Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Divort + avort


Recommended Posts

Decizia avortului se ia in momente deosebite, cu motive serioase; nu vei gasi multe voci pro avort aici, insa realitatea este ca nimeni nu poate fi in pielea ta. Este o procedura legala, dupa care au tanjit, in anumite vremuri, mii (zeci, sute de mii???) de femei si, pentru care au platit cu viata o multime; atunci, o femeie care avorta era martirizata, astazi este, aproape fara exceptie, blamata. Eu zic ca trebuie sa iei decizia care sa-ti aduca pacea si linistea, cu precizarea ca, in cazul in care preferi si un avort, trebuie sa fii constienta de riscurile imediate sau ulterioare. Cu siguranta, trebuie sa-ti intaresti moralul, pentru oricare situatie. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

1. Ce varsta ai? 2. Pana la aceasta discutie, intre tine si sotul tau a existat o casatorie armonioasa? o prietenie? 3. Dc spui ca v-ati chinuit sa faceti acest copil, inseamna ca vi l-ati dorit amandoi sau doar tu? ce inseamna ca v-ati chinuit? Inseminari, fertilizari, tratamente???? Si dc da, din vina cui? cine nu putea face copii? Tu ca ai mai pierdut o sarcina, sau el? Sau amandoi? Parerea mea este ca dc v-ati chinuit sa faceti un bebe, inseamna ca esti constienta de riscul de a face un avort. Acela ca s-ar putea sa NU mai ramai niciodata gravida. Si dc ramai sau nu cu sotul tau, este bine sa ai copilul tau, ca nu=ti va fi usor cand te vei mai chinui sa faci altul si nu=ti va mai iesi. cred ca in situatia ta, este prioritar sa dai nastere unui copil, orice copil, cu orcine facut..mai ales ca pana una alta, acest oricine este sotul tau. relatia cu el, se va rezolva mai devreme sau mai tarziu.....nu e nimic, niciodata atat de definitiv. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! [ruga]In asteptarea unui ingeras in viata noastra.... ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca am sa supar pe cineva, dar tocmai citisem ceea ce a postat o viitoare mamica a carui copil a fost depistat cu un sindrom. Si acea mamica parca nici nu se gandeste la avort ba din contra, cere sprijin, sfaturi si ajutor. dar ma rog, doar spuneam si eu.. ps. nu dati cu pietre !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

happyjoy, te rog mult sa te gandesti bine si sa nu disperi. Viata are multe valente. Stiu ca doare al naibi ce se petrece acum, da nu lasa asta sa te descumpaneasca ina sa hal sis a te debusoleze incat sa te faca sa iei o decizie incorecta pentru tine si puiul tau. Stiu ca doare sia sta umbreste totul in jurul tau, iti clatina lumea ta asa cum o cunosti tu, dar gandeste-te altfel, ia-o ca si cum dumnezeu te-a inzestrat cu puterea si oportunitatea sa cunoasti lumea si prin alte valente, altfel decat sperai sau vroiai sa o cunosti. Poate este mai bine ca el a reactionat asa, ca sa sti din start cum stai si pe ce te bazezi. Ai ocazia sa iei taurul de coarne si sa iti dai tie timp pentru a gandi lucrurile cu calm si fara patima. I-a ceea ce e dat in propozitie. Analizeaza realitatea si oportunitatile. Atat, lasa ca el a reactionata sa si pe dincolo. A reactionat asa? Foarte bine. macar nu mai stai sa-ti faci o gramada de ganduri. Vrea sa plece? Poate a descoperit tocmai acum ca el vrea altceva de la viata si si-a dat seama ca a stat pana acum in virtutea inertiei. El are curaj sa faca ceva cu viata lui. Ca face bine sau rau este problema lui si el va trage. Tu lasa-i usa deschisa pentru o eventuala reintoarcere. Pentru ca se