Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×
Membrii înregistrați beneficiază de funcționalități suplimentare. Participând la discuții, acumulezi puncte pentru tombole lunare cu premii atractive. Îți exprimi opinia, ajuți alți părinți și primești ajutor în schimb, totodată având șansa să câștigi. Ce te oprește? Înregistrează-te chiar acum!

Recommended Posts

Citat:
ca mi te imaginez la aeroport cu detectorul de canadience si aratand cu destul: asta nu primeste, asta primeste dreptul de a da spaga la spital/doctor/farmacie/
[:-)))][:-)))][:-)))]Asa o vad si eu. Poate se creaza un post pt Secretar de Stat cu Probleme de Evaluare a Dreptului de Repatriere a Cetatenilor Romani cu Domiciliul in Strainatate[alcool], si fata are deja competenta in domeniu[:D]. Imi pare rau Simona de experienta ta canadiana negativa (eu una am avut una foarte positiva si Canada a fost foarte buna cu mine[flo]), ca tare e evident ca asa este, dar nu e scuza sa iti versi pe-aici frustrarea. In plus, fie esti corecta pana la capat si iti sustii opinia fara jumatati de masura (6 ani e voie, dar fereasca D-zeu sa fie mai mult[bang]), fie apelezi la double standards si atunci suporti ironiile si reactiile negative de aici. Nu crezi ca ai un avantaj fata de cetateanul roman obisnuit, pt ca ti-ai lasat portita deschisa cu Canada acceptandu-i cetatenia? Llaura are dreptate cu un lucru - discutam discutii, caci nu depinde de opinia publica ridicarea sau impunerea vizelor, ci de politica si legislatia fiecarei tari. Cine se asteapta sa fie "fair" nu a trecut prea mult prin viata. Fiecare guvern are formula sa in politica externa, bazata pe interese subiective, extrase din statistici mondiale. Asadar nu cred ca are rost sa ne batem capul si sa comparam de ce alora nu le trebuie viza si alora da - fiecare tara are dreptul si puterea sa controleze si limiteze accesul si sederea pe teritoriul sau. Cui nu-i place - too bad, viata iti ofera optiuni limitate. Vizele nu o sa se demodeze niciodata, caci nu o sa fie total acord si interese comune intre toate natiunile niciodata. Ne place sau nu, legislatia imigrarii e un rau necesar in multe tari. Cristina, mami de [url="http://www.totsites.com/tot/sophiantonia"]Sophia Antonia [/url] - 1 martie 2007 [url="http://picasaweb.google.com/cristina.sophia07"]Poze[/url] "The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Simona27
Iaca ca sa pun gaz pe foc.. Vai de mine tiganii care ne strica imaginea! Da, ne-o strica si ei! Din pacate, datorita business-ului pe care il avem am dat de toate rasele pamantului..si din pacate stiti care e cea mai trista concluzie? Unii dintre clienti care sunt romani plecati sunt cei mai rai si nesimtiti clienti. Sara buna! Smona
Experientele tale personale nu au nici o legatura cu problema imigratiei ilegale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma ruxij, si ale tale au?! Credeam ca discutam politica ...ambasadorul Canadei la Bucuresti a declarat ca ei de obicei ridica vizele la trei ani de la intrarea in UE; si ca rata de respingere a cererilor de viza e mica pt cetatenii romani. Daca the mighty Canadian government spune asa, ce facem, sarim noi, nunu, puneti-ne vize, nu meritam sa circulam fara?! Edit: de la ce v-ati luat de fapt pe tema vizelor, ca habar n-a si-s curioasa [:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
Hai ma ruxij, si ale tale au?! Credeam ca discutam politica ...ambasadorul Canadei la Bucuresti a declarat ca ei de obicei ridica vizele la trei ani de la intrarea in UE; si ca rata de respingere a cererilor de viza e mica pt cetatenii romani. Daca the mighty Canadian government spune asa, ce facem, sarim noi, nunu, puneti-ne vize, nu meritam sa circulam fara?! Edit: de la ce v-ati luat de fapt pe tema vizelor, ca habar n-a si-s curioasa [:I]
