Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (2)


Recommended Posts

Androix, tare bine suna ce povestesti tu acolo de pensiunea aceea. De acolo nu ai poze? Ce pacat ca este asa departe de Bucuresti.

Peste 2 saptamani iau si eu 5 zile de concediu si mergem iar, cel mai probabil, la Bran. As merge si in alta parte, dar parca n-am chef sa fac experimente acum cu copiii.

 


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
id="right">id="teal">id="size1">

Alaturi de SEBI

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Androix, io l-as duce la gradi, in locul tau, ca ei gasesc oricand ceva de joaca... sau sa-l duci de luni, ca sa fii impacata [:)]. Sa stii ca am balosit de-a dreptul la ce ai povestit cu pensiunea, si noi avem cateva zile din 23 pana in 27, dar parca nu m-as duce chiar pana acolo decat daca am sta macar o saptamana. Daca ne hotaram, te intrebam.

 

Chris, asa se face treaba in Romania, cand lucreaza romanii si plateste statul... Tocmai am aflat ca toata gradinita se muta la o scoala in spatele Postei Puisor, ceea ce ma cam termina pentru ca e cam 'colorata' atmosfera pe acolo, si apoi nu e deloc in drumul meu, va trebui sa o ducem cu masina, si nu vreaaaau ...

 

Mikka

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne-am plimbat cu salvarea ieri..[q] parc, fuga, topogan, buza rupta , dinte spart. n-am crezut ca poate sangera atata o buza. I s-a umplut gura de sange si nu stiam ce are. Cred ca i-a curs cateva minute bune, noroc ca eram in parc si toti parintii ne-au sarit in ajutor cu apa, servetele. Un tatic a sunat la salvare pt a facuse balta de sange sub ea. Eram murdare de sange amandoua. Nu stiu cat a durat si cum s-a derulat totul, m-am trezit pe banca tremurand, cu fii-mea in brate, incercand sa ii zambesc, mangaind-o. Apoi a aparut Mihai, sunat de o mamica din parc, apoi Smurd. Nota 10 pt oamenii astia!!! Spuneau ca trebuie cusuta, dar ca e ok, mica fiind isi revine repede. In schimb..mi-am amintit la Budimex cum este sa fi bolnav in Romania..N-au cusut-o desi are taietura si in interior si in exterior. Din nestiinta, ieri eram fericita ca a scapat de cusatura, dar azi am aflat ca e mai rau asa, ca se poate suda anapoda buzita si sa ramana urat. Stiti ceva? Monu, voi ati avut o cusatura la buza, din cate imi amintesc. Acum mananca cu paiul si ne dam cu ruj albastru...(de metilen). I-au facut un antitetanos si asta a fost tot. In schimb..arata tare trist..e cu buza mare, cu dintisorul spart, spune ca o dor dintii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, Adina, ce rau imi pare! Offf, sanatate multa. Nu stiu ce sfat sa-ti dau cu buzica si cu cusutul.

A cazut de pe tobogan??

 


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
id="right">id="teal">id="size1">

Alaturi de SEBI

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chris, da! Aia este pensiunea! [:D] E bestiala! Pozele din ce vad eu sunt un pic mai vechi, acum au si piscina.

 

Gabitza, am poze, dar sunt in alea 650 facute de Mihai ca eu nu am mai facut acolo si inca nu m-am incumetat sa intru in ele, o sa pun cat de curand si va anunt.

 

Adina, acum am citit ce-ati patit! Imi pare tare rau ca s-a lovit asa de rau. Nici nu stiu ce sa te sfatuiesc cu cusatura, oricum daca e sa faci ceva nu mai amana. Mergeti azi undeva, la un chirurg plastician, cred ca ar fi bine la floreasca. Macar esti impacata ca ai facut tot ce puteai.

