Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PGD in Europa


Recommended Posts

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am fost la [url="http://www.ivf.at/en-us/zentren/czpilsen.aspx"]IVF Centers prof Zech din Pilsen, Cehia[/url]. Am facut 4 stimulari, 2 analize PGD cu FISH, la a doua s-a facut si CGH pe unii embrioni. In total am avut 65 ovocite fertilizate si doar 2 embrioni transferati (2 ET). Nu s-a implantat niciunul. Tu ce probleme ai, de ai nevoie de PGD?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa ma gandesc eu ca ar trebui pentru ca am tot avut avorturi menstruale de-a lungul timpului si acum cautand neaparat motivul pentru care nu raman insarcinata - in ultimii 8 ani medicii la care am fost au stabilit ca eu sunt cauza avand anovulatie - nici unul nu s-a uitat pe spermogramele facute . sotul meu are criptozoospermie . cativa so toti cu defecte . vom face fiv cu isci . se poate reusita in conditiile in care toti spermatozoizii au defecte ? sigur ne chinuim degeaba . tu de ce ai facut? parerea ta care este? [flo] "niciodata nu e prea tarziu"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PGDul se foloseste in special pt a se evita aparitia unei sarcini/copil cu probleme genetice (probleme existente deja la parinti) (la noi, sotul are o translocatie balansata, in urma careia rezulta 50% embrioni neviabili - se opresc din evolutie la 7-8 saptamini) Sau pt a "mari" sansele de implantare prin selectia embrionilor fara probleme cromozomiale evidente (aneuoploidy screening), embrioni care oricum nu s-ar fi dezvoltat. La voi, anovulatie + criptozoospermie nu e o combinatie foarte fericita. Cred totusi ca ICSI ar putea fi solutia. Acum nu stiu exact cit de grava e problema sotului, si daca o "sortare" prealabila a ovocitelor prin PGS (S=screening) ar ajuta. Ce vreau sa spun, e ca daca se obtin doar 2-3 spermatozoizi, atunci ar fi bine de stiut ca ovocitele cu care se combina nu au ele defecte genetice. Daca sint 200-300, nu cred ca mai conteaza. Oricum, analiza pe ovocite nu e asa restrictiva ca cea pe embrioni si se face in mai multe centre (la Viena am citit ca au facut multe fete) Voi ati facut cariotipul si microdelitiile cromozomului Y pt sotul tau?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inca nu am facut nici un test genetic . urmeaza luna asta -sper . eu mai am de facut cateva teste din hemofilii . inca nu stiu daca stimularea ovariana are vreun rezultat . am facut o stimulare dar nu am avut o monitaorizare eco . medicul meu a spus sa o fac 3 luni consecutiv si vedem daca obtinem sarcina .ityi vine sa crezi ? el tot spera cu azo - criptoospermie sa obtin sarcina . si fara monitorizare ! asta e situatia in ro . multi medici "buni" la care mergem pentru ca nu avem medici excelenti de unde sa alegem . dar onorariile sunt de medici extra - 500 ron / consultatie - ca sunt pacienta veche si am nu stiu ce reducere . "niciodata nu e prea tarziu"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...