Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (151)


Recommended Posts

 

Poftesc si eu intilnirea de vineri si inca cum [pofta], dar nu stiu, ma inscriu cu 100% vointa si 50% putinta [:D], sa vad fetele cu burtici si restul;

Hehe Cristina, si eu vreau terapie dupa vara asta cu sora-mea (care mai are o saptamina si ceva pe aici si abia asteapta sa plece); Mie o sa-mi fie greu dar trece, dar lui Tudor mult mai greu; ma bucur c-am tinut-o aproape cu forta de dragul copilului, dar ramin cu un gust cam amar, ne-am cam rupt de cei de acasa si apropierea fizica ne desparte psihic; si nu-i place deloc (case de lemn zgomotoase, oameni prost imbracati [bang], etc, etc)id="size1">

N-am reusit sa vad decit pozele puse pe site-uri super fain copii Neliei, Khristin, Denisa; nu pot vedea attache pe pc ul meu

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Monicutza, pe aici pe la noi pe la Qc lumea vopseste si cu vopsea Bétonel.

Eu am reducere de la scrabiciu la ei: 25%, dar am inteles ca si daca iti faci card in magazin ai tot reducerea asta.

Cik e mai ieftina si la fel de rezistenta ca si cea de Home Depot.

 

Ana, parintilor mei le-a placut in ultimele sapt., au pus muraturi, au facut curat in casa, mancare in fiecare zi, s-au simtit ca la ei.

Si cel mai tare pe maica-mea a impresionat-o "Sami Fruits" [:D]ca magazin, si pe taica-meu Stadionul Olimpic si Turnul.

Cik este aproape la fel de frumos ca si cascada Niagara.(fara suparare fetele din On).

 

Carrefour Laval ii enerva rau.

 

Au promis ca data viitoare vin si stau 3 luni (cand vor fi la pensie:adica vreo 2-3 ani de acum incolo).

Sa vedem.

 

 

Cristina,

mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din, pacate, eu pierd din nou sansa sa vad burticile noastre... poate mai facei o intilnire si in septembrie, cind se intoarce toata lumea. La noi pica intilnirea exact in weekend-ul cu campingul in Parc Maurice (plecam de joi si ne intoarcem luni).[bang] Atit de mult asteptam iesirea asta, ca daca ploua, ma-mpusc.[:D] Asta dupa ce am dat si caruta de bani pe cort... dar speram sa mai apucam sa iesim totusi, in ciuda multor lucruri intimplate, si pe Green Mountain in Vermont si la ocean... stiti cum e, speranta moare ultima.

 

Aseara, dupa multe planuri facute si neduse la bun sfirsit, am reusit, in sfirsit, sa ajungem in vizita la Iraid="red"> si Sibinid="red">! Ei sint cum ii stiti, dar Sofia ne-a dat pe spate: e o domnisoara adevarata, frumoasa foc si isteata... dar mai ales o demna urmasa a parintilor ei - are o voce superba, cinta la pian divin si cica si la vioara, dar n-a binevoit sa ne faca o demonstratie. Si s-a inteles de minune cu Agata, se pot lua de-o mina in multe privinte[:D], desi, la prima vedere, ai zice ca seamana cu Tudora mai mult!

 

In rest, la noi cum ne stiti, cu gradinita, care merge tare bine, am scapat si de grija asta, dar Lisandru e bolnavior, are laringita[bang], cu activitatile - Agata a ajuns sa stea si 4 ore pe gheata... timp in care mami invata... pentru examenul teoretic... la care sint varza.[:I]

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ar place si eu sa vin la intalnirea voastra.[alcool]

 

Eu tot cu cutiile ma bat pe aici.

Ieri ne-a luat 3 ore sa facem biblioteca cumparata de la ikeea.....

 

M-ati intrebat. Job-ul e grozav, nu puteam gasi ceva mai bun.

Orasul insa nu-mi place. Mai ales cartierul unde sunt eu. E asa sa zicem «frumos», la tara. Nu ca as veni eu din centrul Montrealului. [:D]

Sa vederm cat rezistam pe aici, dar nu sunt convinsa ca prea multi ani. Dar cine stie.

Va trebui sa ma mut mai spre zona unde sta puku ca acolo e mai urbana si mai civilizata.

