Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (2)


Recommended Posts

ne-am intors de la gr alexandrescu. au cusut-o. o sa fie bine acum. cei de la budimex nu facusera nimic. azi cand am ajuns acasa incepuse sa faca puroi. a venit pedi si ne-a trimis urgent la alexandrescu. sectia de arsi si chirurgie plastica este f buna acolo. dr amabile si atente. nu m-au lasat inauntru, dar cred ca nici nu rezistam. a plans ema de nu-mi gaseam starea pe coridor.dupa 10 min m-au chemat. o curatasera, asta mica ma ruga, intindea bratele. ma chemasera sa ii vad buza si in ce hal este. trebuia cusuta, altfel se suda prost si ramanea asa, pana ce interveneam iar..ma chemasera sa ma intrebe daca sunt de acord. apoi am iesit, ema urla cat o tineau plamanii, iar in 10 min a fugit pe usa afara in brate la mine. a tremurat vreo 10 min, iar apoi s-a linsitit. acum le povesteste celor din fam cum i-au taiat cu foarfeca si au cusut-o cu acul.:) rasuflam usurati si asteptam sa se refaca. sunt fire ce se resorb, cusatura este mai mult in interior, deci estetic va fi ok.

 

multumesc ca m-ati sustinut 2 zile, caci am fost pe alta lume. continuam cu paiul si mancarea pasata, antibiotic, ca deh, s-a legat si o otita de ea, dezinfectant spray pt gurita, fara supt de deget. Dar am scapat..Cat despre dr de la Budimex care ne-a preluat de la salvare..nu mai am ce sa spun..[:I]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Adina, pupici Emei curajoase, multa sanatate si refacere rapida! E groaznic sa iti vezi puiul suferind.

 

Elisor, imi pare foarte rau pentru prietena ta. In fata tragediilor de acest fel, nu imi gasesc niciodata cuvinte de consolare. De fapt nu cred ca exista.

 

Iti multumesc mult pentru comentariile la poze! La fel si Danelutei [flo]!

 

Va multumesc tuturor pt. cuvintele frumoase.

 

Androix, am vazut si eu pozele din vacanta. Mi s-a parut foarte reusita! Mi-ai facut si mie pofta de alergat cu copiii prin Europa [:D].

 

Noi am fost doua zile la Bran. Obositor, dar copiilor le-a prins foarte bine. Nu mai plec altadata fara bebe ca m-am topit de dorul lui.

 

Abia astept sa inceapa gradinita!!! O vrea Stefan sa mai stea liber [:D], dar nu se mai poate! Sunt asa de nerabdatoare, ca zici ca merg eu la gradinita [pk]. Imi si imaginez cum o sa stau si o sa ma relaxez pana la 4 cu bb cumintel si o sa ma plimb in parc, mama denaturata ce sunt [:D].

 

 

Va pup,

Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)

poze; poze2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danielaid="red"> sper sa nu se intample nimic rau in tara cu ai tai (banuiesc ca-i vorba de sanatate) [pup]!

 

Adinaid="red"> ma bucur ca pana la urma ati mers la cusut, asa as fi facut si eu (cazul lui Andreas). Refacere rapida! Otita va mai lipsea in situatia de fata. Cine stie, poate scapati de data asta si de degetel.

 

Ce sa mai spun, asta e viata! Dar e dureros ce ne facem noi oamenii intre noi, unii altora, sunt atatea boli, saracie, mizerie, tragedii si noi in loc sa ne mobilizam fortele sa-i ajutam pe cei care au nevoie ne pierdem energia in confruntari, orgolii si alte meschinarii politice sau nu. Uneori ma gandesc serios cat ne mai rabda pamantul?!id="size1">id="purple">id="Comic Sans MS">

 

Mamisorul cu Biancaid="red"> (13.06.2005) [zana] Andreasid="blue"> (17.08.1998) [cavaler] id="purple"> id="Comic Sans MS">

 

id="right">

"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.

Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.

Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"id="Comic Sans MS">id="purple">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offff, saracuta Ema! Bine ca s-a terminat intr-un fel sau altul, sper sa fie ultima data cand patiti asa ceva si sa nu ramana semne.

 

Pina la urma cred ca trebuie sa schimbam gradinita, desi Andrei nu vrea. Mai mult de jumatate din grupa lui de anul trecut si educatoarea, Miss Ana, sunt la gradinita cealalta. Si ingrijitoarele. Am tot vrut eu sa fiu fidela, sa nu-l mai chinui iar pe Andrei cu inca o mutare, dar cred ca nu avem incotro. Unde este acum e cam pustiu, iar educatoarea pe care o sa o aiba acum la grupa mijlocie este o pustoaica, cred ca are in jur de 20 de ani. Se duce azi Costi sa vada cum arata gradinita noua. Plus ca e la 2 blocuri de noi.

 

L-am tot intrebat eu cum ar fi daca ar pleca, daca ar fi iar cu copiii, cu Miss. O tine mortis ca nu vrea la alta "laganitza".