va duce in lumea larga , si va iesi din caminul securizat si din universul lui pe care si l-a creat cu tine si va vedea ca acolo afara lumea nu e asa roz si plina de oportunitati care il asteapta pe el doar sa le ia si sa le fructifice si va veni cu coada intre picioare. Daca nu se va intoarce e pierderea lui. Fa-ti viata in functie de nevoile tale si de simtirile tale si considera-l pe el un simplu agatament de viata ta. Un agatament care daca vrei il pastrezi, daca nu-ti mai este folositor il arunci. Depinde de tin eunde il arunci. Intr-un colt al vietii tale sau la recicle bin urmand sa-i dai permanent delete. traieste pentru tien si nu fi ditrusa, fi fericita ca balastul din viata ta s-a decantat la timp si copilul ti-a adus in viata curateniea de care aveai nevoie. Revino-ti repede din suferinta ca nu ai timp de pierdut cu asta si fa-ti calculele in functie de ce ai nevoie sa faci pentru tine si pentru bebel. Sterge-te de praful regretelor a ceea ce putea sa fie , reorganizeaza-ti bazele vietii si pune-ti centrul de greutate pe tine nu pe mimoza, ca tare frumos i-ai zis. Nu ai nevoie de cineva, ai nevoie sa constientizezi ca fortele tale sunt deajuns sa fi in frunte. Hai capul sus, sterge-te de praf si mergi mai departe, cu spatele drept, cu fruntea sus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui SSerafiotti
Citat:
citat din mesajul lui Liliana82
Trist foarte trist! Imi pare rau ca exista si acest tip de femei care fac copii doar ca sa lege barbatul! Go On dute si avorteaza caci dupa cum vad tu nu iti doresti acel copil , tu iti doresti barbatul! si ar fi tare pacat sa faci un copil nedorit de mama! sau facut in speranta ca il vei aduce inapoi! Copilul nu trebuie sa plateasca pentru sentimentele parintilor si daca tu nu esti in stare sai oferi toata iubirea ta atunci chiar nu are rost! Pentru mine David este cea mai mare realizare a vietii mele .E o minune. Nu credeam ca fericirea poate sa vina din lucruri atat de simle cum este naserea unui copil.
Liliana, Ceea ce scrii tu este sau negandire, sau exagerare. Nu inteleg de ce te bagi la inaintare pe post de mama model, acum ca te-ai vazut si tu cu sacii in caruta, dupa ce povesteai la alte subiecte de ce tinerete aventuroasa (ca sa nu spun altfel) te-ai bucurat, plina de droguri, rebeliuni cat incape si, in general, nu ceea ce s-ar numi cumintenie si propriety. La subiectul Anielei gaseai justificari unei fete ieftine (again, ca sa nu spun altfel) si iresponsabile prin indemnuri dezarmante de a admite ca '18 ani este varsta cluburilor si a barbatilor' (!!!) Draga mea, niste calcule simple ne spun ca, la varsta sau mai bine zis varstele pe care le dedicai tu cluburilor si barbatilor, Happyjoy se ocupa de relatia ei. Fiindca a specificat clar ca e vorba de o relatie de 12 ani, dintre care 3 de casatorie. Eu stiu ca 'acest tip de femei care fac copii DOAR sa lege barbatul' ii fac nitel mai repede, ideal raman cu burta la gura imediat dupa debutul relatiei si evident inainte de casatorie, ca atunci e 'de legat' mai abitir. Nu doar gandirea nu e adecvata situatiei, dar nu folosesti nici macar un ton adecvat. O persoana care a depus eforturi 12 ani la relatia ei este de respectat, cu R mare, indiferent ca are o ratacire de moment si inclina spre a lua o decizie proasta, iar tu, care ai avut norocul sa iti regasesti directia dupa fel de fel de prostii capatand un copil, nu esti in masura sa i te adresezi cu superioritate si nici de model nu i te poti servi. Now, really...
