Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Medlife (14)


Recommended Posts

Dragele mele, Nu va mai faceti griji din cauza biberonului, nu se obisnuieste bebe cu el in 24 de ore! va spun sigur...eu am bebe de 1 an si 8 luni, nascut la Medlife si e inca alaptata! Ce e foarte important: daca nu stiti, sunteti la primul bebe, cereti ajutorul asistentelor, sunt de treaba, va vor invata cum se tine puiul in pozitia corecta, cum trebuie sa apuce sanul,etc. Oricum nu vine lapte deajuns din prima zi, mai ales dupa cezariana, dar trebuie sa insistati, sa nu va descurajati si veti reusi! Succes tuturor si bebei mancaciosi si sanatosi sa aveti![pup] Valentina, cea mai fericita[mamica] de [zana] Andreea Stefania (07.12.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da fetelor, Vali are dreptate, eu am nascut tot la Medlife si am alaptat printesa aproape 1 an. In nici-un caz nu va refuza sanul pentru ca a fost hranita o noapte la biberon. Mai ales ca nu vine lapticul imediat dupa nastere, dar bebe trebuie pus la san sa stimuleze productia, intai o sa vina colostru si abia apoi laptic, cam dupa 3 zile. Eu zic ca e bine ca-s hraniti la inceput cu biberonul caci nu o sa aveti lapte instant iar ei cand or sa dea de san nu or sa refuze, nici gand! Sarcini usoare si nasteri de vis sa aveti. Vali [pup], n-am uitat, stiu ca eram restanta cu pozele puilor mei. Uite link-ul: http://community.webshots.com/user/claudel77 mami de 2 minuni, Razvan (11.01.2002) si Rebecca (25.02.2008).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui clauclau
Da fetelor, Vali are dreptate, eu am nascut tot la Medlife si am alaptat printesa aproape 1 an. In nici-un caz nu va refuza sanul pentru ca a fost hranita o noapte la biberon. Mai ales ca nu vine lapticul imediat dupa nastere, dar bebe trebuie pus la san sa stimuleze productia, intai o sa vina colostru si abia apoi laptic, cam dupa 3 zile. Eu zic ca e bine ca-s hraniti la inceput cu biberonul caci nu o sa aveti lapte instant iar ei cand or sa dea de san nu or sa refuze, nici gand! Sarcini usoare si nasteri de vis sa aveti. Vali [pup], n-am uitat, stiu ca eram restanta cu pozele puilor mei. Uite link-ul: http://community.webshots.com/user/claudel77 mami de 2 minuni, Razvan (11.01.2002) si Rebecca (25.02.2008).
Clau, ce scumpa e Rebecca...pupe mami ochisorii ei frumosi![olala] Ptiu, sa nu-i fie de deochi, e tare dulce,mai ales in costumasul de baie! Iar Razvanel e un flacau delicios! Dar au cu cine semana, ca si voi sunteti frumusei! Ma bucur ca v-am vazut![pup] Valentina, cea mai fericita[mamica] de [zana] Andreea Stefania (07.12.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor! am promis sa revin cu noutati dupa nastere, care, dupa cum stabilisem, trebuia sa aiba loc ieri... ei bine, gogoasa s-a gandit ca ea nu vrea sa fie fecioara si mai degraba o leoaica cu personalitate asa ca a sosit vinerea trecuta, pe 21. o sa incerc sa va povestesc cate ceva (cat ma lasa fetita :)) oricum, cine are intrebari la obiect, ii stau la dispozitie. vineri am fost la ultimul consult la ginecolog. ma simteam f bine si aveam de gand sa fac consultul si sa ma duc undeva sa pap ceva bun ca imi era cam foame. la consult, conectata la acel aparat de monitorizare, dr s-a apropiat de mine cu o fata ingrijorata ca m-am speriat instantaneu. m-a intrebat simplu "nastem azi?" am crezut ca e o gluma insa eu aveam contractii de nastere si habar nu aveam. nu am stiut sa le recunosc desi le avusesem de ceva vreme. cert e ca eu le asociam cu durerea, iar pe mine nu ma durea nimic. m-am urcat pe masa: col partial sters (sau geva de genul... ca nu prea auzeam de emotii) m-a trimis la ecograf de