Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ingineri fosti, viitori...(30)


Recommended Posts

Buna dimineata!

Eu mult mai bine azi. Ieri am avut o zi de hartogaraie din pacte dar trebuiau facute si nu am avut incotro.

Elena mai am 6 luni de stat aici si as vrea sa ma intorc acasa daca universiatea unde am lucrat imi ofera un post de lector. Daca nu unde vad cu ochii mai bine si imi iau si familia cu mine dar sa speram ca nu va fi nevoie. In octombrie voi afla ce si cum cand ma duc acasa si ii fac o vizita rectorului.

Pisi sunt perfect deacord cu tine. Nu au nici o treaba cu reforma schimbarile pe care le fac ei dar hai sa o numim reforma. Lungimea anului scolar nu se poate adapta de la alte tari din cauza ca aici spre exemplu este legat de durata zilei de vreme de chestii din astea. Au mai multe vacante scurte ce-i drept dar termina mai tarziu vara ca isi permit nefiind afara 40 grade.

Si eu ma ingrozesc ca in 2 ani se duce Roxy la scoala... Mi-as dori altceva pentru ea dar la Targoviste nici vorba de scoala particulara.

Cat despre gogosi sa stii ca ti-ai ales un dule greu. Toate dulciurile ce impica drojdie sunt greu de facut. Fa gogosele cu lapte batut si bicarbonat si apoi treci la stadiul de gogosi cu drojdie. Nu dispera daca iti place sa faci vei reusi.[pup]

Nico baga aspirina, ceaiul, mirea, propolisul si lamaia in functiune ca virusii tomnatici sunt cei mai nenorociti caci acum e cald acum e frig si nu stii cum sa te mai imbraci.

Mai fetelor de Ancuta mai stiti ceva ca pe mine chiar ma ingrijoreaza ca nu a mai dat nici un semn de viata.

Pupici!

 

 

Cristina si Roxy (2.10.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Un tip zboara cu balonul admirand peisajul rural pe care-l survoleaza. La un moment dat isi da seama ca s-a ratacit si observand un om dedesubt coboara balonul sa-l intrebe unde se afla.

 

"Nu te supara, am si eu nevoie de ajutorul tau. Trebuie sa ma intalnesc cu un prieten intr-o jumatate de ora si nu stiu unde sunt."

 

"Cu placere: te afli la bordul unui balon, la 10m deasupra solului,coordonatele fiind 41 de grade latitudine nordica si 63 de grade longitudine estica."

 

La care tipul din balon nervos zice:

"Cu singuranta esti inginer!"

 

"Ai dreptate, cum ti-ai dat seama?"

 

"Pai foarte simplu: toate datele pe care mi le-ai dat sunt corecte din punct de vedere tehnic, dar nu-mi rezolva problema, n-am nici cea mai mica idee ce sa fac cu informatiile primite, si sunt in continuare la fel de ratacit ca si inainte."

 

Si inginerul:

"Tu cu siguranta esti manager!"

 

"Ai dreptate, de unde stii?"

 

"Pai e si mai simplu: Habar nu ai unde esti si nici incotro te indrepti.

Ai facut o promisiune pe care habar n-ai cum s-o tii, si mai mult, te bazezi pe mine sa-ti rezolv problema. Rezultatul e ca esti tot in rahatul in care erai si inainte de a te intalni cu mine, numai ca acum e vina mea!"

 

 

 

anca [mamica] de [bibe] Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)

poze si filmulete

povestea nasterii

eu sunt Maria

Montaje Mariuca

 

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

 

Are mama o ratusca...

an1 si an2

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))]

 

Absolut BESTIAL si perfect adevarat!id="Times New Roman">id="size3">id="blue">

 

Doriid="red">, mami de Vladucid="red"> [bonjovi] (17.10.2003) si Raducid="red"> [auto](15.10.2005)!

