Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

INSEMINARE 70


Recommended Posts

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui nerama
Citat:
citat din mesajul lui danutza27
Neraid="red"> am facut 2 inseminari la cezara si mie mi-a zis ca singura solutie este Fiv eu totusi sper ca se rezolva cu IAAcum merg in Budapesta la Dr. Kovacs unde fac a-4a inseminare.[pup]
align="right" id="quote2">am inteles, iti doresc succes[pup] [ruga]eu sunt tare dezamagita de cezara... vrea sa se lanseze mai tare in FIV, sa se faca recunoscuta pe partea de fertilizare... de aia si ea si sotul ei si delia (bioloaga) o tin una si buna cu FIV... parca toti 3 au invatat aceeasi caseta cu FIV... ultima oara cand am fost la ea a fost dupa ce facuse al meu spermograma unde au iesit 8,5mil gigei/ml din care doar 16% buni (dar eu cred ca a iesit asa din cauza ca luase antibiotic pentru sinuzita si nu trecusera nici 2 sapt de cand a terminat tratamentul) si mi-a zis ca ea nu imi face inseminare cu o astfel de spermograma... categoric NU... si de atunci nici nu am mai fost la ea si nici nu ma voi mai ducevoi cum stati cu spermograma? de ovulat ovulezi cum trebuie?
align="right" id="quote2">nu vreau sa te superi pe mine, dar doctorita ta cam are dreptate. nu prea sunt, statistic, sanse la IA cu asa spermograma.ti-a explicat calculul pe care te poti baza sa stii cam la ce proba sa te astepti dupa preparare? abia ramane de inseminare. parerea mea e ca intentiile ei sunt curate. te-a indrumat spre ceea ce se considera, statistic, ca are sanse de reusita._________________________________________ mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009 id="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danutza eu fac fara stimulare si daca nici acum nu da roade o sa incerc si cu stimulare usoara

 

alla nu ma supar[pup] dar iau in calcul si faptul ca sotul meu facuse spermograma dupa un tratament indelungat cu antibiotice pentru sinuzita... in ianuarie dupa preparare am ramas cu 3,5 mil din 8 mil... sunt fete care fac si 3 si 4 inseminari... si abia dupa aceea se gandesc la FIV... dar eu nu am facut decat o amarata de inseminare si aia facuta pe graba ca eu deja in ziua inseminarii ovulasem dimineata... si teoretic nu e nevoie decat de un singur [gica] pentru a obtine sarcina[:)] inca sunt optimista ca vom reusi prin inseminare [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nerama
danutza eu fac fara stimulare si daca nici acum nu da roade o sa incerc si cu stimulare usoaraalla nu ma supar[pup] dar iau in calcul si faptul ca sotul meu facuse spermograma dupa un tratament indelungat cu antibiotice pentru sinuzita... in ianuarie dupa preparare am ramas cu 3,5 mil din 8 mil... sunt fete care fac si 3 si 4 inseminari... si abia dupa aceea se gandesc la FIV... dar eu nu am facut decat o amarata de inseminare si aia facuta pe graba ca eu deja in ziua inseminarii ovulasem dimineata... si teoretic nu e nevoie decat de un singur [gica] pentru a obtine sarcina[:)] inca sunt optimista ca vom reusi prin inseminare [:)]
align="right" id="quote2">teoria cu 1 singur [gica] pentru sarcina e perfect adevarata... dar ala 1 trebuie ajutat de altii, cu milioanele. nu stiu cat te costa pe tine un IA, ideea e doar sa nu refuzi din start si varianta FIV si sa faci IA dupa IA si sa cheltui un buget bunicel pentru FIV pe cateva IA-uri.been there done that...si eu am 3 IA-uri la activ si 2 tentative esuate, asta dupa ce toti medicii ne-a zis ca recomandarea cu sanse este FIV. si uite asa am stricat banii de un fiv pe 3 amarate de IA-uri+analizele de rigoare SI ma zbat sa mai strang de-un fiv. faptul ca acum as vrea IA e doar pentru a avea o luna stimulata si monitorizata cu medicul cu care ar urma sa fac FIV. mi-as fi dorit sa cred mai repede in medicii care imi ziceau acum 2 ani sa iau FIV-ul in considerare.sa nu ma intelegi gresit. minuni se intampla. si eu am ramas natural cand nu ne dadea nimeni nici 1% sanse pe natural. si la fel se poate intampla si la un IA, sa fie sincronizarea super reusita si toate cele sa mearga struna.iti doresc bafta multa si doamne ajuta sa se intample la IA-ul urmator si sa nu ajungi sa mai analizezi si varianta FIV_________________________________________ mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009 id="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alla [pup] multumesc

eu mai vreau sa incerc una-doua inseminari... tinand cont ca la mine e totul ok si luand in seama ca prima inseminare a fost facuta mai mult la ghici practic abia acum voi face o inseminare cu monitorizare din z10 ca atunci m-a chemat in z14 desi eu stiam ca nu ovulez tarziu si numai ce mi-a confirmat si dr ca am ovulat... si am zis ca daca tot ne-a pregatit de IA sa o facem...

luna asta ma duc sa ma vada in z10 si vedem cat e foliculul si facem inseminare ca la carte cu pregnyl cu tot tacamul... si daca nu da nici asa roade o sa mai incerc o data cu stimulare si vedem atunci... de FIV ma cam feresc ca costa si o groaza de bani si la fel de bine se poate sa nu reuseasca... cunosc fata care a facut FIV si i-au pus 3 embrioni si nu i-a reusit... deci practic pe nimic nu esti sigur in ziua de azi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

normal ca nu e nimic sigur.

daca o inseminare nu se ridica la foarte mult, e normal sa faci cateva.

daca te costa in schimb prea mult, ia in considerare un numar cat de cat limitat de IA-uri inainte sa te gandesti la FIV

chiar iti doresc sa nu mai apuci sa iti pui semne de intrebare daca sa mai faci IA sau sa treci la FIV si sa incepi sa te gandesti care sunt scutecele cele mai potrivite si ce carucior sa iei pentru bebic [flo]

 

_________________________________________

mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009 id="size1">id="teal">id="Tahoma">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alla76
normal ca nu e nimic sigur.daca o inseminare nu se ridica la foarte mult, e normal sa faci cateva. daca te costa in schimb prea mult, ia in considerare un numar cat de cat limitat de IA-uri inainte sa te gandesti la FIVchiar iti doresc sa nu mai apuci sa iti pui semne de intrebare daca sa mai faci IA sau sa treci la FIV si sa incepi sa te gandesti care sunt scutecele cele mai potrivite si ce carucior sa iei pentru bebic [flo]_________________________________________ mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009 id="size1">id="teal">id="Tahoma">
align="right" id="quote2">pe mine o inseminare ma costa 650 de lei la care mai punpregnyl-ul si consultatia... si o FIV costa 2500 de euro in cel mai fericit caz... eu si sotul meu am zis sa mai incercam 2 maxim 3 inseminari dupa care ne indreptam privirea catre FIVdar bine ar fi asa cum ai zis tu... sa ne gandim la scutece si la carucioare[flo]ar fi cel mai frumos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...