Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (2)


Recommended Posts

Bine v-am regasit, am fost din nou plecati cateva zile pe lake Michigan si la Michigan Adventure Park. Am avut un weekend frumos si relaxant din toate punctele de vedere … vreme, peisaj, iar Patrick a fost deosebit de cumintel. Daca weekend-ul trecut ne-a pus parul pe moate, weekend-ul asta zici ca am schimbat copilul. Ne-a ascultat, s-a jucat f. frumos pe plaja incat am ajuns si noi parintii sa enjoy-nuim cafeluta pe plaja sa apucam sa mai povestim si noi pe indelete.

Am pus poze noi aici: http://www.dropshots.com/newmami2005#date/2009-09-04/18:11:45

 

Clara, [flo] am revazut pozele voastre, mi-a placut la nebunie unde ati fost, foarte calm si relaxant… zici ca acolo timpul sta in loc. Multumesc pentru detalii … daca ne hotaram sa venim peste ocean … o sa luam in considerare zona pentru o mica vacanta.

 

Elisor,[flo] mi-ai umplut sufletul cu pozele tale din ultima drumetie prin tara. Daca imi dai voie, as vrea sa le arat si unei college de servici, care e hotarata sa vina sa viziteze Romania, intr-un an cand mergem si noi. E atat de frumoasa tara noastra, tare mi-ar place sa fac si eu traseul vostru. Asta cand ne hotaram sa revenim prin tara, pentru o vacanta mai indelungata.

Ati inceput la gardinita noua sau numai pe 15 cand incepe si scoala? Cum mai sunteti? Sper ca moralul a mai crescut [pup]. Ai promis ca o sa ne scri mai des … ma gandesc ca vremea frumoasa va tine pe afara pana tarziu.

 

Gabitzam, of, saracul Andrei, el chiar a patimit in schimbarea gradinitelor. Cred si eu ca ii e greu sa o ia de la inceput. Bine macar ca noua gradinita are jumatate din personalul si copii de la fost gradinita.Ii doresc adaptare cat mai usoaradin nou.

 

Androix, invatatoarea l-a tras de ureche pe celalalt copilas in fata ta [bang]? Waw, si nu i-ai spus nimic??? Drept e ca nu se musca, dar nu asa il pedepsesti cu trasul de urechi. Iar cand ai ajuns se uitau la TV ???? Pai nu-I mai ieftin sa-l ti acasa in fata TV-ului? Nu tin partea sotului, mai ales ca nu sunt de accord cu atitudinea soacrei, dar nici asta nu cred ca e gradinita tocmai , nu pot spune ideala … ca nu exista asa ceva … dar potrivita ptr. Filip. Nu mai sunt si altele open ca si alternativa?

Ma gandesc daca nu e posibil sa mergi cateva zile cu copilul si sa stai cateva ore in cadrul gradinitei inainte de a hotara la care il lasi. Cel putin eu asa am facut cu Patrick, am mers cu el, la fiecare gradinita de pe lista care mi-am facut-o cel putin de 2 ori. Iar la cele doua intre care am facut alegerea definitiva am mers si a treia vizita unde am stat cateva ore bune.

 

Mikka, vacanta cat mai frumoasa in Egipt, asteptam poze multe cu pestisorii rosii si nu numai.

 

Danelutza,pe unde umbli ??? ziceai de Isa caci a inceput gradinita … si te vei arata mai des. Sper ca e totul in regula cu cei din tara [flo].

 

BabyGirl, of mi s-a facut rau numai citind ce-a patit saraca Ema [pup]. Fir-ar sa fie de neatentie, o secunda e destul ca sa se intample. Draga de ea, normal ca a plans, nu te-au lasat sa stai cu ea sa o ti de manuta? Sau a fost mai bine asa, caci daca erai acolo nu ar fi putut termina sa o coase? Nici nu stii cum e mai bine. Bine ca s-a incheiat si vindecare cat mai rapida papusei frumoase, sa nu ramana cu nici cea mai mica urma.

