Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

A si am uitat ridicarea vizelor se face nu doar pe reciprocitate ci si pe nivel economic relativ egal, exact pentru a nu se incuraja imigratia ilegala. Dupa cate vezi cel putin US nu trateaza la fel nici toata Europa vestica Visa Waiver Program - Participating Countries Andorra Iceland Norway Australia Ireland Portugal Austria Italy San Marino Belgium Japan Singapore Brunei Latvia Slovakia Czech Republic Liechtenstein Slovenia Denmark Lithuania South Korea Estonia Luxembourg Spain Finland Malta Sweden France Monaco Switzerland Germany the Netherlands United Kingdom Hungary New Zealand
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

VWP ii pentru cetatenii tarilor pe care le-ai enumerat AB, dar ai nevoie de ea doar daca vrei sa stai mai mult de 90 zile. aici parca se vorbea de altfel de vize. io nu prea is la curent cu vizele, da' nici nu prea inteleg de ce unii is impotriva ridicarii lor. pentru ca le-ar stirbi lor mandria nationala? pentru ca se bazeaza pe oficilitatile statului in care traiesc acum ca nu ar da viza celor nedoriti de ei?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Autoarea n-a inventat subiectul, sunt discutii oficiale despre asta...pana la faza cu Cehia, dintre tarile UE numai romanii si bulgarii mai aveau nevoie de viza canadiana. O fi Canada al 51-lea stat, dar sistemul de imigrare e diferit, milioanele de imigranti ilegali nu-s prezenti, 300 de milioane de oameni si 30 de milioane nu-i tot aia in termeni de law enforcement, munca la negru e minimala, din Romania se vine numai cu avionul si costa scump (daca ar merge incarcarea in dacie as incerca-o si eu, zau), intrarea in Ca se face cu pasaport (apropo si trecerea in state la fel), e ca sa zic asa frigutz si locuitul pe strazi incomod din cauza asta...si peste toate inca mai functioneaza innocent until proven guilty. Nu-mi vine sa cred ca va simtiti amenintati ca nustiuce potentiali compatrioti pot potential (sic) sa faca nu stiu ce fapte potential reprobabile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Llaura, inteleg eu ca esti suparata pe fetele de la sezatoare [:)], dar nu cred ca vizele romanilor se acorda pe forumul desprecopii, aici doar provoaca zzzz, cum a fost si intentia [:D]; In plus din edmonton se vede cum ai scris, eu din Quebecul cu sistem social cu mina larga iti spun ca numai anul trecut intr-o mare intersectie montrealeza o piranda inflorata avea o mare pancarta pe care scria <refugiat din Romania, rog ajutor> si oamenii aurncau banutii imediat [bang], cred ca doar eu am vazut negru in fata ochilor si as fi scos-o de acolo cu 99 la ora [:D]; si mai sunt, nu stiu cum au ajuns dar bintuie Montrealul cersind si reclamind statut de refugiat din Romania; acum as dori sa vad si eu pentru care cauze se poate acorda in anii nostri un astfel de statut conationalilor, dar unite ca credibilitatea canadiana exista si e mare, pina la prima geanta festelita in metrou sau in aglomeratie; si ulterior se manifesta in cv-ul ala al meu/al tau ajuns urgent la gunoi de la HR caruia i s-a sutit un portmoneu; pentru ca tu stii bine ca aici merge pe obraz, vorba si incredere totul; eu tocmai ce-am petrecut noaptea intr-o casa de localnici in Charlevoix in we din lipsa de spatii de cazare; localnici ce ne-au pus la dispozitie casa si masa, fara sa ceara un petec de hirtie doar asa, pe vorba noastra, cu accent romanesc; in Europa cea fara granite nu stiu daca romanilor li s-ar intimpla si in care tara; http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica ce fel de vize? Ridicarea vizelor turistice, adicatelea orice compatriot sa vina oricand si sa poata sta 90 de zile fara nici un fel de viza. "Most likely" cum zicem noi in Oltenia, unii potential o sa stea mai mult de alea 90 de zile si vor comite niste potentiale fapte naspa care potential se vor da si la TV si nu numai atat, probabil potentialii vor fi vizibili oriunde pe strazi. In acest moment orice conational care e OK poate obtine viza, de aia nu's probleme cu emigratia ilegala si potentiale fapte. Asa ca de existenta vizelor nu's afectati negativ decat potentialii aia care au impanzit Europa de Vest. Potentialul este bazat pe niste tendinte observate pana acum, nu e visat noaptea si inventat ziua.