Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sunt eu batuta in cap ?!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu lucrez tot de acasa, si tot asa am nevoie doar the o conexiune la internet ca sa functionez. Ca si tine, si eu m-as gandi destul de serios daca as merge sau nu. In primul rand pentru ca in "vacanta" fiind randamentul meu ar fi scazut, poate nu-si da seama nimeni ca nu lucrez pe bune, o data, de doua ori..dar nu m-as baza pe asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prima data este mai greu sa pleci in vacanta in timpul orelor de program cand lucrezi de acasa. Sa fim serioase, cine nu-si doreste sa plece undeva mai ales cand este legat de un birou si inchis intre 4 pereti. Asa ca , Tierry draga, incearca sa profiti din invitatile pe care t-i le face sotul la cate o vacanta scurta asa din doua motive : este frumos sa petreci si la lucrezi in acelasi timp; si daca vine refus dupa refuz, este posibil sa nu mai fii invitata si atunci nu pierzi numai ca nu te-ai dus undeva ci chiar casnicia se poate clatina. Eventual incearca sa vorbesti cu sotul tau sa stii programul mai din timp sa-ti aranjezi si tu un pic ceea ce ai de facut. Succes si nu mai tine rolul de Gica-contra . Du-te si vezi macar cum este !- sa imbini untilul (munca) cu placutul(vacanta) . La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depinde. Cand ai probleme de sanatate stai cuminte. Chestia cu lucrul si net-ul. Eu is patita. Da ai net la hotel, dar nu are acelasi debit, daca se strica nu se repara instant si-n plus eu nu prea amestec treaba cu distractia. Sunteti doua firi deosebite si situatia risca sa se agraveze daca apar si alte responsabilitati in afara job-urilor, gen copii etc. Asa ca s-ar impune o discutie calma si la un pahar despre ce considerati voi important in timpul liber, despre ce vreti sa faceti cand aveti copii. Stati acasa cu ei? Ii carati dupa voi, ii lasati cu cineva... Mie mi se pare ceva extrem de sensibil si care va poate distruge o relatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dc intre tine si sotul tau exista iubire si comunicare buna, veti rezolva problema asta prin simple discutii. dc discutiile sunt prea dificile, inseamna ca in esenta aveti o problema de comunicare sau de compatibilitate. ma rog, nu trebuie sa fie una musai grava, dar prezenta. care apare cand amandoi isi doresc altceva si nu reusesc sa se impace. eu privesc situatia ta din exterior: dc ma gandesc la motivele tale, iti dau tie dreptate: operatie, net bun acasa, concentrare mai buna acasa, iti risti jobul, etc. dc ma gandesc la motivele lui, ii dau lui dreptate: vrea ca sotia sa-i fie alaturi, nu te exclude din viata lui sociala, iar tu il refuzi, poate ca momentele in care te cheama nu le alege el si atunci nu e vina lui ca se dubleaza cu operatia ta, etc. nu-mi pare ca la voi exista un calau si o victima. luati in parte, aveti amandoi dreptate. incearca sa "negociezi" cu el, aceste situatii, fara orgolii personale si facand apel la o buna comunicare si intelegere reciproca pt nevoile fiecaruia. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! [ruga]In asteptarea unui ingeras in viata noastra.... ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tierry, ce n-as da sa pot merge si eu mai des undeva... uite o solutie : iei laptopul cu tine , il tii conectat la net tot timpul si iti iei un telefon mobil care sa iti poata trimite e-mail-urile sa vezi daca ai urgente sau nu.. daca nu as avea probleme de sanatate, as gasi o solutie sa pot merge, in fond viata e scurta si merita sa profitam din plin de ea. bafta! [url="http://www.flickr.com/photos/40168372@N05/"]POZE[/url] "Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadata cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Buechner)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tierry nu esti batuta in cap (ca sa te parafrazez) [:)] Mi se pare cumva ingrata pozitia ta. El spune ceva, iar tu altceva... Eu zic mai bine sa faci asa: accepti sa te duci odata sa vezi cum este. Daca iti place si mai poti sa te mai duci, o vei face, daca nu macar ai satisfactia ca ai fost si poate asa vei scapa de insistentele sotului tau. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca daca mereu zici nu ceva e in neregula. Inteleg, munca, sanatate, dar chiar mereu??? Nu stiu care este natura muncii tale de acasa, dar as zice totusi ca poti sa recuperezi daca ai cateva zile mai incete si ca merita un pic de munca mai intensa pentru cateva zile placute alaturi de sotul tau. De asemenea, cred ca nici pe el nu il pui intr-o lumina prea buna in fata sefului refuzand mereu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri! Iata ca de data asta, am plecat 2 zile, sa vad si eu ce "pierd". Ce sa zic, a fost ok, merita o iesire din asta, insa dezavantajele au fost: 1. acces f. greu la net, desi era in hotel si f. scump 2. randament aproape de 0, pentru ca a intervenit si oboseala, etc. 3. am cheltuit f. multi bani (pt. ca am platit tot, mai putin benzina, bani cu care ne-am fi facut un concediu intreg, nu doar 2 zile), pentru ca vorba cuiva de aici "nu ne permitem noi locurile exotice in care merge el" Asa ca per total, in nici un caz nu as putea face iesiri din astea foarte des, in primul rand ca nu ne-ar tine punga, am falimenta rapid, si doi, in nici un caz in situatiile astea nu poti face fata si la servici. Ce m-a enervat cel mai tare a fost faptul ca sotul meu, care vai, e super econom, a aruncat acum cu banii efectiv in stanga si in dreapta...deh...si cum zicea si cineva pe aici, problemele de comunicare la noi sunt destul de grave, insa asta este de acum alta problema [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tierry, daca imi permiti, am sa-mi dau si eu cu parerea: El investeste in relatia cu seful pentru ca el a evaluat ca acest lucru ii aduce oaresce beneficii. Daca e sa fiu rea, seful lui si-a gasit in sotul tau un fel de nou pet, sau un nou prieten, si profita de disponibilitatea lui ca anagajat. Il atrage si-l ispiteste cu timp de distractie. Barbatii, din cate stiu eu, poate gresesc, au o predispozitie crescuta pentru satisfacerea nevoilor legate de starea de bine prin distractie. Ei sutn mai pragmatici. Gasesc solutii superficiale la chestiuni care noua femeilor ni se par prioritare. Noi avem nevoie sa fim lasate sa ne simtim mai mult securizate decat sa ne distram, insa gansdeste din punctul lui de vedere ca sa poti sa ccepti in primul rand de ce el se comporta fara consideratie fata ed starea ta si te invinovateste tot pe tine. E de apreciat faptul ca-si doreste sa fie cu tine atunci cand se distreaza la diferitele invitatii ale sefului. E semn ca te iubeste si ca vrea sa impartaseasca cu tine lucrurile bune. Faptul ca-ti reproseaza, desi nu are dreptate, ca te pui contra, probabil este consecinta faptului ca e frustrat ca nu iese ca el, asa cum isi doreste. Atunci cand esti frustrat, devi incrancenat si te plangi. El scapa , totusi, din vedere faptul ca e egoist si asta cred ac te supara pe tine cel mai tare. Tu pe de alta parte, tot ca o chestie egoista, sa zicem ... practic, nu e chiar asa... vrei sa ti se dea ceea ce ti se cuvine, si anume intelegere si atentie , vis-a-vis de starea ta. De obicei te astepti ca iubitul, sotul, cel apropiat, sa manifeste o oarecare agitatie in jurul tau si consideratie fata de problema de sanatate pe care o ai. Pe scurt, vrei atentiea lui datorita problemelor de sanatate. Daca ar fi fost un tip altruist, care sa-ti fie alaturi, ar fi renuntat la distractie si plecari si s-ar fi ingrijit de tine, ar fi stat cu tine si te-ar fi bibilit. DAR... pana la urma fiecare traieste pentru sine si se iubeste pe sine mai mult decat pe celalalt. Pe celalalt il ia in viata lui, tocmai pentru ca are niste nevoi: de a fi iubit, de a oferi iubire, de afectiune, etc. Ideal ar fi fost cum iti doresti, insa pana la urma un cuplu se formeaza si rezista pentru ca cei doi se inteleg unul pe celalalt, se completeaza, se plac, si le face placere sa fie in acel tandem. In acest context voi aveti un conflict de interese vadit, amandoi avand niste interese care fiecaruia i se par primordiale pentru sine. La voi si la firile voastre este cheia rezolvarii stuatiei. Nu conteaza ce as face eu sau alt user de pe DC. Conteaza ce-ti convine tie sa faci, raportat la ce-ti place tie si la ce-ti convine sa risti. Esti intr-o situatie care te face sa pierzi din mai multe puncte de vedere si de aici si conflictul tau si frustrarea. Ecuatie: - ai probleme de sanatate, esti in convalescenta si ai nevoie de confort si liniste; - lucrezi acasa si nu esti legata de locatie sa-ti rezolvi treburile de serviciu, dar nici nu-ti convine sa pleci, pentru simplu fapt ca nu te incanta si se pot ivi probleme gen conexiune, trafic slab.... tu sti... - sotul tau vrea sa mergeti sa calatoriti si sa va distrati si daca nu mergi el se supara si ies discutii - tu esti sifonata pentru ca el nu e corect in ce-ti reproseaza - el nu manifesta dorinta de a renunta la distractii pentru ca esti tu in convalescenta - tu nu vrei de fapt sa mergi cu ei - te temi probabil ca asta ar putea fi o problema intre voi doi, cu rezonanta ------------- CUM REZOLVI PROBLEMA? Stand de vorba cu el si explicandu-i ca pentru tine prioritara este sanatatea, iar pentru el prioritara este distractia cu seful si investirea intr-o relatie ok cu el. Ori va acceptati prioritatile, ori stati de vorba si negociati in asa fel incat sa ajungeti la un compromis sa fiti amandoi multumiti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...