Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat ........... adoptie (30)


Recommended Posts

Felicitari, Danatim! In sfarsit un DPC care functioneaza (bine, cu intarziere, dar tot e un inceput) Aissa, imi pare tare rau de Ale, sa va faceti repede bine! Flory - asta inseamna sa ai aptitudini manageriale. Important a fost ca i-ai mobilizat pe altii [zz] Mimsi si [copil] Alexia(10.09.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bine v-am regasit ! Scuze pentru lipsa mea dar a fost o lipsa motivata[:D] Cu inchiderea de sfarsit de an, cu inventarierea anuala si o sesiune. Acum s-au mai linistit treburile deci pot sta si eu putin la discutii. In primul rand felicitari noilor mamici dar in mod special pentru Dora caruia, asa cum ii spuneam, Dumnezeu ia calauzit pasii si a gasit-o pe Patricia. Am vazut fotografiile, o adevarata printesa si se vede clar ca fratii o iubesc foarte mult ( despre mama nu are rost sa comentez [:D]). La multi ani tuturor sarbatoritilor, mai tarziu, e adevarat dar din tot sufletul! Noi am intrat in posesia ultimului certificat de nastere, ne numim oficial Otilia Maria. Am inceput sa spunem poezii (inceputul versului si sfarsitul[:D]), facem baie in cada mare si in curand facem doi ani. Cam astea ar fi, pe scurt , stirile despre noi. carmen Edit : imi pare rau Cristina pentru raceala (sper sa fie doar raceala) Alexandreai. Multa sanatate !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flory nu te invinovati ca ai facut convocarea. Eu am avut ceva emotii, am tot zis ca am impresia ca e prea subtire imbracata, am stat si mai mult decat de obicei..nu stiu, asta e. Faza e ca mie una nu mi-a fost frig si totusi si eu sunt racita asa ca cred ca e un virus..dar de unde? In fine, astept dr de familie, l-am rugat sa urce sa o asculte, sa o vada.... El a zis din prima ca sa "alegem un antibiotic" asa ca mai mult ca sigur asta imi da. La o ora dupa Nurofenul administrat la trezire avea 37,8 rectal. E nervoasa din cauza nasului dar nu ma lasa deloc sa o curat, nici cu fas, nici cu ser, nici cu pompa... Acum doarme pisoi, a baut si vreo 100 ml suc de portocale...si are obrajiorii reci. Mi-e frica insa diseara. Sper sa imi frica degeaba. Scuze de off topic. [bang] Carmen bine ai revenit, felicitari pt.certificat si pt. ...poezii. Noi inca asteptam cuvinte noi in afara de mama, tata, pa si niste onomatopee.... La poezii cred ca ajungem si noi...prin clasa 1. Dar asta e.[:D] Cristina si [zana] Ale (30.09.2004)[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danatim din cate stiu eu despre toxoplasmoza (nu sunt medic dar m-a interesat subiectul cand am pierdut o sarcina la 8 saptamani si am facut analize pentru asa ceva, insa s-a dovedit ca nu am avut aceasta boala), pot sa iti spun ca ea se tranmite prin fructe si legume nespalate. Acest parazit - toxoplasma - este gasit in principal in fecalele de pisica, cu care daca intri in contact si nu te speli apoi pe maini faci si tu boala. Nu cred ca un copil de 7 saptamani sa fi luat parazitul, ci mai degraba mama ei sa fi avut boala si micuta sa aiba anticorpii mamei prezenti in sange. La adulti boala se manifesta ca o raceala, cu putina febra, insa este foarte periculoasa in timpul sarcinii. Sper sa nu fie nimic grav la voi. Va pup si multa sanatate Cristina multa sanatate tie si lui Ale sa va faceti repede bine . [pup][pup][pup] daphnyie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danatim, eu m-am luptat foarte mult cu toxoplasma , din cauza ei am pierdut si o sarcina si iti pot spune ca Igm - negativ inseamna ca nu are in prezent boala iar Ig G pozitiv inseamna ca a avut-o candva si are anticorpi formati. In cazul tau este posibil ca mama micutei sa fi avut toxoplasma cu ig g pozitiv si i s-a transmis si ei. Trebuie sa-i repeti analiza cam la 6 luni de la nastere sa vezi daca-i mai apare Ig G pozitiv.Si vorbeste si cu un medic de boli infectioase daca vrei , ca el te poate lamuri si mai bine. Incet-incet imi strang si eu actele pentru dosar si sper ca de martisor sa am si eu dosarul depus. Vineri am fost in vizita la niste prieteni care au un baietel de 9 luni si vreau sa zic ca am plecat de acolo ravasita toata si eu si sotul meu. Imi era asa de drag cand il vedeam pe ala mic cum se chinuia si tragea de bluzonul sotului meu sa ajunga in bratele lui si cand a ajuns ( la lasat intentionat sa se chinuie sa vedem de fapt ce vrea), a pus capul pe umarul lui si cu manutele asa ca intr-o imbratisare,a ramas asa minute in sir, ce mai m-am topit toata.Si ii mai ridicam manutele sa danseze si el imediat in picioare sa dea si din fundulet si cand a obosit s-a agata de gatul meu si nu-mi mai dadea drumul. La mine un lucru e clar ca sunt nebuna dupa copii. Eu daca as fi avut posibilitati materiale mai mari mi-as fi facut o cresa de copii. As fi stat numai cu ei toata ziua. Si, fetelor , toate aveti niste copii frumosi, frumosi!! Dana [url="http://community.webshots.com/user/danavas"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danatim felicitari pt. [fetita]cred ca sunteti in al [9cer].ca