Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ingineri fosti, viitori...(30)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neata! Fetelor, sunt supi...nu doar ca ma deprima vremea asta dar ma streseaza ca de cate ori pun o intrebare la "Asteptand un ingeras..." pur si simplu nu primesc raspunsuri...Of. chiar voiam sa stiu daca i-am mai fost cuiva rau de la Utrogestan sau Arefam...ca mie mi-e cam rau si nu stiu daca pot da vina pe Arefam (progesteron) pe care il iau de 1 saptamana.id="Comic Sans MS">id="size2">id="purple">

 

Iepumicid="red"> [iepu]

Noi pozici cu Iepi-Mici

CRISTINA ARE NEVOE URGENT DE AJUTORid="red">

 

All's Well That Ends Well.id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo]Morning trupa, oriunde te-ai afla!

 

Scuze pentru intarziere, dar azi mi-a venit colega din concediu medical si m-am zuitat cu ea la povesti![:I]

Serviti, va rog, [cafea][cafea][cafea], capucino, ceai, ciocolata calda, fresh-uri de toate felurile si nelipsita [papica][papica][papica] proaspata si buna, ca azi e sarbatoare mare si trebuie sa ne cinstim!

 

Melodia zilei este "Numai una" si ne-o canta formatia Talisman.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=wxtmOkImO7A&feature=PlayList&p=4A37D6ED6013E278&index=14[/tube]

 

LA MULTI ANI! tuturor sarbatoritelor si sarbatoritilor de azi, sa fie sanatosi si tot ce-si doresc sa se implineasca!id="size4">id="red">

 

Sunt in graba azi, asa ca o sa comentez putin mai tarziu ... cu putin noroc!

 

[pup] trupa vesela!id="Times New Roman">id="size3">id="blue">

 

Doriid="red">, mami de Vladucid="red"> [bonjovi] (17.10.2003) si Raducid="red"> [auto](15.10.2005)!

 

Povestea unui LICURICIid="red">

 

 

 

"Batranii spun ca 'apa trece si spun ca pietrele raman'id="red">. Dar lucrul altfel se petrece pe vechiul nostru Glob batran. Ca piatraid="red">, orisicat de tare, se macina si trece standid="red">, iar peste trista-i macinare doar apele raman curgandid="red">!"id="blue">id="Times New Roman">id="size3">

 

Clubul miorlaitorilor

Ziua Pisoiasilor

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

Eu nu am intrat decat sa va spun La multi ani Mariilor!

Sa o pup pe Ancuta sa ii treaca supararea si sa-i zic ca trebuie sa se duca sa intrebe medicul de efectele secundare.

Claudia esti frumoasa. Mie imi place culoarea.

Pisi ca deobicei la inaltime cu toata pregatirea pentru noi.

Eu am o zi din aceea dupa o furtuna. Nu sunt pregatita sa va spun mai mult decat va spun ca este de la servici si nu de acasa...

Pupici!

 

Cristina si Roxy (2.10.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poftiti la [pahar] si [papica]. Imi serbez fata mare si azi si maine.

 

Petreceri frumoase celor care serbeaza de Sf. Marie si Sf. Ana maine, sa fie sanatosi, voiosi!id="red">

 

Claudiaid="red">, ai slabit si mai mult, iti sta bine si se vede ca a fost frumos in vacanta.

Ancaid="red">, nu stiu cat de mult te poate ajuta raspunsul meu dar mai bine sa scriu. Eu am luat pana acum progesteron sub diverse forme: Alilestrenol, Medroxiprogesteron, Utrogestan.

Alilestrenolul este progestogen derivat de 19-nortestosteron. L-am luat prima data la 20 de ani, o doza mare timp de 3 luni, 3 luni pauza si iar 3 luni tratament pentru niste noduli mari la sani. Si-a facut treaba, nodulul cel mai mare aproape s-a retras complet in primele 3 luni. Eu insa m-am simtit foarte rau. Poate si pentru ca era prima data cand luam ceva hormonal. Am avut tot timpul stari de greata, migrene, somnolenta si nu ma puteam concentra deloc. Nici o dieta n-a avut la mine pana acum efectul pe care l-a avut tratamentul asta. Mi-am atins pragul meu minim de 50 de kilograme, dar am ramas cu impresia ca daca mai ajung vreodata la acest prag sunt clar bolnava. Si am avut si cele mai proaste note in anul doi.