Noi am fost la water park si viteazul meu s-a dat pe burta cu capul in jos … ei la terminarea slide-ului si-a julit barbital… A fost doar o julitura, dar a curs la sangeeeeeeee. Asa ca imi inchipui ce-a fost in cazul vostru.

 

Sufletzica, chiar daca am baiatel nu prea am ce sfaturi sa-ti dau, fiindca Patrick a fost circumcise la nastere. N-am avut problem cu decalotarea, infectii, etc. Ce pot sa-ti spun e ca am luat hotararea asta, mai ales ca aici e f. comun la baieti, cam 90% sunt circumcise, si ptr. ca sotul n-a avut o experienta placuta cu decalotarea. A ajuns la doctor la varsta de aproape 3 anisori, si isi adduce aminte chiar si acum de experienta neplacuta, datorita unei asistente barbare. Multa bafta si daca e nevoie sa se intervina, sper sa se faca cu multa atentie si grija din partea personalului medical.id="Comic Sans MS">

 

NewMami & [bonjovi] Patrick Ryan

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

BabyGirl-cum e ema, ati scapat de stres? cum e buza, poate manca acum?

 

newmami- am ramas datoare cu poze de la gimnastica dar dat fiind ca s a amanat pe 1 oct. deschiderea cursului aman si io sa o pozez..

A-i avut un concediu frumos, bravo! iti sta f. bine in portocaliu, e de fapt si culoarea mea preferata.

 

Am dus-o la noua gr. de la gradi pe bia de marti. Pt. deschiderea oficiala de luni avem o poezie, sper eu sa reuseasca sa o invete, va spune poezia in fata tuturor gr de gradi si a parintilor prezenti asa desigur daca nu va fi liber luni la gradi si scoala.

 

androix- cum sunteti la gradi? pun si eu paie pe foc, ar fi foarte tarziu sa gasesti alte variante? sincer mie nu mi inspira incredere persoana care se atinge de copilul altuia ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, nu puteam sa-i zic nimic pentru ca Filip urla in timpul asta atarnat de gatul meu, iar eu o asteptam sa termine ca sa vina sa mi-l dezlipeasca de pe mine. Iar in alte ocazii abia reusesc sa schimb un buna ziua cu ea. M-am tot gandit si eu ieri si cred ca o sa am o discutie cu ea dar astept sa se linisteasca Filip mai intai ca altfel nu pot neam sa vorbesc, sau poate la sedinta [:D] ca sa pun definitiv gaz pe foc.

In ce priveste TV-DVD e o practica larg raspandita in ro si chiar parintii o incurajeaza, o majoritate covarsitoare. La fosta gradinita o mamica a adus dvd ca nu era decat tv, n-a interesat-o daca alti parinti vor sau nu, ea a venit cu el si gata, cik a sponsorizat grupa cu un dvd. Ar insemna sa-l tin acasa de tot ca n-o sa gasesc o alta gradinita de stat fara tv si dvd. Oricum tot e bine ca se uita la dvd si nu la jetix, ca ar fi ceva s-o suduie pe Georgia cu "pregateste-te sa mori, vierme extraterestru!!!". Nu se uita cat e ziua de lunga la televizor, fac activitati, dar sunt copii care vin si de la 7:30 ca parintii lor merg devreme la munca si pana se strang si restul se uita la televizor, asta pentru ca sunt ocazii cand educatoarele nici nu vin la ora asta si stau cu ingrijitoarele. E trist dar asta este, ma bateam cu pumnii in piept ca mi-ar fi convenit un serviciu de la 7 la 15 tocmai ca sa-mi iau copiii de la gradinita in liniste, dar nu ma gandeam cum ii duc la ora aia si cu cine raman si cum raman. Cum o dai nu e bine, nici nu ma mai gandesc mai tarziu la scoala. La noi after school-ul e pe la inceput de tot si are lacune mari. Ideal ar fi o activitate free lance pentru mine, dar se pare ca nu e asa lejer cum ma gandeam eu in prostia mea.

