Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minciunile pe care le spunem copiilor


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

Asa era generatia parintilor nostri, cu minciunele... atata se stia atunci, asa cum maine se vor sti mai multe decat stim noi azi sa ne crestem copiii. Cat despre minciunile care nu traumatizeaza, nu-i tocmai asa. Stiu copilas care era mereu amenintat de mama ca il lasa acolo daca... sau daca... si uneori, disperata, il lasa si se ducea dupa colt 3 minute. Iacata ca intr-o dimineata se tresezte cu noaptea-n cap sa mearga la coada la lapte, ii spune copilei de 5 ani sa nu se sperie ca bine repede, dar copila dormea si a raspuns prin somn fara sa inregistreze. Asa ca pe cand s-a intors maica-sa acasa, fata plangea cu ochii umflati in cap, dupa ce iesise din casa si o cautase in toata zona. O gasise un vecin si-o bagase in casa, altfel cine stie cat de departe ajungea si pe unde se ratacea. Mai stiu adult care si-a mintit mereu parintii constant si cand era prins le spunea senin ca si ei l-au mintit cand era mic, si deci a invatat de la ei. Nu-i o idee stralucita; dar depinde de parinte si de minciunica. Mie nu mi-e teama ca o sa ma-ntrebe fiu-miu de Mos Craciun ca l-am mintit, ma descurc sa ies din situatii de gen. La urma urmei, nu-i chiar o minciuna, Mosu' e o fantezie, o metafora pentru a arata ca, generalizat, membrii familiei isi fac cadouri de Craciun intre ei. Iar chestia cu cumintenia e adevarata, caci daca esti rau cu un membru al familiei, acesta nu va fi asa de incantat sa-ti ia cadou, asa ca de aici vine partea cu "daca esti cuminte". Sunt parinti care nu se pricep sa spuna chestiuni delicate si atunci, uneori, mai bine e o minciunica, poate. Eu insa am adorat adevarul si daca il cresc in acelasi sppirit pe copilul meu, cred ca va fi tare neplacut pentru el sa afle ca l-am mintit, de aceea nu am cum sa aleg daca sa-l mint sau sa-i spun adevarul, pur si simplu nu am de ales. Minciuna mi s-ar sparge in cap cu putere mai tarziu. De aceea spun ca depinde de parinte. Ca si de minciuna, caci o minciuna generalizata (cum e asta cu Mosu') e iertata mai usor, caci toti se mint cu Mosu'... si la tv, si la gradi, si pe Mircea l-au mintit ai lui... si tot asa. Sigur, e numai o parere si, cum spunea cineva mai sus, spun ca asa cred eu... nu adaug insa si ca va garantez ceva. [asia] Sarbatori fericite! Si mama...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Referitor la suptul degetului: probabil ca acesta linisteste copilul si se asociaza cu "jucatul" cu un obiect cu care doarme - o paturica, o jucarie de plus. In momentul in care obiectul asociat dispare (e greu, stiu) exista sansa sa dispara si suptul degetului. Dupa cateva luni in care nu-si mai suge degetul - obiectul poare reaparea (il ia Mos Craciun si il aduce Iepurasul [:D] cadou pt ca nu si-a mai supt degetul). Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
Nu este bine sa mintim copiii,chiar daca sunt minciuni nevinovate,pentru ca automat ii vom invata sa ne minta pe noi sau pe cei din jur,nu putem sa ii cerem unui copil sa nu ne mai minta,atata timp cat noi am facut asta chiar si o singura data. De exemplu,cand eu si fratele meu eram mici,mama obisnuia sa ne minta la fiecare pas,doar ca sa scape de gurile noastre :" ba ca mergem mai tarziu in parc","ba ca va cumpar aia si aia",etc si noi am tot crezut si am avut incredere in ea pana cand ne-am dat seama ca nu o sa se schimbe si imi aduc aminte si acum ca erau momente cand eu si fratele meu eram dezamagiti profund de ea,ba chiar o uram,fiindca NICIODATA nu se tinea de cuvant. asa ca mai bine sa incercam sa le spunem adevarul copiilor nostri,in orice situatia ne-am afla.[:)] “A da nastere unui copil este un miracol, a-l tine in viata si a-l creste este o profesie”. Mami deabia asteapta sa-si stranga in brate puiul [bb] [bebic] Sinziana [gravired] si [mamica] in al [9cer]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Desi micile minciunele sunt uneori nevinovate.... se spune ca intotdeauna copilul invata prin puterea exemplului. Eu una nu sunt de acord cu minciunile de niciun fel si prefer sa ii spun mereu micutului adevarul intr-o maniera in care el poate sa o inteleaga. E corect si il scutesc ulterior de eventuale suferinte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Copii inteleg mai mult decat credem noi. Cand i s-a luat Victoriei prima oara sange de analize (la 2 ani) i-am spus ca o sa doara. Dar daca sta linistita, o sa terminam imediat si nu trebuie sa o intepe asistenta de 2-3 ori. Nu pot sa va spun cat de cuminte a stat! Si acum dupa un an de tratament, indiferent cat a durut-o ceva, cat nu a vrut ceva, Nu a miscat deloc! A stat linistita, desi poate a urlat cat a tinut-o gurita! Dar a stiut ca daca mami a zis ca Nu doare, pai nu doare. A stiut ca daca ar durea, as spune ca o sa o doara. Taica-meu a mintit de cand ma stiu, a facut promisiuni pe care nu le-a tinut niciodata. Stiu cat de dezamagit poate fi un copil de promisiuni nerespectate. Asa ca eu daca i-am promis ceva, incerc sa fac tot posibilul sa ma tin de promisiune. Am incalcat si eu promisiuni, dar nu am avut de ales, neprevazutul e la tot pasul. I-am spus ca mergem la parcul de distractii in New York acu'2 saptamani, dar a cazut soacra-mea, trebuia operata si nu se stia daca supravietuieste operatiei (e bine acum, mult mai bine decat ne asteptam). I-am spus Victoriei ca nu mai putem merge la parc ptr. ca asteptam sa vedem de granny si a inteles. Eu zic ca e foarte foarte usor sa stabilesti o relatie de incredere cu copilul tau, si nu inteleg de ce parintii se incapataneaza sa creada ca le fac copiilor vreo favoare mintindu-i. Daca ar exista mai mult respect pentru copii, am intelege ca ei sunt mici dar nu sunt prosti, pot intelege mult mai mult decat ne imaginam noi. Si dup-aia ne miram ca ajung la adolescenta si nu au incredere in noi... [bang] [q] _____________________________________________ Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Daca le spunem copiilor minciune despre: Mos Craciun , Mos Nicolae , Iepurasul , Zana Maseluta, Ingerasul lor protector FITI SIGURI ca si ei ne vor spune minciuni cand vor creste, despre ce fac la scoala, ce le place/ce nu, etc mai bine sa le spunem adevarul copilul tau e cel mai cel ... corect? :) avertisment: reclama ilegala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