 

Cumva tot legat de asta, adica de aspectul copiilor, sunt foarte necajita ca am tot amanat cu degetul la Georgia, i-am dat voie in concediu sa suga degetelul, chiar am incurajat-o s-o faca atunci cand era obosita si agitata, iar acum mi-a atras Mihai atentia ca i s-a deformat deja dantura in partea de sus. Si din ce ma uit mai des din aia mi se pare ca e din ce in ce mai dintoasa [bang] Si daca pana acum ii spuneam sa scoata degetelul ma asculta acum nu vrea si pace, e si mai hotarata cu el in gura. Asa ca ma asteapta vremuri destul de dificile: renuntam la biberon, renuntam la deget cu forta si mavala, Filip se reacomodeaza la o noua gradinita la care deja mi-a declarat ca nu vrea sa mearga si mai e si circ cu socrella care s-a sucarit maxim ca am mutat copilul si mai ales ca nu i-am spus pana sambata cand s-a indurat fi-su sa-i dea vestile proaste.

Azi i-am luat acasa si m-a durut cand a inceput sa-mi spuna Filip tot felul de chestii care clar nu veneau din capul lui: ca de ce avem noi o casa asa de mica, de ce nu avem cada, ca holul e prea mic si nu are el unde sa alerge... ha??? [:-@] WTF??? De unde si pana unde??? Si pe urma m-a intrebat unde e mamaie? Raspuns: A ramas in casa ei mare [}:)] Iar asta e un lucru urit si josnic, eu nu mi-am dresat copilul in vreun fel sa fie impotriva lor sau sa zica ceva de ei, nu i-am bagat niciodata prostii in cap, ce dracu suntem in competitie sau care e faza??? Cred ca incepe sa incapa pe ghearele mele daca mai face asta. Offf e mult de povestit si nu pot sa fac un tablou complet dar e cam naspa, sper sa trec cu bine peste, nesifonata si cu casnicia intreaga...

 

Andutzy, ma gandesc la tine [flo] Iti trebuie curaj s-o apuci pe drumul asta, iti doresc sa te ajute si Dumnezeu cu putin noroc!

 

Creatiile meleid="orange">

Androix Bijouxid="red">

 

 

Andreeaid="green"> mama de Filipid="navy"> si Georgiaid="pink">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adinaid="red">, of! Si Agata a cazut pe la 4 ani si a venit cu gurita de coltul unei masute de la gradinita. Eu tocmai intram in gradinita si cind am vazut-o plina de singe, mi s-a facut rau. Tot asa de mult a curs, in plus obrazul i s-a invinetit si umflat rau de tot. Nu au cusut-o, desi atirna o bucatica pe acolo, pentru ca au zis ca e mica si se sudeaza de la sine... acum depine de taietura, la ea s-a sudat fara urme. In schimb, ceea ce voiam eu sa-ti spun este sa de duci dupa ce-i trece buza la un dentist. Eu am fost si i-au facut radiografie ca sa vada daca au patit ceva dintii definitivi, radacinile acestora. Ca s-a rupt unul de lapte nu e grav, desi inestetic (se poate repara, reconstrui dintr-un material special daca gasesti un dentist bun si un cabinet dotat, asta ca sa o ajute la mincare si sa nu-i afecteze vorbirea), dar din cite am inteles eu atunci, e grav daca o asemenea cazatura zdruncina pe cei definitivi (cresc strimb sau deloc, va avea probleme cu ei din cauza radacinilor zdruncinate). Din pacate, pentru ca Agata nu a avut nimic la cei definitivi, nu mai tin minte ce mi-a spus atunci ca se poate face... n-a avut nimic, dar e un pic curios si chiar am inceput sa fiu ingrijorata ca unul din dintii definitivi nu a crescut de un an de zile de cind i-a cazut cel de lapte... Trebuie sa ma duc la cabinetul unde i-am facut radiografia si sa se uite in dosarul ei ca sa vad daca e cumva in partea afectata de cazatura... sper ca nu.[bang]

 

Ma duc sa ma uit la poze! Androixid="red">, am citit cu nesat jurnalul tau de vacanta, sper ca ai pus si pozele...