Mey io cred in apararea intereselor proprii. [:D] Un minim de filtrare minimizeaza riscul incidentelor si accidentelor si celor care uita sa se intoarca si-si rotunjesc veniturile prin furt. In general intrarea in EU aducea un standard economic ridicat, nu-i cazul .ro de acum. Sunt bineveniti tot cei care vin in excursii sau la rude, sau toti cei care vin pe o cale legala sa munceasca. Daca vii sa trisezi sistemul, nu am de ce sa ma aliez cu cineva pe motiv ca-i roman. Simona ca sa nu te expui riscurilor eu iti propun sa nu mai lucrezi cu romani emigrati si sa renunti la cetatenia canadiana ca sa nu te confunde lumea. E fenomenul salam cu soia doi? Citesc uneori pe bloguri cand anunta cate unul ca se intoarce reactii de genul "Il sfatuiesc sa stea acolo impreuna cu toti cei care au parasit tara la greu! Toti canado-romanii isi dau aere pe unde pot si ne spun ce bine in acolo! SA RAMANA ACOLO!!! " http://www.urbaniulian.ro/2008/10/19/rog-raspuns-vreau-sa-ma-intorc-in-romania-din-canada-ce-ma-sfatuiti-sa-fac/ si ma crucesc. Nu-i Simona oaia neagra ... e un fenomen si asta. E trist in .ro avand in vedere ca-n .ro actual 4 milioane lucreaza, 6 milioane sunt pensionari si imprumutul FMI plateste salariile si pensiile... . Dar cand anii trecuti de Sarbatori se contabilizau banii romanilor de afara aveam senzatia ca era o urma de recunostinta pentru contributie. Nu zic sa primeasca cineva ceva pe gratis, dar daca-i dreptul lui dupa lege, ori schimbam legea ori suntem mai toleranti. Acum lasand hazul de necaz la o parte din cate citisem eu in presa singura discutie in acest sens era cu o parte din romanii din Europa de vest care adesea in primii ani daca nu in toti au lucrat ilegal si nu prea au mari drepturi la pensie in acele tari. Mi se parea ca Asoc Romanilor din Italia propunea sa se permita romanilor din strainatate sa-si achite retroactiv contributiile la sistemul de pensii din .ro. Era ceva foarte avantajos pentru .ro si pentru ei cu pierderi in tarile care le dadusera de munca si era vorba de vreo 9 miliarde de euro la buget. Nu stiu cat e de corect, dar nici ei nu voiau ceva pe de gratis. http://www.banknews.ro/stire/27315_romanii_din_strainatate_vor_sa-si_achite_retroactiv_contributiile_sociale,ca_sa_aiba_drept_la_pensie.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
Hai ma ruxij, si ale tale au?!
Nu, ca eu nu i-am povestit ei experientele mele personale cu diferite nationalitati, studenti de ai mei care aia care erau de nu stiu ce nationalitate erau asa si aia altmiterea, asta nu are nici o legatura cu imigratia ilegala ci e doar bla bla ca la piata. Deci sutneti complet pe langa. Dupa mine, ridicarea vizelor pt. romani o sa aduca ceva probleme de imagine comunitatii romanesti din America de Nord, pe ansamblu. Ce am discutat eu cu tzatza Tantza care m-a calcat pe coada n-are nici o legatura cu subiectul. Existenta vizelor ma protejeaza pe mine si nu am de ce sa ii apar pe diversti ilegalisti doar pe motiv ca's din Romania. Vad ce imagine au mexicanii pe aici si n-am chef sa am aceeasi imagine si sa explic la fiecare pas ca eu stau legal si platesc taxe.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
Ana, nu sunt deloc suparata, dar n-am ce sa spun, locuri si subiecte despre care eu fie n-am habar, fie sunt de cu totul alta parere. Ca si asta cu vizele...noi n-aveti bums si hobos la Montreal? noi avem zic astia vreo 2500 si nu-s cetateni romani, nu m-am gandit niciodata ca cei care au par blond la fel ca mine imi afecteaza cv-ul... Despre batrana Europa...poate n-ar strica sa mai invete si ea cate ceva...la Viena in hotelul lu' peshte wirelessul doar o vorba de dansii inventata, calc din hol cu windows in germana; traiasca tastatul blind, ca altfel n-as fi reusit sa scriu niciodata marele email de trei randuri pe care-mi crapa buza sa-l scriu. Si ziarele, dragutz, toate in germana...personal o sa mai cheltui eu bani in orasul lor cand oi sti nemteste, mi se pare fair enough. In fine discutam discutii; daca se face vreodata un referendum despre vize stiti cum o sa votez [:D]
Llaura, avem, cum sa nu in Montreal, doar ca pe culoare de par sau ochi nu ma asociaza nimeni cu ei dar cu pancarta ce include "Romania" sau originea romana ma sociaza imediat pe motiv de "comunitate" si nu-mi cade bine, sincer; prefer sa dau socoteala doar de propriu behave; http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ruxij Existenta vizelor ma protejeaza pe mine si nu am de ce sa ii apar pe diversti ilegalisti doar pe motiv ca's din Romania.
