Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Euroclinic (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Lorich
Vin si eu cu o intrebare ciudatica: Ce bagaj trebuie pt nastere la Euroclinic? Stiu ca se zice ca te duci cu acte, cu poseta, dar ...dar...chiar asa? Nu-mi trebuie nimic? Chiloti, papuci, prosop, tampoane de alea si pt bebe nimic? Anka ai reusit sa te programezi? Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca Ana Isabela [fetita] 34+[gravired]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=136147"]Cum a venit pe lume Robert[/url][olala]
eu am nascut la Euroclinic acum 5 saptamani si nu mi-a tb absolut nimic...am ajuns la spital doar eu, burtica si analizele:...spitalul iti asigura tot, tb doar sa ceri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

papusica mea a vrut sa vina mai devreme, asa ca saptamana trecuta, noaptea, i-am pus pe drumuri pe cei de la salvare, cu destinatia Euroclinic... ce sa zic, impecabil! am sunat cand eram pe drum la receptie, iar pana am ajuns noi erau acolo si domnul doctor si echipa... totul a fost asa cum s-a descris anterior, fara niciun fel de problema. la 5 dimineata deja eram in rezerva! si, in afara de dosarul cu analize (bine k il aveam), buletin si card, chiar nu e nevoie de nimic!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru urari! cat despre derularea evenimentelor... Nici nu stiu cu ce sa incep, sincer… Eram programata pentru cezariana saptamana asta, asa ca stateam fff linistita acasa, seara (acum deja au trecut aproape trei saptamani)… pe la miezul noptii isi facea simtita prezenta o maaare neliniste, iar sotul meu a decis sa chemam salvarea (asa, preventiv….) Pe drum spre Euroclinic am sunat la receptie, mi-am anuntat sosirea, iar de cand am ajuns acolo totul a devenit…ireal…fuga la camera de garda, verificare de rutina… dilatatie 5! Urgent sunat doctor – era deja in spital, anuntat de la receptie! – trimis la etajul 3 (noroc k era o rezerva libera!) – monitorizat EKG, luat tensiunea, schimbat cu o camasa de noapte de la ei – urcat etaj 4 – vorbit 1 minut cu medicul anestezist – anestezie epidurala – si apoi… Mica papusica! Mutat in rezerva la etajul 3 – monitorizare EKG, tensiune si puls vreo 12 ore, parca, administrat calmante. Primit vizita papusica (din pacate, rarutz, k mami era racita :( ). A doua zi, mami s-a ridicat din pat si s-a plimbat toata ziua, a mai primit ceva calmante si a inceput sa invete cum e cu viata de mamica (asistentele si moasa iti raspund la toate intrebarile posibile). A treia zi, mami a avut voie sa faca dus si a putut sa tina in camera toata ziua papusica! (rooming-in sau nu e dupa cum vrea fiecare mamica; oricum, noaptea e preferabil sa nu, pentru ca urmeaza o viata…). A patra zi – vizita medicului neonatolog de serviciu cu sfaturi si raspunsuri la toate intrebarile, plata serviciilor oferite si… HOME!!! In fiecare zi a trecut dl dr sa ne vada si ne-a dat sfaturi pentru recuperare. In costul pachetului au fost incluse cele 2 vaccinuri si vizita de o saptamana de a neonato. Deci, in afara de buletinul mamicii in devenire, hainute (mamica + bebelus) + incarcator telefon, totul e inclus! Aaa, si chilotii de unica folosinta sunt ok!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult,berceni.d. As vrea sa te mai intreb cat de repede ti-ai revenit dupa cez si dk ai putut sa ai grija de bb cand ai ajuns acasa. Chilotii de unica folosinta ai folosit si pt acasa sau doar la spital? Dalailana si Lorich, ati nascut? Cum a fost? LA MULTI ANI,TUTUROR MAMICILOR SI VIITOARELOR MAMICI!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI TUTUROR CELOR CARE CITESC ACEST MESAJ! Va urez nastere usoara tuturor si bebelusi sanatosi si cuminti! Draga Belina, pentru mine operatia si urmarile au fost practic floare la ureche - asta datorita doctorului si, probabil, calmantelor (dar nu am cerut in plus fata de cele pe care mi le administrau cf graficului). La aprox. 24 ore de la operatie eram in picioare! Cat despre ingrijit papusica - nici nu ma asteptam sa fie atat de usor (chiar mi-am dezamagit rudele care erau pregatite sa ma ajute acasa, in primele zile, refuzandu-le). Acum nu stiu daca e ea mult mai cuminte decat alti bebelusi... despre chiloti - ”norma” e de 5 perechi (mi-a spus o asistenta). acum doar tu alegi de care porti (e si in functie de cat de tare te doare burtica si daca ii suporti pe ceilalti, si de flux...). mie mi-au dat la inceput doar o pereche, si apoi pe ceilalti la externare, asa ca i-am folosit acasa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Berceni, felicitari pentru nastere! Si ma bucur pentru experienta reusita! Sa fiti sanatoasa amandoua![flo][flo] Eu stiam ca urma sa semnezi contract cu cei de la CMU, ce s-a intamplat? Ai intampinat ceva probleme? Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [gravi] 32+ [baietel] [url="http://b1.lilypie.com/egJwp3.png"]Creste fata mica...[/url] [url="http://by.lilypie.com/g90Jp3.png"] Creste si minunea Rebeca[/url] http://community.webshots.com/user/Berecutza http://community.webshots.com/user/bebeca2004 http://community.webshots.com/user/bebebeca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebe Beca, stiai fff bine, asta fusese, pe ultimii 200 metri [:)], alegerea mea. Din fericire, inainte de a vizita Regina Maria... Dpdv financiar, cei de la CMU sunt complet netransparenti (nu pot spune k sunt opaci...): in afara de faptul k tb sa semnezi un contract cu 1 luna inainte, ctr. care, oricum, ii absolva de orice responsabilitate, sa dai avans de 20%, am aflat pretul (cu vreo 500 euro mai mare decat ma asteptam), motivand k ofera nu-stiu-ce pachet pentru bebe timp de un an etc.!!! Apoi, camera in care sunt ingrijiti bebelusii este cu geam - asta e partea transparenta care nu mi-a convenit [:)]. Orice vizitator se poate zgai / intra la copilasi... Si lovitura de gratie: cat am vizitat doua rezerve au trecut vreo 3 avioane... cred ca este o experienta cumplita sa nu poti dormi din cauza aterizarii sau decolarii... In schimb, la Euroclinic te internezi si platesti la sfarsit, e super liniste, ai vedere din rezerva la stadion (pacat k n-am prins niciun meci [bang]) si bebeii sunt feriti complet de priviri indiscrete (se urca numai cu cartela). Cam astea ar fi de spus despre experienta mea si despre decizia luata, lasand la o parte faptul k, la contractiile pe care le aveam, cei ~ 5 km in plus pana in Baneasa ar fi fost probabil prea mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...