Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

plangere la politie cand esti in proces de divort?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui mamaalina
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Nu am reusit sa mai intru pe site, am avut un weekend greu :( Copilasul meu a facut febra mare, am fost cu el la urgenta. Din fericire, am reusit sa comunicam si sa ne punem de acord, doar sa-i fie bine puiului nostru. Se pare ca a inteles intr-un final ca nu aberez. Sper sa nu mai ajungem intr-o astfel de situatie.
Imi pare rau ca e bolnav! Sper ca ai inteles punctul meu de vedere si anume ca tatal nu divorteaza si de copil ,asa ca ar fi sanatos pentru micut sa incurajezi relatia cu tatal. dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Se simte mult mai bine acum copilashul meu! Am inteles foarte bine la ce te referi, Dulcetica, si iti impartasesc punctul de vedere. Eu conside ca un copil nu poate fi crescut si educat echilibrat numai de un parinte. Nu ma opun deloc sa isi petreaca timp cu tatal lui, mai ales ca si copilul isi doreste asta. Dar, asa cum eu pun binele copilului pe primul plan, la fel imi doresc sa o faca si el. Si doza de egoism sa fie mai mica. Nu ca i-ar face rau copilului intentionat, dar inconstient o face (inclin sa cred ca asa sunt multi tati) - adica il forteaza sa faca anumite lucruri pe care copilul nu le doreste doar ca asa considera el ca trebuie sau pentru ca asa il caleste (Ex: anul trecut, in ultimul concediu petrecut impreuna, a bagat copilul de cateva ori cu capul la fund in piscina ca sa il caleasca, sa nu fie un fricos. Urmarea: copilul a inghitit apa prea multa si a vomitat vreo 3 zile tot ce bea si manca). Si nu zic ca nu isi iubeste copilul sau nu ii vrea binele. Mi-as dori doar sa tina cont si de parerea mea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, Da,un pic prea radical sa sperii un copil si sa inghita toate mizeriile din piscina,dar desi sint sigura ca nu vroia un asemenea efect,tot turbezi. Desi uneori nu sintem de acord cu modul spartan in care-i "educa" ,trebuie sa contrabalanseze ceva, cit de mamosi ii facem noi.[:D] Sper sa va fie bine pina la urma![pup] dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu ai probleme cu tatal (cine stie ce i se nazare pana la sfarsitul divortului) si pentru ca divortul cu minori dureaza ceva termene mai ales daca nu aveti avocat care sa urgenteze procedura cu autoritatea tutelara, cred ca ar fi bine sa initiezi o ordonanta presedintiala prin care sa soliciti incredintarea minorului pana la finalizarea divortului. Invoca si tu ca ai nevoie de acte pentru gradi sau scoala, etc. Asta se judeca cu celeritate si cu putin noroc poti sa obtii o hotarare judecatoreasca pana la judecata divortului. Mai ales ca el poate face si recurs daca nu-i convine ce spune prima instanta. Parerea mea.... cineva acolo sus, ne iubeste!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent care este motivul divortului si oricat de mult vrei sa fie un divort amiabil, eu zic sa te inarmezi cu rbdare pentru ca reactiile psihologice in timpul unui divort sunt uneori contradictorii. Sotul tau a declarat ca iti va lasa tie copilul...asta nu inseamna ca nu se poate intoarce la 180 de grade in timpul sau dupa proces. Totul e sa incercati sa puneti binele copilului inainte de alte orgolii, desi, uneori, e greu pentru ca primul impuls este altul. Mult noroc in continuare si sanatate copilasului![pup] MElise
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru ganduri si mesaje! [pup] Offfff toata lumea ma sfatuieste acelasi lucru: sa fiu atenta, ca se poate razgandi oricand, ca ar fi prea simplu si frumos sa divortam amiabil si fara scandal. :( El e constient ca nici o instanta nu-i va da lui copilul, de aceea a fost de acord sa imi lase copilul de la inceput. Nu e nimeni dintre cunoscutii nostri care sa aiba macar o banuiala ca nu sunt o mama buna. Iar financiar, ma descurc si fara el. E constient ca numai prin mijloace necurate ar putea sa-mi ia copilul (mi-a si spus cand a plecat de acasa) Copilasul nostru isi iubeste ambii parinti, dar ma prefera pe mine detasat. Sper sa puna binele copilului pe primul loc pana la sfarsit si sa nu se razgandeasca pe parcurs, sa ne tiganim.......Sper din toata inima. Eu nu sunt o fire razboinica, prefer sa-mi cresc puiul in liniste. Dar daca va dori razboi, voi actiona in consecinta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...