Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minciunile pe care le spunem copiilor


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 72
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citesc si constat ca sunteit mici copii pe langa manipulatoare din mine!!! Serios! Pai - eu ii citesc gandurile! si stiu cand ma minte si cand nu! - Am un Mos Ene care vine seara sa vada daca copilul doarme sau nu! Si daca doarme ii da vise frumoase, daca nu ia jucarii! Astea ar fi cele mai vechi dar mai nou: - i-am dat pastile de curaj si a invatat in 10 minute sa mearga pe bicicleta pe 2 roti! - am gasit un concurs la care l-am inscris pe net si i-am adaugat si sectiunile: mananca tot, fa-ti curat in camera si tineti curat in camera si mai ales fa-ti toate liniutele in caiet! si e concurs serios, nu gluma, cu diplome, (am sa confectionez la diplome...) facem poze la ce 'subiect rezolvat' avem si premiem... Acum, concursul exista pe bune, doar ca al nostru e mai complex![:D] El crede in Mos Craciun, in Mos Ene, Mos Nicolae etc... si deja le-a spus altor copii care nu mai cred in asa ceva ca spre deosebire de ei, el a fost cuminte si de asta Mosii in cauza il viziteaza. Alex are 6 ani si vrea sa devina 'paleontolog' si tine'prelegeri' cui il asculta despre ere geologice, dinozauri, ere glaciare, evolutie, stie ca un copil se naste de la mama din burtica si ajunge acolo din unirea a 2 seminte etc... dar nu renuntam la mosii in cauza inca...ca sunt folositori... Cum voi renunta? Ma doare capul ca inca nu stiu cum sa o fac decent... dar mai ales cum sa il fac sa inteleaga ca nu ii citesc gandurile... ci, ca il cunosc atat de bine ca stiu oricand ce doreste si cand e trist si cand e vesel si cand e smecher! Cum sa il fac sa inteleaga ca uneori minciunelele astea erau necesare fara sa isi piarda increderea in mine! Probabil am sa ii spun ca e mare deja si ca de acum Mos Ene nu mai vine! ce va de genul asta si apoi am sa ii spun ca Mos Ene e un personaj de poveste in care credeam si eu cand eram mica! Si apoi mai vedem... "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna sunt mamica a doi puisori;Darius 3,5 ani si Darina 5 luni,eu in cerc pe cat posibil sa nu il mint chiar uneori schimb subiectul numai sa nu mint,dar uneori e inevitabil.[:D]De exemplu intr-o zi m-a intrebat "unde am fost cand tu ai facut nunta cu tati ,de ce nu mi-ai pus floare si mie in piept"?Tot el m-a intrebat "eram in burta sau pe luna"?Normal am scimbat subiectul[bang][bang] ,dar el intreba in continuu i-am spus erai bebe mic nu stiam altceva ce sa ii spun.Alte minciunele; [:D] el stie ca atunci cand papa usturoi sau ceapa fuge raceala[:D]si viermisori[:D],cand papa branzica si bea lapte i se intaresc oasele si pote fugi mai bine,cand papa carnita face muschi(isi doreste muschi)eu zic ca in ceea ce ii spun este si un pic de adevar[:D] cam asa incerc sa fac ori de cate ori sunt nevoita sa mint ,nu imi place sa il mint chiar daca uneori este mai bine pt el[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna seara! Eu sunt mamica a doi nazdravani: Maria de aproape 7 ani si Victor de trei ani jumate. De regula incerc sa le spun adevarul copiilor mei, dar sunt si situatii cand am fabulat. Cum ar fi cea de pe vremea cand avea Maria vreo trei ani si a vazut un desen cu Pinocchio din care a impresionat-o tare faza cu transformarea lui Pinocchio in magarus. In acea perioada nu voia deloc sa se lase culcata de buna voie la pranz. Si ce nu incercasem: poveste,cantecele , explicatii de genul daca dormi cresti mare si frumoasa, nici un rezultat. Singurul lucru care a avut efect a fost sa-i spunem ca la pranz Zana Albastruie trece pe la fiecare copilas si pe care dorm ii va face sa creasca "copii adevarati" , iar cei pe care ii gaseste treji se vor transforma in magarusi....