Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.........adoptie(64)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu ma descurajez doar ca am plecat increzatori si plini de speranta ca ne vom vedea puiul dar..din pacate..nu a fost sa fie. Sunt multe de spus prin ce am trecut acolo si incepand cu asistenta maternala care se vedea ca se opune cu vehementa ca acel copilas sa NU se lipeasca de noi... Nu am ce sa spun mai multe pentru ca a fost o experienta destul de nefasta si daca stam in loc sa ne gandim la ea nu mai putem privi cu optimism viitorul asa ca stergem cu buretele si mergem mai departe. Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simo cred ca mai toti asistenti maternali se opun sa iei copilasii.Si noi am intampinat greutati,mai ales cu sotul maternalei,care chipurile vroiau si ei sa o adopte,dar cand au fost intrebati au dat inapoi.O perioada buna de timp ne-au tot sunat ca sa o vada,iar eu m-am opus,dupa care i-am sunat eu sa vina sa o vada.Si nu i-am mai vazut si nici nu ne-au mai sunat ca ar vrea sa o vada.Si alte 2 fete care au adoptat in perioada in care am luat si noi fetita tot asa au intampinat greutati.Asa ca de la asistenti sa nu te prea astepti la sprijin.Sper sa va fericeasca Dumnezeu cat mai curand cu copilasul dorit.[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simo imi pare rau ca nu a fost sa fie.Stiu cate sperante ne facem si cat de amara e dezamagirea.Vestea buna e ca puiul vostru va asteapta si intr-o zi minunata va veti intalni.[pup] IT eu zic ca la 4-5 ani nu e mare.Mare e de pe la 8-9 ani incolo.Sunt sanse ca un copil de 4-5 ani sa se adpteze mai usor si mai repede decat un copil de 1-3 ani pentru ca poate constientiza mai bine iubirea pe care i-o oferiti si faptul ca i-a gasit pe mami si tati. Tzuni ce mai faceti? Ei sunt norocul meu : [url="http://by.lilypie.com/NoBEp2.png"]Razvan[/url] si [url="http://b3.lilypie.com/G2Ntp3.png"] Maria [/url] Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Multumesc de incurajari..[flo] Apreciez mult suportul si spiritul optimist al acestui forum mai ales in conditiile in care procesul adoptiei e atat de dificil si presarat cu atatea greutati.. Referitor la maternale.. Teoretic ele ar trebui sa pregatesca si sa sustina copilul in procesul adoptiei..Se pare ca in anumite cazuri pot avea o influenta negativa si aici ma gandesc in special la copil. Probabil ca ii pot crea acestuia confuzii si probleme de acceptare a noii familii. In fine , sper ca noi toti sa avem puterea si intelepciunea de a trece cu bine peste aceste momente sensibile si incarcate de emotie ale procesului de adoptie..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, vad ca se discuta intens despre aceste asistente maternale.

 

Explicati-mi si mie, va rog, care este rolul lor in procesul de adoptie?

 

Sa inteleg ca, copilul este dat in urma pronuntarii situatiei lui de "copil adoptabil", in grija unui asistent maternal?

 

Daca nu i se gaseste un astfel de asistent maternal, atunci inseamna ca e dat la o casa de copii?

 

sau cum se intampla?

 

multumesc de raspunsuri [flo]!

 

Simo75 imi pare sincer rau ca nu ati reusit sa va gasiti copilasul. Banuiesc ca e destul de frustrant sa mergi atata drum si sa gasesti altceva decat ceea ce-ti doresti. Cred ca sentimentul de "calul de dar nu se cauta la dinti" este foarte coplesitor, mai ales atunci cand chiar il cauti....dar e normala atitudinea voastra, este normal sa-ti placa sau nu un copilas (asta e realitatea!), e normal sa spui: nu vreau un copil de etnie X sau Y...Doar cine nu trece prin asta nu intelege.

Si mie imi e teama sa vorbesc despre cati copii vom vedea sau despre parerea mea / noastra despre eventuale refuzuri.

 

De curand am auzit pe cineva spunand: e imposibil sa nu gasesti, ce atatea pretentii?

 

in sfarsit....

 

va pup si va doresc o zi frumoasa!

 

 


iyoana

 

Viata e atat de rozzzz! [cool] id="pink">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va saluuut !!!!!!!!!!!!! ocupata sa acopar restantzele adunate din cauza framintarilor ....de cind ne-am hotarit sa adoptam!![bang] acu ma dau cu capu' de peretzi sa termin restantzele , sa putem pleca in vacantza shi apoi, cu ajutorul lui DD sa vedem ce se mai intimpla, cu atestatul in mina ( asha ni s-o promis...ca pina la sf lunii il avem....) pe aici miroase a vacantza...dar simt cum din umbra citeshte toata lumea ( k shi mine....) shi simt nelinishti de la aspirante....acalmie la cele mai avansate oleaca , mai documentate deja ( ca nu mai avem angoase shi intrebari de incepatoare)....va tzuc dulce shi bafta shi sanatate tuturor!!![flo][olala][pup] gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor va multumesc din suflet pentru sustinere si sincer nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut noi. Sa dea bunul Dumnezeu sa va gasiti din prima puiul si sa fie dragoste la prima vedere. Suntem mai linistiti un pic,mergem in continuare si speram ca undeva pe lumea asta ne asteapta puiul nostru. Sigur trebuie sa fie undeva dar poate nu am gasit inca drumul spre el. va pup Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...