Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Denisa, chiar vroiam sa iti spun ca noi am luat cetatenia dupa fix 4 ani. E adevart ca noi am prins ultimul tren de venit aici in conditii super misto, cu un pachet de relocare extrem de generos. De lasat te lasa sa stai aici cit doresti, nu numai 5 ani, atita vreme cit ai o sluja, dar dupa 3 ani (asa era cind am venit eu) oricum capeti rezidenta permanenta. Cit despre ati cumpara casa, nu trebuie sa astepti un an, sau 6 luni etc, trebuie doar sa dovedesti ca ai o slujba permanenta si un salar care poate sustine rata si binenteles un avans. Noi am fi putut sa luam casa in secunda cind am aterizat, ca aveam bani de avans, dar barbata-meu e mai prudent si nu a vrut. Mi-a luat un an sa-l conving ca e mai bine sa platesti rata la banca pentru propria casa decit chirie. Rata noastra e pe 25 de ani si nu voad de ce m-as grabi sa o platesc mai repede. Asa face toata lumea aici. Nu pot sa cred ca in Canada lumea ia case cu banii jos. Nu stiu ce ai vrut sa spui cu stabilirea unei situatii financiare pe termen lung, noi incercam sa stringem bani, cit de multi putem fara a ne priva de nimic, contribuim la un fond de pensie privata etc. In Canada e altfel? Cum ti-ai stabilit tu o situatie financiara pe termen lung?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iar eu stiu cativa care s-au intors de-acolo tocmai pt ca nu au reusit sa gaseasca job la fata locului, Apropo de asta Ktrinel, eu stiu 2 familii (unii veri de-a lui barbata-meu, altii fosti colegi de munca din RO) care au ajuns in Canada, nu au gasit nimic de munca (ambii ingineri electronisti), au cheltuit toti banii care ii aveau din RO si s-au trezit ca nu au cu ce sa se intoarca acasa. Cel din exemplul tau vad ca a avut bani sa se intoarca. In final statul canadian le-a dat o garsoniera, dar trebuiau parca sa faca un curs intensiv de francesa (cite 8 ore pe zi). Intre timp si-au gasit o slujba dar trag cu dintii de bani, de-abia se ajung de la o luna la alta. Pai in Romania o duceau mai bine. Aceste exemple evident ca nu sint concludente, dar pe mine m-au pus pe ginduri la vremea respectiva. Stiu ca ii multumeam lui Dumnezeu ca nu am emigrat si noi in Canada. Sint convinsa insa ca e o tara foarte frumoasa si as vrea s-o vizitez dar nu inainte de a vedea New York-ul, Las Vegas si Los Angeles[:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce interesant ca fiecare din Romania sau de oriunde din afara Canadei(mai ales care n-a calcat niciodata pe aici) are o poveste horror sau trista despre Canada a unui var de-a saptea spitza sau ami al altui fost amic; In acelasi timp tot ce apare pe sezatoare, comunitatea de aici nu e credibila; iar daca cineva se intereseaza de Canada(cum e autoarea topicului care a fost, a vazut si i-a placut) imediat altcineva isi aminteste ca el/ea nu vrea sa viziteze Canada; care-i legatura intre topic si faptul ca userul Letitzia nu are chef sa viziteze Canada nu stiu si nici nu-s curioasa sa aflu; pentru tarile pe care dorim sa le vizitam exista alt topic. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum doi ani eram in Montreal. Au fost cele mai frumoase doua luni din viata mea, mi-e dor de locuri, uneori mi-e dor si de statia de autobuz in care asteptam, de un loc drag mie Sainte-Anne-de-Bellevue. Chiar merita sa o iau de jos doar sa pot ajunge acolo. Un loc unde sa poti zbura inalt...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1 Stiu ca ii multumeam lui Dumnezeu ca nu am emigrat si noi in Canada. Sint convinsa insa ca e o tara foarte frumoasa si as vrea s-o vizitez dar nu inainte de a vedea New York-ul, Las Vegas si Los Angeles[:D].
off topic: Letitia, eu am vazut si NY si LV, avantaj ca sunt mai aproape,nu? Mai am Los Angeles, dar acolo mi-ar place sa si ramin. Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu
Citat:
citat din mesajul lui Letitia1 Stiu ca ii multumeam lui Dumnezeu ca nu am emigrat si noi in Canada. Sint convinsa insa ca e o tara foarte frumoasa si as vrea s-o vizitez dar nu inainte de a vedea New York-ul, Las Vegas si Los Angeles[:D].
off topic: Letitia, eu am vazut si NY si LV, avantaj ca sunt mai aproape,nu? Mai am Los Angeles, dar acolo mi-ar place sa si ramin. Born to shop, forced to work.
Off topic,dar nu m-am putut abtine[:D]...PODEANU,mi-a placut tare postarea ta,dar mai mult imi place semnatura[:D][pk][pup] "Before you judge me, try hard to love me." Michael Jackson Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 ...sau aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, eu ce n-am inteles e de ce vrei tu musai sa o convingi cu atata ardoare pe autoare sa emigreze in alta parte decat isi doreste, asta in afara faptului in care nu ai vrut si tu sa te lauzi in cat timp ti-ai luat tu casa acolo, si atunci te intelegem perfect [alcool]. In rest, sa stii ca eu am vazut Anglia si nu m-a convins sa emigrez acolo [:-@], asta bineteles in afara New York-ului si Las Vegas-ului. Aaaa, si ca sa rasucesc mai adanc cutitul in rana am peste 90 zile/am concediu. E relevant? [:D] Cristina Mlle Yasmine et le bébé [baietel] Chris Anthony The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buey, rele sinteti, mey, canadezelor! Mereu va razboiti cu Suverana![:D] Ai mey, ca e fata buna, Queen Lizzie, ne lasa sa ne zbenguim in voie, nu va mai luati de conditiile care le ofera celor ce se stabilesc (sau au facut-o deja) in UK! Ea ii protejeaza ca deh, sint sub okii ei, noi sintem mai sarmanuti[:D], deh, copii vitregi[bibe]! Acvamaryn, eu am intrat de fapt sa-ti urez succes, niciodata nu e prea tirziu s-o iei de la capat si, uneori, departarea de RO in special si de Europa in general poate fi benefica, in cazul nostru a fost super![olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...