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ursuletul urechiat e prezent zilnic la gradi. Reprezinta o motivatie foarte puternica pt copii: vede totul, stie care copil minte, ii mangaie pe cei cuminti si cine e gata de culcare cel mai repede doarme cu el! Inca suntem mici (3,4 ani, 10 luni) dar minciunile zilnice, care mai degraba sunt explicatii pe intelesul copiilor sunt indispensabile! Cand om fi mai mari, mai vedem... [flo] Infinitului de viata i-am zis MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit mai sus exemple de minciuni care dupa parerea mea, numai nevinovate nu sunt. Dimpotriva, departe de a fi nevinovate asa cum se afirma, ele insulta la greu inteligenta copiilor, denota o lipsa totala de respect si nu exprima altceva decat incapacitatea parintilor de a relationa sanatos cu proprii lor copii. Asadar ma intreb...oarecum retoric...chiar o fi nevoie sa apelam la tertipuri ieftine si minciuni manipulari ridicole cand intotdeauna avem la dispozitie adevarul? Este oare necesar sa-i amenintam cu cucuvele din metal, copii-magarus sau ursuleti urecheati atunci cand nu-si mananca toate cerealele? Sigur ca e mai comod sa sperii copilul trantindu-i o minciuna care sa-l tina sub control decat sa-ti storci creierii zi de zi cu explicatii pe intelesul lui... [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=141025&REPLY_ID=5109775"]2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla." 3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta." [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu de gradinita vorbeam cand am amintit de ursuletul urecheat si nu l-am asociat cu cerealele... draga anca!Dar poti sa interpretezi cum vrei... Si da, doamnele de la gradi au experienta anilor si asa reusesc sa motiveze copii si am vazut cu proprii ochi ca in cateva zile a reutit ce noi nu am reusit in luni intregi! Si DA, majoritatea explicatiilor catre copii implica si adevarul diminuat, distorsionat, unii o numesc si minciuna! Asa am crescut si noi si crede-ma nu am fost socati de realitate! Infinitului de viata i-am zis MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Si da, doamnele de la gradi au experienta anilor si asa reusesc sa motiveze copii si am vazut cu proprii ochi ca in cateva zile a reutit ce noi nu am reusit in luni intregi!
O, dar sunt absolut convinsa de asta.[alcool] Experienta lor are chiar si-un nume. Se cheama dre-saj.
Citat:
Si DA, majoritatea explicatiilor catre copii implica si adevarul diminuat, distorsionat, unii o numesc si minciuna! Asa am crescut si noi si crede-ma nu am fost socati de realitate!
Mo(n)stre de adevar diminuat:
Citat:
- daca nu manaci o sa ramai mica, sunt spiridusi la geam si te urmaresc sa vada daca esti cuminte - Cand nepoata mea era lasata la noi (la bunici), pentru a fi potolita din plans i se arata un transformator pe un stalp de curent si i se spunea ca acela e cucuveauca si o aude, si imediat tacea. - am gasit un concurs la care l-am inscris pe net si i-am adaugat si sectiunile: mananca tot... si e concurs serios, nu gluma, cu diplome, (am sa confectionez la diplome...) facem poze la ce 'subiect rezolvat' avem si premiem... - Singurul lucru care a avut efect a fost sa-i spunem ca la pranz Zana Albastruie trece pe la fiecare copilas si pe care dorm ii va face sa creasca "copii adevarati" , iar cei pe care ii gaseste treji se vor transforma in magarusi....
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=141025&REPLY_ID=5109775"]2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla." 3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta." [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui makydenis Si da, doamnele de la gradi au experienta anilor si asa reusesc sa motiveze copii si am vazut cu proprii ochi ca in cateva zile a reutit ce noi nu am reusit in luni intregi!
Stii vorba aia, Makydenis? Daca stai in garaj nu inseamna ca esti masina. Din nefericire, asa-i si cu multe din educatoarele astea: daca stau zilnic in gradinita si primesc si salariu pentru asta, nu inseamna ca ele chiar se pricep sa lucreze cu copiii. Iar daca, cu ajutorul unor metode tembele au reusit sa obtina rezultate, nu inseamna ca metodele sunt bune. Iti garantez asta.
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unul din chinurile prin care treceam (si inca mai trec) cu masa copilului este sa o conving sa manance legume. Am incercat sa-i explic de mii de ori ca e important sa manance sanatos, ca legumele sunt bune, ca salatele sunt sanatoase si o sa o ajute sa creasca sanatos, ca daca le refuza nu ii da organismului ce ii trebuie si cand va fi mai mare poate sa aibe probleme de sanatate. Si ghici ce? Nu i-a pasat. A refuzat si inca refuza alimentatia sanatoasa. Poate ca daca "i-as fi insultat inteligenta" si "n-as fi respectat-o" trantindu-i o minciuna "manipulare ieftina" - as fi reusit sa o conving sa manance mai bine. Acum e prea tarziu, are deja 9 ani si nu mai poate fi pacalita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...