stiu raspunsul tau " nu imi pare nimic, in Biblie [:D] scrie asa: 12. Deci, dar, fiecare din voi va da seama despre sine lui Dumnezeu. 13. Deci sa nu ne mai judecam unii pe altii, ci mai degraba judecati aceasta: Sa nu dati fratelui prilej de poticnire sau de sminteala. romani 14 p.s. da' vad ca numai de preoti dai exemple [:D] mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 19+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, Irina, nu din graba, ci, daca ai citit schimbul meu de mesaje cu Doina, o rugam sa incheiem discutia asta offtopic despre preoti si sa continuam eventual la alt subiect. Aceeasi rugaminte o am si la tine, sa nu mai continuam aceasta discutie aici, unde se discuta despre cu totul altceva. _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Elena
Nu, Irina, nu din graba, ci, daca ai citit schimbul meu de mesaje cu Doina, o rugam sa incheiem discutia asta offtopic despre preoti si sa continuam eventual la alt subiect. Aceeasi rugaminte o am si la tine, sa nu mai continuam aceasta discutie aici, unde se discuta despre cu totul altceva. _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
pai si acolo e offtopic mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 19+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Elena atunci cand un om a capatat trecere in Fata Lui, orice aspect ce tine de el, lumesc sau spiritual, _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
cum capata un om'trecere' in fata Lui? mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 19+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui Elena
Nu, Irina, nu din graba, ci, daca ai citit schimbul meu de mesaje cu Doina, o rugam sa incheiem discutia asta offtopic despre preoti si sa continuam eventual la alt subiect. Aceeasi rugaminte o am si la tine, sa nu mai continuam aceasta discutie aici, unde se discuta despre cu totul altceva. _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
pai si acolo e offtopic mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 19+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Atunci daca vrei neaparat sa continui discutia asta, deschide te rog un nou topic. _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui Elena atunci cand un om a capatat trecere in Fata Lui, orice aspect ce tine de el, lumesc sau spiritual, _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
cum capata un om'trecere' in fata Lui? mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 19+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Asa cum am inteles eu ca stau lucrurile, asta se intampla in momentul cand omul se intoarce la Dumnezeu, isi recunoaste pacatele (se pocaieste), incepe un nou mod de viata, prin schimbarea mentalitatii si a atitudinilor, practic cand incepe acel proces de innoire a mintii, metanoia. Pe scurt: reconciliere cu Dumnezeu si cu sine insusi. _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam sa va intreb, voi cum reusiti sa alungati gandurile din cotidian care va vin in timpul rugaciunii? Eu m-am luptat mult cu problema asta. Si cand spuneam Tatal Nostru, nici nu ajungeam bine la "si ne iarta noua greselile noastre", ca deja era cu gandul departe-depaaarte, la ce cumparaturi sa fac din piata, sau ce client sa sun [bang]. Si asa ma suparam, o luam de la capat, again and again.... De curand am gasit 2 metode care pe mine m-au ajutat mult sa ma concentrez mai bine in timpul rugaciunii: in primul rand, rugaciunea cu voce tare - ma ajuta sa pastrez mult mai bine firul, si apoi, repetarea cererii (sau multumirii) de mai multe ori, astfel incat sa reusesc sa intru mai bine in rezonanta cu Dumnezeu. Daca aveti si alte sfaturi, sunt bine-venite! Pentru voi: [url="http://www.youtube.com/watch?v=TcCzEcZMuQE"]Cand oceanele cumplit vuiesc[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=ODLi5DHubAE"]I praise you in the storm[/url] (si cu versiunea in romana, de aceea, evident traducerea nu e cea exacta) _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...