Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sunt eu batuta in cap ?!


Recommended Posts

La tot ce s-a scris aici, as mai putea aduga urmatoarele : nu stiu cum stau treburile la firma sotului tau, dar, in general, imbinarea relatiilor de serviciu cu cele personale, intre sef si subaltern, va duce de multe ori la barfe, comentarii si invidii din partea celorlalti colegi; sotul tau ar putea fi etichetat ca fiind unul care se baga pe sub pielea sefului ca sa aiba postul asigurat si sa beneficieze de diverse avantaje. Astea sunt niste considerente de ordin general, poate in cazul sotului tau nu sunt valabile, dar la cata rautate este in jurul nostru, te poti astepta si la astfel de reactii... Una peste alta, inteleg ca iesirea voastra ti-a lasat totusi un sentiment de nemultumire. Cred ca cel mai potrivit, in astfel de situatii, ar fi sa ai o discutie calma, civilizata si diplomata cu sotul tau, nu-i reprosa faptul ca a cheltuit atatia bani, explica-i totusi ca bugetul vostru este afectat si ca mai bine ar fi ca pe viitor sa alegeti o destinatie si o perioada care sa va dea posibilitatea sa va simtiti bine, sa va relaxati deplin, sa lasati deoparte job-ul ca sa va bucurati de o vacanta adevarata, nu de o mini-vacanta... Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ok, teoretic pare simplu...insa daca practic, nu ai cu cine discuta, ce faci? Relatia la noi este asa: orice zic/fac eu e o porcarie, aberatie, etc., tot ce zice/face el, e in regula, el stie oricum mai bine. Ce faci daca persoana de langa tine e complet taciturna si nu poti sa discuti despre nimic fara sa ti se zica ca aberezi? Eu una nu am gasit solutia...poate ma ajutati voi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tierry, nu stiu, cam asa a fost si cu sotul meu si am incercat din rasputeri sa inteleg ce ar fi de facut. Inca nu stiu, dar intuiesc de facut ar fi ca, cu riscul sa pierzi una bucata sot, sa iti vezi tu interesul tau. Pana la urma trebuie sa faci in viata exact ce iti place. Io asta fac acum. Daca iti place sa stai acasa si nu iti place sa mergi in calatorii la distractii in concedii scurte de compromis, ca iti place mai mult sa te sti refacuta si cu bani in buzunar, pai asta fa. Daca sotul tau zice ca e nefericit ca tu nu vi cu el, constientizeaza consecintele si gandeste-te ce e mai grav sa se poata intampla... sa se sature sis a zica ca nu-i esti alaturi si sa-si caute pe alta sis a ramai cu ochii in soare.... well e pierderea lui, sau ata , iti evaluezi. Si ce, el nu face tot ce-i doreste pipota... poate ca daca vezi si tu ca el face ce face si nu-ti convine, poate iti gasesti tu pe altul. Acum intrebare.... vrei pe altul? O casnicie se intretine. Nimik nu este gratuit sau pentru ca nis e cuvine. Azi poti fi egoista, sau poti sa-i faci pe plac pentru ca asa consideri, ca merita efortul. Cred ca ar trebui sa fie simplu. Daca nu ai cu cine discuta, nu discuta. Daca considera ca vorbesti prostii, nu mai vorbi cu el. Poate are dreptate, din punctul lui de vedere, dar ar trebui sa-l intrebi daca vorbesti prosti...? De ce mai sta cu tine, de ce te mai asculta? De ce mai vrea sa mearga cu tine in acele iesiri cu seful? Spune-i nene in fata ca tie nu-ti place si basta ca ti-ai evaluat toate castigurile si pierderile din punctul tau de vedere si nu ti se pare ca ai fi in avantaj
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce sta? Dupa spusele lui..pentru ca ma iubeste..dupa faptele lui insa, dovedeste cu totul altceva...Banuiesc ca sta pt. ca ii este f. bine: una bucata nevasta acasa dupa care (si aici sunt modesta [:I][:D]), intorc capul multi barbati, castiga bine la job, nu umbla fleaura, casa in care stam e a mamei mele, a facut mereu ce a avut chef indiferent ca pe mine m-a deranjat, a umblat dupa o fufica, prins fiind, i s-a tolerat..so, de ce ar pleca?! Sa plateasca chirie, sa nu mai aiba cine sa-i faca de mancare, etc?! Neee, ar fi chiar prost... Banuiesc ca e vina mea, am fost prea de treaba cu el, nu am pus piciorul in prag si omul acum isi vede doar interesul, ca deh, oricum "chestia" de acasa tolereaza[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vezi Tierry, chiar tu ei realizat ca tu esti in avantaj, desi te framanti ca-l pierzi si ca tre sa joci cum canta el, nu din cauza ca el merita sau ca ti-e drag si lasa ma sa fac cums e simte el bine, ca nu consideri ca ai putea face concesii din cauza ca merita ci faci concesii din cauza ca ti-e prica sa nu-l pierzi. Dar faci concesiile cu inima indoita si ramai nemultumita. Exact asta regreta si sotul meu, viitor