Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cu dragoste din Iasi (98)


Recommended Posts

In sfarsit vacanta! Nu stiu cat de binevenita e pentru altii, dar pentru mine e super, iar pentru Alex e mana curata! Era super obosit. In vacanta vom face temele - nu ne iau mai mult de o ora la mate si vreo 20 de minute la scriere - si in rest vom lucra normal la engleza si locgopedie - sunt mandra caci dna de la logopedie a spus ca saptamana asta, miercuri, termina de lucrat cu el, asadar scapa de o materie!!! - si in rest va citi, picta zilnic si va modela in plastilina, va scrie cu creta colorata si va baga joaca cata vrea... Vreau sa doarma cat mai mult si sa se joace. Cat vrea el. Si fara TV... Vacanta placuta! Sincer, pentru mine e binevenita... "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui acvi
In plus daca anul trecut cu greu l-am dus la engleza ..anul asta merge fara pb am inceput si "Automatica" la Palatul copiilor si e f incantat. Gabi[flo]
Am mai scris un mesaj si l-am pierdut... sa rezum, ma bucur ca lui Alexino ii palce engleza, noi am descoperit [url="http://www.bbc.co.uk/cbeebies/shows/all"] acest[/url] site de pe care Alex asculta povesti si face activitatile prezentate. Mi s-a parut util mai ales din punctul de vedere al vocabularului dar ii imbunatateste mult si pronuntia... Ce voiam sa intreb in primul rand: ce este acest cerc la care merge Alexino? SI cum de i l-ai ales? In ultimul timp Alex al meu e pasionat de experimente si facem zilnic din cartea de MegaActivitati... ma gandesc ca nu ar fi rau sa il canalizez spre ceva mai organizat... dar mai spre anul viitor caci acum abia astept sa scapam de logopedie si sa ne descurcam bine cu ce avem de facut zilnic... "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Carmen ,mersi pt site l-am salvat sa-i arat si lui Alex.Cu cercul de automatizari...eu am gasit mai demult articolul asta:http://www.ziaruldeiasi.ro/local/cei-mai-mici-inventatori~ni6lk1 si i l-am citit si lui Alex care vrea sa devina inventator[:D],mai precis inventatori de roboti,si a vrut sa mearga si el la Palatul copiilor.Ne-am interesat si am aflat ca nu exista cercul de inventica ci Automatizari si altele cateva adiacente(aeromodele,nanomodele..etc).Asta ni s-a parut cea mai apropiata de ceea ce vrea el,face cu d-l profesor Remus Pantelimonescu ,sunt doar 3 copii in grupa,Alex, un coleg de clasa si unul putin mai mare,normal cursul e pt cei de min cl III-a ,fac tot felul de montaje(cica ieri au facut o pisica care facea nu stiu ce[:D])a invatat simbolurile de la tot felul de piese,abia asteapta duminica!! Noi pentru vacanta avem de citit Dumbrava minunata si pregatire pentru Micul matematician. O zi minunata !! Gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saluty! Si noi avem vacanta. Din fericire fara teme, doar cu joaca. Si lecturi. La alegere. Acvi, foarte interesant suna cercul acela de inventica. Si Stefan vrea sa se faca inventator. Insa deocamdata noi mergem doar la sah. Cred ca e suficient. Si - pe langa alergatul prin jurul locului - putin fotbal si miscare vineri seara intr-o sala de sport. Merge Radu la tenis de masa si mai vin si alti copii cu taticii lor. O intrebare, mai ales pentru fetele care isi duc copiii la engleza: e de preferat sa faca individual o limba straina, adica cu meditator personal sau intr-un grup? Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan [auto] (11.03.2003) si Victor [bonjovi] (12.07.2007) "unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saluty! Si noi avem vacanta. Din fericire fara teme, doar cu joaca. Si lecturi. La alegere. Acvi, foarte interesant suna cercul acela de inventica. Si Stefan vrea sa se faca inventator. Insa deocamdata noi mergem doar la sah. Cred ca e suficient. Si - pe langa alergatul prin jurul locului - putin fotbal si miscare vineri seara intr-o sala de sport. Merge Radu la tenis de masa si mai vin si alti copii cu taticii lor. O intrebare, mai ales pentru fetele care isi duc copiii la engleza: e de preferat sa faca individual o limba straina, adica cu meditator personal sau intr-un grup? Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan [auto] (11.03.2003) si Victor [bonjovi] (12.07.2007) "unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am experimentat ambele variante si optez clar pt a doua varianta dar grupul sa fie mic (5-10 copii)... apare concurenta, comparatia, ambitia...se aud intre ei cum pronunta, se joaca si fac schimb de site-uri si carti etc... asta e parerea mea. Germana o incepem din ianuarie si tot in grup mic... si am incredere ca va fi bine... "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. Am mai aparut si eu pe aici, ca de mult timp nu v-am mai vizitat. Oana, din punctul meu de vedere, la inceput pana se obisnuieste, e buna o limba straina in grup. Calin merge la cursuri unde sunt cam 7-8 copii, depinde, prima data au fost 6 parca. Si il urmareste din "umbra" taica-su (sta in alta sala, sau vine mai devreme si fara sa stie Calin asculta) si e foarte incantat. In particular, daca faci acasa, il mai distrag jucariile, mai vrea una, alta. Carmen, mersi inca o data de info pe care ai dat-o anul trecut cu engleza. Apropo, germana unde va face Alex? Noi incercam in continuare sa il convingem pe Calin sa danseze. Dar el nu vrea, desi face progrese, se vede ca prinde pasii, dar e tare incapatanat. Face baschet in continuare, dar e destyul de greu pentru ca ceilalti copii sunt mai mari si deja a venit intr-o zi suparat acasa ca i-au spus cativa "piciule". Si el spune ca nu asa ar fi trebuit sa il strige. Macar sa ii fi spus "copilasule", sau "micutule". [:D] P de o parte m-a distrat cum imi povestea, dar pe de alta parte mi-am dat seama ca e cam mic si se simte aiurea cu ceilalti. Asa ca probabil ii voi cauta alt loc unde sunt copii mai mici. Eu sunt ingrijorata cu noua lege a invatamantului, pentru ca daca e cum spun ei, din 2012 grupa pregatitoare va intra la scoala primara. Si Calin va face oricum doua grupe pregatitoare. Nici nu stiu cum am sa fac. Astept sa publice normele sa le citim si sa vedem, poate ne apucam sa cautam invatator pentru la anul. Am fost si la Gradina Botanica cu grupa si am avut noroc de o vreme superba cu soare cu cativa dinti doar. Constanta si Calin Calin - cel mai frumos poem al vietii noastre www.calendare2010.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, cine a fost la expozitia de crizanteme? Ca am vazut banner cu 150 ani de la infiintarea universitatii si cu expozitia. Multumim anticipat pentru detalii. Felicitari la bobocei scolarei...imi aduc aminte cu drag de primele zile ale copiilor mei...acum sunt deja mari...si ar face multe alte chestii decat scoala. Pupici si o zi minunata! Si LA MULTI ANI tuturor sarbatoritilor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...