 


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
id="right">id="teal">id="size1">

Alaturi de SEBI

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello dragele mele,

 

Am revenit din concediu luni noaptea, marti la job, sunt obosita, am mult de lucru si nu stiu cand o sa recuperez:(

Am pus poze in albumul curlycloreta1 de pe dropshots pentru cine are chef sa se uite.

 

Ziceam ca poate ne mai linistim si o sa am si eu mai mullt timp de forum dar toata vara am fost intre doua drumuri. Noi o sa ne mutam IAR birourile, o sa fiu mai spre Gabitza[:)] si numai cand ma gandesc ma apuca toate cele.

 

Am citit in diagonala, multumesc fetelor care m-au felictat de ziua mea Danelutza e in cap de lista[pup]), o pup pe dulcea papadie sa ii treaca repede bubita de buzita, o felicit pe Cornelia pentru botezul micutului, am [flo] special pentru Anca si Elisor pentru atentia lor si salut revenirea Mikkai[pk]

 

Va [pup] pe toate!

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, Ema e o curajoasa, a suferit mititica, dar mai bine asa decat cu complicatii... Da-i niste pupicei!

 

Gabitza, gradinita noua e mai buna decat cealalta? Ca daca da, chiar nu ai o problema. Copiii se integreaza imediat, mai multe probleme ne facem noi decat ei [:)]

 

Cloreta, bine ati revenit! Multam de mesaj, promit sa recuperez cei 3 ani de absenta.

 

Mai stiti ce s-a mai intamplat cu restul fetelor din vechea trupa, cu Loreen, Sufletzica, Beatrice... M-am uitat acum pe colajul Gustei, Doamne ce au crescuuut, deja m-am intristat [:(]

 

Mikka

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit dragele mele

Am citit mai pe diagonala asa si am vazut ca Ema s-a lovit rau la guritza (o pupam dulce sa ii treaca repede buba si sa nu ramana semne), ca bebe Vladimir este un frumos ( sa iti traiasca Cornelia cei 3 copii frumosi), am admirat copiii frumosi ai Neliei si m-am distrat cu povestirile lui Androix din concediu.Multumesc lui Elisor pt comentariile ei la poze care ma binedispun constant si sunt alaturi de tine, virtual, in perioada grea pe cae o traversezi.Condoleante prietenei tale si Dumnezeu sa ii dea putere sa mearga mai departe.Tare greu tb sa fie sa iti pierzi copilasul...

Si pentru Andutzy un gand bun si multa putere sa depaseasca perioada asta mai dificila.

 

Cat despre noi...M-am intors si eu din concediu (am fost la mare si la munte in prima parte a vacantei, dar doar cu Sara, David ramanand la ai mei la tara), am terminat si inotul cu Sara ( am stat cu ea in bazin 2 sapt, nu vreti sa stiti ce " placut" a fost)si acum ma lupt singura cu 2 pitici urlatori acasa.

Poze noi vedeti aici: www.dropshots.com/adelasimionescu.

Tb sa deschid un nou cont insa ca se pare ca nu mai este loc in asta...sa ne vedeti si la inot :)

Apropos de asta, am nevoie de sfaturi de la mamicile cu mai multi copii, cu state mai vechi . Cum procedati cand cel mare il pocneste pe cel mic (constant) si ii ia jucariile sau nu i le da si lui sa se joace. Pedeapsa cu izolarea si coltul nu pea functioneaza ca o ia de la capat cand se reintalnesc...Dar cand cel mic o pocneste pe cea mare? Ca noi pe aici ne invartim...este un urlet continuu..se pocnesc copiii astia ai mei continuu si se lupta pe cate ceva...am impresia ca lor chiar le place conflictl asta continuu ca Sara se plictiseste deja cand David doarme...

Si mai am o pb de discutat cu voi, in special cu mamicile de baietzei.Cum ati procedat cu decalotarea? Cand am fost ultima oara cu David la dr, la ortoped, s-a uitat si la putzulica lui si mi-a zis ca are fimoza dar il mai lasa (era si racit saracu') si sa revin in toamna sa il taie...offf, mi-este groaza dar mi-este si teama sa nu pateasca altele mai rele acolo. Voi cum ati facut cu chestia asta?

 

In rest astept cu nerabdare sa inceapa gradinita dar mi-este tare teama ca nu va incepe pe 14...Este santier la gradinita noastra, o mansardeaza si se pare ca nu au suficiente materiale de constructie sa o termine...Chris o fi cumva aceasi gradinita? Sunt fetele noastre colege de gradi si nu stim?