 

Mercedes, nu cred ca mai gasesc loc in alta parte acum. Mai stau putin sa vad cum evolueaza lucrurile aici si daca e merg la directoare si o rog sa il mute la alta grupa, ca mai sunt cel putin inca 3 grupe mijlocii. Deci ar avea unde sa-l mute. Inca mai sper sa se linisteasca si sa fie totul in regula, si lesin de curiozitate sa vad cealalta educatoare ca n-am vazut-o inca a ramas asta de dimineata pana seara, or face o saptamana una o saptamana alta, nu stiu.

 

Azi sunt un pic mai optimista pentru ca a fost mult mai bine decat ieri. Ieri cica a plans pana la masa de pranz. Azi a plans doar putin cand l-am lasat. Pentru ca i-a promis educatoarei ca azi nu mai plange si i-am explicat ca promisiunea e ceva foarte important care nu poate fi incalcat orice s-ar intampla. Sunt convinsa ca o sa-mi explodeze in fata explicatia asta exact cand o sa-mi arda buza mai tare dar asta e [:D] Ma rog, de plans tot a plans, dar nu asa rau ca ieri si nu a inceput iar de la masina.

 

Georgia a petrecut prima noapte fara pampers si n-a facut pipi in pat. Sunt foarte incantata, am plecat azi sa-l ducem pe Filip si apoi in Carrefour tot asa fara pampers si a fost una calda una rece: o data mi-a zis si am mers la baie, o data nu mi-a zis si a facut pe ea. Iar eu stateam linistita ca nu era o juma de ora de cand facuse. Si am mai inregistrat cu ea niste progrese: am renuntat la biberon definitiv, bea lapte din pahar direct sau cu paiul si nici degetul nu l-a mai bagat in gura de trei zile. Singura problema este ca se foieste mai mult pana adoarme la pranz, ca seara nu am probleme cu ea cum pune capul jos cum doarme dusa. In schimb Filip trebuie sa se tanguie pana tarziu in noapte ca e singur si nu-i place patul lui de sus. SI azi dimineata mi-a zis ca el nu vrea sa doarma noaptea, el noaptea vrea cu ochii deschisi si ziua vrea sa doarma. Deci poate nu stiti dar am un mic clubber in devenire. [:D]

 

Hai ca am ametit mesajul asta de tot, tot scriu la el de 45 de minute [alcool]

 

Creatiile meleid="orange">

Androix Bijouxid="red">

 

 

Andreeaid="green"> mama de Filipid="navy"> si Georgiaid="pink">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix, daca astai “moda” la gardinite sa se inceapa ziua cu TV-ul, asta este. Tanti care a donat DVD-ul mai bine cumpara niste carti sau jucarii instructive de banii aia … dar deh cum spui tu, parinti si parinti. Dar nu lasa sa treaca faptul ca l-a urecheat pe baietel in fata ta. Mai ales ca era un parinte de fata trebuia sa se abtina … sau poate ii ceri prea mult. Ma bucur ca ziua a inceput mult mai bine, sper sa se acomodeze cat mai repede si sa se schimbe si educatoarele … or fi stressate de inceperea anului …

Te inteleg f. bine cu serviciul, ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi ptr. job-ul care-l am, pentru programul de la 8:30 la 4:30, chiar daca mai stau dupa program, sau ajung putin mai repede tot e super. Ma uit in jurul meu si oamenii pleaca dimineata (ex. una bucata sot care la 6 dimineata pleaca) si vin cand se intuneca (ex. Una bucata sot care ajunge inapoi pe la 8 seara cel putin de 3 ori pe saptamana si cam doua pe la 6:30 p.m.) ce ne-am face cu Patrick daca am lucra amandoi asa ????

