Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casnicia mea - incotro? - episodul 2 sau finalul?


Recommended Posts

Doamne, cristy, cum adica, de la "neintelegeri cu privire la cresterea copilului" sa ajunga sa tot vehiculeze ideea divortului?! Mi se pare absolut disproportionat iar domnul un imatur, auzi tu:"dai pufuleti in mana la copil? Divortzez!!". Pe mine doar fluturarile repetate ale amenintarii cu divortul m-ar enerva atat de tare incat chiar as divortza... Gandirea ta in ceea ce priveste viitorul este absolut intzeleapta si de bun-simt, pe cand ideile lui sunt aiuristice si nasoale rau. N-ar trebui sa cedezi la planul de a cumpara un apartament, e inuman sa traiesti printre vechiturile altora cata vreme voi v-ati permite propria casa. Acum sa zic drept mie si simplul fapt ca a lalait-o 14 ani pana te-a luat de sotzie reprezinta o mare bila neagra pentru el. mami de Sophia-Diana (Sophiphi) http://community.webshots.com/user/Ilinca_M
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ilinca M, este perfect adevarat ce spui tu. N-a vorbit de divort de la o simpla cearta. S-a acumulat asa in timp. Prima data ne certam din cauza programului de masa al Mariei. Am fost cu ea la doctor la 2 luni si ne-a zis ca vai e foarte grasa, avea 5500 gr. Si sa-i scot masa de noapte, sa-i fac program fix ziua, si sa-i dau lapte cu masura, nu cat vrea ea sa manance. Si el ar fi vrut sa fac asa, ca ii era frica sa nu ajunga fata vreo obeza. Bineinteles ca nu m-am luat dupa nebuna aia si i-am dat sa manance la cerere, citisem si eu ca in timp bebelusii isi fac si singuri un program si exact asa s-a intamplat la 5 luni deja nu se mai scula noaptea sa manance si acum la 1 an si 2 luni nu e deloc obeza. Dar ne certam aproape in fiecare zi pe aceasta tema pana cand la un moment dat a cedat nervos si a scos perla din gura. A doua oara, la fel s-a petrecut dupa o mai lunga perioada de mici certuri, la un moment dat a izbucnit, dar cu o intensitate ceva mai mare. Si mie mi se pare exagerat, plecand de la aceste lucruri sa aduci in discutie divortul. Vezi tu, nu sunt psiholog si nu ma prea pricep la oameni, dar am inceput sa cred ca barbatul meu este foarte imatur si ii e frica de responsabilitati. El se ocupa cu aeromodele si navomodele, poate discuta ore in sir despre asta, se duce la concursuri, se duce sambata si duminica la antrenamente, nu-l intereseaza ca am si eu nevoie de el, etc. Isi face planuri, ce avioane isi mai cumpara, sau ca barca isi mai face, dar niciodata nu l-am auzit facandu-si planuri legate de noi. Vrea sa-si faca un anume avion pentru ca are nu stiu care prieten si el de ce nu? Ceea ce mie mi se par niste copilarii. Cred ca-i e frica sa-si asume si cea mai mica responsabilitate. De-aia n-a vrut sa se insoare mai devreme, si sunt convinsa ca nici atunci nu ne casatoream, daca nu se insura frate-sau care este mai mic ca el. Imediat ce a zis Marius ca se insoara, s-a hotarat si el. N-a vrut sa-si asume responsabilitatea cresterii unui copil, dupa lungi rugaminti si certuri a fost de acord sa facem un copil. De al doilea nici nu vrea sa auda, cu toate ca mie mi-ar fi placut sa avem 2 copii. Iar in ceea ce priveste casa ii e de asemenea frica sa-si asume responsabilitatea unui credit pe termen lung, avand in vedere ca dispune de o locuinta de-a gata de la maica-sa. Of fetelor si daca ati sti cat a umblat dupa mine cat eram la inceput, ca eu nu-l vroiam, imi aducea flori in fiecare saptamana, imi scria scrisorele, poezii, si mie nu-mi trebuia si apoi incet, incet am inceput sa tin la el, nici nu stiu cand s-a intamplat. Dupa care am inceput sa-l iubesc, vai si cat de rau l-am iubit.... Cristina, mamica fericita de [zana] Eva Maria [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846"]
Port in suflet povestea licuriciului Emma
[/url] [url="http://community.webshots.com/user/Cristy74171?vhost=community"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea, parerea mea: nu as sta cu socri, niciodata, nici daca m-as impaca cu ei nemaipomenit de bine! Niciodata! N-am stat si nu o sa stau! Prietena mea a murit de cancer la stomac la cativa ani dupa soacra, dupa o viata stata cu soacra in curte... Si nu avea decat 40 de ani cand s-a stins...si o viata nu a auzit decat ce bine de tine ca soacra creste copii, soacra gateste, dar nimeni nu vedea tiranul de soacra cum o juca pe degete si ii amintea ca s-a maritat bortoasa (si asta tot din cauza ei, ca nu i-a dat voie baietelului sa se insoare pana nu s-a convins ca A e insarcinata) in al doilea rand, deja s-a scris, el e imatur si inca sub influenta mamei, si ar fi cazul sa aleaga! De unde stii tu ca nu te dau afara peste cativa ani din casa lu mamica si taticu? ca acolo o sa ii creasca aripile si curajul, cu mami si tati sa il sustina? Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristy, In relatia voastra e un singur adult, TU! Asa ca tie iti revin toate sarcinile care in mod obisnuit se impart intr-o casnicie intre cei 2. Cine suntem noi sa hotaram cum e mai bine? Dar pentru ca tu esti adultul, acum e momentul sa-ti iei casa, esti mama simti nevoia de stabilitate. Casa ta, sau a voastra. In casa soacrei, oricum ideea mi se pare fantezista, daca autostrada e gata in 15 ani, dati direct fata la liceu in Campina? deci in casa soacrei o sa fii in casa altuia, unde nu poti muta o vaza din stanga in drepta ca vine soacra si o pune "la locul ei"! Eu am rezista cu soacra o saptamana! Una fooooaaaarte lunga. Stia soacra mea ce trebuie sa mananc si din ce colt de farfurie sa incep, imi spunea de un iaurt stricat ca e numai bun, pt mine adica! Ce ai putea face, daca-l iubesti, este sa-l accepti cu limitarile lui, cu lipsa lui de responsabilitate si sigur sa-ti asumi tu aceste responsabilitati. Daca poti, daca vrei, daca merita. cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-o sa-ti placa ce-ti spun: 1. cand te-ai casatorit dupa 14 ani impreuna sunt sigura ca ai stiut exact ce-ti iei acasa- un om cu anumite pasiuni, fara nicio aplecare spre a avea o familie si copii si responsabilitatile aferente, care s-a casatorit cu tine numai pt ca se casatorise deja fratele lui mai mic 2. ati facut un copil dupa mult scandal si insistente din partea ta, fara ca el practic sa-l vrea cu adevarat. OK, si atunci ce pretentii ai de la omul asta? Sa fie ce nu e? Caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa aiba pasiuni gen aeromodele sau barci cu motor, nu este ceva rau, nu doar copiii au aceste pasiuni! Doar ca trebuie sa imparta pasiunile cu responsabilitatile. Poate ca el nu a fost niciodata mai mult decat este acuma. Poate ca intr-adevar ii este frica sa-si asume orice risc si se simte confortabil langa mama si tata. Dar nu este asa de 1 an ci asa a fost si acuma 10 ani. Acuma nu mai ai ce sa-i faci fiindca de schimbat nu-l mai schimbi. Trebuie sa te gandesti ce doresti tu si la copil. Daca tu vrei sa stai in Bucuresti si sa iti cumperi o casa a ta, fa pasul si bucura-te de el. „Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi www.de-azi.ro inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate. http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nici o propunere constructiva.Timpenia cu naveta de 100km zilnic e tare.Adica 100 dus si o suta intors?[:D]Adica 14E pe zi x 22 de zile=308E benzina ,plus oboseala,numai sa fiti familia adams?Eu zic sa-ti iei casa,o sa se plinga pe la ma-sa,o sa suspine si apoi o sa se intoarca la domiciliu conjugal ,sa continuie polemica in legatura cu educatia copilului.Dupa ce-o sa vada ca nicaieri nu-i mai bine ca acasa ,o sa-i treaca... si daca nu-i trece,o sa-ti treaca tie.[:D]Pune si tu in balanta ce pierzi daca faci pasul cu investitia in locuinta.Teoretic ai numai de cistigat.Devii proprietareasa,numai sa nu se intimple naibii ceva cu cursul asta in plina criza,care dupa guvernanti nu-i chiar asa grava.Iei salar in euro?Daca da,felicitarile mele pentru casa![pup] dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolinah daca ai sti cate persoane mi-au spus acelasi lucru, ca dupa atata timp stiam cum e si de ce l-am mai luat. Pai il iubeam foarte mult, nu concepeam viata fara el, si ca o paranteza, are si partile lui bune. Pe de alta parte am facut greseala sa cred ca oamenii se mai schimba, m-am gandit ca odata ce va deveni om insurat va deveni si mai responsabil. Numai ca m-am inselat ingrozitor. Oricum nu-mi pare rau, din aceasta greseala a iesit un lucru minunat, Maria, fetita mea. Deus intradevar asa e dintotdeauna si eu niciodata n-am gasit o cale de al face sa vada si altfel lucrurile decat le vede el. Am s-o gasesc acum? In nici un caz. Din aceasta cauza am luat acum o hotarare atat de radicala, iar el ori este alaturi de noi, ori n-are decat sa se duca la maica-sa, pentru ca singur nu-si permite sa plateasca o chirie. Dulcetica nu iau salariul in euro, din pacate, parca mi-e frica si mie un pic de curs, dar chiria o platesc tot in euro, asa ca o sa fie cam acelasi lucru. Va pup, Cristina, mamica fericita de [zana] Eva Maria [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846"]
Port in suflet povestea licuriciului Emma
[/url] [url="http://community.webshots.com/user/Cristy74171?vhost=community"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti casa, oricum astia o sa termine autostrada la Sfantu' Asteapta, asa ca o sa mai treaca multa apa pe Dunare si multe chirii pana cand va mutati cu socrii. In vecii vecilor sa nu accepti sa te duci acolo! Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...