Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Simona poate nu a nimerit exemplul cel mai potrivit cu asigurarile medicale (in plus nici in Ro nici in Ca turistii nu au asigurare medicala de stat), dar in chestiunea vizelor reciprocitatea e o practica foarte comuna. Indienii, imediat ce-si primesc pasaport canadian, aplica frumos la consulatul indian pt viza, sa mearga in India sa-si vada plaiurile natale (mi se pare ca devin ceva indieni cu rezidenta in afara Indiei, nu sunt sigura). Colega mea rusoaica venita ca si noi merge in Rusia fara probleme; pt copilul de 15-16 ani nascut in Canada insa i-a trebuit invitatie de la bunici, i s-a facut background check (copil fara cetatenie rusa). Personal mi s-ar parea f firesc sa se scoata vizele canadiene. Canada n-are probleme cu imigranti ilegali, e greu sa lucrezi fara acte, e greu sa capeti rezidenta daca nu te califici in acelasi mod in care te calificai si din afara Canadei. Dovada ca reintroducerea vizelor pt mexicani si cehi se leaga de nr de cereri de azil (si nu de lucratul la negru sau traitul fara acte).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Off topic (moderarea discutiei): Consider ca acest subiect a fost inceput cu un limbaj/constructie care nu stimuleaza dialogul ci mai de graba cearta. O astfel de abordare poate duce rapid la o mutare la Zona Zoster si mai tarziu la inchiderea subiectului. Ma bucur sa vad ca discutia s-a redresat dar daca degenereaza vom inchide topicul fara alte explicatii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
Personal mi s-ar parea f firesc sa se scoata vizele canadiene. Canada n-are probleme cu imigranti ilegali,
Llaura ia uite aici: http://www.nationalpost.com/related/links/story.html?id=1787613 Ce zici ai nostri or face la fel ca cehii? PS. Marius, mai incearca odata. Daca nu gasesti cu google "czech visa canada" unde sunt articole despre tiganii care au venit in Canada. Eu prefer ca ai mei sa mearga cateva ore la ambasada decat sa se uite astia urat la ei cand coboara din avion in Canada ca vin din Romania. Sunt convins ca orice om normal care vrea sa viziteze Canada nu are probleme sa ia o viza daca are pe cineva aici sau are un job si o stare materiala ok in Romania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Info: La mine nu merge linkul.... [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.marius.rdsor.ro"]Pagina familiei[/url] /[url="http://secure.smilebox.com/ecom/openTheBox?sendevent=4e5449344d7a51784e4877784d4441324d7a51334f413d3d0d0a&sb=1"] Tot noi[/url] / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] / [url="http://www.youtube.com/user/mariuspernes"] Video [/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui marius
Info: La mine nu merge linkul.... [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.marius.rdsor.ro"]Pagina familiei[/url] /[url="http://secure.smilebox.com/ecom/openTheBox?sendevent=4e5449344d7a51784e4877784d4441324d7a51334f413d3d0d0a&sb=1"] Tot noi[/url] / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] / [url="http://www.youtube.com/user/mariuspernes"] Video [/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Recently arrived Roma families from the Czech Republic share an apartment in Hamilton in June. Since the Czech Republic joined the European Union in 2007, the number of refugee claimants from that ... After dramatic increases in the number of refugee claimants from Mexico and the Czech Republic in the past few years, Canada has imposed visa requirement on visitors from both countries in order to stem the flood. The Czech Republic and Mexico are Canada's two highest sources of refugee applications. The visa requirement went into effect at one minute past midnight this morning. ImmigrationMinister Jason Kenney said in a statement that Canada's refugee system is burdened by refugee claimants from these two countries which are "creating significant delays and spiralling new costs.... The sheer volume of these claims is undermining our ability to help people fleeing real persecution." Since the visa requirement was lifted in 2007 after the Czech Republic entered into the European Union, 3,000 refugee claims have been filed by Czech nationals, the vast majority of Roma origin, compared with fewer than five in 2006. And experts claim that spiralling drug cartel violence and the presence of scam artists in Mexico have led to the more than 5,500 Mexican nationals applying for refugee status in the first half of 2009. The National Post last month reported on the spike in applications from Mexico. Mr. Kenney has said in the past that he doesn't think the Czech Republic is an "island of persecution," and statistics from Canada's refugee board show that on average only 11% of Mexican refugee applications are accepted. The Mexican embassy in Ottawa released a statement yesterday saying that the government of Mexico "regrets the decision by the Government of Canada" and vowed to "promote actions toward modifying the Canadian measure as soon as possible." The embassy also stated that the high number of refugee claimants were coming from "intermediary groups and organizations" that are charging fees for false information on how to