Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce legume/fructe congelam?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui mireluta39
[flo] Multumesc,Ovidiu,pentru ideea cu pungutele de legume gata pregatite pentru ciorba.Si ideea cu legumele umplute este nemaipomenita.Dar carnea are acelasi gust ca atunci cand o prepari pe loc?
Are, daca nu sta mai multe de 6 luni...eu le pun cand ardeii, rosiile, etc sunt pe sfarsite in piata, adica sept-oct. In plus, dupa ce le pui in cratita, le adaugi rosii (suc), condimente, verdeata...alea dau gustul final, dupa ce se infratesc, la cuptor, cu cele congelate. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu pungile cu legume pt ciorbita, tocanita etc le fac asa. ardei, gogosari,rosii , Kapia le dau prin blender...ala cu care-i faceam papa la copil si nu..nu iese pasta adica un fel de piureu..iese f bine [:D].Pun cam 2 polonice in punga arunc si 2-3 fire de patrujel si le congelez.Avantaj nu ocupa mult in congelator, fata de legumele taiate felii si se mentin f bine.La ciorbita mai tai atunci 2 morcovi, radacini etc si iese bestiala ciorba de lugume. Mai congelez o legatura buna de patrunjel si una de leustean.,( pe langa borcanul cu leustean in otet si evident borcanul de tarcan sau tarhon pt zama de cartofi si fasole cu ciolan). Sunt bestiale[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete bb_yasmi
monica buna idee cu rosii, ardei si gogosari blenduite. am sa fac si eu. e ff comod de folosit dupa aia si chiar de facut. eu pun rosii intregi (mai micute) la congelat. imi place sa pun cate una doua pron ciorba iarna. apoi patrunjel/marar/leustean. ardei copti si pana acum mai puneam vinete coapte, dar nu le-am prea mancat in ultimul timp asa ca nu mai pun. _____________________________________________________________________ "Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!" __________________________________________________ happy mom Lavi & [buburuza] ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007 [buburuza]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, voi incerca si eu reteta de zarzavat de ciorba testata de tine. Chiar cautam o astfel de reteta. Multumesc pt link. Rufus, pachetelele mele arata asemanator, doar ca nu pun rosii, dovlecei si fasole verde pt ca au timpi de fierbere diferiti fata de morcov, telina, albitura, ardei. In rest, si eu congelez - vinete, ardei copti, fasole verde/galbena, gogosari, ciuperci si fructe de padure. Rosiile nu le congelez, ar umple congelatorul, ci le pun la borcan, intregi, in apa/suc rosii cu sare si le fierb. Nihil sine Deo! Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

- radacinoasele - morcov, telina, pastarnac, patrunjel - tocate cubulete mici (de fapt date la robot la maruntit) si puse in pungi cat folosesc la o mancare. - vinetele - coapte si scurse bine de zeama. - ardeii grasi-gogosari sau capia - cubulete - pastaile - spalate scurse in pungi de o portie. - mazarea boabe - spalata scursa in pungi de o portie. - zmeura - pe o tava intinsa pun una langa alta, bag la congelat, cand is beton le iau si le pun in caserole. In felul asta nu se mai lipesc una de alta. Anul asta am pus visine si cirese cu samburii scosi, la pungi de o portie, pentru tarte. Sa vedem cum vor fi. Tulpini de telina, tocate marunt, in pungi mici, merg la ciorba. Verdeturile le spal, le usuc pana-s crocante, le bag la blender la maruntit si le folosesc asa. Congelate mi se pare ca se inmoaie rau si nu mai au gust. Rosiile blenderuite si puse in pungi ermetice. Spanac, urzici, loboda - oparite in apa cu sare, scurse si puse la pungi. Intr-un an am pus si boabe de porumb cand era el mai in lapte, asa....au iesit cam tari, dar gustoase. Rosiile le conserva soacra mea in borcane cu apa si sare, o bunatate, merg la orice mancare. Tot asa am pus ardei pt umplut, opariti un pic in apa cu sare in prealabil, dar nu prea mancam tocaturi iarna, asa ca am preferat sa nu mai ocupe locul si sa cumpar din piata, sau sa imprumut de la mamici [:D] Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url] Some people dream of success...while others wake up and work hard at it
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...