Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 248
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui cryssa29
Fetelor din NY,maine vom ajunge in NY city si vrem sa vizitam cat mai multe locuri. Ce imi recomandati sa vad in afara de Statuia libertatii si Manhattan? Exista parcari publice in Manhattan? Si daca da, unde anume?Magazine cu specific romanesc unde gasesc? Cum ajung acolo din MAnhattan.Mersi frumos! Never give up a dream!
align="right" id="quote2">Pai Manhattanul ar trebui sa va ocupe destul de mult timp. Va sugerez initial sa luati Sightseeing Tours ... sunt mai multe - Uptown, Downtown, Brooklin, Night ... merita toate. Sunt niste autobuze cu etaj si ghid care te plimba usor prin traficul orasului si au avantajul de "hop on hop off" - adica te poti da jos unde vrei si te poti sui in urmatorul.Magazine romanesti, de mancare, nu exista in Manhattan - exista in Queens ...Tot acolo exista cateva restaurante - Casa Romana si Harmony si o cofetarie care are pateuri ca in Romania si tort diplomat si amandine - Nitza. Nu stiu adresele pe de rost dar sigur le gasesti pe net.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonaid="blue"> multumesc de intrebare, sarcina merge bine deocamdata. Am experimentat niste contractii sambata noaptea de am zis ca il "scuip" pe bebe in noaptea aia afara (la cat o fi de mic acum pot spune ca-l "scuip"[:D]). Dar au fost numai vreo 3 dinastea dureroase care au trecut. Asa ca acum iar e liniste si pace si asa sper sa fie pana pe la 39-40 sapt. Nu stiu daca ajung pana acolo pt ca pe primul l-am nascut pe la 38 sapt si am auzit ca si la al doilea nu o s atrec de 38sapt. sper sa ajung acolo. Mai sti ceva de Cami? As veni eu la cafea daca ai fi ami aproape.

Mihaelaid="blue"> si noi suntem fani Spongebob. Copilul cred ca le stie pe majoritatea pana acum. Chiar si eu ma mai uit cateodata.

Lisaid="blue">, Ana este adorabila. Are niste ochisori superbi. e frumoasa foc, ce mai. Sedere placuta in continuare in Romania.

 

Adriana [gravi] 30+ cu [fetita] si [roker] Robert Cristian (08.26.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar apelez la voi cu o intrebare [flo]:

 

Tre sa trimit un statement of purpose. Adresantul este o profesoara (sa-i zicem Schmidt). Cum ma adresez in scrisoare?

 

Dear Ms. Schmidt

sau

Dear Professor Schmidt

sau

altfel?

 

Aplicatia o trimit pe mail (in caz ca are importanta).

 

Am rasfoit netu si nu m-am lamurit.

 

Merci mult!!!!!![asia]

 

Inca ceva: dupa Yours sincerely se pune virgula sau nu? Am gasit in ambele feluri si nu stiu cum e corect.

 

 

Alina

 

***

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Josephine si Miere-multumesc mult[pup], am incercat si tot asa ies preturile ,fara 3100 nu putem zbura[bang]-oare sa mai astept poate mai scad preturile,cred ca o sa sun si la o agentie sa vedem ce oferta imi dau.

 

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

 

Zambeste, si maine e o zi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihutza, mie nu imi place Sponge Bob. E cam "dur" pt copii. Eva abia acum a inceput sa se uite putin, dar nu e prea incintata de el.

Daca o lasi dimineata sa se uite la tv in timp ce mai dormitezi (asa cum faceam si eu [:D]), pune-i Sesame Street; Eva cred ca de acolo a invatat f multe numere si litere; la 19 luni le stia pe toate, iar eu nu i-am aratat nici un flash card. Sesame Street este mult mai educativ si mai pt copii de virsta Andrei. Apoi, pe canalul de public tv (PBS) - noi avem 3 canale diferite cu PBS (si de multe ori cind se uita la ceva, eu inregistrez de pe celelalte canale), mai sint Word World, Super WHY!, Sid the Science Kid, Caillou, Clifford, Barney, Between the Lions ... Toate incep de pe la 8am, asa ca poti sa dormitezi linistita dimineata.