Medroxiprogesteronul este derivat semisintetic de progesteron. L-am tolerat binisor, probabil si pentru ca doza a fost mult mai mica si deja ma lovise trenul numit Alilestrenol.

Dupa care iar Alilestronol am luat in prima sarcina intre 16 si 32 de saptamani pentru ca mi se deschisese colul. La fel luam doza mare dar probabil organismul fiind obisnuit cu sarcina si alt tip de balanta hormonala, acum nu am mai avut probleme. Nu tin minte sa fi avut greturi in trimestrul 2 si probabil la cat progesteron era in organism nu se mai simtea medicamentul.

Utrogestanul este progesteron natural. L-am luat intre 12 si 28 de saptamani cu Elisa. Il luam seara la culcare doza dubla, oral si adormeam foarte usor cu el ca da o stare de somnolenta. L-am tolerat cel mai bine si de data aceasta am si profitat putin de efectul secundar [:D].

 

Nu reusesc sa gasesc un prospect de Arefam pe net. Am citit cum ca este similar cu Utrogestanul, doar doza dubla.

 

Oricum din experienta mea conteaza enorm ce fel de progesteron are in compozitie, Alilestrenolul este mult mai ieftin fiind ceva sintetic fata de Utrogestan care-i progesteron natural. Si le-am tolerat mult mai bine in sarcina clar.

Cat despre efecte secundare nu cred ca poate cineva sa ia doza mare de hormonale si sa nu le simta. Poate o perioada dar nu la nesfarsit.

 

Tu la ce ora le iei? Si ce doza?

 

Mami de [zana]Ana Mariaid="red">(18.12.2004) si [copil]Elisa Andreeaid="red"> (09.12.2008) Doua gogosele sagetele

Pozele noastreid="green"> id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

Sa mai zic si aici La multi Anelor!

Sa fac eu cinstea de dimineata ca vad ca Pisi a fost pe la vreo sfanta Marie si nu s-a trezit. Deci poftiti la gustare, cafeluta, suculet, fructe si tot ce doriti.

Ia sa vedem daca stiu sa va pun si muzica ...

http://www.youtube.com/watch?v=mhDC6k7dx00&feature=PlayList&p=F0451989997CF8B1&playnext=1&playnext_from=PL&index=17

Uite ca sunt inginer prost care nu stie sa-l puna ca pisi deci link-ul este acela. Mie imi place cantecelul chiar daca este cheesy.

Sper sa nu se supere Otilia ca pun din asta sentimental.[:)]

Pupici fetelor!

 

Cristina si Roxy (2.10.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit [:D]

Intre timp am pregatit si [cafea] [cafea] [cafea] tare buna.

Claudia te prinde bine culoarea. Mie imi place [olala]. Am si eu in plan un vopsit dar deocamdata raman tot la saten. Nu imi vine sa schimb deoarece ma enerveaza cand creste si am doua culori in cap. Acum stau si tare rau cu timpul liber. Ieri am fost la coafor si m-am tuns, de vopsit nu am mai avut timp [bang].

Anca eu am luat utrogestan dar in timpul sarcinii. Mi-a fost rau dar .... oricum imi era rau si fara. [pup] dulce fata sa treaca repede si peste asta.

Otilia sa-ti traiasca printesele!

Cristina cum mai stai cu sportul? Eu am reusit sa dau jos kilogramul de care povesteam. Am ajuns iar la 55. Sper sa ramn aici caci altfel ma sufla vantul.

Elena m-ai terminat cu torul. Arata super si sigur a fot delicios [flo][flo][flo]. Razvanel e o dulceata de copil. In poza asta http://entertainment.webshots.com/photo/2718185620103257880BdWTrt e dulce tare.

Acum vad ca nu pot sa pun un link discret.

Kati poate iti faci putin timp si ne mai povestesti despre voi. [pup]

AncaD pana la urma nu am mai dat nici o putere. I-am explicat arhitectului ca imi e imposibil. M-am mai familiarizat cat de cat cu serele desi inca nu stiu sigur daca voi face lucrarea.

Pe privat la mine acum merge mai bine. S-au mai deblocat fondurile. Partea rea e ca imi e greu sa mai lucrez dupa program. Am stabilit cu bona sa prelungim programul pana la ora 18 si fac cat pot. Sa renunt la job imi e groaza, nu stiu daca voi avea mereu lucrari si .... e cam riscant, mai ales ca ne trebuie ceva bani sa terminam casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...