Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Medlife (14)


Recommended Posts

Noyo, la 37 de saptamani bebe nu mai e prematur si poti sa nasti la ei. In plus la varsta asa nu ar avea de ce sa-l mai tina in incubator pentru ca e deja maricel. Eu am nascut la termen dar bebe a fost micut, dar tot nu l-au tinut la incubator...asa ca eu zic sa nu-ti faci griji ci sa te bucuri de ultimele zile de "burtica" Nastere usoara :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[quote]citat din mesajul lui Geanina_80
buna tuturor! noyo, e adevarat ce spui despre mamele si bunicile noastre, ca nu aveau atatea conditii ca acum. bunica mea a nascut 8 copii. totusi cred ca si organismul lor era mai puternic decat suntem noi acum. in plus, stresul zilnic ne consuma fizic si psihic. de asta nu mai suntem asa puternice ca femeile de altadata. ele erau in stare sa nasca pe camp, dupa o zi de munca in arsita si a doua zi sa se duca iar la munca. Geanina, si astazi femeile de la tara nasc pe camp dar eu nu as lua asta ca reper. In primul rand ele au o alta perceptie asupra situatiei in sine; daca copilul moare isi spun: "Nu i-a fost dat sa traiasca!" Si mai tarziu fac altul. Gandeste-te cum sunt crescuti copiii din familiile cu putina educatie si compara cu ce ai tu de gand sa faci pt copilul tau. Niciodata astfel de comparatii nu isi au rostul pentru ca nu au baza reala, datele difera. Si bunica mea a crescut 5 copii, dar sunt convinsa ca nu asa cum il cresc eu pe al meu. In familiile mai simple copilul este lasat sa planga "ca sa i se intareasca plamanii", iar daca plange prea mult i se freaca putin gingiile cu alcool ca sa adoarma. In ac scop se mai foloseste si siropul de tuse. Si multe altele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina Ana, ar fi f indicat sa discuti cu dr Mirela Popa despre posibilitatea declansarii travaliului inainte de 37 de saptamani. Eu am nascut cu dr Luis Mendez, care venea de la Municipal ca si Mirela Popa, si ei isi directionau toti pacientii acolo. Dr Mendez nu era prea comunicativ, asa ca si eu am stat cam stresata pana in sapt 37, mai ales ca imi aparuse si un fibrom in timpul sarcinii si n-as fi putut sa nasc natural nici daca vroiam - pozitionarea fibromului il impiedica pe copil sa iasa. Asa ca, perspectiva unei nasteri in miez de noapte la un spital oarecare, cu un dr necunoscut nu ma incanta deloc. Instinctul mi-a dictat insa ca nu vor fi pb, si chiar n-au fost; am nascut prin cezariana la data stabilita. Privind retrospectiv ma gandesc insa ca n-as mai proceda asa, e prea riscant. As discuta f clar cu dr de la Medlife ac posibilitate si as lua legatura dinainte cu dr rec pt a avea certitudinea ca vine la nastere indiferent de ora si ca imi cunoaste dosarul medical. Medlife nu are dotare pt prematuri si nici personal calificat pentru astfel de situatii. Sectia lor de neonatologie a facut ceva gafe pana acum, iar ca aparatura au un singur incubator.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Alesia, Eu am sunat ieri la maternitate si ei considera copil nascut la termen la 38 de saptamani. Eu am o cunostinta care a nascut la aproape 39 de saptamani si bebe e la incubator, deoarce nu s-a adaptat la mediul extrauterin. De aici era grija mea. Stiu ca fiecare bebe e diferit, si sper ca papusica mea sa vina la termen si sa nu fie probleme. Cred ca fiecare dintre noi isi face niste calcule inainte sa nasca la Medlife..si e una sa ai pregatiti banii pt nastere si alta e sa te trezesti ca mai trebuie cine stie cate zeci de milioane....Peste 2 saptamani am masuratorile finale si atunci o sa mai vorbesc cu medicul meu sa vedem ce si cum spune si dansul:) Fiona, eu nu am facut comparatia cu mentalitatea femeilor de la tara sau a modului de crestere a copilului. Pur si simplu eu cand mi se face teama ma gandesc ca de la originea omenirii incoace nu toate femeile au avut posibilitatile pe care le avem noi in prezent si asta e motivul pt care eu una ma consider norocoasa. Nu compar rezistenta organismelor sau bucuria de a aduce un bebe pe lume, ci pur si simplu imi ridic singura moralul si incerc sa inlatur orice teama, gandindu-ma ca alte persoane nu au acelasi acces la informatie si ingrijire ca mine. Poate e o copilarie, dar pe mine asta ma linisteste si ma ajuta sa alung gandurile rele:) Sarcina usoara gravidutelor si copii sanatosi mamicilor! Pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Noyo, ai dreptate, inteleg ce vrei sa spui! Eu cand eram gravida am avut o secretie f buna de endorfine si eram vesela mereu,practic nu puteam sa stau suparata pe ceva mai mult de 2-3 minute. A fost f placut! Dar chiar si asa deveneam putin nervoasa cand se apropia termenul pt eco sau mi se parea mie ca nu misca copilul asa cum trebuie. Iar cat am asteptat rezultatul de la amnio - am facut-o pt ca am peste 35 de ani - numai vesela nu am mai fost! Analizele astea sunt extrem de utile, dar din pacate e cam greu sa te bucuri de sarcina tot facandu-le! Si, orice gand te binedispune, e binevenit![:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui emabucuresti