immigrate to Canada. But human rights advocates claim that in both the Czech Republic and Mexico, citizens cannot be adequately protected by their governments from persecution and are legitimate candidates for refugees status. Human Rights Watch cites in its World Report 2009 that Mexico's justice system "continues to be plagued with human-rights problems. Persons under arrest or imprisonment face torture and ill treatment." Paul St. Clair, executive director of the Roma Community Centre in Toronto, said the visa requirements on Czech citizens are "preventing genuine refugees from reaching safe haven." He said the Roma minority in many central and eastern European countries face discrimination at the hands of neo-Nazi groups, which have increased in po****rity in the past few years. "I don't know who is a refugee if these people are not refugees," he said. Canada's immigration and refugee board sent researchers on a fact-finding mission to the Czech Republic from March 23-31. They produced two papers: One examining state and non-state protection mechanisms that exist to protect Roma, and a second -- which has not been released yet -- about the treatment of Roma and their ability to relocate within the country. Mr. Kenney said the first paper supports his contention that the Roma do not face state-sponsored discrimination. But Mr. St. Clair said while "even-handed," the report doesn't mention the segregation Roma children face in the Czech school system. He also said he is concerned tribunal judges will pick and choose information from the report to justify their decisions about whether or not to accept a claimant, rather than taking the report as a whole into account. Moreover, he said, members of the immigration board were in a conflict of interest writing a report for their own department. gvaliante@nationalpost.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca ai nostri or face la fel ca cehii sau nu; stiu insa ca masura perfecta nu exista si ca legile au metodologii si aparate de aplicare specifice. In articolul tau scrie ca 11% din cererile de azil sunt aprobate, ceea ce inseamna ca-s legitime, nu? nu e chiar putin. Problema guvernului/bugetului canadian e ca-s ingropati in cereri de azil? pai ridicarea vizelor va elibera o groaza de personal consular ce ar putea fi folosit la procesarea lor. Ca sa nu mai pomenesc alte gauri negre bugetare, chiar legate de imigratie, nu e (n-ar fi) asta singura... Parerea mea [alcool] Am fost dupa ani in Europa cea fara vize/granite si mi-a placut tare, o lume noua. Vizele astea-s cam demodate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer eu nu-mi doresc ridicarea vizelor. Am trait si-n Europa destul ca sa vad ca selectionarea are si absurditati, dar si emigratria ilegala are multiple aspecte neplacute pentru emigratia legala . Sincer ca profesor nu-i simplu sa spui unor studenti in Franta ca esti roman. E ok si am facut-o mereu cu umor, dar umorul imi dispare brusc cand se pune problema cu copiii mei. In franceza hot de buzunare se spune si "roumain". Prefer sa traisc fara asta. La varsta mai mica de varsta legala de pensie trebuie sa ai asigurarile sociale platite pe cele sase luni din urma. Mama mea a fost un an un concediu fara plata pentru a urma un tratament medical i afara tarii si cand s-a intors in .ro a platit ca popa desi a platit la asigurarile acelea de cand a terminat facultatea. Ca pensionar ai putea beneficia de servicii medicale in .ro doar daca ai contribuit un numar mare de ani. Eu stiam 15 la asigurarile sociale. Eu am contribuit toata facultatea ca salariat plus niste ani dupa. In total mai putin de zece. Aceia ii consider plata pentru studiile facute si uite asa suntem chit eu si .ro. Deci problema este falsa. De cand legea asigurarilor de sanatate s-a modificat in .ro asa ceva nu se mai poate produce. E ok si nu ma deranjeaza. Numai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
Nu stiu daca ai nostri or face la fel ca cehii sau nu; stiu insa ca masura perfecta nu exista si ca legile au metodologii si aparate de aplicare specifice. In articolul tau scrie ca 11% din cererile de azil sunt aprobate, ceea ce inseamna ca-s legitime, nu? nu e chiar putin. Problema guvernului/bugetului canadian e ca-s ingropati in cereri de azil? pai ridicarea vizelor va elibera o groaza de personal consular ce ar putea fi folosit la procesarea lor. Ca sa nu mai pomenesc alte gauri negre bugetare, chiar legate de imigratie, nu e (n-ar fi) asta singura... Parerea mea [alcool] Am fost dupa ani in Europa cea fara vize/granite si mi-a placut tare, o lume noua. Vizele astea-s cam demodate.
si eu am fost si nu mi-a placut deloc cand primul om care m-a abordat pe strada in Viena a fost tigan la cersit. Nu mi-a placut deloc ca in piata de la catedrala erau tot felul de "smecherasi" care vindeau bilete la opera si se dadeau italieni:) Si referitor la cele 11% hai sa iti dau un exemplu... era o tiganca care isi facuse cu lama pe spate svastica si care tot o tinea una si buna ca in cehia au prins-o rasistii si aia i-au facut-o... ma si gandeam la naivitatea astora de aici ce impresionati or fi fost...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...