Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Sara buna, Tot vad fel de fel de replici in subiecte, mai ales canadiene, ca Fereasca Sfantul sa le ridice vizele la romani pentru Canada. Foarte bine, de acord, dar in spiritul reciprocitatii, si eu propun sa punem vize romanilor (in special canadieni) care vin in Romania. Si mai am inca o propunere: cand romanii (tot cei mai ales din Canada) vor vrea, eventual, sa se retraga la pensie in Romania, si au fost plecati de un numar mare de ani (sa zicem mai mare de 15 ani), sa nu beneficieza de sanatate gratuit. Ca pana la urma nu au platit serviciile astea, am stat numai noi, cei de aici, sa le platim! Spus frumos - hai sa fim oameni! Va pup, Simona PS Si eu am stat in Canada cativa anisori, deci nu m-am trezit vorbind!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Simona27
Sara buna, Tot vad fel de fel de replici in subiecte, mai ales canadiene, ca Fereasca Sfantul sa le ridice vizele la romani pentru Canada. Foarte bine, de acord, dar in spiritul reciprocitatii, si eu propun sa punem vize romanilor (in special canadieni) care vin in Romania. Si mai am inca o propunere: cand romanii (tot cei mai ales din Canada) vor vrea, eventual, sa se retraga la pensie in Romania, si au fost plecati de un numar mare de ani (sa zicem mai mare de 15 ani), sa nu beneficieza de sanatate gratuit. Ca pana la urma nu au platit serviciile astea, am stat numai noi, cei de aici, sa le platim! Spus frumos - hai sa fim oameni! Va pup, Simona PS Si eu am stat in Canada cativa anisori, deci nu m-am trezit vorbind!
Simona, eu te mai tin minte inca de cand stateai in Canada. Personal nu consider ca sint necesare vizele pt. Canada, desi inteleg f. bine de ce ar putea pune o problema pt. un segment din po****tie. Toate bune si frumoase la tine? Care-i baiu' cu canadienii? [:D][;)] Sau poate alt spirit de vendetta ? [:D] Mi s-au parut cam 'mean' sugestiile tale la adresa mai ales romanilor canadieni. Nu-i mumos, parol...[:D] PS: Si daca vrei sa fii corecta asa pana la capat, tu cand ai fost plecata in Canada timp de x ani, ai platit asigurarile de sanatate in RO? Eu inteleg rationamentul dar trebuie sa definesti exact notiunea de 'noi'. [8D] Cristina Mlle Yasmine et le bébé [baietel] Chris Anthony The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am stat 6 ani in Canada..si dupa cate vezi am zis pentru cei care stau mai mult de 15 ani in afara tarii.. Si, da, sunt poate putin 'mean' de dragul metaforei. Mi-e putin ciuda ca tare ne speriem de 'fara vize' pentru romani. Da' ce, ei nu sunt oameni, nu se pot realiza si ei acolo? Si ca sa intelegi ca sunt absolut dezinteresata, eu am si cetatenie deci nu sunt afectata.. O seara buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Defapt in afara se zazanie (eu asa observ) ce anume doresti? [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.marius.rdsor.ro"]Pagina familiei[/url] /[url="http://secure.smilebox.com/ecom/openTheBox?sendevent=4e5449344d7a51784e4877784d4441324d7a51334f413d3d0d0a&sb=1"] Tot noi[/url] / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] / [url="http://www.youtube.com/user/mariuspernes"] Video [/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai pune si tu mina sa citesti o lege ai vedea ca de asigurare de sanatate beneficiaza toti pensionarii .Pentru a fii pensionar trebuie sa ai niste ani de cotizatie ,in prezent 10 in viitor 15.Cine a platit 15 ani cotizatie la asigurari sociale in Ro a platit implicit si asigurare de sanatate cel putin cei care au fost angajati. Soacra-mea si multi ca ea, nu beneficiaza de asigurare medicala ca nu e pensionara ,n-a muncit deci n-a cotizat deci nu are legatura prezenta in Ro cu legile.Si cam asa e in orice tara. Eu nu stau in Canada dar am platit 15 ani de cotizatie in Romania si vreau sa ma retrag la pensie in RO la mosia mea. Daca nu stau in Canada ci in alta tara ,imi dai voie?[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Simona27
Noi am stat 6 ani in Canada..si dupa cate vezi am zis pentru cei care stau mai mult de 15 ani in afara tarii.. Si, da, sunt poate putin 'mean' de dragul metaforei. Mi-e putin ciuda ca tare ne speriem de 'fara vize' pentru romani. Da' ce, ei nu sunt oameni, nu se pot realiza si ei acolo? Si ca sa intelegi ca sunt absolut dezinteresata, eu am si cetatenie deci nu sunt afectata.. O seara buna!
Simona, pai daca ar fi sa-ti urmaresc logica gandirii tale as spune ca sigur ca ai cetatenia ca guvernul canadian meschin nu a pus conditii sa primeasca cetatenia doar persoanele care vor ramane pe teritoriul tarii, nu? [:D] Am observat ca ai propus 15 ani, de ce? Ca tu ai fost plecata doar 6? Eu cred ca pe tine te macina ceva, din moment ce cand erai in Canada aruncai cu noroi, si acum cand toate-s pe roze in RO iar nu-ti convine ceva la canadieni?! [alcool] Let's get serious [bibe] Si ca tot discutam despre pensie, eu am mai multi ani lucrati aici decat in RO si oricum m-as baza pe pensia privata la care contribui aici, si chiar nu ti-as cere tie voie sa beneficiez de un drept care mi s-ar cuveni. [:-@] Cine se sperie exact de ridicarea vizelor? Arminad, poate tu ai voie ca nu faci parte din categoria 'canadienii" [:D] Cristina Mlle Yasmine et le bébé [baietel] Chris Anthony The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, vrei sa explici un pic ce intelegi prin "sanatate gratuit " in Romania? Eu am parintii si familia acolo, si, zau ca nu mi se pare "prea gratuit" pentru ei.By the way, parintii mei au platit toata viata asigurare de sanatate. In alta ordine de idei,personal, nu prea am auzit romani, cetateni canadieni, care sa sustina cu ardoare mentinerea vizelor de intrare in Ca ptr. cetatenii romani. In fond, fiecare avem parinti, bunici, frati , surori care sa vina sa ne viziteze si ne-ar fi mult mai usor sa nu-i mai trimtem sa bata la usile ambasadei, nu crezi? Referitor la cetatenii canadieni care viziteaza Ro, eu stiam ca au dreptul sa stea max 90 zile pe teritoriul Ro, dupa care trebuie sa ceara aprobare. Poate s-o fi schimbat legea. O zi buna si numai bine, Roxana, mami de Julia ( 10 oct. 2003) si Luca( 31 mai 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius [flo][flo][flo] Mai mie chiar mi-ar conveni sa nu mai fie vize ca as aduce-o pe matusa mea scumpa si draga sa ma ajute un pic. Ceea ce ma socheaza sunt afirmatiile care le-am citit la "visul meu Canada" si si aici. Sincer cred ca vine un moment dat cand trebuie sa te tii bine de un pahar de vin, sa get a life, sa ai in sfarsit o noapte romantica, sa iei pastile pt depresie daca e cazul si "noi canadiencele" ( de cand mama zmeului sunt canadianca nu stiu si sunt lasata in afara etniei romane de x, y, z) sa ignoram la mare clasa genul asta de subiecte si afirmatii pline de frustrare. Olga Fericirea nu este nimic decat sanatate buna si o memorie proasta. Albert Schweitzer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...