citesc si pana la urma nu reusesc sa elucidez problema..e bine sau nu sa ne mintim copilul??il mintim in favoarea lui sau a noastra?? il mintim sa faca ce dorim noi sau ii spunem adevarul pe intelesul lui? eu am un baiat de 3 ani si 10 luni.Ma intreaba deja de partea cu sexul masculin si feminin.Sa-l mint??Nu ,i-am explicat pe intelesul lui cum sta treaba cu fetele si baietii. Rezultatul?nu mai e curios sa ma vada cand fac dus,cand ma dezbrac etc.... Nu va imaginati ca il las sa se uite la mine,nu. El mi-a spus clar ce a vazut la gradinita......ca deh!acolo se pare ca nu prea se fac diferente la toaleta ca e fata sau baiat...si atunci?El deja zambea cand ma intreba....si sa incep cu povesti mincinoase...nu avea rost... Cred ca depinde de situatie. Noi de ex daca face mofturi la mancare,ok! nu mai mananca dar nici nu primeste 'ceva bun'. Cred ca putem sa facem altfel decat sa-i mintim...dar recunosc partea cu Mos Craciun il mintim desi cred ca deja stie cine este Mosul ca televiziunea.....face totul...desi e frumos sa le vezi bucuria pe chip cand gasesc cadourile sub brad...imi aducea aminte de copilaria mea cand pe vremea comunista chiar credeam in mos cRaciun(whatever MOS GERILA) si pana la scoala chiar.... Mami de Alexandru....minunea mea!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Simo, Victoria stie deja la 3 ani si 4 luni ca fetitele au vagin si baieteii penis. Nu stie cum arata un penis, dar stie ca baietii au penis. Si eu m-am gandit sa ii spun adevarul despre Mos Craciun, dar nu m-a lasat sufletul... imi pare rau sa-i stric bucuria. De ziua ei a vrut un wagon si ptr. ca Pastele a venit inainte, i l-a adus Iepurasul. Sa nu-ti spun cat e de incantata ca a stiu Iepurasul ca ea vrea wagon. [:D] _____________________________________________ Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://victorianadiagraham.blogspot.com/"]VICTORIA[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca depinde mult de varsta copilului. In unele cazuri jumatatile de adevar sunt mai bune pentru a evita suparari provocate copilului, nu din comoditate pentru parinte. Cand o duc pe fie-mea de 17 luni sa o las la buni 2-3 ore (cam de 2 ori/ sapt) as putea sa ii zic varianta completa: mergem in vizita la buni si apoi mami pleaca 2-3 ore la banca/ service/ spalat masina/ administratia financiara si tu te joci cu buni (intelege ce inseamna sa plec de langa ea) si ar plange si ar fi suparata in loc sa se bucure ca o vede pe buni. Sau as putea sa ii zic doar: mergem in vizita la buni. Cand va avea 3-5-7 ani o sa putem discuta altfel si o sa ma astept ca ea sa inteleaga situatia altfel. De asemenea, depinde de tipul de minciuna. Nu sunt de acord cu minciunile amenintatoare: vine x si face y. Despre cum ne-au mintit parintii nostri si ce parinti naspa suntem noi acum din cauza asta eu nu as pomeni. Vorba aia, sa ridice piatra cel care nu a gresit niciodata. Da, parintii mei mi-au spus ca exista Mos Craciun pana pe la 7 ani si cand am aflat ca nu exista nu i-am urat/ detestat sau ce alte verbe putenice s-au folosit pe aici. Pur si simplu mi-au spus ca acum sunt destul de mare ca sa inteleg ca de fapt Mos Craciun nu poate sa duca peste tot cadourile si ca ele sunt cumparate de catre rude/ prieteni si daruite ca sa sarbatorim Craciunul. De asemenea, cred ca exista o diferenta intre minciuna si promisiune nerespectata. Parintii mei rar au promis ceva daca nu puteau sa puna promisiunea in practica si in cazurile in care au promis si nu au facut mi-au explicat de ce. Personal gasesc ca ideea cu oprit masina cand se desfac centurile este foarte buna si nu e departe de adevar: multe masini au acum sistem de avertizare audio cand centurile nu sunt folosite (cel putin in fata). Ioana, mami de zambarici Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...