Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 248
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu l-am pus pe fi-miu in time out de la 1 an si 3 luni. Singurul motiv pt. care il puneam in time out la varsta aceea era acela ca luase obiceiul sa se urce pe mese. Pe cea din bucatarie si pe cea din curte, unde era ciment pe jos. El statea cu soacra-mea in timpul zilei, soacra care era cam slaba de picioare si mi-era ca se intampla vreo nenorocire dc. ii scapa si se urca pe masa si apoi cade de acolo. Asa ca eu cum il vedeam pe masa, il duceam in patut si ii spuneam "nu, nu e voie sa ne urcam pe masa". Dupa ce l-am pus asa de vreo 10 ori a inceput sa faca legatura: urcat pe masa-time out; urcat pe masa-time out [:D] Si n-a mai facut.

 

Apoi el a fost in Romania la mama, unde a fost caftit, nu s-a aplicat time out, dar ii facuse cu nervii cat de neascultator era. Nu a tinut faza cu caftitul deloc. Cand a venit inapoi am inceput eu cu time out si a fost cuminte vreo doi ani [:D] Acu' este cu "you are grounded, you can't play with your friends", ca nu mai tine time out.:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ooo, pai noi chiar suntem en-plain "terrible twos". Si mai ma si speriati ca tine pana la 4 ani[bang]! Unde e fetita mea cea cuminte si ascultatoare?

Acum lasand hazul de necaz la o parte, si pe Sophia au apucat-o tantrums chiar putin inainte de a implini doi ani. A avut o perioada cand facea chiar zilnic scene, apareau din senin motive ridicole sa se supere si sa se tavaleasca pe jos. Intai mi-a fost f greu sa o vad asa necajita si neajutorata (ca se tavaleste pe jos, tipa, plange, fara sa ma auda ce ii explic), si ma invinovateam pe mine ca fac ceva gresit. Dupa ce am mai citit am inteles ca e o faza normala prin care trebuie sa treaca ca sa se maturizeze emotional, asa ca am inceput sa o iau mai putin personal si am reusit sa deal with it mai cu succes. Dupa ce ma asigur ca nu se loveste unde a "cazut la datorie", o ignor si imi vad de treaba, facand zgomot ca sa stie ca sunt ocupata cu altceva, si ca prin minune se linisteste repede. Acum mai face mai mult fitze, cu batut din picioare si plans fortat[q] daca nu e cum vrea fetita mamii cea independenta, dar sunt destul de severa in a-i arata ca nu e totul dupa bunul ei plac. Ii explic cu calm si chiar daca nu prea pricepem inca, vreau sa ii creez un patern cu care sa fim consecventi. Time-out primeste de pe la un an si jumatate, e invatata de la gradi caci a cam caftit copiii de mica[:D]. Si acasa are fotoliul ei de time-out, dar o tin doar un minut. De obicei sta cuminte acolo, si desi la 2 ani si 5 luni nu neaparat leaga pedeapsa/consecinta de fapta, s-a prins ca exista niste reguli pe care le face mami[:D].

 

Cristinaid="blue">, mami de Sophia Antonia id="red"> - 1 martie 2007

 

Pozeid="red">

 

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi problema cea mare este ca in 1/3 de living room nu are voie sa paseasca (acolo e fireplace-ul cu o treapta de marmura cu colturi ascutite, televizorul si alte o mie de butoane de care e atras). Linia e marcata de o masuta si stie ca dincolo de ea nu are voie. De cate ori vrea sa se joace cu noi, trece deliberat pe partea cealalta a masutei si se uita daca avem vreo reactie. daca avem, zambeste si incearca sa mai faca un pas doi sau oricati pana ajunge la fireplace. asta face intentionat ca sa mergem dupa el. dupa atitudine am impresia ca pt el e un joc de genul "catch me if you can". Noi evident nu-l lasam acolo si nu ne amuzam ca-l aducem cat mai repede inapoi in partea unde are el voie. Daca trece "dincolo" cand nu suntem noi in camera si se intampla sa-l prindem, e speriat, are o figura spasita si fuge intr-o secunda "pe partea lui" desi nimeni nu l-a infricosat cu nimic. pana acum doar i-am spus de 1000 de ori ca nu are voie. dar nu prea se sinchiseste. ma gandeam ca exista o metoda sa invete ca "nu e voie" nu e echivalentul unui joc si probabil ca treaba cu time out-ul o sa-l invete.

Daca eu il pun in patut habar nu are ca aia e o pedeapsa, isi gaseste de joaca si se simte bine acolo.

 

Deocamdata nu a avut crize insemnate de tantrum; foarte rar, cand e obosit sau are un anume motiv de indispozitie protesteaza si se face ca plange, face galagie, lacrimi nu are decat daca plange cand se loveste.

