Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Tot evit sa ma bag in subiectele astea ale voastre de mancare ca eu cum bat din taste un nume de mancare cu m-am ingrasat 2 kg ... dar acum, nu pot fara sa imi dau si eu cu parerea : - eu folosesc ulei de masline la salate si la prajeli, dupa cum m-a corupt si vrea sa ma omoare Ruxij, folosesc canola. Noroc ca nu prajesc prea mult, vorba vine, ca imi cer copiii snitele de 2 ori pe saptamana. - cafea, cafea, iubirea mea (v-am spus ca ma penetreaza o muza azi, pana la sfarsitul zilei cred ca scot un volum de poezie [:D]) - deci cafeab beau in fiecare zi la serviciu - o am chiar acum pe masa, ma abureste in nas [:D]. Eu am tensiunea mica si cu asta ma scuz, de fapt imi place de mor . Dar nu beau multa, zic eu, o cana pe zi. - ceai, soia, lapte nu pun gura, asa ca o sa traiesc mai mult ca voi, sic ! ! ! P.S. Ma duc acum sa fac cura de slabire ca deja ma strang pantalonii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 272
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

krissy, te uiti pe siteul districtului scolar din county-ul de unde apartii si acolo vezi la ce scoala duci frumoasa. sanzi, am neaparata nevoie de tine, te rog mult da-mi un semn. nici eu nu ma las de cafea, fie ce-o fi. pumba, noi de regula iesim la restaurant la veenimente de astea, anu' asta am ratat iesirea ca aniverasarea fu la o zi dupa nasterea juniorului. [url="http://apha.shutterfly.com/"]US[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe direct sau PM? Ca vezi ce-mi sar Canola-followers in cap... Ideea e ca, pe langa criteriile subiective de care tii sau nu cont, functie de cunostinte si optiuni personale (efecte secundare, gust, miros, GMOs, colesterol), la alegerea uleiului de prajit trebuie musai tinut cont de "smoke point" care difera de la ulei la ulei - the higher, the better. Poate fi uleiul cel mai cel, prin ardere la temperatura neadecvata, se produc aceeleasi reactii chimice care rezulta in produsi de reactie cu potential cancerigen (acrilamid si hidrocarburi aromatice ciclice - cancerigeni recunoscuti). I know, I know, deja aud "here we are again", dar zau ca e chimie, nu am visat eu azi noapte. Cristina, mami de [url="http://www.totsites.com/tot/sophiantonia"]Sophia Antonia [/url] - 1 martie 2007 [url="http://picasaweb.google.com/cristina.sophia07"]Poze[/url] "The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca sunteti tot la uleiuri poate imi ziceti si mie ce stiti de peanut oil. Nici nu stiam ca exista asa ceva, a luat sota-miu o sticluta sa nu murim prosti[:D] si citii despre el ca se foloseste mult in asian cooking, ca are beneficii ca uleiul de masline si ca are high burning point si aici ma confuzeaza ca io credeam ca un ulei high burning point e d-ala de sta tapan la untura la temperatura camerei[:D] si se pune direct pe artea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea,esti totala LOL Dc. vrei sa renunti la canola pt prajit, incearca de floarea soarelui. Costa aprox. dublu decat canola, cam 5$ o sticla d'aia obisnuita (in loc de 2-2.50 canola), dar oricum e mai ieftin decat nebuniile gen ulei de seminte de struguri, cred ca nu te duce la faliment dc. iei floarea soarelui. Eu iau si de floarea soarelui, le mai combin, o data unu', o data altu', depinde in ce mood sunt cu banii:) Ah, ce naiba ati mai intrebat, iar am uitat[bang] Deschid alt browser. Arminad, lol, asa e, face bachelor party fi-miu inainte de scoala:) Pai are program cam criminal el in timpul scolii. Asa. Sanzi, tata conduce, da. Il duce pe fi-miu la toate lectiile si a avut vara asta pian, tenis, diving si Kumon. Nu conduce pe autostrada, dar la noi nu e nevoie pt. aceste activitati si totul a mers super! M-am rasfatat si eu intr-un mare fel, pe langa ca si la servici vin la 10 si plec la 4 [:D], tata mai face si mancare pentru fi-miu si pt. el, face lectii cu el, trai neneaca pe capul meu. De luni intru in priza cu programari la minut si la secunda ale zilei mele. L-am bagat pe fi-miu intr-un afterschool care nu e in cadrul scolii, ca vecina nu mi-l mai tine. E mai frumos afterschoolul asta decat prostia din scoala, unde ii tine in sala de sport si nu ii baga in seama deloc, arata nasol... Ii iau cu un microbuz dupa scoala si acolo cica le da snack si apoi ajutor cu lectiile. Ar fi super sa faca lectii acolo ca noi suntem contra cronometru. Sapt viitoare vom incepe si programul normal de inot. O sa fie cam greu la inceput, asa e de fiecare data. Buflea, sper sa scape copiii tai neindoctrinati. Krissy, ma bucur ca ne impacam:) Da, Kindergarten incepe la scoala publica la varsta de 5 ani impliniti pana la data la care incepe scoala la voi. Pre-K in general e la privat. Exista si pre-K in cadrul scolilor publice, dar nu peste tot si cred ca dc vrei sa il tii toata ziua tot platesti, gratis cred ca e doar juma' de zi. Deasemenea, noi pt. full day kindergarten, la scoala publica, am platit 300$/luna. La daycare plateam 460$/luna, deci nu a fost cine stie ce economie. Abia dintr-a Ia e ceva economie, platim taxele alea de inceput si gata. Am vazut ca taxele tot cresc la noi pt fiecare "grade". Pt. K am platit taxa 50$, clasa 1 in jur de 100, a 2a 124$, a 3a va fi mai mult si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pre-k al nostru (public) e doua ore jumate, fara varianta de prelungire. E patru zile pe saptamina (M-J). Uitasem de uleiul de alune, am folosit si din ala si chiar am fost multumita. Am auzit ca are punct de ardere inalt. Uite ca ar trebui sa mai cumpar. La Walmart stiu ca aveau si in container mare (cred ca de un galon) si era pe la $10, poate mai putin. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Krissy
Pe direct sau PM? Ca vezi ce-mi sar Canola-followers in cap... Ideea e ca, pe langa criteriile subiective de care tii sau nu cont, functie de cunostinte si optiuni personale (efecte secundare, gust, miros, GMOs, colesterol), la alegerea uleiului de prajit trebuie musai tinut cont de "smoke point" care difera de la ulei la ulei - the higher, the better. Poate fi uleiul cel mai cel, prin ardere la temperatura neadecvata, se produc aceeleasi reactii chimice care rezulta in produsi de reactie cu potential cancerigen (acrilamid si hidrocarburi aromatice ciclice - cancerigeni recunoscuti). I know, I know, deja aud "here we are again", dar zau ca e chimie, nu am visat eu azi noapte.
Bai Krissy, ce naiba, nu imi obosi neuronul cu stiintza. Eu sunt contabil, scurt si la obiect - NUMELE ULEIULUI care nu ne omoara, nu ne doboara (versetul numarul 3) ? [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...