 

Daycare-ul lui Patrick e deschis de la 6:30 a.m. iar pana la ora 8 cand incep lectiile si acte activitati, se pot juca cu jucariile de la daycare, jocuri, li se dau creioane, carti de colorat sau de citit, chiar pot sa continue sa doarma daca inca sunt obositi, sau sa se joace cu jocul sau jucaria preferata adusa de acasa. Toti stiu ca la ora 8 se alineaza, semneaza condica, isi iau rolurile in primire, etc. Am vazut o data un Tv vechi si antic prin preajma, in alta clasa si am intrebat ce-i cu el acolo ... il folosesc din an in paste cand au ceva material didactic pe casete ... nici nu cred ca au DVD Player.

 

Capiotul soacra …. Sunt atat de fericita de distanta care ne desparte – buna alegere am facut in privinta asta cand am emigrat [pk]. Imi ajung 3 luni de zile la fiecare 3 – 5 ani, ca sa ma bucur din nou ca ne desparte un ocean. Mai incearca ceva amareala prin telephon sau email, dar nu le mai bagam in seama [alcool].

 

Baietelul meu de cand a trecut la grupa de pre-kindergarten vine in fiecare zi acasa, si nu vrea sa mamance sau sa faca nimic … pana nu-si face homework-ul … E atat de constintios (isi ia cartea de lucru – doar nu le da nimic de la daycare) dar asa i-a intrat lui in cap ca trebuie in fiecare zi sa faca homework. Eu ma bucur ca isi intra in ritm pentru anul viitor. Sa vedem cat il tine …

 

Sa va mai zic una din perlele lui recente : aseara ii spun ca saptamana viitoare tati pleaca intr-un business trip ptr. cateva zile. Patrick, vreau sa merg cu el ca o sa-mi fie prea dor de tati. Eu zic, nu poti, ca de mami cine mai are grija acasa, fiindca tati pleaca tu ramai baietelul de nadejde. La care pica replica lui … cum cine ? Doamne – Doamne.[:)]

 

Mercedes, asteptam poze … mult success la inceperea noului an scolar si la nou gradinita. Chiar asa la voi e serbarea de incepere de an scolar?

 

Patrick luni incepe orele de dans la Dance Academy. Sunt curioasa cum o sa se descurce si daca-I place … Tot saptamana viitoare incepe si fotbal pana la sfarsitul lui octombrie cand trecem inapoi la innot.

 

Multumesc de comentarile la poze Elisor, Clara, OanaIlinca, Mercedez, Mikka, BabyGirl [pup] .

 

Gabitzam, voi cum sunteti cu gradinita?

 

Iar se anunta un weekend frumos si cald ... deja ma mananca talpile [:D]

 

Trimit mesajul si fug caci am un meeting.id="Comic Sans MS">

 

NewMami & [bonjovi] Patrick Ryan

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mikka,newmami-nu e serbare n*are de unde dupa 4 zile de gradi ci probabil pentru deschiderea gradinitei, pentru intercalarea discursurilor de bun venit mai spun cativa copilasi si poezii ori cantece ... cel putin asa a fost anul trecut. Oricum am emotii pentru ea dat fiind faptul ca a schimbat grupa si se asteapta mai mult de la ea acum, sa vedem orium n o fi capat de tara...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit rapid, da' rapid de tot ce ati scris... ma rog, am prins ideile principale.[:D]

 

Newmamiid="red">, nu mi-l dai pe Patrick asa, vreo saptamina, sa o invete si pe Agata cum sta treaba!?! Ajungem acasa si Agata se tiriie pina la teme, si asta numai de gura mea, le face si le face bine, dar pina ajunge acolo e problema... iar daca dupa ce a factu firul ala de teme, vreau sa-i mai suplimentez... am pus-o... pe foc![bang]

 