 

Povestea unui LICURICIid="red">

 

 

 

"Batranii spun ca 'apa trece si spun ca pietrele raman'id="red">. Dar lucrul altfel se petrece pe vechiul nostru Glob batran. Ca piatraid="red">, orisicat de tare, se macina si trece standid="red">, iar peste trista-i macinare doar apele raman curgandid="red">!"id="blue">id="Times New Roman">id="size3">

 

Clubul miorlaitorilor

Ziua Pisoiasilor

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Pisicuta
[flo]Morning trupa, oriunde te-ai afla!

Micul dejun este gata, asa ca poftiti, va rog, la bunatati: [papica][papica][papica], [cafea][cafea][cafea], ceai, capucino, ciocolata calda, laptic si fresh-uri proaspete!

Power play-ul zilei vine de la Rob Thomas si se numeste: "Lonely No More"

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=y7jBa_rvtQo[/tube]

align="right" id="quote2">

Alo, alo, dupa ce ca ma faci pe fiecare dimineata sa bag si ceva dulce pe langa cafea azi m-ai bagat si-n nostalgie grava cu melodia. Si eu vreau "Lonely No More", dar asta-i viata nedreapta [bang][alcool].

Citat:
Am si eu o nelamurire: pana la urma incepe scoala in 14 sau nu??? Am asa o groaza de sistemul asta autohton de invatamant, de-mi vine sa ma dau cu capul de pereti! De 20 de ani, in mintea guvernantilor, prin reforma invatamantului inteleg schimbarea structurii anului scolar, a modului de examinare gen bacalaureat, teste nationale, teze unice si ... cam atata! Dar programele gem de informatii inutile si mult prea multe, stilul de predare este greoi si absolut neatractiv, gen azi proful dicteaza, elevul scrie, maine proful asculta elevul reproduce ce-a scris dupa dictare! Va spun sincer: mi-e groaza de ziua in care copiii mei vor incepe scoala!!! ABSOLUT GROAZA![bang][bang][bang]
align="right" id="quote2">

Sa vezi aici ce nebunie este. Acum cativa ani au decis sa le ofere libertate maxima elevilor, profesorul nu are voie nici sa ridice tonul. Ei oricum erau foarte relaxati in educatie. Ei si de anul acesta se schimba foaia pentru ca rezultatele au fost dezastruoase, profesorii nu mai pot tine in friu elevii mai mari, procentul celor care termina o facultate este mic.
Asa ca eu ma bucur ca Ana incepe de abia la anul scoala. Nu-s de acord nici cu sistemul din Ro unde e competitia la mare pret dar nici cu relaxarea la maxim.

Ah si scolile nu incep toate in aceeasi zi ci aproximativ in aceeasi perioada pentru ca unii directori aleg ca primele zile sa fie de planificari pe cand altii le fac mai incolo. La fel si la gradinite, Ana a inceput marti anul scolar.

Mami de [zana]Ana Mariaid="red">(18.12.2004) si [copil]Elisa Andreeaid="red"> (09.12.2008) Doua gogosele sagetele
Pozele noastreid="green">
id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tuinea
Buna dimineata!Cat despre gogosi sa stii ca ti-ai ales un dule greu. Toate dulciurile ce impica drojdie sunt greu de facut. Fa gogosele cu lapte batut si bicarbonat si apoi treci la stadiul de gogosi cu drojdie. Nu dispera daca iti place sa faci vei reusi.[pup]Pupici!Cristina si Roxy (2.10.2004)
align="right" id="quote2">Perfect de acord cu ce a scris Cristina. Am descoperit evident pe pielea mea. M-a scos din impas o prietena cu reteta aceasta (dau si eu paste din fisierul meu) :"GOGOSI CU IAURTIngrediente: 200 g iaurt, 150 g faina, 1 ou, 1 vârf de cutit coaja de lamâie, 4 linguri zahar, ½ de lingurita praf de copt stins, 1 praf de sare, 3 linguri zahar pudra, 1 zahar vanilat, ulei pentru prajit.Preparare : într-un bol se amesteca iaurtul cu oul, zaharul, sarea, coaja de lamâie dupa care se pune faina si praful de copt. Compozitia arata ca o smântâna foarte groasa. Se încinge uleiul la foc mediu-mare. Se ia compozitia cu o lingurita si se pune în uleiul încins. Se lasa câteva minute pâna se prajesc, colorându-se usor în maro. Se tavalesc calde în zahar pudra, eventual amestecat cu putin zahar vanilat.Se servesc calde!"Garantat ca-ti ies, eu le pun in ulei cu o lingurita mica si ies fix cat sa inghita Ana una deodata.Astept sa vii intr-o dimineata sa ne dai si noua, macar virtual [;)]Mami de [zana]Ana Mariaid="red">(18.12.2004) si [copil]Elisa Andreeaid="red"> (09.12.2008) Doua gogosele sagetelePozele noastreid="green"> id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo]Morning trupa, oriunde te-ai afla!