urgenta. l-am sunat pe sotul si i-am spus dar nu s-a impacientat. a crezut ca doar ma hazardez eu degeaba. cu eco in mana ma intorc la gineco si dr m-a intrebat daca intre timp am mai avut acele "senzatii" cum le ziceam eu. eu zic ca da la care ea "ok, mergeti si va schimbati, intram in operatie". imaginati-va... total nepregatita, nimeni nu stia... am inceput sa dau disperata telefoane. sotul era la serviciu, kit-ul pt recoltare celule stem era acasa si voiam musai recoltare. m-am schimbat si am observat pete de sange pe chilot (de la consult). mi-am dat seama ca asta e... a sosit momentul. am mers in anticamera salii de operatii si iar m-au contectat la aparat. o asistenta m-a intrebat "cum, dvs vorbiti si radeti cu noi si pe asta nu o simtiti?" (contractia). eu simteam o incordare in abdomen dar nici urma de durere. mi s-a spus ca aveam contractii maxime ca si intensitate si m-au intrebat pe unde e sotul... era in trafic bineinteles si mai dura ceva. imi era frica sa nu inceapa travaliul si sa fiu obligata sa nasc natural sau cezariana dar fara recoltare de celule.. asteptam cu totii (cu toatele ca eram numai femei:) ) sa vina sotul... nici nu am apucat sa ii spun o vorba cand a ajuns ca eram deja pe masa. mi-a facut cu mana prin geam si operatia a inceput. anestezie rahie(nu doare). am amortit instantaneu. in zece minute fetita era undeva in dreapta mea pe o masuta si totul mi se parea ireal. mi-au adus-o pe piept si am pupat-o de mai multe ori. doamne ce miros au nou-nascutii... m-am indragostit iremediabil... nu ma mai puteam gandi la altceva. cat timp m-au cusut, mi s-a parut o vesnicie. am inchis si ochii la un moment dat si dr vorbeau despre mine crezand ca dorm. mi-au admirat muschii abdominali :) o asistenta a stat la capul meu tot timpul si m-a alinat mangaindu-ma pe fata. un gest care m-a linistit si mi-a placut f mult desi era o persoana straina si in alte conditii ar fi fost ciudat. cred ca a durat cam 40 de minute sa ma coase. au venit mai multe asistente ca sa ma mute de pe masa de operatie pe o targa. am vazut in fata mea un picior intins in sus si m-am speriat: era al meu... f ciudata senzatie. mai bine nu ma uitam. in fine, ajung la terapie intensiva si mai e o mamica care nascuse dimineata. aveam niste contractii uterine care se simt exact ca si durerile la ciclu. astea m-au tinut toata noaptea. nu f rau ca si intensitate, dar nu m-au lasat pana dimineata si nu am dormit o secunda. a doua zi nu mai puteam de nerabdare. trebuia sa vad fetita. conditia era sa ma dau jos din pat, dar cica sa astept pana dupa masa. de unde atata rabdare? am zis ca vreau sa incerc. m-a ajutat o asistenta. m-am asezat pe marginea patului si simteam ca ametesc dar am respirat adanc si m-am ridicat. am mers o bucata, m-am intos la pat si asistenta a zis ca e ok, pot merge "pe sectie". m-au dus cu scaunul pana la acvariu. si acolo am revazut-o... era si mai frumoasa :) tati era parca beat, avea un zambet tamp care nu mai disparea. si el era indragostit.. in cateva minute au adus-o in rezerva si am pupat-o mult mult. nu ai cum sa traiesti ceva mai frumos, mai intens. m-am chinuit sa ii dau san. nu stia saracuta cum sa il apuce, insa am tot insistat si a doua zi chiar mi-a venit laptele. cat am stat in spital am hranit-o eu. veneau si mi-o aduceau noaptea sa ii dau san. suntem acasa de doua zile.. mi-a fost teama ca nu voi sti ce sa fac, insa nu m-am lasat, am inceput sa o "manevrez" fara teama si chiar i-am facut singura baita (cu ceva ajutor :)). acum doarme si m-am gandit ca e un moment bun sa va scriu. sper sa ajut cu ceva prin povestea mea, pt ca eu tare am cautat sa imi descrie cineva cu lux de amanunte nasterea la medlife. daca stiu ce ma asteapta, nu ma mai tem asa tare. ca si concluzie, sa nasti aici merita fiecare banut. totul este ireprosabil. nu iti lipseste nimic si inveti multe lucruri. va pup acum si ma intorc la Natalie... am auzit un zgomot care ma anunta ca pampersul e plin... :) PS: pe mine m-a costat 7 200 RON spitalizare 3 zile (nu am vrut sa fac niste teste optionale, i-am pus cercelusi si cam atat).