In plus, pe Disney Channel, au Mickey Mouse Club House, Handy Manny, Imagination Movers ... care sint bune si ele.

 

Daca vrei sa o inveti literele pe Andra, sa i le spui in romaneste; o sa ii fie mai usor. Eva le-a prins in engleza (din puzzles, carti si tv), apoi a trebuit sa le invete cum se aude fiecare (phonics), apoi citit. Voi scapati de o etapta, daca o sa stie sunetul literelor.

Oricum, fara flash cards cu cuvinte (vezi daca ii plac puzzles, sint o gramada cu litere, numere, cuvinte). Iar daca vrei sa le folosesti flash cards neaparat, mergi la Toys R Us si cumpara-i Picture Words; sint niste flash cards f frumoase, exact ca cele din programul acela, dar costa $2.99 si saptamina asta sint buy 1 get 1 free! Eu abia acum, la 4 ani, i-am cumparat astea, plus unul de mate.

 

 

 

Oana si [majoreta] Eva (29 iunie 2005)

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denisa, poate alea sunt preturile avand in vedere ca data este in preajma sarbatorilor de iarna.

Kayak.com iti aduce de obicei preturile cele mai mici. Exceptie ar mai fi sa gasesti ceva super oferte direct pe siturile liniilor aeriene dar nu cred sa existe de Craciun cand oricum e aglomeratie peste tot.

 

Copiloi, Dear Ms. Smith e bine.

dupa Yours sincerely, se pune virgula.

 

____________________

Alina, Mama to Luc 3/08

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Robert al meu abia acum dupa 4 ani a"descoperit"[:D] televizorul...pana acum nu-l intreresa nimic la el...ma si enervam ca nu putea sta mai mult de 10 minute locului sa se uite la ceva[:D],asa as fi avut timp de cate ceva in liniste,[:)]...dar pe de alta parte m-am bucurat ca nu a stat cu ochii in ecran...acum facem program,2 ore pe zi de TV[:D]... ii place Spong Bob si lui(eu nu sunt foarte incantata de desenele astea ca sunt uneori destul de "violente"[:D],fi'miu imita toate nazbatiile de la ele[alcool])...pe la 2 anisori era mare nebunie cu Elmo,dar nu statea sa se uite foarte mult(dupa cum spuneam)insa ii placeau muzica,cantecele,le stia aproape pe toate.

 

 

 

 

 

"Before you judge me, try hard to love me."

Michael Jackson

 

Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)

Pozele noastre aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

...sau aici...

http://community.webshots.com/user/CRISMIR100

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cryssa29
Fetelor din NY,maine vom ajunge in NY city si vrem sa vizitam cat mai multe locuri. Ce imi recomandati sa vad in afara de Statuia libertatii si Manhattan? Exista parcari publice in Manhattan? Si daca da, unde anume?Magazine cu specific romanesc unde gasesc? Cum ajung acolo din MAnhattan.Mersi frumos!Never give up a dream!
align="right" id="quote2">Cryssa, parcarea in Manhattan este ori la meter (pe strada) dar trebuie sa stai maxim o ora si sa fii extrem de atenta la semne (uneori doar intre anumite ore se poate parca) ori la parcarea cu plata...Aici gasesti un site unde poti compara preturi/locatii.La magazinele romanesti poti ajunge destul de usor cu metroul...linia 7 te duce in Sunnyside unde gasesti majoritatea restaurantelor si magazinelor.Restaurantul Casa Romana este la 39 Street si Queens Blvd. Un magazin romaesc bun (mici/cirnati/etc) este Sunnyside Meat Market...tot cu metroul puteti ajunge si acolo...(e walking distance de la restaurant la magazin...cam 10 min).Cofetaria Nita este tot pe aproape...De vizitat, ai o groaza...timp sa ai...Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...