Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce parere aveti? Un sfat va rog...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu m-am intrebat de ce oare i-am mai raspuns la telefoane individului. Problema e ca fiind acum in Canada sunt singura si uneori singuratatea devine foarte apasatoare. Cred ca este una din cele mai dificile "boli". Si intotdeauna am crezut ca vorba dulce mult aduce, in sensul ca daca eu ma port frumos cu omul, si el se va purta la fel cu mine. Dar experientele mele mi-au demonstrat ca nu totul depinde de mine (asa cum credeam eu), ci depinde si de disponibilitatea celuilalt, de educatia primita, de experienta sa de viata, de mediul in care a trait, etc...O data, cu ani in urma, mi s-a spus de catre o fiinta foarte draga mie ca sunt egoista si acest lucru ma va impiedica sa am prieteni, si niciun barbat nu ma va putea iubi vreodata. Iar eu am procesat aceasta afirmatie mult timp, asa ca am inceput de atunci sa fiu mult mai atenta cu cei din jurul meu, sa fiu darnica, generoasa, am fost mereu gata sa ajut pe oricine apela la mine, fara sa ma mai gandesc daca si eu primesc ceva in schimb, si asta a fost poate o greseala. Mai demult am avut un prieten la care am tinut foarte mult. Acel prieten isi dadea licenta si cand isi scria lucrarea de diploma i s-a stricat calculatorul. A venit la mine extrem de necajit ca nu-si poate termina lucrarea, ce se face? Si mi-a cerut calculatorul meu pentru o saptamana ca sa-si finalizeze lucrarea, ca e disperat la maxim. Totusi pentru mine era un obiect scump, si am stat in cumpana, dar pana la urma am decis sa il ajut, ca daca e amicul meu nu trebuie sa-l las la greu. Si i-am imprumutat calculatorul. Am mai fost pe la el, el lucra sarguincios, nimic de zis. Dar intr-o zi vizitandu-l am descoperit ca al meu computer era blocat si nu mai mergea deloc. Atunci a picat cerul pe mine! L-am rugat sa il repare, si ma suparasem destul de tare. Ei bine, respectivul mi-a facut un scandal monstru, am tipat unul la altul doua ore aproape. Mi-a reprosat ca sunt egoista si ma gandesc numai la mine in sensul ca el nu are timp de pierdut sa-mi repare mie calculatorul, el trebuie sa invete. Atunci am zis ok, tu stai si invata si eu imi duc singura calculatorul la reparat, oricum tu nu mai ai nevoie de el din moment ce ai terminat lucrarea. Logic, nu? Si el a urlat la mine din nou o ora ca de ce iau inapoi calculatorul? Atunci au intervenit si parintii lui ca nu am niciun drept sa il iau inapoi, desi era proprietatea mea personala!!! Oricum l-am recuperat a doua zi si in acea zi i-am si spus adio! Acum dupa aproape doi ani de la intamplare, m-a cautat din nou si mi-a reprosat ca am fost atat de egoista si l-am parasit in prag de licenta! [bang] Si in timpul acelui scandal el mi-a reprosat ca el nu si-a luat un examen din cauza ca eu am ramas in orasul unde studiam noi in timp ce domnia sa era in sesiunea de restante! Daca eu plecam din oras, asa cum imi ceruse el si familia sa, el isi lua examenul. De mentionat ca noi nu ne vazusem in perioada aceea decat o singura data, tocmai ca el sa aiba timp de invatat. Si atunci el si familia sa ma invitasera la un pranz la ei acasa - acea data fiind singura data cand ne-am vazut in perioada de restante - si mi-au cerut sa plec in orasul meu natal pentru ca fiul lor are de invatat! Eu desigur ca m-am infuriat si sigur ca am facut ce am dorit eu. Si el apoi mi-a reprosat esecul sau si a zis ca eu sunt de vina pentru ca nu am plecat!!! Si atat ma agatasem de relatia respectiva ca sa-i