Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Euroclinic (2)


Recommended Posts

deci suna din ce in ce mai frumos, avand in vedere ca stiu (in cazul meu, cel putin) o groaza de viitoare mamici ”de sarbatori”... iar eu, mai nou, am preeclampsie, asa ca nu mai stiu cand va avea loc evenimentul... intrebare: voi ce banca de celule alegeti, k am vb zilele astea si la Cord Blood, si la Stem Health, si ca oferta si pret sunt comparabili...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 weeks later...
Citat:
citat din mesajul lui Belina
andreea_e, poti sa ne spui cum a decurs cezariana, dk ai avut dureri, in cate timp te-ai recuperat si dk ai avut voie sa il iei pe bebe in brate in prima saptamana. As vrea sa stiu si cine a fost anestezist si cine mana a doua. Mersic.
Buna, Despre operatia in sine nu am mare lucru ce sa-ti zic - cand te duc in sala de operatie te pune sa te asezi in fund pe masa si te tine o asistenta din fata, iar in spate e medicul anestezist ( in cazul meu dr Steriade) care iti monteaza peridurala, cand termina el acolo incepi sa nut-i mai simti partea de jos, e o senzatie ciudata si te ajuta mai multi oameni sa te intinda pe masa, iti prind mainile si iti pun un camp in fata ca sa nu vezi ce se intampla. Senzatia e destul de ciudata pe parcursul interventiei, mie mi se parea ca nu se mai termina (asta nu mi-a placut ca nu-ti ziceau nimic si tie - doar anestezistul te mai intreaba daca iti e bine). Dupa ce l-a scos pe bebe parca nu a mai durat prea mult -cel putin asta a fost senzatia mea. La mine totul a fost mai intens pt ca nu ma asteptam sa nasc prin cezariana, intrasem in sapt 41 si am mers la control, dupa care am ramas si la operatie, asa ca nu eram pregatita psihic pt cezariana. Dupa care te duc in salon, iti aduc ceai si apa si iti baga analgezice de cate ori vrei tu - asa ca nu prea doare, nici a 2-a zi nu a fost prea rau cand incepi sa mergi, ai o nesiguranta pe picioare, dar e ok, iti baga in continuare pe cateter pt durere. Insa din a 3-a zi ti-l scoate si de atunci durerile sunt ceva mai mari. Cam 2 saptamani dupa operatie doare, la inceput mai tare- imi era greu sa ma ridic din pat - luam Ketonal forte. Acum e ok, pot sa fac treaba, sa ma aplec,etc. Pe bebe poti sa-l iei in brate de la inceput. Nu stiu cine a fost mana a 2-a :) In sala erau cam 6 persoane, mai intrau si mai ieseau si altii -unii pt copil, altii pt mine, totul s-a intamplat prea repede de cand am intrat in sala aceea mica pana a inceput operatia. Sper ca ti-am raspuns cat mai bine, acum e mai greu - bebe vrea sa suga mai tot timpul [bang] O zi buna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor, va rog o lamurire si pentru mine. E greu de facut programare la dr. Emel Nuraltay? Eu sunt plecata acum dar vreau sa vin in Ro la 34 de sapt. Initial am vrut sa nasc la alt spital dar mi-au zis un pret la final de m-am enervat. M-am uitat si la Euroclinic, pare ceva mai rezonabil. Problema este ca m-am trezit in sapt. 34 ca vreau medic de la Euroclinic. Mai am sanse sa fac programare la Emel Nuraltay pt. inceputul lui Dec? Stiti cumva daca e foarte ocupata, daca este aici in Ianuarie (io am 20 ian. ca DPN). Si mai ales cum pot sa dau de dansa, sa o intreb toate astea? 32 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,anka-maria Sunt pacienta dr Nuraltay. Doamna dr e f ocupata dar cred ca merita sa faci o incercare. Din cate stiu eu nu s-au facut inca programarile pe ianuarie. Eu zic sa suni la programari si sa specifici ca vrei doar sa nasti cu dna dr si doresti sa te ia in evidenta inainte de nastere. Cred ca ai toate sansele sa reusesti. Mai poti incerca sa vb direct cu dna dr fie la tel (ceri fetelor de la programari sa iti faca legatura cu asistenta dnei dr) sau vii direct la Euroclinic Floreasca intre 9-13:30, luni, miercuri, vineri. La Euroclinic Pipera are joi de la 12 parca. Mult succes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vin si eu cu o intrebare ciudatica: Ce bagaj trebuie pt nastere la Euroclinic? Stiu ca se zice ca te duci cu acte, cu poseta, dar ...dar...chiar asa? Nu-mi trebuie nimic? Chiloti, papuci, prosop, tampoane de alea si pt bebe nimic? Anka ai reusit sa te programezi? Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca Ana Isabela [fetita] 34+[gravired]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=136147"]Cum a venit pe lume Robert[/url][olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am intrebat la biroul de internari si au zis asa: buletin, pasta si periuta de dinti, hainute pentru bebe cand iese din spital. de restul se ocupa ei, inclusiv laptic... ideea e k au chiloti de unica folosinta... nu foarte confortabili, din punctul meu de vedere, asa ca eu mi-am luat unii de unica folosinta, dar din bumbac... oricum e bine sa-ti iei una-alta la tine, k nu se stie ce nu-ti convine la ce ofera ei si... pana vine familia cu schimburile... despre programare pentru nastere (scuze daca ma bag unde nu trebuie) am intrebat-o pe asistenta si mi-a zis ca ea/medicul se ocupa. si ma anunta ora cu o zi inainte (data am stabilit-o la ultima vizita). nastere usoara tuturor mamicilor de decembrie 2010 si ianuarie 2011 si sarcina usoara celorlalte!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...