 

Ah si mai are ceva cu care nu am reusit sa progresam. Cand e la masa in high chair, arunca pe jos lucruri care se intampla sa-i cada in mana, cand s eplictisese de ele, (lingurita, sippy cup, etc) ca apoi sa se uite cu atentie unde si cum au aterizat. a inceput jocul asta pe la 4-5 luni cand arunca jucarii si inca il mai pasioneaza. Daca nu are la indemana obiecte, cand se satura sau nu e flamand incepe sa arunce mancare pe jos si asta ma dispera.

 

____________________

Alina, Mama to Luc 3/08

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Aidan arunca cu canite/farfurii/jucarii pe jos atunci cand este la masa. Si apoi ma urmareste sa vada dc i le aduc. Am inteles ca e o faza normala in dezvoltarea lor, incep sa descopre cauza-efect. El arunca jucaria-imi atrage atentia-eu ii aduc jucaria si tot asa. Cu mancarea nu arunca inca.

Dar incepe sa i se "intrezareasca" personalitatea:)), woooowww, apoi dc nu iese ceva asa cum vrea el, incepe sa tipe si sa ma certe, mamamaam,memememe, tuseste (ostentativ) ca sa-mi atraga atentia si dc nici asta nu merge incepe sa planga, dar fara lacrimi:))E tare haios!

Cu tusea asta m-a terminat, initial nu stiam ce are, apoi am inceput sa banui ca tuseste intentionat si asa este. De exemplu cand suntem in masina, el e in spate si probabil se plictiseste, eu conduc...si incepe sa tuseasca brusc. Prima oara am oprit masina, ca mi-era ca se ineaca copilul....cand colo...cand m-a vazut, a inceput sa rada:))

Apoi am fost la un agent de asigurari si in timp ce vorbeam cu el, Aidan se plictisise si a inceput sa tuseasca:))) intrase agentul in fibrilatii, ma intreba dc stiu CPR ca se ineaca copilul.

 

Pediatrul l-a consultat si a spus ca nu are nimic, e pur si simplu o manevra facuta special pt a-mi atrage atentia:))

 

Baby Gator

FineArt gallery

 

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miere, spune-mi de unde invata ei chestia asta cu tusitul?? Lucas a facut la fel de la cateva luni, evident ne-am prins repede ca asa cerea atentie. Inca mai face dar acum are alta interpretare, cand vreea sa distraga atentia de la ceva ce nu-l avantajeaza se face ca tuseste si ne face sa radem.

Treaba cu aruncatul e exact cum ai zis, o descopera apoi dupa cateva luni o depasesc, dar Lucas inca persista si se pare ca este interesat de felul cum aterizeaza lucrurile pe jos. grrrrr...

 

____________________

Alina, Mama to Luc 3/08

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Aidan cred ca a invatat de la mine:)) cand ii schimbam diaper-ul ca sa-i distrag atentia si sa stea linistit, tuseam aha-aha:)) si il distra grozav treaba asta. Apoi dupa un timp a inceput si el sa tuseasca cand vroia sa-mi atraga atentia. Din alta parte....nu avea de unde, pt ca sta non-stop cu mine.

 

Baby Gator

FineArt gallery

 

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele care ati mers pe aici la scoala, ati aplicat pentru scholarship?

Vad ca pe unele site-uri se trimite un eseu, fara sa se tina cont de cate cursuri iti iei, daca inveti bine ori ba. Banii se dau pe baza acelui eseu.

 

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)

Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Binecuvantarea

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciuf in general la noi la scoala aplicatiile pt scholarship erau foarte complexe, incepand cu eseu, aplicatie, GPA....si terminanad cu recomandari de la diversi profesori.

Despre ce site-uri e vorba? Mi se pare prea usor ca sa fie adevarat.

 

Baby Gator

FineArt gallery

 

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, ca sa nu mai fii necajita iti spun cum facea Ana la masa cind era mai mititica. Ne scuipa! Nu oricum, numai atunci cind avea gura plina. Apoi se uita fix in ochii tai (cumva avea preferinta pentru maica-mea la faza asta, dar mi-a facut si mie[:D]), ceva de genul "ce zici de asta"? Cum am facut noi? Ne-am sters[:D] si am ignorat-o pina cind a pierdut interesul pentru activitatea asta. Am vrut s-o cert, dar m-am gindit ca se rezolva mai repede in felul asta si asa a fost. Nici n-aveai pe cine sa certi, nu stiu daca avea opt luni pe cind facea din astea. Dar am stiut ca-i "a sign of things to come".[:D]

 

Lume multa, oameni putini

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...