demonstrez prietenei mele ca nu sunt atat de egoista incat sa nu pot fi iubita de nimeni si sa nu pot mentine o relatie. Si asta a fost pura prostie. Am crezut ca problema era la mine. Am crezut ca daca ma port frumos, delicat, elegant, daca ajut omul, daca sunt generoasa si nu ma plasez pe mine pe locul intai, atunci voi fi iubita. Mare greseala! Acum m-am gandit la fel. Ii povestisem prietenei mele de acest individ si ea mi-a spus ca poate i-am lasat impresia de egoism si de asta a avut reactia initiala. Asa ca atunci cand m-a sunat, am decis sa incerc inca o data. Acum m-a sunat din nou si am decis sa ma gandesc doar la mine, la modul cel mai egoist cu putinta si sa imi acord placerea de a nu raspunde![:D] M-a sunat de trei ori si am avut placerea de a nu raspunde si, sincer, ma simt foarte bine! [:D] Am scris atat de mult ca sa ma descarc. Acum pot dormi linistita [nani]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io cred ca esti in vacanta si te plictisesti,mai fata!Si ce cauti in Canada?(Monaco nu-i in Canada,nu stiai?) Nu-mi vine sa cred cata lume de buna credinta s-a agitat sa-ti raspunda,iar tu probabil mori de ras in fata calculatorului! Cred ca personajele astea masculine is inventate de tine sau ai ceva problemute pe la mansarda de alegi masculi numa unu si unu!!!! Ia fugi tu la mama ta si mai intreab-o niste chestii de-astea "de viata",poate te lamureste mai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana. In ceea ce ii priveste pe cei din jurul tau... eu iti dau un sfat. Fi egoista in alegerea celor cu care mergi pe acelasi drum, ca ai sa descoperi ca daca lasi balast in viata ta, vei fi balast. Noi suntem rezultatul celor care ne imprima sentimente si trairi. Prietenii si increderea in ei ne pot conduce sa luam decizii stupid de neinspirate. Daca prietena ta tinea la tine si-ti vedea interesul, se gandea de doua ori inainte sa iti strice increderea in tine criticandu-te. Cine e ea sa te judece? Prietena ta? Prietenii adevarati iti spun care e parerea lor, si te sfatuiesc de bine. Poate sunt bine intentionati, dar daca vezi ca le urmezi staftul si tie tot rau iti este, poate buba este undeva mai adanc. Ai un suflet nobil si speri de la viata sa iti dea ce e al tau, dar nu mai ruga. Nu tre sa te rogi de nimeni. Cine are de oferit itit ofera. Nu mai incerca sa imbunezi pe nimeni. oamenii sunt liberi sa fie draguti sau rai Fereste-te de cei care nu au ceva bun de oferit. Fereste-tze de cei care te fac sa te simti cat de putin aiurea. Daca nu-ti place ce zice cineva, pur si simplu nu mai accepta sa-ti zica nimik. E mai bine sa nu ai cu cine vorbi, decats a fi terfelita. Sio crede-ma ca pentru oricine exista cineva acolo care sa aiba ceea ce cauti. Nu mai plati vama pentru ceea ce ai tu nevoie. A, daca vezi ca exista cineva care merita, dupa un timp si care nu mai conteneste in a te face fericita si multumita de relationare, atunci ofera negresit. Sa merite. Multa bafta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui carmenre
Io cred ca esti in vacanta si te plictisesti,mai fata!Si ce cauti in Canada?(Monaco nu-i in Canada,nu stiai?) Nu-mi vine sa cred cata lume de buna credinta s-a agitat sa-ti raspunda,iar tu probabil mori de ras in fata calculatorului! Cred ca personajele astea masculine is inventate de tine sau ai ceva problemute pe la mansarda de alegi masculi numa unu si unu!!!! Ia fugi tu la mama ta si mai intreab-o niste chestii de-astea "de viata",poate te lamureste mai bine.
[:-)))]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...