 

No, WE-ul bate la usa, asa ca haideti sa-l asteptam cum se cuvine: poftiti, va rog, la [cafea][cafea][cafea], ceiut, laptic, capucino, ciocolata calda, fresh-uri proaspete si bine, la care am asortat un delicios si apetisant mic dejun [papica][papica][papica].

 

Melodia de astazi este mai saltareata, ca sa ne treaca nostalgia de ieri ([iartama] Otiliaid="red"> ca te-am chinuit) si sa ne pregateasca asa cum se cuvine de WE. Asadar, power play-ul zilei se numeste "Mambo nr. 5" si vine de la Lou Bega:

 

[tube]

[/tube]

 

Dragele mele, sunteti atata de dragute cu mine ca ma consolati pentru esecul lamentabil in ale dulcegariilor din bucatarie si-mi oferiti retete de reparare a mandriei mele bine shifonate, insa am promis ca nu mai fac gogosi ani buni de acuma inainte si am sa ma tin de cuvant![^] ... Ma limitez doar la a-i vinde pisoiului meu cate una-doua gogosi/saptamana [:D][:I].

 

Se pare ca am deschis cutia Pandorei cu scoala, nu??? Cred ca nici mie nu mi-ar placea un sistem de invatamant in care profesorul nu mai are nici un cuvant de spus si nici o prestanta in fata invataceilor, dar nici cerberismul de la noi nu-mi este de loc pe plac!

 

Nicoid="red">, sper ca ieri te-ai doftoricit bine si ca azi esti pe linia de plutire! [pup] sa treaca mai repede. Eu am in birou o colega tanara, proaspat iesita de pe bancile facultatii, care luni a venit la lucru dupa 3 saptamani de concediu de odihna, racita cobza. De teama sa nu zica lumea ca isi ia medicalul fictiv, a venit la lucru pana miercuri, aproape lesinata de rau ce-i era! Am crezut c-o bat cand am vazut-o in ce hal s-a prezentat la birou! Acuma-i acasa si zice ca si-a mai revenit dupa ce-a stat in pat si s-a doftoricit. Asa ca, ai te rog, grija mare de tine!

 

Cristinaid="red">, [pup] tin pumnii stransi sa iasa totul in octombrie asa cum iti doresti, sa nu fie nevoie sa pleci cu familia in lumea larga! Hai, ca 6 luni trec repede! [pup][flo]

 

Elenaid="red">, WE-ul asta ce mai faceti??? Stati acasa, sau v-ati mai planificat vreo iesire??

 

Noi am vrea sa mergem la Mako, la strand, daca ne-o permite vremea. Azi ii duc pe voinici la karate si abia astept sa vad cum se comporta Raducu la al doilea antrenament al lui, la care eu nu mai am voie sa particip.[:-@] Deci, sa-i tineti pumnii stransi piticului, sa se descurce bine! [:D]

 

De-o ora ma chinui sa scriu mesajul asta, asa ca-i pun punct, desi cred c-am uitat multe sa spun, nu inainte de a va ura un WE de vis tuturor, asa cum vi-l doriti! [pup]

 

P.S. Nu mai citesc ce-am scris, deci scuzati eventualele greseli datorate vitezei si distragerii atentiei.[:I]id="Times New Roman">id="size3">id="blue">

 

Doriid="red">, mami de Vladucid="red"> [bonjovi] (17.10.2003) si Raducid="red"> [auto](15.10.2005)!