Apartamentul e bun, un pic cam mic fata de ce aveam la Montreal insa e f. f . zgomotos pentru ca e la strada, un bulevard destul de circulat. Nu mi-am dat seama cand am venit sa-l vizitam ca e asa de zgomotos, era sambata , ploua si era linistit atunci. Asta e, am revenit la Bucuresti pe Socului.....Lipseste doar tramvaiul la 5 dimineata.

In Anjou treceau 50 de masini pe zi acolo unde stateam eu.

Lucru bun, am autobuz in fata casei. Trece rar dar exista!!!!!. Si cu expresul fac 15-20 de minute. Fata de Montreal e boierie. De fapt din scoala generala n-am avut un traseu asa scurt [:D]Asta la punctele bune ale apartamentului.

In rest n-am timp de nimic la servici pana nu-mi intru putin in paine. Apoi cum suntem doar 2 persoane in biblioteca....si eu sunt sefa o sa-mi fac timp pentru voi.[flo]

Sa mai spun ca eu si un tip din informatica din Camerun suntem singurii imigranti din serviciul de la Quebec. La Montreal exista ceva mai multi angajati imigranti.... Dar deocamdata sunt draguti cu mine.[:D]

 

Diana bine ai revenit din tara. Sper ca te-ai distrat. O sa incerc sa vad si eu pozele.

 

Nelia sorry am uitat sa-ti mai scriu, o sa incerc sa-ti scriu un mail mai lung zilele astea.

Distractie placuta in camping. Si ce examen teoretic ai? De conducere?

Eu trebuie sa ma inscriu zilele astea la scoala de soferi ca sa dau cat mai repede . Aici la tara nu pot functiona fara carnet. Imi lipseste metroul[bang]

Am inteles ca ai avut niste aventuri neplacute in ultimul timp. Imi pare rau. Cum mai stati cu cautarea unui job? Ai intrebat ceva mai demult cu emploi etudiant federal. Ce vrei mai exact, eu am fost inscrisa anul trecut dar nu e nici un examen. Doar sa urmaresti perioada de inscriere care se termina prin ianuarie. La Quebec emploi etudiant inscrierea e tot timpul.

 

Pucku ti-am scris mail....

 

Vopsea Monicutza, ca sa alegi culorile mie mi-a placut SICO, e foarte realist. Noi cum nu suntem decisi sa ramanem in apartament nu vopsim decat salonul si bucataria. Si asa parca e o eternitate pentru ca Marc e acasa. Si sotul vopseste noaptea sau in week-end[bang]Asa ca avem finalizati doar doi pereti in acest moment.Era oranj si rosu intens si e greu de acoperit culoarea asta.

Noi am luat mereu ce era redus la canadian tire ( firme diferite) si nu am vazut diferente prea mari. Important e sa alegi finisarea. Noi ne-am pacalit ultima oara ( eu am revopsit peretii, in mai, in vechiul apartament[bang]) pentru ca am luat mat si cum punea Marc mana murdara cum se murdarea definitiv. Cu semi-lustré ( se cheama in mai multe feluri in functie de marca) e mai bine sa faci atunci cand ai copii mici. Se spala relativ bine. Chiar vroiam sa citesc un articol in Protegez-vous din iunie pe tema asta. O sa-ti spun la ce concluzie au ajuns.

 

Gata s-a terminat pauza. Mi-a venit colega.....[flo]

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, ce bine ca voi va intalniti! Asa as veni si eu...[pofta]

Mi-ar fi drag sa va vad in persoana.

Oricum, anuntam vreme frumoasa la noi si totul bine.

 

Fetelor cu copii care merg intr-a 3 sau a 4-a, nu ma uitati si pe mine

cand aveti exercitii sau alte chestii interesante pentru scolareii nostri.

