Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sunt eu batuta in cap ?!


Recommended Posts

De ceva vreme, de cand domnul sot si-a schimbat serviciul, si e cumva prieten cu seful de acolo, avem tona de discutii pe urmatoarea tema: la locul lui de munca se ivesc des delegatii sau chiar concedii unde se poate pleca cu seful si sotia lui, dar plecari din alea de genul: ok, in seara asta sau maine dimineata plecam, hai sa facem bagajul. Ma tot bate la cap sa merg cu ei (si iesirile sunt fireste ori in mijlocul saptamanii, cate 1-2 zile, ori cate 10 zile), pe principiul ca daca lucrez de acasa si am nevoie doar de acces la net, pot pleca oricand si oricum cu laptopul la subsoara, ca, deh, oricum am net in hotel. Prima situatie a fost acu vreo luna, cand eu eram programata la laparo, si astia se gandeau sa plec in vacanta cu ei inafara, 10 zile (deci sa aman operatia si sa nu anunt pe nimeni de la servici ca am plecat, pe principiul cine stie?). Normal ca am refuzat. A doua oara, imediat dupa operatie, sa mergem la pescuit (eu inca cu bandajele la purtator), azi ca sa plecam diseara pana la mare si sa venim joi. Ma enerveaza situatiile astea, pentru ca ma pun mereu intr-o postura penibila, aceea de a refuza mereu si de a parea "Gica contra", si pe de alta parte, imi pare rau ca nu pot sa merg, vorba aia, cui nu-i plac iesirile?!. Consider insa ca sanatatea si serviciul, mai ales ca e unul fff bun, sunt prioritare...sotul insa nu vede situatia la fel, zice ca mereu tre' sa fiu eu contra si sa nu merg nicaieri. Sunt eu batuta in cap ca nu dispar subit in timpul serviciului, chiar daca nu ma controleaza nimeni, sau ca nu mi-am amanat operatia doar ca sa ma duc sa ma plimb?! Voi ce-ati fi facut in locul meu?! Sunt eu intr-adevar Gica contra?![bang] Mie mi se pare ca omul tine cont doar de doleantele lui, iar eu, parca as fi un accesoriu din ala pe care il ia cu el oricand ai chef.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Tierry-pai ce as face eu? as pleca cum sa nu! nu e vorba ca nu as avea incredere , dar daca pot sa fac munca pe net atunci ce conteaza unde esti? eu zic sa te bucuri si sa incepi sa iesi macar o data de doua ori sa vezi cum te simti in anturaj apoi vezi pe mai departe daca mai ai chef sau nu accesoriu cred ca te simti tu....scuze dar daca sotul te invita mereu... poate o sa vina ziua cind nu te mai invita si atunci ti-ar parea sigur rau si nu ti-ar cadea bine bucura-te ca poti iesi ca poti sta alaturi de el daca tot nu esti legata de un loc de munca sa stai in birou,nu te controleaza nimeni daca faci vreo iesire spune-ne si noua cum a fost si cum te-ai simtit sper minunat [:)]
mami de Giulia -20 iunie'07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tierry, tu ar trebui sa fi data exemplu la toate nevestele care se plang ca sotii le pleaca in interes de servicu la vreo consfatuire (sau paranghelie cu colegii de munca), in team-biulding etc. si care sunt lasate acasa! Ele ar vrea sa fie in locul tau, cred ca nici nu stii ce norocoasa esti! [:D] Da, nu era momentul cel mai bun sa te imbolnavesti! (glumind, bineinteles) [:D] Eu una chiar nu inteleg de ce trage sotul sa mergi in concediu cu seful. [alcool] Dar lasati-l, draga, acasa, la nevasta-sa, si mergeti voi singurei (sau cu alta gasca) in concediu. Cat despre delegatii (deci exista si un interes de serviciu) nu ai ce face: stai tu acasa si rezolva-ti problemele (de sanatate, de munca) si el sa mearga cu trupa vesele unde vrea! Seful sotului face team-buildinguri fara neveste, in delegatii este exclusa orice persoana din afara, iar delegatii nici atat (nu ne permitem noi locatiile exotice in care merge el [:D])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D]Stai linistita, nu esti deloc batuta in cap (ca sa te citez). La fel as fi procedat si eu, daca eram in locul tau. Cel care are probleme in privinta modului de a vedea lucrurile in ansamblu este sotul tau, probabil din dorinta de a "strange" legaturile de prietenie cu seful lui. E adevarat, de cele mai multe ori, cand gasesti prieteni noi cu care te intelegi foarte bine din start, esti tentat sa profiti de toate ocaziile de a petrece timpul liber impreuna. Dar de aici si pana la a fi tu cea care trebuie mereu sa se "sacrifice"...nu stiu, mi se pare ca sotul tau da dovada de putin egoism... Pana la urma motivele tale sunt suficient de intemeiate pentru a refuza aceste iesiri, mai ramane doar sa-l faci pe al tau sot sa inteleaga acest lucru si ca in spatele refuzurilor tale nu sta antipatia fata de noii prieteni, ci pur si simplu in acele momente sanatatea si serviciul tau au fost mai importante decat acele iesiri, oricat de tentante ar fi ele. Incearca sa-i explici acest lucru cu calm si diplomatie si asigura-l ca vor mai fi si alte ocazii asemanatoare, cand vei merge cu drag in aceste deplasari. Si ca sa nu creada seful lui ca esti vreo sclifosita sau ca nu-i suporti, cu prima ocazie cu care va veti intalni toti 4, explica-le si lor motivele pentru care nu ati putut merge in acele excursii - e cel mai corect asa, sa nu-si faca oamenii vreo impresie gresita despre tine, iar relatia sotului tau cu seful sa nu fie periclitata din acest motiv. Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui katiapam
