Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Divort + avort


Recommended Posts

Parerea mea este sa mergi mai departe singura. Sa redescoperi iubirea alaturi de un alt barbat cu care sa faci un copil atunci cand tu si el veti fi pregatiti si va veti dori asta. Doua maini si puterea de munca NU sunt suficiente pentru a creste un copil fericit. Nici daca grijile materiale ar iesi din discutie. Cand sotul meu vine de la servici fetita mea de nici doi ani ii topaie in brate si se lipeste toata de el desi vine cu bicicleta si e ud fleasca. La baita tatal ei aduce prosopul, cand are febra cu el ma sfatuiesc ce avem de facut, daca e cazul sa mergem la spital sotul meu este la volan si eu in spate cu copilul, nici nu pot sa imi imaginez cum as putea face un concediu doar eu cu copilul, cum as putea sa conduc singura mai mult de doua ore cu copilul in masina, ce s-ar fi intamplat cand fetita avea doar 6 luni si eu am plecat la 5 dimineata la spital cu dureri groaznice de ureche...cine ar fi ramas cu fata daca eram singura cu ea?, cum as trece cu bine peste zilele in care copila este foarte dificila daca nu m-as gandi ca trebuie sa fac un efort pana la ora la care ajunge sotul acasa dar apoi ma pot si eu relaxa. Cum mi-as incarca si eu bateriile cu buna dispozitie, sa pot sa ma cobor la mintea copilului, sa pot sa rad atunci cand il alerg cu hainele prin casa sa-l imbrac. Cum mi-as umple timpul seara dupa ora la care fetita se culca (acum fiind in situatia fericita in care copilul are un program de somn toata noaptea). Nu cred ca poti sa te bucuri de un copil daca esti nefericita. Dealtfel parerea mea este ca un bun tata este cel care intretine fericirea mamei si nimic mai mult. Chiar daca din motive medicale ai avea temerea ca un alt copil nu vei putea face, exista si varianta adoptiei si atunci cand viata ta va intra pe un fagas stabil vei putea oferi un mediu frumos de viata unui copil ce altfel nu ar fi avut aceasta sansa. Mi se pare chiar un lucru mai admirabil decat a aduce un copil pe lume cu orice pret platit de tine sau chiar de copil (vezi cazul femeilor ce nasc cu buna stiinta copii bolnavi). Pentru ce este nevoie de sacrificiu? Nu suntem o specie pe cale de disparitie si sunt deja destui nefericiti in lume. Desigur sunt femei care isi cresc copiii singure. Viata te poate aduce oricum aici in urma unor evenimente nefericite. Dar putine cresc singure nou nascuti ce nu isi pot tine capul...deja dupa 1 an este mai usor. Esti in fericita situatie de a alege. Ai acest drept si nimeni nu are dreptul sa te judece. Desigur daca vei alege sa mergi mai departe tu cu copilul tau ai toata admiratia mea. [mamica] Lorena(19.12.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui bruxinha
Vad mereu pe forum fete care sa chinuie adopte, dupa ce au esuat in demersul de a avea propriul copil, cunosc personal fete din afara forumului care ar da orice pentru a putea adopta. Te rog, gandeste-te si posibilitatea asta. Numai bine.