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geanina, felicitari pentru nastere si sa-ti traiasca fetita! Iti multumesc foarte mult pentru relatarea nasterii, super informatii!!! Si eu urmeaza sa nasc cel tarziu pe 7 septembrie, atunci am programata cezariana, dar eu presimt ca se va intampla mai devreme! Cand ai tu putin timp, poate imi raspunzi si mie la cateva intrebari: -cam cat ar mai fi costat testele optionale? Nu au zis nimic cand le-ai refuzat? Ca si eu le-as refuza daca nu sunt probleme vizibile cu copilul, dar imi cam rusine, nu stiu ce sa le spun! -taietura de la cezariana cat este de jos? Este in zona cu par de pe burtica, sau mai sus?[alcool] (asta ca sa stiu daca sa ma risc sa ma epilez cu ceara) -durerile de dupa au fost mari? Cam cate zile au tinut? isi faceau efect calmantele? -ti-a facut clisma inainte de operatie? Cam atit imi vine acum in minte! Eu data trecuta am nascut natural, dar acum trebuie sa fac cezariana si nu prea stiu la ce sa ma astept. Imi e cam frica, recunosc![:D] Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si [gravi] 37+ cu [fetita] ( Emma Ioana [8**] ) [url="http://community.webshots.com/user/anya_75"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geanina, felicitari! Sa-ti traiasca printesa, sa fie sanatoasa sisa fiti fericiti![pup][flo] Cristina, incerc sa-ti raspund ce-mi aduc eu aminte; de teste nu stiu nimic,dar nu trebuie sa-ti fie rusine sa intrebi sau sa refuzi,daca nu ai bani. Taietura de la ceza este sunb linia chilotului,in timp nu se mai vede decat o linie subtire, dar e jos. Daca suporti, te poti epila cu ceara,dar ai grija,ca durerea respectiva poate sa-ti provoace contractii. Durerile de dupa sunt suportabile, ti se lasa un cateter pe care ti se administreaza calmante, care au efect imediat...a doua zi le simti mai tarziu,iar a treia zi deja nu prea mai ai nevoie de calmante.La externare esti aproape ca noua! Nu ti se face clisma, trebuie sa mananci doar ceva usor seara si nimic dimineata! Oricum, nu trebuie sa-ti fie teama, chiar esti pe maini bune, vei vedea ca nasterea va fi o amintire minunata,cea mai frumoasa din viata ta de pana acum...dupa aia vin altele, are bebe grija sa-ti ofere clipe unice! Nastere usoara ca un fulg si refacere rapida iti doresc...si te asteptam sa ne povestesti! Valentina, cea mai fericita[mamica] de [zana] Andreea Stefania (07.12.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, Vali, pentru raspuns!!![flo] Aseara credeam ca nasc, ca am avut contractii cam multe si am eliminat o bucatica din dop. Dar vad ca azi nu mai am nimic! Oricum, mult nu o mai duc asa gravi![pk] Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si [gravi] 37+ cu [fetita] ( Emma Ioana [8**] ) [url="http://community.webshots.com/user/anya_75"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, eu am inceput sa elimin dopul cam cu o saptamana inainte...am avut si contractii, am ajuns de urgenta la spital, ca nasc...dr. meu era de garda, m-a consultat si m-a trimis acasa[:D]...incearca sa cronometrezi contractiile si, daca nu cedeaza cu no-spa, mergi la spital...nastere usoara! Valentina, cea mai fericita[mamica] de [zana] Andreea Stefania (07.12.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...