sa stai tu mai linistita intreaba si alt medic despre toxoplasmoza. Irina_g abia asteptam sa ne intalnim din nou si sa il cunoastem si noi pe Mihaita. pana atunci un [pup]de la noi. Patri ma bucur mult ca ai devenit si tu o mamica fericita mai ales ca ai avut atat de asteptat si de luptat.Patricia este o fetita norocoasa cu asa o mamica, iar faptul ca plange dupa tine demonstreaza ca simte cat de mult este iubita. Silvia _112 iti tin pumnii pt. emisiune.ma duc sa butonez televizorul sa vad daca prind postul daca nu pliz sa ne spui si noua tot, tot. Cristina imi pare rau pt. Ale si pentru tine ca trebuie sa treceti prin asta. cum spunea si Flory mie dr. mi-a zis ca pt. temperatura peste 39 este bun supozitorul cu novocalmin sau picaturi de algocalmin fiola o pic. per kg. [pup] si sa va insanatositi repede, repede. Carmens felicitari pt. certificat [flo]. ce fetita mare ai incearca deja sa spuna poezii. cum mai trece vremea. [pup] pe toata lumea Lorelei si [url="http://photos.yahoo.com/eduardfritz"]ROBERT[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmens,felicitari pt fetita ta care are si certificat final, si umultumesc pt aprecierei, sa sti ca intr-adevar toti suntem topiti dupa printesa noastra!Baietii o iubesc f mult, si ea se bucura si-i dragaleste ca o surioara rasfatata! ma bucur si-i multumesc la Dumnezeu ca e asa sanatoasa, nici nu stiu ce m-as face daca ar incepe cu febra si raceala, cred ca v-as cere iute sfatul, eu am uitat de cand erau ai mei mici, si acum vad ca sunt multe alte produse! Ieri am cantarit-o la 1an si 4 luni, are 10.3kg, nu este grasuta dar nici slabuta, eu zic ca e tocmai bine. Maine ar trebui s-o duc la medicul de fam la masuratori, de dimineata, dar mi-e cam peste mana, mi-ar conveni mai mult dupamasa, sa nu trebuiasca s-o scol si sa si merg la firma tarziu, nici nu stiu cat tre sa astept pe-acolo. Va intreb pe voi ce inseamna masuratori? kg si inaltimea i le-a notat si acum o luna cand ne-am inscris, se fac periodic? Acuma vad ca si tu,Aissa, ai scris despre ce mai spune printesa ta, eu urmaresc cu sufletul la gura ce povestesti pt ca sunt de varste apropiate, a mea e o guraliva si-o povestitoare si-o certareata, ca le zice pe ton rastit, dar in afara de tata, Elsa, gaattta, hinta , nu spune decat cuvinte de-ale ei , dar poate sustine convorbiri telefonice cu cat de convinsa le spune! Mai si cantam bate vantul frunzele cu dat din manute (cand si cat vrea ea). Aissa, va doresc insanatosire cat mai grabnica si fara muci multi, si dureri de gat, si lipsa de mancare, ca mie de astea mi-e frica! Sa ne mai povestesti! Flory, ai grije de amandoi puiutii tai, sa sti ca eu te urmaresc si mi-esti draga de cand ai inceput acest subiect! E foarte interesant cum va simt pe toate atat de aproape, si de fapt nu ne-am vazut niciodata! Dar eu stiu ca toate de aici avem cam acelasi fel de-a fi, si cred ca toate iubim enorm copiii si animalele. pupici la toate Dora,o mamica fericita http://pg.photos.yahoo.com/ph/doramorodan/my_photos?urlhint=actn,del%3as,0%3af,1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa va zic: a fost dr., are rinofaringita (pulmonar nu e interesat), si urechea dreapta usor sensibila. A zis ca se poate sa mai faca febra inca, eu sper sa nu mai faca asa mare. Mi-a dat Amoxicilina, a zis sa ii dau Nurofen si Novocalmin daca face febra mare. Faza e ca nu prea vrea (a se citit urla) sa ia medicamentele si nu sta deloc sa o curat in nas. Nici sa ii torn ser, nici fasul cu apa de mare, nici Vibrocil, ce sa mai zic de scos cu pompa. I-am dat si sangele mai devreme ca a miscat nasul cand eram cu pipeta de la vibocil in nara ei. [q] De mancat a mancat pana acum la fel ca ieri, acelasi meniu si aceleasi cantitati. Ce sa zic, ma rog sa de a inapoi desi e clar, sunt doar 30 si ceva de ore de la debut, se poate sa mai urmeze cel putin o noapte grea. Si suntem singurele [q]. Dora...Ale nu pot spune ca e nici vorbareata, nici tacuta. Fata de alti copii de la mamici de sept-oct e printre cele mai mute.[:D] Zice "A" si duce telefonul (sau doar mana) dupa ureche undeva, zice pa de fiecare data dupa ce pleaca persoana pe care vrea sa o salute [bang], zice ha rar de tot in loc de ham. In schimb recunoaste bine catelul si mai nou pisica in carti. Ieri chiar ii faceam demo lui tati, ii deschisesem 2 carti, din 5 poze 2 erau cu pisici, dar diferite ca aspect. Am intrebat-o unde e pisica, a pus mana pe una din imagini, am luat cartea respectiva, am intrebat unde mai este si mi-a aratat iar, si apoi am pus-o sa pupe catelul (desi nu a invatat-o nimeni sa pupe [pup]) si a "executat comanda". Altele...nu prea, construieste "turn" cu piesele de la masuta aia, vorbeste de ale ei, cand cant eu da din gura sa ma imite, danseaza... Cat despre raceli exact acum un an a racit prima data, asta de acum e a doua, asa ca si ea e destul de rezistenta... Numai ca acum e clar ceva viral. Va pup si va multumesc pt.grija si indulgenta ca scriu aici despre altele.... Cristina si [zana] Ale (30.09.2004)[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...