Si nu exista momentan copii de adoptat in tara asta? [mamica] Lorena(19.12.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui felicici
Parerea mea este sa mergi mai departe singura. Sa redescoperi iubirea alaturi de un alt barbat cu care sa faci un copil atunci cand tu si el veti fi pregatiti si va veti dori asta. Doua maini si puterea de munca NU sunt suficiente pentru a creste un copil fericit. Nici daca grijile materiale ar iesi din discutie. Cand sotul meu vine de la servici fetita mea de nici doi ani ii topaie in brate si se lipeste toata de el desi vine cu bicicleta si e ud fleasca. La baita tatal ei aduce prosopul, cand are febra cu el ma sfatuiesc ce avem de facut, daca e cazul sa mergem la spital sotul meu este la volan si eu in spate cu copilul, nici nu pot sa imi imaginez cum as putea face un concediu doar eu cu copilul, cum as putea sa conduc singura mai mult de doua ore cu copilul in masina, ce s-ar fi intamplat cand fetita avea doar 6 luni si eu am plecat la 5 dimineata la spital cu dureri groaznice de ureche...cine ar fi ramas cu fata daca eram singura cu ea?, cum as trece cu bine peste zilele in care copila este foarte dificila daca nu m-as gandi ca trebuie sa fac un efort pana la ora la care ajunge sotul acasa dar apoi ma pot si eu relaxa. Cum mi-as incarca si eu bateriile cu buna dispozitie, sa pot sa ma cobor la mintea copilului, sa pot sa rad atunci cand il alerg cu hainele prin casa sa-l imbrac. Cum mi-as umple timpul seara dupa ora la care fetita se culca (acum fiind in situatia fericita in care copilul are un program de somn toata noaptea). Nu cred ca poti sa te bucuri de un copil daca esti nefericita. Dealtfel parerea mea este ca un bun tata este cel care intretine fericirea mamei si nimic mai mult. Chiar daca din motive medicale ai avea temerea ca un alt copil nu vei putea face, exista si varianta adoptiei si atunci cand viata ta va intra pe un fagas stabil vei putea oferi un mediu frumos de viata unui copil ce altfel nu ar fi avut aceasta sansa. Mi se pare chiar un lucru mai admirabil decat a aduce un copil pe lume cu orice pret platit de tine sau chiar de copil (vezi cazul femeilor ce nasc cu buna stiinta copii bolnavi). Pentru ce este nevoie de sacrificiu? Nu suntem o specie pe cale de disparitie si sunt deja destui nefericiti in lume. Desigur sunt femei care isi cresc copiii singure. Viata te poate aduce oricum aici in urma unor evenimente nefericite. Dar putine cresc singure nou nascuti ce nu isi pot tine capul...deja dupa 1 an este mai usor. Esti in fericita situatie de a alege. Ai acest drept si nimeni nu are dreptul sa te judece. Desigur daca vei alege sa mergi mai departe tu cu copilul tau ai toata admiratia mea. [:-@][:-@][:-@][:-@] [mamica] Lorena(19.12.2007)
Felicici, mi s-a facut greata cand am citit mesajul de toata jena pe care l-ai scris! Rusine sa iti fie pt o asemenea falsa incurajare si pt toate prejudecatile pe care le-ai varsat aici![:-@] "parerea mea este ca un bun tata este cel care intretine fericirea mamei si nimic mai mult. " -nu zau ? si cu copilul cum ramane ? Un tata bun e cel care isi face fericit copilul in primul rand. Parintii pot sa nu se mai iubeasca, dar un tata bun ramane intotdeauna un tata bun, chiar daca e despartit de mama copilului sau. Mai, e plin de vipere pe pamantul asta ... cu fata umana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui felicici
Parerea mea este sa mergi mai departe singura. Sa redescoperi iubirea alaturi de un alt barbat cu care sa faci un copil atunci cand tu si el veti fi pregatiti si va veti dori asta. Doua maini si puterea de munca NU sunt suficiente pentru a creste un copil fericit. Nici daca grijile materiale ar iesi din discutie. Cand sotul meu vine de la servici fetita mea de nici doi ani ii topaie in brate si se lipeste toata de el desi vine cu bicicleta si e ud fleasca. La baita tatal ei aduce prosopul, cand are febra cu el ma sfatuiesc ce avem de facut, daca e cazul sa mergem la spital sotul meu este la volan si eu in spate cu copilul, nici nu pot sa imi imaginez cum as putea face un concediu doar eu cu copilul, cum as putea sa conduc singura mai mult de doua ore cu copilul in masina, ce s-ar fi intamplat cand fetita avea doar 6 luni si eu am plecat la 5 dimineata la spital cu dureri groaznice de ureche...cine ar fi ramas cu fata daca eram singura cu ea?, cum as trece cu bine peste zilele in care copila este foarte dificila daca nu m-as gandi ca trebuie sa fac un efort pana la ora la care ajunge sotul acasa dar apoi ma pot si eu relaxa. Cum mi-as incarca si eu bateriile cu buna dispozitie, sa pot sa ma cobor la mintea copilului, sa pot sa rad atunci cand il alerg cu hainele prin casa sa-l imbrac. Cum mi-as umple timpul seara dupa ora la care fetita se culca (acum fiind in situatia fericita in care copilul are un program de somn toata noaptea). Nu cred ca poti sa te bucuri de un copil daca esti nefericita. Dealtfel parerea mea este ca un bun tata este