Dear SSerafiotti Poate tonul exprimarii mele in mesajul adresat lui happyjoy nu a fost chiar cel mai diplomat dar in esenta cred ca m-am facut inteleasa. Eu chiar cred ca o persoana insarcinata care se gandeste la avort la prima cearta cu iubitul , nu isi doreste cu adevarat acel copil. Cand vrei un copil esti in stare sa muti si muntii pentru el. Nu postez in " mama model" caci consider ca nu exista mama sau copil model iar acestea sunt doar notiuni relative si pot fi interpretabile in functie de caz. Eu stiu doar ca incerc sa fiu cea mai buna mama pentru copilul meu si atat la fel cum si tu esti cea mai buna mama pentru copilul tau. Pe de alta parte eu nu stiu ce lagatura are "tineretea mea zbuciumata" cu aceasta postare si de unde ai reusit tu sa tragi aceste concluzii. Eu nu stiu daca stii dar eu in tinerete sau la varsta sorei anielei careia ii iau apararea eu eram olimpica nationala si una dintre cei mai buni elevi ai scolii centrale din bucuresti , si da ,, muream de drag sa ies in laptarie si club A si sa merg la chefurile studentesti din regie. Eu nu stiu de unde ai tras tu concluzia de droguri? Eu am zis doar ca am incercat si am constatat ca nu sunt de mine pentru ca ma fac sa ma simt rau. Cand spun ca e vremea barbatilor ma refer la dreptul de a se intalni nu cineva, de a fi plimbata de a i se face declaratii de dragoste, de a fi iubita. Daca dumneavoastra ati inteles altceva atunci probabil este o eroare de interpretare. Pe de alta parte eu nu stiu cate dintre duneavoastra stiu ca eu de la varsta de 21 de ani am fost cea mai implicata persoana in ingrijirea unei batrane ( bunica mea) si tot la acea varsta mi sa pus in cap o"misiune " foarte grea si anumea aceea de a ma ocupa personal de procesele de revendicarea terenurilor bunicii din tinerete, si asta in paralez cu cursurile de la cea dea 2 a facultate. Mda poate suna destul de simplu dar va garantez ca nu a fost asa. Si da recunosc ca sunt una dintre persoanele care nu accepta sase ascunda dupa degete , sa pozeze in nu stiu ce model , si ca am curajul sa spun clar ce gandesc. Si revenind la "tineretea zbuciumata" consider ca in viata toate trebuie sa se intmple la momentul lor .Eu nu sunt un geniu sa invat din greselile altora ci doar din experientele mele personale. Daca este sa "regret" ceva in viata asta este acela ca nu am facut acest copil mai devreme. Poate asa viata mea era mult mai frumoasa. Si inainte de a cunoaste in detaliu o persoana nu cred ca este oportun sa judecati dupa "aparente" .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai eu inteleg atitudinea forumului anti avort cu orice pret dar.... Ce stiti voi despre situatia lui happyjoy? Ce varsta are..? Ce situatie materiala are sau daca aceasta ii permite sa creasca singura un copil? ce sprijin ar avea in cresterea copilului inafara de sot? ( respectiv mama tata. familie etc...) Va putea trece insarcinata fiind prin stresul si nervii divortului?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliana, sigur ca nu stim, dar ceea ce stim este ca a) a vrut un copil, de vreme ce au tot incercat sa il aiba b) daca nu aparea situatia asta cu sotul ei, ar fi pastrat copilul dorit c) sotul a plecat si acum se gandeste sa renunte si la copil. EU cred ca e suparata si trista si inca in stare de soc. Nu cele mai bune sentimente de care sa tii cont cand iei o asemenea decizie. Eu as lua in considerare : - riscul de a nu mai avea niciodata un alt copil - acceptarea faptului ca nu va avea niciodata ACEST copil - probabilitatea ca sotul sa se implice oricum in viata copilului sau, chiar daca cei doi divorteaza [url="http://picasaweb.google.com/mihuta10/Sophia/photo#5192531263028553330 "]mami de Sophia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Liliana82 Nu credeam ca fericirea poate sa vina din lucruri atat de simle cum este naserea unui copil.
Nas(t)erea unui copil nu este un lucru sim(p)lu, este un miracol, de fiecare data! b ________________________ "Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea ca parerea mea sa se potriveasca precum nuca in perete, dar draga happyjoy (ce nickname in antiteza cu subiectul, nu ma pot abtine sa nu remarc) crezi ca ai putea lua in calcul varianta de a nu omori copilul - btw, la trei luni ii bate inima, are membrele formate, e un copil in miniatura - si a-l da spre adoptie dupa ce il nasti? Vad mereu pe forum fete care sa chinuie adopte, dupa ce au esuat in demersul de a avea propriul copil, cunosc personal fete din afara forumului care ar da orice pentru a putea adopta. Te rog, gandeste-te si posibilitatea asta. Numai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...