Asta e unul din ofurile mele, aici in campia noastra nesfarsita

 

pupici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikiionid="red">, uite asta m-ar interesa pe mine, la programele ministeriale sint doua la care ar intra si domeniul in care studiez eu). Cind ai timp (eu, in nebunia mea cu dus si adus copiii de peste tot, aproape tot timpul singura cu toti trei, nu mai am timp sa fac nimic, iar noaptea pic rupta de oboseala si adorm odata cu ei... singurul lucru pe care l-am facut este sa ajung pe la citeva RV pentru benevolat, unul este pe cale sa se concretizeze si m-as bucura mult de tot... este la 3 minute de casa mea, au si posturi dupa aceea si este si ceea ce vreau eu - servicii pentru familii cu copii).id="size1">, te rog, trimite-mi si mie unde ai fost tu inscrisa sau ce mai stii despre servicii ca student si stagii, ca eu trebuie sa caut de amindoua... Aici unde am gasit eu data limita este 30 septembrie, iar examinarea incepe de prin ianuarie, de aceea am presupus ca sint teste de limba sau de altceva.

 

Da, pentru teoreticul de la permisul de conducere invat.[bang] Nu-mi place deloc, ma plictiseste sa citesc, pur si simplu ma simt paralela cu tot ce inseamna masina si condus, nu ma atrage absolut deloc, e ca atunci cind sint nevoita sa cos.[:D] Octav saracu' incearca sa ma invete, tot timpul imi explica, si chiar are rabdare, ceea ce nu-l caracterizeaza... dar de mine nu se prinde, intra pe o ureche si iese pe cealalta, simt ca e cel mai greu lucru din viata mea pe care sint nevoita sa-l fac.id="size1">

 

Ma bucur mult ca iti place serviciul, asa zice si prietenul nostru care a plecat la Edmonton, serviciul este exact ceea ce cauta, dar orasul... mai putin. Numai ca ei au stat ultimele weekenduri numai la munte, ca tare le-au mai dus lipsa... si inca nu au avut timp sa-si dea seama daca le place sau nu orasul... Dar au zis ca e aerul foarte curat, de munte, desi ei nu sint chiar aproape de munte.

 

Dianaid="red">, am reusit sa vad si eu pozele tale, esti o mamica cu burtica superba![olala] Si in pozele Monicutzei de la intilnirea la care iar nu am ajuns[bang], am vazut-o pe Simona... cu burtica. Nu credeam ca ea se poate rotunji, chiar daca e de la sarcina![:)]

 

Cgeid="red">, ma bucur ca parintii tai s-au simtit bine pina la urma si sper sa treceti repede peste golul lasat de plecarea lor.

 

Anaid="red">, acelasi lucru il doresc si pentru Tudor, imi imaginez ce simte acum, dupa ce in fiecare zi a stat cu sora ta.

 

Khristinid="red">, spuneai ca domnisoara ta face trei activitati, care sint? Noi sintem acum la momentul alegerii activitatilor pentru anul viitor si inca sintem in discutii, una vrea prea multe si nu renunta la nimic din cele vechi, cealalta nu vrea mai nimic... nu mai spun ca timpul nostru e fff limitat anul asta si finantele la fel. Deocamdata, a ramas patinajul la amindoua, competitiv la Agata, wu-shu Agata, pianul la amindoua, baletul la Tudora si piscina si schiul alternativ, duminica, cu toti trei, dar asta e facultativ in mintea mea, nu si in a Agatei. Dar mai sint pe lista dans, calarie, tenis, gimnastica, teatru, arte plastice... vrabia malai viseaza.[bang] Tudora nu vrea decit balet si pian, plus calaria vara, ca iarna ii este frig calului[:)]... restul le vrea cea mare. Ah, si soccer, cica e singura fata care nu stie soccer![bang]

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rocs, wow ce pofta imi faci cand te aud de plaja, poate pt. ca am sarit marea anul asta, iar vremea in ON a fost sub orice critica [bang]. Azi de exemplu iesisem la un splash pad din apropiere sa se zbenguie fiimea. N-a trecut jumatate de ora, ca s-a innegrit cerul deodata si a venit o mica furtuna cu o ploaie care de te prindea, te ajungea pana la… [ups] Oricum, scrie tu mai mult ce e de vazut pe acolo la voi, caci eu iau notite caci am de gand clar intr-o vara sa ajungem sa vizitam frumusetile BCului si daca se poate si Rocky Mountains. Mi-a placut ce activitati diverse ati avut in summer camp. Felicitari pt. mica ta cititoare. Pe mine ma amuza a mea ca oriunde plecam, isi ia o carticica dupa ea, chiar si in masina cica citeste fata [cit]. Si pt. ca tot se recomanda cititul pe aici cu orice prilej, noi in franceza citim mici carticele printate de pe site-ul Reading a-z si o pun pe mamzel sa-mi povesteasca ce a inteles. Iar daca vrei materiale Scholastics are o varietate destul de bunicica in ale francezei.