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici un "articol" ref la un JOB extrem de profitabil [:D] (daca tot ai mentzionat Ana [flo] de "placerea" cu, care ai privit-o pe piranda din Mtl) Pt un asemenea job nu ai nevoie de referintze, nu treci prin interviuri, etc. (e nevoie doar de fraieri care sa arunce banii din buzunar [bang][bang][bang])... Indiscutabil exista concurentza insa [:D] 'Professional' beggars earning up to £200 a night to supplement their day jobBy Daily Mail Reporter Last updated at 2:05 PM on 10th August 2009 Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-1205553/Professional-beggars-earning-200-night-supplement-day-job.html#ixzz0NmwrSuPM Street beggars are earning up to £200 a night - the equivalent of a £73,000-a-year salary tax free, according to police figures. Officers have discovered a growing number of 'professional' beggars, some of whom even beg on the streets after finishing their office jobs. They are using the extra cash to supplement their normal day jobs. Leicestershire police arrested 20 beggars last month - none of whom were homeless. One woman even admitted she begged at night after her day job so she could pay for a new kitchen in her flat. Sergeant Adrian Underwood, of Leicestershire police, said: 'On a good Friday or Saturday night, some can pick up to £200. 'We have intelligence that there is a woman who is begging because she wants a new kitchen for her flat. 'A lot of well-intentioned people see someone begging and think they are deserving causes. 'Would they give them money if they knew that person had just come out of a flat, was receiving benefits and had food in the larder?' Toni Soni, head of hostel services at Leicester City Council, said previous operations by the authority and police had found no beggars to be homeless. He said: 'There are people who are actually professional beggars who are doing it to make a living.' Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-1205553/Professional-beggars-earning-200-night-supplement-day-job.html#ixzz0Nmwo4jHw Lorelai As a woman, I have no country As a woman, I want no country As a woman, my country is the whole world. Virginia Woolf Pe 15 august se incheie votarea publica la concursul Ratusca din viata mea: pag 10 -http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=9 [foto] lore1 "doua ratuse fac acrobatie pe genunchii mei..." [foto] lore2 "...o ratusca a cazut si a ramas doar una..." Multzumesc frumos [flo][asia][flo] tuturor celor care ne-au votat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, nu sunt deloc suparata, dar n-am ce sa spun, locuri si subiecte despre care eu fie n-am habar, fie sunt de cu totul alta parere. Ca si asta cu vizele...noi n-aveti bums si hobos la Montreal? noi avem zic astia vreo 2500 si nu-s cetateni romani, nu m-am gandit niciodata ca cei care au par blond la fel ca mine imi afecteaza cv-ul... Despre batrana Europa...poate n-ar strica sa mai invete si ea cate ceva...la Viena in hotelul lu' peshte wirelessul doar o vorba de dansii inventata, calc din hol cu windows in germana; traiasca tastatul blind, ca altfel n-as fi reusit sa scriu niciodata marele email de trei randuri pe care-mi crapa buza sa-l scriu. Si ziarele, dragutz, toate in germana...personal o sa mai cheltui eu bani in orasul lor cand oi sti nemteste, mi se pare fair enough. In fine discutam discutii; daca se face vreodata un referendum despre vize stiti cum o sa votez [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga simona, pe mine ai sa ma primesti la pensie in ro? ca am muncit 18 ani inainte de a pleca in Canada... hai te rog... ca mi te imaginez la aeroport cu detectorul de canadience si aratand cu destul: asta nu primeste, asta primeste dreptul de a da spaga la spital/doctor/farmacie Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iaca ca sa pun gaz pe foc.. Vai de mine tiganii care ne strica imaginea! Da, ne-o strica si ei! Din pacate, datorita business-ului pe care il avem am dat de toate rasele pamantului..si din pacate stiti care e cea mai trista concluzie? Unii dintre clienti care sunt romani plecati sunt cei mai rai si nesimtiti clienti. Am primit mai mult respect de la directori de banci, oameni cu pozitie sau fara pozitie, oameni simpli din tara.. Bine, au fost si romani de o calitate impecabila care traiesc pe afara de 30-40 de ani! Ghici ciupearca ce-i: o singura persoana m-a facut "fucking romanian". Ati ghicit - o romanca! Si sa nu incepeti aici ca am chinuit-o pe biata, ce conditii execrabile, etc.. N-am chef sa bag zazanie, dar poate ar trebui fiecare sa se mai uite si la el in ograda...chiar de-o fi ea canadiana, romana sau tailandeza! Sara buna! Smona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur sincer ca ai reusit sa pleci la timp din Canada, ca nu se stie in ce te transformai daca mai ramaneai aici (rea si nesimtita - )! Tare periculos aici, tare, maica!Cu toate astea, as face un control, ca nu se stie, poate s-a luat in faza incipienta! ce bine de tine ca ai luat decizia corecta si afacerea ta (in romana asa se cheama) din nefericire se bazeaza tot pe romanii plecati uh! and eh! Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...