cel care intretine fericirea mamei si nimic mai mult. Chiar daca din motive medicale ai avea temerea ca un alt copil nu vei putea face, exista si varianta adoptiei si atunci cand viata ta va intra pe un fagas stabil vei putea oferi un mediu frumos de viata unui copil ce altfel nu ar fi avut aceasta sansa. Mi se pare chiar un lucru mai admirabil decat a aduce un copil pe lume cu orice pret platit de tine sau chiar de copil (vezi cazul femeilor ce nasc cu buna stiinta copii bolnavi). Pentru ce este nevoie de sacrificiu? Nu suntem o specie pe cale de disparitie si sunt deja destui nefericiti in lume. Desigur sunt femei care isi cresc copiii singure. Viata te poate aduce oricum aici in urma unor evenimente nefericite. Dar putine cresc singure nou nascuti ce nu isi pot tine capul...deja dupa 1 an este mai usor. Esti in fericita situatie de a alege. Ai acest drept si nimeni nu are dreptul sa te judece. Desigur daca vei alege sa mergi mai departe tu cu copilul tau ai toata admiratia mea. [mamica] Lorena(19.12.2007)
inteleg ca mesajul meu te-a inversunat asa, am subliniat citatul. da, ai dreptate, doua maini capabile de munca nu-s suficiente, am uitat sa zic ca trebuie sa mai fi si OM ca sa fii parinte. pe de alta parte, citindu-ti mesajul, nu pot sa nu observ ca e scris la persoana intai singular: cum mai pot eu face una-alta, cum sa fac eu, cum sa ma distrez eu, etc...sorry, ne raportam diferit la lume si viata, 'EU' nu e intotdeauna buricul pamantului. si iti doresc sa nu ajungi vreodata in situatia lui happyjoy sau altor femei care raman singure si sunt fericite cu "noi", chiar nu pot sa-mi imaginez ce s-ar alege de "eu" si de "el/ea" (copilul)? un copil nu-si are locul intr-o familie egocentrista. interesele si fericirea copilului primeaza intotdeauna, fie ca unii vor/pot sa accepte asta sau nu. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui felicici
Citat:
citat din mesajul lui bruxinha
Vad mereu pe forum fete care sa chinuie adopte, dupa ce au esuat in demersul de a avea propriul copil, cunosc personal fete din afara forumului care ar da orice pentru a putea adopta. Te rog, gandeste-te si posibilitatea asta. Numai bine.
Si nu exista momentan copii de adoptat in tara asta? [mamica] Lorena(19.12.2007)
Nu inteleg care este scopul constructiv al acestui mesaj avand in vedere subiectul dezbatut. Te intereseaza cumva sa adopti? Ceea ce inteleg in schimb e faptul ca pentru unele persoane, a avorta e mai usor decat a da acel copil spre adoptie. Or asta e cel putin trist. Cel putin. happyjoy, Dumnezeu sa te lumineze.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui conchita inteleg ca mesajul meu te-a inversunat asa, am subliniat citatul. da, ai dreptate, doua maini capabile de munca nu-s suficiente, am uitat sa zic ca trebuie sa mai fi si OM ca sa fii parinte. pe de alta parte, citindu-ti mesajul, nu pot sa nu observ ca e scris la persoana intai singular: cum mai pot eu face una-alta, cum sa fac eu, cum sa ma distrez eu, etc...sorry, ne raportam diferit la lume si viata, 'EU' nu e intotdeauna buricul pamantului. si iti doresc sa nu ajungi vreodata in situatia lui happyjoy sau altor femei care raman singure si sunt fericite cu "noi", chiar nu pot sa-mi imaginez ce s-ar alege de "eu" si de "el/ea" (copilul)? un copil nu-si are locul intr-o familie egocentrista. interesele si fericirea copilului primeaza intotdeauna, fie ca unii vor/pot sa accepte asta sau nu. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Nu stiu de ce simti inversunare in mesajul meu. Nu imi sta in fire sa dau sfaturi ce nu sunt bazate pe propria-mi experienta, si din experienta mea e minunat sa cresti un copil dar nu e chiar usor nici in doi. Poate sunt eu o fire nepractica si slaba. Nu reusesc sa ma organizez mereu si mai am nevoie seara si de afectiunea barbatului. Nu stiu cum ar fi de unul singur, pot doar sa imi imaginez ca foarte greu. Nimeni nu este ferit de asta, oricare dintre noi poate ajunge in situatia de a creste singur/singura un copil. Nu este o situatie fericita. Si cred ca nu poti ajunge in situatia asta decat daca nu ai de ales (dintre o casnicie tensionata si a fi singur este normal sa iei calea singuratatii). Ori aici vorbim cu o persoana pusa in situatia de a alege. Pare o situatie grea dar este o situatie mult mai fericita decat aceea de a nu putea alege. [mamica] Lorena(19.12.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Doua maini si puterea de munca NU sunt suficiente pentru a creste un copil fericit." Exact un copil are nevoie de foarte multa dragoste si intelegere, si rabdare. Daca reusesti sa ai un confortul material de a creste un copil si ai multa dragoste in suflet atunci poti creste un copil fericit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bruxinha Ceea ce inteleg in schimb e faptul ca pentru unele persoane, a avorta e mai usor decat a da acel copil spre adoptie. Or asta e cel putin trist. Cel putin. happyjoy, Dumnezeu sa te lumineze.