 

Povestea unui LICURICIid="red">

 

 

 

"Batranii spun ca 'apa trece si spun ca pietrele raman'id="red">. Dar lucrul altfel se petrece pe vechiul nostru Glob batran. Ca piatraid="red">, orisicat de tare, se macina si trece standid="red">, iar peste trista-i macinare doar apele raman curgandid="red">!"id="blue">id="Times New Roman">id="size3">

 

Clubul miorlaitorilor

Ziua Pisoiasilor

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai plec nicaieri, fac blaturile pentru tort, fac curatenie, ca de ...saptamana trecuta am fost in excursie si apoi saptamana asta am fost prea obosita si nu am avut chef de treaba, asa ca la noi in casa e balamuc.

Mi-am amintit, maine e ziua nasei mele. N-a zis nik deocamdata de vreo iesire, dar e o posiblitate. Dar duminica trebuie sa scot baiatul in parcul de joaca.

Elena Isabela, mamica lui Razvan - Gabriel - 01.08.07

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

Eu sunt dupa o noapte in care nu am dormit foarte bine. Nu stiu de ce dar nu am dormit. Zilele trecute ma vaitam de partea cealalta.

Pisi sarut mana pentru tratatie. Asa cum zici si tu 6 luni nu sunt un capat de lume dar trec greu cand esti singur si stresat.

O sa fie bine stiu sigur dar nu usor.

Otilia eu inteleg perfect ceea ce simti tu cand vezi cate o melodie din aceea ... Cat despre gogosi trebuie sa o convingem pe Pisi sa nu renunte. Eu cu Roxy mereu pregatesc ceva si asa se bucura si ii place sa faca. De craciun cand faceam eu sarmale(long time ago...) facea si ea cu mine niste sarmale cat 20 dar era fericita sa o manace pe a ei.

Elena tinem pumnii sa iasa tortul si sa ne trimiti si noua o bucatica.

Anca tare poanta, chiar m-a amuzat.

Pupici si sa aveti un weekend placut!

 

Cristina si Roxy (2.10.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare

Imi bag si eu nasucul putin aici caci sunt in pauza de masa.

Pisi hai mama in Vl ca te invat eu sa faci super gogosi. Nu e greu, dar nu mai scapi de gura copiilor dupa [:D]. Eu am furat secretul de la soacra si acum cand faca imi vin pe cap toti prietenii.

Anca chiar am ras bine dimineata cand am citit. Ce mai face buburuza ta? Cu lucrarile cum stai? La mine iar se complica lucrurile. Daca ai proiectat ceva sere sa imi dai de veste. Pana luni trebuie sa dau o putere pt RENEL si habar nu am cu ce sa mananca. Azi ar trebui sa aflu mai multe de la beneficiar.

Cristina la mine trece timpul repede cand sunt stresata [:D].

Elena sper sa fie vreme frumoasa sa puteti sarbatori in curte. Astept poze cu tortul.

 

Raceala nu vrea sa plece asa de usor dar o pacalesc eu cumva. Oricum sunt mult mai bine decat ieri.

Casuta noastra incepe sa prinda contur pe hartie. Luni sper sa incepem demersurile pt avize.

In weekend o a lucrez cu drag si spor [bang] (asa imi trebuie daca vreau casa) dar duminica seara merg la un botez si o sa dantiuiesc toata seara. Inca nu stiu in ce ma imbrac (pt mine asta e o mare problema mereu). Timp de colindat prin magazine nu prea am si nici rochiile vechi nu le vreau. In plus trebuie sa ajung urgent si la coafor pt un tuns si vopsit.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...