 

Am incercat sa il inscriu si pe David la cresa dar fara succes.Am cresa in capul blocului dar cand am fost eu mi-au spus ca se terminase perioada de inscriere (desi nu era nicaieri scris cand ar fi fost asta).O sa mai incerc mai incolo, tb sa il inscriu pana in martie cand ar tb sa incep serviciul.Altfel nu prea stiu ce voi face...om trai si om vedea

Va pup pe toate si ne auzim in curand sper

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi sunt ingrijorata ca puiul meu mic e plecat in excursie si vine la 17.Cand a plecat am zambit dar dupa ce a plecat autobuzul eram plina de lacrimi.

 

Adina multa sanatate lui Ema.

 

Elisor nu am cuvinte.

 

Mikka mult au mai crescut .

 

Gabitza rau asa cu gradinita.

 

Marilena si Mara Augusta

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut la fete!

Am 4 copii, pentru o ora doua cat face sor-mea niste cumparaturi. E chiar bine ca e si verisoara a mare care e capitanul lor si nu ma mai cert cu toata trupa ci doar cu ea. Nu pentru ce fac ceilalti ci pentru ce face ea, ca sa nu intelegeti ca o fura pentru ei [:D] Asa ca e tare bine ca e ca si cand as avea un singur copil.

 

La noi circul e in floare, a inceput sa ne zdruncine tare, frate parca ne luptam cu dintii sa trimitem copilul la sorbona nu la gradinita [alcool][bang] Situatia e urita si prezinta umflaturi. La mine in casa nu se poate sa fie liniste. Mai intai a fost serviciul, licenta, acum mutarea lui Filip, circul facut de soacra-mea din cauza asta. Deci pe bune parca sunt o furnica intr-un labirint si tot caut iesirea dar ajung numai in fundaturi. In momentul de fata am obosit tot cautand si vreau sfarsitul suprem ca sa scap. Cu alte cuvinte am ajuns sa tipam unul la altul si sa ne "povestim" despre divort [alcool][alcool][alcool]

Pe scurt socrella s-a suparat ca nu i-a spus ca l-am mutat pe Filip (asa zice ea, eu pun gatul sub ghilotina ca s-a suparat pentru ca l-am mutat de la ea!!!) si i-a spus lui Mihai ca nu mai vrea sa-l vada in viata ei! Alaltaieri am fost sa luam copiii de-acolo si pana seara s-a umflat de plans de parca plecasem la cimitir nu la noi acasa. Maine trebuie sa onorez o petrecere de cununie civila si pentru o noapte m-am gandit ca mai degraba apelez la sor-mea deca sa trambalez iar copiii abia luati de-acolo. Plus ca mai vreau un numar de lucruri: sa se linisteasca apele, sa-i fac un progrma Georgiei care nu mananca decat alergata prin casa (stilul soacra-mii care nu e normal si pe care nu-l agreez), vreau s-o dezvat de biberon si de deget (ceea ce la socra-mea nu se poate pentru ca e lesinata in exatz ca bea Georgia nu mai putin de 1litru de lapte pe zi, cred si eu ca bea daca nu mananca, sau invers cred si eu ca nu mananca daca bea atata lapte) problema e ca a devenit dintoasa si biberonul trebuie sa dispara forever, iar ea nu pricepe, nu poate sa-i dea din cana ci din biberon ca din biberon bea bine copilul lapte [bang] ; vreau sa mai petrec si eu cateva zile cu Filip ca de luni il duc la gradinita si multe alte chestii. Nuuu, poate ducem copiii de maine in berceni si ii lasam pana marti [bang] Ca marti oricum vrea sa mearga pe-acolo ca e ziua ei. Da mergem marti, copiii abia ce i-am luat de-acolo pentru o singura noapte de ce sa-i duc si sa-i las pana marti??? Frate! Deci e clar ca el in loc sa mearga sa vorbeasca si sa lamureasca problema cu ma-sa vrea s-o imbuneze ducand copiii acolo. Adica sa se inchida cercul: ea face santaj sentimental iar el cedeaza. Unde sunt eu in ecuatia asta nu mai conteaza dar copiii mei unde sunt??? Si ce, am ajuns sa ma lupt ca sa-mi tin copiii acasa? Sa ma cert, sa fac razboiul nervilor??? Stai putin ca pana acum au mers acolo ca sa beneficiem de putin ajutor sau de mai mult ajutor ca sa-i crestem, dar nu ca sa mi-i creasca ei! Serios, ma simt de parca trebuie sa-mi recuperez cu forta copiii inapoi [bang]

 

Creatiile meleid="orange">

Androix Bijouxid="red">

 

 

Andreeaid="green"> mama de Filipid="navy"> si Georgiaid="pink">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ahhh, Androix, ce situatie nasoala!!! Zau ca nu stiu ce as face in locul tau.

 

Gusta, a venit fata? Sa ne zici impresiile.

 

A fosti Costi la gradinita asta noua, se pare ca de luni il ducem aici. Andrei si-a regasit colegii, miss-ele, ingrijitoarele, doar locatia este alta. Nu i-a placut dormitorul, dar sper sa se obisnuiasca si cu asta.

 


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
id="right">id="teal">id="size1">

Alaturi de SEBI

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...