Mie mi se pare cel putin trist ca sunt persoane care cred invers. Odata ce ai nascut un copil ar trebui sa te simti automat responsabil pentru viata lui. Nu vad cum ai putea sa dai nastere unui copil si sa te gandesti ca poti pasa responsabilitatea. [mamica] Lorena(19.12.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui felicici Nu stiu de ce simti inversunare in mesajul meu. Nu imi sta in fire sa dau sfaturi ce nu sunt bazate pe propria-mi experienta, si din experienta mea e minunat sa cresti un copil dar nu e chiar usor nici in doi. Poate sunt eu o fire nepractica si slaba. Nu reusesc sa ma organizez mereu si mai am nevoie seara si de afectiunea barbatului.
sunt multe mame dezorganizate care raman mame excelente. organizarea nu prea are legatura. ca mama, gasesti solutiile instinctiv pentru orice situatie atunci cand ai interesul copilului mai presus de placerile personale. legat de ultima propozitie, mai bine te intreb ce-ai vrut sa zici inainte sa comentez. insinuezi cumva ca mamele care nu vorbesc atata despre "eu" si nu raporteaza totul la ele si-atat nu au nevoie sau parte de afectiunea sotului seara? sau dimineata sau 24 din 24?
Citat:
Nu stiu cum ar fi de unul singur, pot doar sa imi imaginez ca foarte greu. Nimeni nu este ferit de asta, oricare dintre noi poate ajunge in situatia de a creste singur/singura un copil. Nu este o situatie fericita. Si cred ca nu poti ajunge in situatia asta decat daca nu ai de ales (dintre o casnicie tensionata si a fi singur este normal sa iei calea singuratatii). Ori aici vorbim cu o persoana pusa in situatia de a alege. Pare o situatie grea dar este o situatie mult mai fericita decat aceea de a nu putea alege. [mamica] Lorena(19.12.2007)
dar noi nu stim nimic despre situatia materiala a postantei la subiect. chiar daca ar fi o situatie dezastruoasa, ii poate garanta cineva ca va ramane dezastruoasa intotdeauna? cu economia de-acum, multora le e greu sa supravietuiasca, dar asta nu inseamna ca isi dau copiii spre adoptie sau ii abandoneaza pe strazi penru ca e greu sau ca femeile gravide trebuie sa avorteze si sa mai incerce din nou sa ramana insarcinate cand isi revine economia. niciodata nu e usor sa ai copii, iar cine crede asta...hm, nu stiu ce sa zic. doar sa amintesc ca daca bunicele noastre, sarace intr-o tara agrara, si mamele noastre, sarace intr-o tara industrializata, ar fi avortat din lipsa de avutii, noi n-am fi existat - vrea cineva sa nu fi existat? (incercare timida de a ne pune in locul copilului despre care se discuta sa fie avortat). [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui felicici
Citat:
citat din mesajul lui bruxinha Ceea ce inteleg in schimb e faptul ca pentru unele persoane, a avorta e mai usor decat a da acel copil spre adoptie. Or asta e cel putin trist. Cel putin. happyjoy, Dumnezeu sa te lumineze.
Mie mi se pare cel putin trist ca sunt persoane care cred invers. Odata ce ai nascut un copil ar trebui sa te simti automat responsabil pentru viata lui. Nu vad cum ai putea sa dai nastere unui copil si sa te gandesti ca poti pasa responsabilitatea. [mamica] Lorena(19.12.2007)
yeah yeah...cu amendamentul ca responsabilitatea nu incepe in prima secunda de viata extrauterina a copilului, ci dinainte de a-l concepe. iar copilul nu e proprietatea mamei sa faca ce vrea cu micul sambure de viata! i s-a daruit. daca nu e pregatita sa-i dea viata, atunci nu are nici dreptul sa i-o interzica. deci moral si "sane" ar fi sa-l dea spre adoptie, sunt destui Oameni pe lume care i-ar darui copilului toata dragostea posibila, chiar daca nu si ultimul gadget sau haine name brand. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...