Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O problema delicata


Recommended Posts

Am nevoie de niste sfaturi pt o buna prietena care nu stie cum sa faca fata unei probleme destul de delicate. Sa va spun despre ce este vorba. Ea este intr-o relatie de aproape 15 ani cu un barbat. De aproape 8 ani locuiesc impreuna iar de 2,5 ani sunt parintii unei minunatii de fetita. Nu s-au casatorit pana acum nepunand mare pret pe actul in sine. Familiile si de o parte si de alta s-au opus relatiei lor, cu toate ca in timp relatiile cu parintii s-au mai imbunat. Ei stau cu chirie si din acest moment au amanat destul de mult venirea unui copil iar in momentul cand s-a intamplat sa ramana insarcinata ea a renuntat la munca iar dupa aceea nu a mai lasat-o el sa-si caute servici sub pretextul ca el castiga bine (sta mai mult afara din tara ) si ea sa aiba grije de fetita. Problemele au inceput in momentul in care ea a avut o discutie mai aprinsa cu sora lui si el a considerat ca trebuie sa-i arate cine e barbat in casa si a dat in ea. Atunci ea a luat fata si s-au mutat la parintii ei doar cu hainele dupa ele. El nu vrea sa-i dea nici macar hainele fetitei nici sa contribuie la la cheltuielile pt copil. Ea neavand nici un venit sta la mana parintilor ei. Ea este hotarata sa puna capat relatiei dar nu stie cum sa procedeze pt a obtine legal copilul, nu stie ce sanse are sa obtina copilul, neavand un venit, si cum sa il faca pe el sa plateasca pensie alimentara copilului. Ii este f frica sa nu i se ia fetita. Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi si astept sfaturile voastre. Edit: Nici la parintii ei nu mai poate sta, pt ca acestia au vandut casa si tb sa o elibereze in vreo 2 sapt. si sa se mute undeva la tara. Alina & Maria-Louisa 19.08.2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Tare complicata situatia prietenei tale... Cu un copil pe drumuri, cu niste parinti care nu mai au casa... Si ea de ce a acceptat sa nu munceasca dupa ce a nascut? Ca acum sa fie la mana lui? Sincer nu prea vad o iesire din asta... Adica una ar fi sa se intoarca la el, desi nu cred ca ar face acest lucru. Sau sa revina, sa incerce sa isi gaseasca un loc de munca si dupa aceea sa plece. Insa e greu de dat un sfat. Ea nu are vecini sau rude ceva mai apropiate carora sa le explice situatia si care ar putea sa faca ceva pt. ea?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, la asta s-a gandit si ea sa plece la tara, sa dea fetita la gradi acolo si sa incerce sa-si caute de munca. Ei ii este f frica sa nu ramana fara copil, sa se trezeasca nea caisa ca vrea copilul. Nu stie ce sa faca sa obtina copilul si daca are vreo sansa...caci posibilitati (materiale) deocamdata nu are. Alina & Maria-Louisa 19.08.2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu din cate stiu, in Ro se da copilul tatalui doar daca mama este cu grave probleme...saracia nu este o problema este doar o stare de moment. Sa-si caute de lucru urgent sa poata sa dovedeasca ca are cu ce sa-si intretina copilul. Mult noroc si sanatate prietenei tale! „Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi www.de-azi.ro inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate. http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI quod me nutrit me destruit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problema este delicata, dificila, dar nu complicata. Nimeni nu-i va lua fetita, dar nu-i va fi moale. Un job este necesar (in fond, ca sa si-o creasca, are nevoie de asta), iar un proces pentru incredintarea copilei este necesar. In cadrul aceluias proces se va stabili si pensia alimentara dar, atentie, si eventualele drepturi (de vizitare) ale tatalui. Bafta! [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu sunt casatoriti, tatal biolgic a recunoscut paternitatea? Adica apare pe certificatul de nastere? Ideal e sa mearga cu parintii la tara (e in primul rand bine pentru copil) si sa-si gaseasca ceva de lucru. Nu inteleg cum poate renunta cineva la servici doar pentru ca spune "sotul" care nici nu e sot si care nici nu ai siguranta ca se mai intoarce in tara [:D] Mie personal imi place siguranta si asta mi-o pot asigura doar prin fortele proprii...cel putin eu pe mine nu m-am dezamagit pana acum. O mama trebuie sa fie constienta de responsabilitati atunci cand face un copil. Deci...un job e 100% necesar. Ei oricum n-au fost casatoriti deci nu se pune problema custodiei. Trebuie doar facut proces pentru ajutorul financiar, care insa e realizabil doar daca respectivul lucreaza legal. Multa bafta. Diana Maria,mami de GLAD si de ELENA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ducky Ei oricum n-au fost casatoriti deci nu se pune problema custodiei.
Din pacate, se pune, daca el o cere. Asa credeam si eu...intre timp am aflat ca-i gresit. Asta-i motivul pentru care trebuie acest proces de acordare a custodiei. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sora mea a trecut printr-o experienta similara.Avea servici bun intr-un oras mare pe care intimplator l-a pierdut chiar imediat dupa ce s-a nascut copilul,asta apropo de cine zicea ca de ce "a acceptat sa depinda de el".Parintii mei au sustinut-o din prima clipa ,in special mama.Asa ca a intentat divort fara sa aiba nici o sursa de venit in schimb a precizat la divort ca va locui cu parintii mei ,ca are o casa decenta in care sa locuiasca si bunicii au ceva surse de venit.S-a mutat la tara si a locuit acolo atita timp cit copilul a fost in scola generala.Copilul a avut o copilarie linistita ,lipsita de griji ,inconjurat de toata dragostea din lume,sincer de multe ori o invidiam pt ca eu trebuia sa imi trezesc copilul la 5 dimineata inclusiv in vacante .Dupa ce copilul a intrat la liceu ,sora mea s-a mutat la oras ,si-au luat o chirie impreuna ,lucreaza si copila in vacante si se descurca.A facut in asa fel incit sa fie intr-un oras cit mai apropiat de parintii mei ,practic pote veni chiar zilnic in caz ca vor avea nevoie de ea.Pentru ca eu sunt atit de departe de ei ,ea va fii sprijinul lor la batrinete asa cum ei au fost sprijinul ei intr-un moment atit de delicat din viata ei. Intre timp s-a mai copt si el la minte ,si-a gasit un servici mai bun si contribuie la intretinerea fetei mai mult decit s-ar fii asteptat sora-mea vreodata din partea lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...