 

Lorelai, acusi ajungi sa ne injuri in suedeza pe aici. Stii tu cum se spune cand ajungi sa stapanesti cu adevarat o limba… [:-)))][:-)))]

 

Monicutza_bb, si noi tot Benjamin Moore am folosit cand am vopsit casa. De aia washable e recomandabil cand ai copii.

 

Cge, am fost si eu in turn acolo la voi [8D]. Cat despre Niagara in functie de cati oaspeti ai pe an incepe sa se perimeze… [:I]

 

 

Nelia, a mea face inot de 2 ori/saptamana, patinaj, iar din septembrie reincepe gimnastica. Ceea ce spui tu acolo pt. mine sincer ar fi inuman, chiar daca micuta pare entuziasta, este fizic prea obositor pt. copii, nu sint chiar atat de copti cum credem noi. Pana la urma Agata fiind ceva mai marisoara nu cred ca gresesti prea mult sa o pui sa aleaga 3 maxim 4 sporturi. Dar mai mult de atata eu nu as da-o sub nici o forma pt. ca trebuie sa faca fata si scolii, mai sint doar 3 saptamani jumate la noi pana ce incepe anul scolar. Eu o pun pe a mea chiar si in vacanta sa lucreze diverse (sint o mama cam atipica, stiu [alcool]) si nu vreau sa-i cada capul pe masa de oboseala. Cam un pic de echilibru in toate. Iar cu socceru’ desi stiu ca e tare la moda pe aici si al meu sot o pusese pe o lista eu una n-am fost de acord, dar nici fiimea n-a insistat cu asta [:D]. S-aveti distractie placuta unde mergeti. [flo] Transmite-i salutari Irei, si invit-o sa se invredniceasca sa mai scrie si ea pe aici [:)]

 

 

Mikiion, super daca iti place ceea ce faci. Mie imi plac de mor libraries-urile de aici, mi se par facute cu cap, iar sistemul informatic s-a dezvoltat fenomenal de mult si te ajuta ca cititor fantastic. Poate ne spui tu mai multe din interior, mie una mi-ar place sa aud. Uneori visez sa ma afund intr-o biblio si sa citesc uitata de lume [alcool], noroc ca ma trezesc realitatile repede din visare [:D]

 

 

Nasuc, din ce ai povestit chiar ca ati avut o vacanta pe cinste [olala]. Mi-a placut mult firul epic, de fapt ador genul asta de vacante. Asa ca acum sigur o sa te sacai. [:D]

 

Dana_Mario, trimit PM [flo]

 

Cristina

 

 

Mlle Yasmineid="purple"> et le bébé [baietel] Chris Anthonyid="blue">

 

The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.id="blue">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rocsid="red">, ma bucur ca citeste fata ta, a mea nu a citit, dar acum si-a revenit si succesul verii il consider deschiderea apetitului pentru citit. Sper sa o tina!

 

Khristinid="red">, ah, nu, nici eu nu pot sa o las la toate, nici nu-mi permit si nici nu consider ca e sanatos. De facut le va face, dar nu toate odata, ea le vrea pentru ca a mai fost si pentru ca are prietene care ba e la una, ba la alta. De ales a cam ales cind a vrut patinaj competitiv, e suficient. In afara faptului ca necesita timp pregatirea, e si costisitor... numai rochita cu care va merge la competitii costa peste suta de dolari, un pret mediu... Pianul e la scoala, o ora pe saptamina, abia mai respir si eu, ca asta inseamna ca o iau la 4 in loc de 3... si wu-shu e doar pentru autoaparare, nu-l face competitiv, si nu e decit o ora pe saptamina. Ea stie deja sa inoate binisor, adica suficient ca piscina sa fie un moment de relaxare pentru ea, nu neaparat un sport.