Androixid="red">, am citit ce ai scris... hai sa zicem ca e la inceput, ca nu si-au intrat inca in rutina, si Filip se adapteaza... dar faza cu trasul de urechi este inadmisibila... si inca si in fata parintelui. Woau! Am citit de trei ori, credeam ca nu inteleg bine, prima data am inteles ca baiatul muscat l-a tras de urechi. Se cearta, se pedepseste... dar nu asa. Aici trebuie sa faci gura, sa pui punctul pe i. SI cu televizorul la fel, nu esti de acord si gata. Un copil trimis la joaca, chiar si la 7.30... se joaca! Daca i se citeste o carte cu poze, asculta si se uita la poze, atit cit poate pentru virsta lui... Trimis la televizor... se uita la televizor. La 7.30 dimineata! Copiii de 4 ani sau mai mici. Nu, asa ceva trebuie oprit, daca toti parintii s-ar opune, nu ar avea incotro... Propune lucrul urmator: luati-le din salariu pe perioada cit se uita copilul dimineata la televizor... sau dati-le numai salariu de supraveghetor, care ar trebui sa fie mult mai mic decit cel al unui educator. Aici, educatoarele incepe serviciul la 7, il termina la 15, prin rotatie, in sensul ca tot timpul, dar tot timpul exista macar un educator in fiecare clasa. Plus ajutoarele, care sint studenti sau stagiari sau incepatori... dar nu sint lasati niciodata fara un supervizarea unui educator. Si nu au deloc televizor, au un calculator, dar numai la 4-5 ani si sint lasati, prin rotatie, jumatate de ora pe zi maximum, mai ales iarna, ca vara sint afara mai tot timpul. Eu spun sa ridici doua degete si sa pui punctele acolo unde trebuie, sa iei pozitie cum se spune. Si incearca sa mai atragi de partea ta parinti, daca vorbesti politicos, calm (te imbraci si tu frumos, sa ai prestanta), sigur vei gasi parinti care sa-si puna macar intrebari, daca nu sa si gaseasca solutii.

 

Eu intrasem de fapt sa va spun ca nu mai am timp deloc sa intru si sa scriu, dupa cum vedeti...[:I] De citit mai citesc pe apucate, dar cu scrisul mai greu. Dar acum nu voiam sa o las pe Androix singura...[pup] Si pe Gabitza, si pe Mercedes, si pe Mika, si pe Gusta (cum mai esti!?!)... si lista continua. Va pup pe toate si sper sa apuc si zile mai libere.[pup]

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nelia-aici in ro la stat invatamantul il plateste primaria/insp.scolar nu noi parintii. Si da si la noi pana se aduna copiii asta deci maxim pana la ora 8 ca la 8.15 merg la masa copiii au deschis tv, asta e. Nu ai ce face la faza asta, incep activitatile dupa micul dejun pana in jur de ora 12.15 cand merg la masa iar apoi pregatirea de somn asta daca nu scoti copilul de la gradi.Dupa ce se trezesc o gustare si daca mai e vreme vreo activitate pana vin parintii sa ia copiii.Eu deocamdata o scot pe bia dar o pot lasa si pana dupa masa, m am asigurat la faza asta , asta in cazul in care nu mi voi mai permite sa tin bona care e la noi de multi ani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire la Andrei la gradinita n-am vazut niciodata televizor deschis. Daca stau sa ma gandesc, cred ca nici n-am vazut in gradinita unde este televizorul.

 

Duminica plecam la Bran, o sa stam tot la Hotel Wolf2. Iar cand ne intoarcem o sa-l ducem pe Andrei la cealalta gradinita.

 

Nelia, cred ca te inteleg ca nu prea mai ai timp de stat si scris pe net. Dar cate un info scurt ca sunteti bine te rog sa ne mai dai din cand in can [:)]

 


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
id="right">id="teal">id="size1">

Alaturi de SEBI

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...