Tierry-pai ce as face eu? as pleca cum sa nu! nu e vorba ca nu as avea incredere , dar daca pot sa fac munca pe net atunci ce conteaza unde esti? eu zic sa te bucuri si sa incepi sa iesi macar o data de doua ori sa vezi cum te simti in anturaj apoi vezi pe mai departe daca mai ai chef sau nu accesoriu cred ca te simti tu....scuze dar daca sotul te invita mereu... poate o sa vina ziua cind nu te mai invita si atunci ti-ar parea sigur rau si nu ti-ar cadea bine bucura-te ca poti iesi ca poti sta alaturi de el daca tot nu esti legata de un loc de munca sa stai in birou,nu te controleaza nimeni daca faci vreo iesire spune-ne si noua cum a fost si cum te-ai simtit sper minunat [:)]
mami de Giulia -20 iunie'07
edit: ma refeream la prioade de iesiri daca nu ai probleme de sanatate unele isi doresc sa le invite
mami de Giulia -20 iunie'07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai la team-buiding-uri sau oriunde se merge cu firma, nu am acces nici eu [:)] Cat despre lucratul pe net, da, nu conteaza unde sunt, insa in orele de program trebuie sa fiu online, in caz ca are cineva nevoie de mine... In 4, ne-am intalnit, cand a fost vorba de prima iesire, asa ca sunt la curent cu problemele mele [:)]. Ca le-au inteles sau nu, asta e partea a doua...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am inteles din postul tau ce decizie ia sotul tau. Deci apare invitatia..tu esti cu bandajele..sau pe picior de operatie..sotul zice ca esti Gica contra si sotul ce face? Pleaca la pescuit/concediu/iesire ? Eu zic ca delegatia fata de o iesire la pescuit sunt doua chestii total diferite! Si scuzati-mi pragmatismul.... cine plateste toate aceste iesiri? Pe seful asta l-ai cunoscut..iti face placere in preajma lui(si a nevestei)? In loc de sfaturi am venit cu zece intrebari... Eu [cafea] si Raducu [greutati] (22.04.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa-ti traiesti viata. Maine nu vei mai avea niciodata ce ai scapat azi oricat vei dori. Viata e scurta, foarte scurta.... AS PLECA RAPID! [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.marius.rdsor.ro"]Pagina familiei[/url] /[url="http://secure.smilebox.com/ecom/openTheBox?sendevent=4e5449344d7a51784e4877784d4441324d7a51334f413d3d0d0a&sb=1"] Tot noi[/url] / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] / [url="http://www.youtube.com/user/mariuspernes"] Video [/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Distreaza-te acum ,ca mai tirziu nu se stie!Vin copiii si daca ai unde sa-i plasezi si totusi pleci,nu-ti tihneste,ca suni si afli ca n-a mincat,a tras un pirt,plinge la telefon ca vrea la mami,etc.[:D]Sau vine cutremurul,potopul ,criza[:D]...ce-i facut e bun facut.E bine sa exploatezi la maxim toate oportunitatile,mai ales daca cealalta familie ti-e simpatica. Evident ca nu puteai pleca in convalescenta sau cind trebuia sa te operezi ,insa in rest nu mai sta pe ginduri,ca pina la urma e la distractie ,nu la munca.[pup] dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am inteles ca tu lucrezi de acasa/din alta locatie unde ai acces online, dar esti angajat, nu este firma ta. si atunci, ca orice angajat din lumea asta, mi se pare normal sa ai zile de lucru si zile de concediu, iar sotul tau+seful lui sa cunoasca aceste aspecte. chiar daca munca se poate presta de oriunde si chiar daca nu esti supusa unui control de catre managerii tai, asta nu inseamna ca poti sa-ti iei laptopul si sa pleci in lume. la noi in firma sunt persoane care lucreaza de acasa dar chiar nu am auzit pe nimeni sa plece in perioada asta in concediu. poate ca ar reusi sa faca munca pe care o fac si de pe plaja, si din piscina, dar totusi mi se pare decent ca atunci cand in contractul de munca (sau orice alt document oficial, ca nu ma pricep) se mentioneaza ca lucrezi de acasa, chiar asta sa se intample. ca sa nu mai spun ca in conditiile in care tu ai o problema de sanatate - chiar si minora - mi se pare neadecvat ca sotul tau sa organizeze concedii spontane si sa faca planuri pentru voi. parerea mea umila este ca nu esti batuta in cap sau gica contra, ci ca ai niste reactii extrem de normale. sanatatea este o prioritate pentru oricine, munca este munca de oriunde s-ar desfasura ea si trebuie indeplinita ca atare iar distractia este binevenita in restul zilelor. si nu sunt impotriva surprizelor, a vacantelor stabilite pe loc, a destinatiilor rapide si weekendurilor prelungite...dar eu imi respect locul de munca si angajatorul si nu pot sa plec asa, pentru ca vrea seful sotului meu sa se distreze. o viata frumoasa si plina de distractii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...