Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV IASI (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 113
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

bitza, sper ca te ai linistit da? ai vazut ca toata lumea e de acord ca esti pe cai mari. Referitor la oestrogel, da asa se numeste si l cumperi de la farmacie, vezi si astazi ce endometru ai pentru ca el creste odata cu foliculii, azi ar trebui sa l ai de aproape 7 si probabil ai fi in grafic , si ti am spus intreaba si doctorul despre el, eu nu l am folosit, dar tot pe aici am citit despre el ar fi folosit de unii medici la protocoale de IA in cazul fetelor cu pb de endometru (ceea ce nu pare a fi cazul tau). GonalF este FSH natural obtinut din urina de graviduta si Puregon este FSH obtinut sintetic, deci teoretic ambele au cam acelasi efect : dezvoltarea foliculilor ,iar foliculii genereaza estrogen care fac sa creasca endometrul. Menopur este FSH +LH adica in plus fata de gonal/puregon ar mai contribui si la calitatea ovocitelor obtinute, cel putin asa stiu eu, daca gresesc va rog corecta ti ma! bytzi, nu ti pierde speranta, poate ovulezi mai tirziu , e bine ca mai faci o ecografie sa vezi exat care e treaba.Cred ca e o idee buna sa mai incerci o stimulare cu puregon ,cine stie poate e mai bine, sau poate chiar cu menopur, din fericire ai un doctor deschis la dialog ,sfatuieste te cu el si mai fa o incercare, daca da Domnul si raspunzi la stimulare poate incercati un FIV pentru a avea sanse mai mari, stiu ca aici intervine problema spinoasa a banilor.Imi cer scuze inca o data ca mi am permis sa mi dau cu parerea, sunt convinsa ca te ai gindit la toate variantele posibile, eu stiu doar ca esti o luptatoare optimista si vei reusi pina la urma[pup] Tin pumnii in continuare si va astept cu vestile bune[flo] Ma gindesc ca in cazul tau , scuza ma ca imi dau cu parerea, poate nu ar strica o perioada de repaos pentru ovar cu AC sau altceva si poate asa cind se apuca din nou de treaba odihnite dau productie mai de soi[:D], si poate in perioada respectiva va mai linistiti si voi psihic ca stiu din proprie experienta ce inseamna sa te gindesti permanent ce sa fac ca sa vina BB, poate asta, poate cealalta etc. sophie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sophie[pup]stai linistita cum sa ma supar ,pt asta sintem aici sa ascultam ,sa cerem o parere si sa ne dam cu parerea[:D] sa stii ca m-am gindit f mult la un fiv,dar cum am mai scris si dr meu si prof Sthromer din Austria(caci a vorb dr meu cu el despre cazul meu) si dr Catalinei din Grecia(caruia i-am dat istoricul si ma ajutat cu o parere) au zis ca nu are rost sa incerc fiv ca nu voi raspunde la stimulare cu FSH meu de 20 si care mi-au rec donatoare de ovule acum dupa eco asta chiar imi dau seama ca la mine nu va mai aj un fol la maturitate fara stimulare despre AC a luat inainte de ultima stimulare cu closty desi dr meu nu era deacord ,mi-a zis ca pt 1-2 fol cit trebuie sa obtinem pt o IA nu este nevoie sa punem ov in repaus,dar daca vreu sa iau am luat o luna marvelon si apoi stimulare cu closty z3-7 si am avut un fol de 25mm in z9(dar eu tot timpul raspund mai bine la stimularea sintetica decit la hormoni),doar ca endo era de 7mm trilaminar(desi dr era f incintat de el,avind in vedere ca luasem closty) crede-ma ca nu-mi vine sa dau 2000e pe stimulare pt un FIV si sa am tot un singur folicul nu mai zic ca mi-e frica sa bag 375ui gonal(5 fiole)/zi si ceva menopur pe la jum stimularii (cam asta e schema care mi-a fost zisa ca tre sa o iau),cred ca nu voi rezista psihic in caz de nu raspund la trat daca vor face ceva reduceri pt FIV pe CM natural la Polisano ma voi baga la un fiv ,dar tot voi face 150 ui de gonal sau puregon... nu stiu ce voi face,sincer,nu am crezut ca o iau iarasi de la capat cu esecurile...
dumnezeu ma va ajuta[ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bitza,bafta incontinuare pt inseminare,iti doresc ca foliculasul al frumos sa se transforme intr-un bebelus care sa va umple viata de bucurii[pup]doamne ajuta sophie[pup]cind am zis esec ma refeream la barierele care imi stau in cale de fiecare data cind trebuie sa fac o inseminare [q],intii trebuie sa se intimple ceva ,ori sa nu am fol ,ori sa fie prea mic,sa ma supar tare sa pling si sa ma descurajez si deabia ciclul urmator sa pot face si io o inseminare,asa mi se intimpla tot timpul,nu mai zic ca acum am facut eco la mine in oras dar inainte mergeam direct la Buc faceam atitia km si ma trezeam fara folicul sau era prea mic si nu mi s-a intimplat odata [bang]... sa stii ca m-am gindit f mult daca nu ar fi bine sa iau o luna AC si apoi sa fac stimulare,ufff dar ma duc pina in octombrie si iar nu e bine,vorba dr "din pacate timplul e un lux pt dv", nici nu's ce sa fac [bang] off sint o plingaceoasa[bang]dar citeodata ma apuca disperarea ca nu's ce sa mai fac[q] va pup
dumnezeu ma va ajuta[ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BYTZI,capul sus, este un drum anevoios dar trebuie parcurs asa cum este el, Dumnezeu va avea grija de fiecare si ne va ajuta pe fiecare. Trebuie doar sa ne rugam si sa speram ca totul va fi bine.Prin ce trecem noi acum este doar o incercare de-a LUI. Nici eu nu vreau sa-mi pun prea mari sperante in inseminarea asta,sanse sunt mici....dar sunt...mi-e frica in cazul unui esec sa nu ma afecteze tare, ca eu ma cunosc pe mine si stiu cum reactionez cand nu e cum imi doresc eu. Am emotii foarte mari, o bucurie combinata cu frica, nici nu mai stiu ce sentimente mai am. E vorba si de necunoscut, nici nu stiu exact ce-mi face acolo, daca o sa ma doara, de ce au zis sa iau inainte un antispastic? Oare e bine sa stau maine seara in Iasi, sa caut o pensiune ceva sau pot veni acasa? Ma gandesc sa nu ma zdruncine masina prea tare, voi cum ati procedat? Dupa inseminare este vreo procedura ceva,trebuie sa fac sau sa nu fac ceva...va rog ajutati-ma cu niste informatii. Cu Dumnezeu inainte, ca el va avea grija de fiecare.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BITZA eu inainte de inseminari nu am luat antispastic. Sa nu iti fie frica, ca nu doare. Cel mult poti simti o mica jena. Dupa inseminari am stat acolo pe masa ridicata cam 45 min si am citit reviste. In ziua respectiva am stat mai mult in pat ( fara efort fizic). Iti doresc multa bafta [pup] si nu iti pierde speranta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...