ruxij, asta e opinia ta, bazata 100% pe experienta ta, si nicidecum picata din cer. AB, daca vrei real juicy stuff la tema data uita-te pe montreal.ro, blogul lu' baiatul ala e prea cuminte [:D] Ana, mersi ca m-ai crezut ca am parul blond [flo] Am mai zis, putem abera la infinit despre tzatza Tantza sau despre tzatza Tantza care crede ca ea-i singura de-a descoperit America si o data ce a reusit, nimeni altcineva nu mai are voie s-o descopere. Nu face nici o diferenta, mai tarziu sau mai devreme vizele tot se vor scoate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
Citat:
citat din mesajul lui ruxij Existenta vizelor ma protejeaza pe mine si nu am de ce sa ii apar pe diversti ilegalisti doar pe motiv ca's din Romania.
ruxij, asta e opinia ta, bazata 100% pe experienta ta, si nicidecum picata din cer.
Nu este opinia mea bazata pe experiente personale, eu sustin ca a discuta despre caracterul diverselor natii, romani ramasi sau neramasi sau despre cat de cumsecade sau nu sunt indienii "is not the point". Nu inseamna ca imi plac toti romanii din America, doar ca atata vreme cat nu cersesc pe strada, pe mine nu au cu ce ma afecta aia care nu-mi sunt mie prieteni si care m-ar supara pe mine personal dc as interactiona cu ei. Nu asta se discuta. Problema este ca conform profilului tarii noastre si comparand cu ce vedem in Vestul Europei este posibil ca imigratia ilegala sa patrunda si in Nordul Americii. Deasemenea, comentariul cu tzatza Tantza care a reusit si nu mai vrea sa mai reuseasca nimeni altcineva este cu totul gresit si pe langa subiect. Nu cunosc pe nimeni care sa fi reusit cersind pe strazi sau furand, restul m-ar bucura sa reuseasca, imi imbunateste si mie imaginea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de reusit, nu am inteles, e vorba de ridicarea vizelor de imigratie? Am inteles ca e vorba de ridicarea vizelor turistice? Atunci cine sa reusesasca? Turistii sa reuseasca in turism? Sau pt voi reusirea asta inseamna venirea ca turisti si reusitul prin ramas ilegal? Ca asta inteleg din ce spuneti, ca sustineti emigratia ilegala. Eu nu o sustin si nu imi pica bine sa fie tipul asta de emigratie masiv dinspre Romania. Sa fie masiva emigrarea LEGALA dinspre Romania, asta ajuta pe toata lumea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ruxij, tu ai castigat loteria vizelor si nu esti dintre cei cu viza non-immigrant first? good for you. Iar comentariul cu tzatza Tantza a fost rautacios si m-am enervat [:D] Vorbim despre vizele turistice; voi spuneti ca vor conduce la o masiva prezenta a tiganilor romani, ceea ce va va afecta cariera, imaginea, viata in general. Eu zic ca nu-i deloc asa, din varii mtive si cauze. Despre asta vorbim.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...