Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minciunile pe care le spunem copiilor


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

  • Răspunsuri 72
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna! Cred ca e o mare diferenta intre "minciuni nevinovate" si a nu te tine de promisiuni. Eu sunt de parere ca e ok sa ii spui copilului pana la 6-7 ani de Mos Craciun si Iepuras, poate ca asta ajuta la dezvoltarea imaginatiei. Pana la urma, e vorba de copilarie, de ce sa le grabim maturizarea? Nu e in regula sa ii promiti ceva, sa il amagesti ca se intampla mai tarziu (ca il duci in parc, ca ii iei ceva dulce) cand i-ai putea spune adevarul. Isi pierde increderea in tine cand descopera ca lucrurile astea nu se vor intampla niciodata. Mai bine sa fii ferma, sa ii explici de ce nu poate avea lucrul acela si, daca apuci sa ii promiti, sa te tii de cuvant.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Buna, Medicul i-a spus nepotelului meu (care are 4 ani jumate) sa o lase sa se uite in urechile lui sa vada daca are furnicute (in incercarea de a-l incuraja si de a-l amuza). Ce credeti? S-a crizat si mai tare si, nu numai ca nu a vrut sa o lase sa se uite, in continuare (ii era teama de "lanternuta" pe care o folosea), dar a capatat un stres in plus, ca are furnici in urechi. [:D] Mirela http://sansapentrustefania.wordpress.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Nu sunt de acord cu mintitul copiilor(gen este babau sub pat,mami pleaca pana la baie si vine repede-cand plecam sa servici,iti taie popa limba etc).dar sunt de acord cu "deformatul" adevarului ca sa fie pe intelesul copilului. Sa dau si un exemplu,ca despre aste este subiectul,vroia Sebi intr-o zi sa manance si sa se uite la televizor in acelasi timp,iar eu i-am spus ca nu este bine,pentru ca nu va putea fi atent la mancare,nu va sti cand este satul si il va durea burtica. Probabil nu l-ar fi durat burtica(asta e minciuna),dar daca ii ziceam ca senzatia de saturare este data in proportie de 40% de creier,si uitandu-se la tv nu va sti cand a mancat suficient...bla bla bla,intelegea el ceva?[:D]

Cris[hippi],mami de [url="http://community.webshots.com/user/cristinici"]Sebi,copil poznas[/url][copil],din [url="http://www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png"]14.05.2010[/url]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Copiii IUBESC povestile, le place sa isi imagineze tot felul de lucruri ciudate, sa-si creeze o lume a lor. De aceea mi se pare ca aceste "minciunele" se pliaza foarte bine pe "limba" lor. Mie nu mi se pare ca ii afecteaza negativ, sau ca nu e corect, cum cred unele doamne aici. Instistand sa le spunem "adevarul" steril mi se pare foarte plictisitor. Ca si cum il loc sa le spunem povesti cu exemplificarea binelui si raului, am incepe sa le citim Kant.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In privinta personajelor gen Mos Craciun,Iepurasul si a tuturor celorlalte personaje fantastice - spiridusi, zane, vrajitoare, zmei, pitici, uriasi ,balauri,fantome etc. eu continui sa o mint si acum pe fetita mea care a implinit deja 6 ani.La intrebari gen "dar chiar exista covor zburator?", sau "jucarii de plus care se joaca si danseaza noaptea?" ,sau tot felul de chestii asemanatoare citite prin povesti ,i-am raspuns la fel ... afirmativ. In primul rand vreau sa creada cat de mult poate in asa ceva,ca sa nu-si piarda farmecul povestile,al doilea motiv e ca daca afla adevarul in doi timpi si trei miscari,dupa cat o cunosc, i-l va turna si lu' frate-su care are inca doar 2 ani jumate, in plina magie a povestilor [olala] In celelalte privinte,in general le-am spus si le spun adevarul pe cat se poate.De exemplu desi erau amandoi inebuniti dupa povestile cu lupi,nu le-a fost teama defel de el - stiau clar ca lupii stau doar in padure.De fantome le-am zis ca se afla doar in castelele parasite [8D] PS apropo de BAU BAU, fix asa am denumit eu aratarea aia de carpa cu care dormeau cand erau mici ,asa ca asa le-a ramas si acum denumirea,ca acum avem doi de BAU - unul al baietelului,unul cel vechi al fetitei.Nici sa vrea cineva nu i-ar fi putut deci speria cu BAU BAU ... ca doar era partenerul lor de somn [pk] MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) [url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] "10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si d-soara mea (6 ani) ma intreaba tot mai des de sirene - daca exista in realitate, daca au existat vreodata ... [alcool] ...nici nu stiu ce sa-i spun; i-am spus ca eu n-am vazut nici una si nu avem dovezi ca exista sau sa au existat in realitate...dar nimeni nu stie exact ce a existat in urma cu sute sau mii de ani, si chiar despre ceea ce exista in prezent, sunt zone ale oceanelor la foarte mari adancimi unde oamenii nu au reusit sa ajunga ca sa stie tot ce exista pe acolo. Diana - mami de [zana] Adriana(n.14.02.2006) si [gravi] (DNP.12.04.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dia_tm
Si d-soara mea (6 ani) ma intreaba tot mai des de sirene - daca exista in realitate, daca au existat vreodata ... [alcool] ...nici nu stiu ce sa-i spun; i-am spus ca eu n-am vazut nici una si nu avem dovezi ca exista sau sa au existat in realitate...dar nimeni nu stie exact ce a existat in urma cu sute sau mii de ani, si chiar despre ceea ce exista in prezent, sunt zone ale oceanelor la foarte mari adancimi unde oamenii nu au reusit sa ajunga ca sa stie tot ce exista pe acolo. Diana - mami de [zana] Adriana(n.14.02.2006) si [gravi] (DNP.12.04.2012)
Daaa chiar asa,uitasem chiar de sirene [olala] ... pai sigur ca exista si de-alea [8D][:D] MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) [url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] "10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...