Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Eu am numa de bine cu Canada [:D]. Si UK mi-o placut mai putin mania cu robinetele separate ca eu din chiuveta de hotel nu iau apa sa ma spal. Si mania radarelor :) Aparam pe aici frumusetile noii lumi. Istoria n-o fi asa sedimentata in castele, dar natura iti taie suflarea cu faptul ca nu-i inca aranjata, amenajata ca cea europeana... Ana nope s-au mutat [q] mai aproape[:-@]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Seara buna fetelor! Am intrat pe forum, am citit tot ce s-a scris aici, ideea este ca eu am deschis subiectul cu intentia de a afla daca e bine sa mai adaug ceva acte/scrisoare in aplicatia mea pe linga formularele cerute. Cred ca fiecare tara este frumoasa mai ales daca te simti bine acolo unde esti. Din pacate bugetul redus, cheltuielile pe care le am de facut si nici timpul nu-mi permit sa ma plimb prin Europa. Poate unora li se pare ciudat, asa mi se parea si mie inainte de a ajunge acolo dar eu am gasit in acele luni linistea si echilibrul de care aveam nevoie. Dupa noile legi jobul meu nu se incadreaza strict pe ce vor ei, ma astept si la un al doilea refuz, de aceea am vrut sa argumentez cumva. Completand formularele am vazut ca am un spatiu unde oricum trebuie sa dau detalii deci aici voi fi mai explicita. In plus fata de prima aplicatie am testele oficiale pentru ambele limbi, am sa trimit copiile. Eu sper ca visul meu va prinde contur iar daca nu va fi sper ca fiica mea sa-l indeplineasca intr-o zi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Acvamaryn
Seara buna fetelor! Am intrat pe forum, am citit tot ce s-a scris aici, ideea este ca eu am deschis subiectul cu intentia de a afla daca e bine sa mai adaug ceva acte/scrisoare in aplicatia mea pe linga formularele cerute. Cred ca fiecare tara este frumoasa mai ales daca te simti bine acolo unde esti. Din pacate bugetul redus, cheltuielile pe care le am de facut si nici timpul nu-mi permit sa ma plimb prin Europa. Poate unora li se pare ciudat, asa mi se parea si mie inainte de a ajunge acolo dar eu am gasit in acele luni linistea si echilibrul de care aveam nevoie. Dupa noile legi jobul meu nu se incadreaza strict pe ce vor ei, ma astept si la un al doilea refuz, de aceea am vrut sa argumentez cumva. Completand formularele am vazut ca am un spatiu unde oricum trebuie sa dau detalii deci aici voi fi mai explicita. In plus fata de prima aplicatie am testele oficiale pentru ambele limbi, am sa trimit copiile. Eu sper ca visul meu va prinde contur iar daca nu va fi sper ca fiica mea sa-l indeplineasca intr-o zi.
Bafta multa va doresc![flo] Si visul meu a fost Canada...eii,am ajuns in America,unde nu-i rau[:D],dar inca mai visez ca intr-o zi ma voi stabilii in Canada,la Victoria[olala][:)] Mei fetelor,ce ti-e si cu frustrarea asta[:D][alcool].... [pup]toate canadiencele!!!! "Before you judge me, try hard to love me."MJ Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 ...sau aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma alatur si eu fetelor si-ti urez muuulta bafta pt. aplicatie! Si eu visez la Canada, si inca cum!²Fetele de aici care au fost "pour" stiu iar eu inca nu am ajunsa sa vad . In mintea noastra acolo e locul nostru, vom vedea. Personal, daca as fii in locul tau as incerca pe partea fr. E usoara fr si parca e mai usor! e doar o parere. Cel putin nu sunt asa stricti cu meseriile. Pupicei si curaj! trebuie sa-ti implinesti visul! gandeste pozitiv! un site ca sa-ti mai faci o idee immigrer.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acvamaryn, eu cred ca vei reusi,daca-ti doresti asa mult.Dumnezeu fie cu tine in momentul cand ai acele teste de trecut. Si eu mi-am dorit mult sa traiesc in Anglia si am reusit mai repede si mai usor decat ma asteptam . [pup] Ai incredere si nu-ti pierde speranta.Canada este un loc foarte frumos. [url="http://good-times.webshots.com/album/569115677aulnKt"]adelina si piticii[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/570761338LngSqw"]Noemi 2 ani[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Acvamaryn
Delphin, multumesc tie si fetelor care imi tineti pumnii. Poate de data asta va fi bine. Imi plac ambele limbi in ultimul an chiar m-am ocupat in mod deosebit de franceza. Problema este in grila de punctaj unde la 40 de ani si singur fiind sansele pe partea franceza sunt aproape nule.
Teoretic asa e, insa risti doar sa te cheme la interviu si sa-ti vada motivatiile si nivelul de fr. Noi cand vom pleca sotul va avea 45 si pensionar[:D], eu vreo 39, dar suntem motivati! Nu stiu sigur daca pt. un refuz la Quebec trebuie sa astepti un an ca sa ceri la Federal, dar eu as incerca. E drept ca sunt bani de pus la bataie! La fel nu stiu daca trebuie sa astepti un an dupa un refuz la Federal ca sa depui pt. Quebec. Poate alte fete stiu si ne vor lumina putin, ce ziceti fetelor?("Canadezelorrrrr!") Asa imi place mie sa le numesc pe fetele de la sezatoare, care-mi sunt dragi tare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia sa intervin si eu...ca ma simt jicnita profund...asa...ca si eu stau in Canada. Si mai merg si in Cuba in vacante...(ups, trebuia sa scriu Aruba, Haiti, sau alte locuri "exotice" sa sune mai frumos...). Dar culmea ironiei, ca marea majoritate a turistilor din CUBA, Holguin unde am fost acum o saptamana erau din ANGLIA !!!!! Da, ca sa vedeti, acolo unde e ieftin si nu e exotic...[:0][:0] Atat am vrut sa spun, ca nu vreau sa ma contrazic cu expertii.... Si, nu, nu am vrut sa ma laud... Ani
Citat:
citat din mesajul lui Letitia1
Katrinel, de ce nu iti trimiti CV pe site-urile de joburi din UK? O sa te convingi singura cit de usor/greu este. Barbata-meu asa si-a gasit superslujba aici si a aplicat din Romania, cu experienta romaneasca. Si nu era doctor sau masterand. Denisa, sa stii ca am cel putin tot atitea cumnati, veri si prieteni in Canada citi ai tu in UK si vreau sa stii ca ma tin la curent cu viata si piata de munca din Canada. De exemplu cind le-am spus ca eu am 28 de zile de concediu/an platite, erau sa-mi sara la jugulara. Ei au doar 10. Eu mi-am luat casa intr-un an, lor le-a trebuit 5, unii stau si acum cu chirie. Eu am 2 vacante pe an in locuri exotice, ei merg cam din 2 in 2 ani si nu mai departe de Cuba (ca e aproape si mai ieftin). Ei vin in Romania la 3 ani (care-si permit, unii n-au fost de 5 ani) eu pot merge in fiecare luna. Exemplele ar putea continua, dar nu are rost. In anii 90 si inceputul anilor 2000 Canada si Australia erau singurele optiuni ale romanului care dorea sa emigreze. Si noi am depus actele pentru Canada si am obtinut aprobare in 4 luni. Urma sa ne facem analizele medicale cind sotul a gasit un contract foarte bun in UK. Insa dupa 2007 romanul cred ca are mai multe optiuni.De aceea i-am sugerat lui Acvamaryn sa se mai gindeasca si nu pentru ca am ceva personal cu Canada sau cu romanii care au emigrat acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...