 

Si eu o pun sa lucreze in vacanta, am facut o gramada de lucruri impreuna pentru scoala in vacanta asta... si clasa a treia e mai grea ca a doua... Restul activitatilor le va face pe rind, in taberele in care va merge in curind. I-am explicat toate aceste lucruri, acum o las sa le sedimenteze... apoi revin sa luam hotarirea finala, pe care o stim deja.[:D]

 

Cu Tudora e simplu, stie ce vrea, stie ce nu vrea (mai mult nu vrea decit vrea[:D]), mai bine ca ea nu stie nimeni si daca indraznesti sa o contrazici... nu mai face nimic si gata! Dar citeste si coloreaza intr-o veselie toata ziua, e intelectuala familiei, e singura care sta din placere ore intregi cu cartile in mina.[:)]

 

Insa, un ultima perioada, o alta necunoscuta din ecuatia noastra incepe pe zi ce trece sa devina cunoscuta: Lisandru se pare ca seamana din ce in ce mai mult cu Agata, ma refer la felul in care rastoarna casa si la energia debordanta.[bang] Pot spune ca a inceput gradinita la timp, deja nu-i mai faceam fata... si cind ma gindesc ca ma plingeam ca sta tot timpul in wrap... ce bine era, frate![:)] In privinta lui parerile mele si ale lui tati sint impartite: eu vreau sa-l fac dansator (parerea mea de cioara este ca are talent, e de-o flexibilitate pe care nimeni din familia noastra nu o are), ta-su samurai... deocamdata il punem pe patine la toamna, asa, de incercare, ca plinge pe linga gheata cind intra fetele. Intr-o zi, Tudora, careia ii arde sa mearga pe gheata precum ciinelui sa linga sare, ii intinde patinele foarte generoasa si imi spune foarte sigura: eu cred ca Lisandru vrea pe gheata, asa ca ii dau lui astazi patinele![:)]

 

Unde a scris Nasucid="red"> despre vacanta!?! Ca eu nu am vazut nici mesajul, darminte firul epic...

 

Lorelaimid="red">, jos palaria pentru tine! Sa inveti o limba ca suedeza nu e chiar de colo![asia] Astept si eu injuraturile...

 

Ah! Am uitat sa va spun, adica sa ma pling.[q] Am fost simbata seara la concert AC/DC! A fost o dezamagire crunta, nu din cauza lor, ci din cauza faptului ca a fost pe stadion si s-a auzit ingrozitor de prost. Spectacolul ar fi fost extraordinar daca am fi auzit si noi ca lumea:

- fata de aici[bang] (si inca pe youtube se aude bine fata de cum se auzea unde stateam noi):

http://www.youtube.com/watch?v=fLOlPvV-Urk&feature=relatedid="size1">

 

Oricum, dupa Fleetwood Mac la Centre Bell si AC/DC pe stadion, nu ma mai prinde nimeni pe acolo nici daca vine... Sting![:)]

 

M-am intins si m-as mai intinde, am un chef de vorbaaaa... casa mea doarme de la 9 si eu bintui ca stafia si nu-mi gasesc locul.[alcool] Ar trebui sa pregatesc bagaje pentru poimiine, dar la ora asta!?![:D]

 

Oare cum o fi cu trei copii in cort, in padure!?![:D]id="size1">

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt Mikiion, Nelia,

si eu tocmai am dat pt permis aici, in Alberta, l-am luat.

Eu am citit cartea de doua ori (a luat o vreme pana am inteles diferenta dintre verde constant si cel intermitent), iar apoi am practicat pe site-ul acesta:

http://www.readytodrive.com/

 

Din pacate nu sunt exercitii pt Quebec, (insa poate e de folos altor fete), doar pt AB, BC, ON, Prince Ed si Sask; am platit vreo $20, am facut vreo 1000 de excercitii intr-o duminca, si am luat testul din prima. Nu stiu daca este ceva similar pe net pt Quebec, dar a fost foarte util, caci daca faceam vreo greseala imi indica capitolul unde trebuia sa citesc teoria in carte.

 

Si vroiam sa impart si eu bucuria faptului ca am primit contractul de lease in posta; ca am trimis un cec cu chiria pe august la Montreal fara sa fi semnat nimic. Montreal, here we come! Vom conduce, 5 zile!!!!

 

Sa aveti sanatate si putere!

 

Ione

 

Ione

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...