 

Ah, acum citesc ca nu ai pus... Si m-am enervat rau de tot cind am citit despre soacra... Mai, eu asta nu o voi intelege niciodata, cum poti tu, adult, cu capul pe umeri, sa manipulezi, sa influentezi un copil numai pentru ca tu esti nervos si nu-ti convine o situatie!?![bang] E trist![q]

 

Eu m-am certat cu Octav mai demult tare de tot pe tema asta si el nu a scapat decit o propozitie pe care copilul a prins-o si a redat-o ca atare, culmea, intr-un moment in care chiar se potrivea. Atit de tare m-am suparat pe el, ca i-am zis ca pentru mine, asa ceva ar putea duce si la divort... A zis ca am innebunit, ca exagerez, dar pe parcurs a inteles cum sta treaba. Ceea ce nu inteleg adultii este ca a-l pune pe copil intr-o situatie de conflict, sa gaseasca el solutii sa impace si capra (adica tu) si varza (adica soacra-ta)[:D] este traumatizant pentru copil si eu il consider un abuz asupra copilului. Indiferent daca e facut de mama ca sa se razbune pe tata, de tata sa se razbune pe mama, de bunici pe parinti si invers, de parinti si bunici pe vecini...

 

In situatia noastra, el cauta ceva si nu gasea si nervos, a exclamat: ma-ta asta pe tot ce pune mina, dispare! Sau cam asa ceva...Na, acum nu e chiar departe de adevar, se mai intimpla si asa ceva, dar orisicit...id="size1">[:D] Si intr-o zi cu soare, cind Agata nu-si gasea o jucarie, imi arunca cu acelasi ton pe care l-a folosit ta-su probabil: sigur tu ai luat-o, ca tu pe ce pui mina, dispare! Cred ca a fost cel mai urit si dureros repros pe care l-am primit vreodata in viata mea... mai ales, ca si atunci cind ta-su a fost nervos ca nu gasea nu stiu ce si cind Agata nu-si gasea jucaria, nu aveam absolut nici o vina, s-a dovedit dupa aceea ca propriile lor minute au facut sa dispara lucrurile respective.

 

Nici acum nu mi-a trecut si asta pentru ca Agata e convinsa in continuare ca daca ea nu-si gaseste ceva, eu sint singura sau, in orice caz, prima care am contribuit la disparitia obiectului... Si, crede-ma, ca desi recunosc ca uit de la mina pe la gura si mai fac si lucruri de genul acesta, tin totusi o casa si toate lucrurile din ea, si stiu zilnic pentru fiecare in parte unde isi are si ce isi are, in timp ce ei habar nu au (ma refer la cei mari). Si atunci cind se mai intimpla sa pun un lucru atit de bine incit sa nu-l mai gaseasca nimeni[:D], e un capat de lume pentru toti.id="size1">

 

Stiu, vazut superficial, pare un fleac, dar pe mine m-a afectat fff tare... Nu se face asa ceva! Asa ca, te inteleg perfect si eu, in locul tau, as avea o discutie deschisa cu socrii, de fata cu sotul, si le-as spune verde-n fata tot ceea ce gindesc despre adultii care manipuleaza si influenteaza mintile fragede ale copiilor, numai pentru ca ei nu au control asupra lor si nu sint in stare sa faca fata unei situatii. Punct! Daca nu le spui tu, da-mi-o mie la telefon![:D]

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, sorry pt buzita voastra... A patit-o si finuta mea, dar erau dinti de lapte si o sa se rezolve fara tratament, asa i-au spus. Si soarecul meu a cazut si si-a spart buza, dar nu a ramas cu niciun semn.

 

Andoix, mai, ce poama acra... dar de ce nu inveti copilu' sa-i spuna 'Bunicaaaaa, ce casa mare si frumoasa ai, ce mult loc am eu, de ce nu faci un schimb de case cu tata, sa stam noi aici'? [:D] Chiar daca nu te-ai muta neaparat, io m-as distra sa-i tranteasca una de-asta, si in felul asta nici nu te certi cu sotzu'... Mani****re, da, da' macar sa si-o fure cu propriile arme, daca atata o duce capu'...

 

Mikka

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...