ex, ca era bine cu nevestica acasa care sa-l iubeasca si sa-l suporte. Acum ca-mi vad de mine si ma gandesc la mine sunt egoista. Pai mai bine egoista decat bleaga si cu regrete. Tu esti frustrata acum de atitudinea lui si poate si el e frustrat de atitudinea lui, si poate sunteti amandoi orbi si ati ajuns intr-un punct in care acest conflict de interese chiar nu se rezolva. Nu lasa asta sa te inraiasca, caci o casnicie se poate rupe foarte usor si doare rau si regretele de dupa sunt sfasietoare, mai ales ca uiti partile rele si ti le aduci aminte pe alea dulci de te tavalesti. Incearca sa pastrezi o atitudine mai putin ofensata, iubeste-l asa cum numai tu ti-l iubesti, dar cand vrei ceva fa ce vrei tu si nu-i mai permite sa te critice sau sa faca pe ofensatul. Explica-i in liniste daca cere explicatii, sau daca vezi ca e nemultumit spune-i ca o sa compensezi altadata. Uite, mama o tine una si buna sa merg azi la o nunta tocmai la Miercurea Ciuc. Mai, eu nu vreau sa merg si pace la nunta asta si eram ieri atat de stresata si atat se ruga de mine si-mi punea atatea in carca daca daca nu merg se supara tata, ca nu mai merge fratele meu, ca ea nus e va simti bine fara mine.... santaj sentimental, ca ea vroia sa merg eu la nunta. La un moment dat am intrebat-o daca se gandeste vreodata cineva la ce-mi doresc eu, daca imi da cineva ce-mi doresc eu, daca renunta cineva la ceva pentru ce vreau eu, doar asa ca vreau eu. Daca se gandeste ca eu vin dintr-o calatorie si sunt obosita si urmeaza sa ma duc sa-mi iau masina pe 12. Interesul meu nu e sa fac pe plac la nimeni, interesul meu este sa ma odihnesc, sa fac ce vreau eu, sa ma simt eu bine, sa fac ceva pentru mine. Sa merg ca sa ce? Sa simt ca sunt unde nu-mi doresc, sa ma obosesc, sa stau la cheremul unuia si altuia, sa-i suport pe altii, sa rad si sa zambesc ca asa trebuie. Sa ma mai lase in pace. EU CE VREAU? Sa stau singura sau cu fetita mea, sa ma odihnesc, sa mergem la plimbare, sa ma relaxez, sa visez in sinea mea la masina pe care o sa o aduc, sa imi pun ordine in ganduri..... pai cand sa mai am eu timp si pentru mine daca tot tipul ii las pe altii sa-mi faca program, ca ei au nevoi. Pai eu nu am nevoi? In acelasi timp cu nevoile lor. Ce-ar fi sa o pun eu pe mama sa renunte la nevoia ei de a merge la nunta si sa ma plimbe si sa ma distreze pe mine? Sau sa ramana cu fetita mea acasa cand ma duc printr-un magazin sa-mi clatesc ochii? Ar ramane acasa sa se odihneasca cu mine? NU, un mare nu...... Dar tot eu sunt aia egoista. .... Pai atunci sa fiu. Asa si tu tierry, ai tot oferit si nu ti-a placut ce ai primit inapoi? Da-ti singura credit si ofera-ti ce ai nevoie singurica. Daca se gasesc carcotasi care sa comenteze.... "sttttttttttt!!!!!! Si eu sunt importanta, eu sunt cea mai importanta pentru mine, restul daca nu va convine..... e strict problema voastra" si ai incheiat conflictul. Poate sa spuna cate in luna si in stele. Adu-i aminte ca se bate cu pumnul in piept ca te iubeste. Are o casnicie frumoasa, o nevasta despteapta si devreme acasa si ca iti permiti si tu in ziua x sa faci doar ce vrei ca asa vrei. Si os a mai faci si altele ca asa vrei, ca asa ai invatat de la altii. Punct.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui noideea
El investeste in relatia cu seful pentru ca el a evaluat ca acest lucru ii aduce oaresce beneficii. , se completeaza, se plac, si le face placere sa fie in acel tandem.
Dar ,ca intre prieteni ,te mai deranjeaza una,alta si stiind ca nimeni nu-i perfect mai lasa unul,mai lasa celalalt,mai o ironie,putina diplomatie,etc. Seful stie ca nu-i la comanda in timpul liber? Lucrurile se pot sfirsi mai putin delicat ,probabil de aia e uneori mai bine sa pastrezi distanta. .[:D] dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buli
sotul tau are si parti bune? si momente cind te face fericita?
Dupa cum zice chiar el, sigur ca are: aduce bani destui acasa, nu bea, nu ma bate...Cu toate astea, nu pricepe de ce nu ma poate face fericita...Se pare ca multumirea sufleteasca, respectul fata de celalalt, sunt chestii din carti care pentru el nu conteaza... Ma intrebi daca ma face fericita? Acum multi ani, as fi zis da...insa in ultimul timp nu imi aduc aminte decat de nervi, nervi, nervi...[xx(] Posibil ca el sa fie acelasi, sa nu se fi schimbat deloc si schimbarea sa se fi produs la mine...probabil am crescut, m-am maturizat si acum am alte "pretentii" si prioritati in viata, si au inceput sa ma deranjeze chestii pe care inainte nu le vedem...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...