buna, christine 13 eu voi naste curand cu dr deliana predoi, in cateva zile inchei cele 40 de saptamani, si iti voi putea spune mai multe. eu sunt multumita de dumneaei, este un doctor atent si cu o buna memorie eu am mai nascut o data la medlife, cu dr mendez, care intre timp a plecat. nasterea a fost naturala si apropo de cezariene, si eu am avut emotii - daca se va incerca sau nu sa ma ajute sa nasc natural, caci aveam senzatia ca se prefera si se sugereaza cezarienele de data aceasta tot natural as dori sa nasc, astept din zi in zi sa se declanseze travaliul[:)] dar am fost si sunt deschisa la ideea de cezariana in cazul in care doctorul considera ca este mai bine pt bebe. sanatatea si siguranta lui si a mea sunt mai importante. pana acum avem unda verde pt nastere normala si de data aceasta. Doamne ajuta! Ema cu bebe Milan (7.02.2008) si bebe mic (DPN 31.07.2009)
[gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui emabucuresti
buna, christine 13 eu voi naste curand cu dr deliana predoi, in cateva zile inchei cele 40 de saptamani, si iti voi putea spune mai multe. eu sunt multumita de dumneaei, este un doctor atent si cu o buna memorie eu am mai nascut o data la medlife, cu dr mendez, care intre timp a plecat. nasterea a fost naturala si apropo de cezariene, si eu am avut emotii - daca se va incerca sau nu sa ma ajute sa nasc natural, caci aveam senzatia ca se prefera si se sugereaza cezarienele de data aceasta tot natural as dori sa nasc, astept din zi in zi sa se declanseze travaliul[:)] dar am fost si sunt deschisa la ideea de cezariana in cazul in care doctorul considera ca este mai bine pt bebe. sanatatea si siguranta lui si a mea sunt mai importante. pana acum avem unda verde pt nastere normala si de data aceasta. Doamne ajuta! Ema cu bebe Milan (7.02.2008) si bebe mic (DPN 31.07.2009)
Buna Ema Iti multumesc mult pentru raspuns. Eu o sa nasc prin Februarie anul viitor si nu prea am gasit comentarii despre Deliana Predoi. Si mie mi se pare amabila si atenta la detalii. Iti doresc nastere usoara si asteptam vesti de la tine. O zi frumoasa! Christine [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinutza, probabil ai nascut, asa ca te felicit, sa-ti traiasca puiul, refacere usoara si te asteptam cat mai curand sa ne spui impresiile tale. Uite un buchet mare pt. tine![flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo] Felicitari, mamico! Valentina, cea mai fericita[mamica] de [zana] Andreea Stefania (07.12.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NU am mai intrat de mult la subiect, nici nu am avut timp din cauza de poznas mic, mereu in actiune. AM nascut acum un si o sapt la Medlife, la 37 de sapt ( mi s-a rupt apa in mod neasteptat, desi stabilisem data cezarianei la 39 de sapt cu d-na dr Popa )...M-au primit sa nasc la ei fiindca eram in 27 de sapt ( de la 37 de sapt te primesc ), dar bebeul meu, desi nascut la 37 de sapt, era mai mic de vreo 35 -36 de sapt...asa ca l-au pus la incubator,,,dar, ca sa i puna la incubator au trebuit sa scoata un alt bebeu de acolo ( era o fetita ce avea probleme cardiace , nu stiu exact ce , dar era de 2 sapt nascuta si inca nu plecasera. AU plecat in aceasi zi in care am plecat si eu si bebe )..Concluzia mea a fost ca le destul de teama de copialsii ciu probleme, prefera sa sufle si in iaurt decat sa faca vreo gafa... Mamica de poznas [bonjovi] [comoara][url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=138757&whichpage=1"]Bazar pentru Bogdan [/url] [comoara][url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=138684&whichpage=1"]Bazar pentru Sebi[/url] [comoara][url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=139579&whichpage=1"]Bazar pentru Mihaita[/url] [comoara][url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=140009&whichpage=1"]Bazar pentru Ema[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...