Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (2)


Recommended Posts

Eheeei, ce spuneti voi acolo sunt vise! [:D] Sa nu va suparati pe mine dar n-o sa ma revolt impotriva televizorului. Asta pentru ca e prea inradacinata practica si n-o s-o pot eu schimba. Asta nu pentru ca refuz din start ideea ci pentru ca sunt convinsa suta la suta ca ar fi munca in zadar sa incerc sa atrag parintii de partea mea. Pentru ca fiecare are o alta problema spinoasa de rezolvat in afara de tv, inclusiv eu. La mine de exemplu este urlatul si tavalitul pe jos. Asta dupa ce anul trecut dupa ce am scapat de asta era problema cu pocnitul celorlalti copii. Pentru altii or fi alte probleme: un copil musca, in curand o sa muste si Filip la gradinita, deocamdata a muscat doar acasa pe Georgia si pe Eric [bang], alt parinte o fi disperat sa ajunga la munca mai devreme si=si aduce copilul de la 7-7 si ceva. Si tot asa incat nu-i mai intereseaza atat de tare televizorul, sau il vad ca pe o unealta care ii poate ajuta sa-si rezolve problema. Azi dimineata de exemplu Filip chiar mi-a zis la revedere si mi-a zambit printre lacrimi cand l-am lasat acolo doar pentru ca i-a spus doamna ca il are pe MJ pe dvd. Acum sa nu ma criticati dar am rasuflat usurata.

Apoi televizorul nu este chiar asa o problema pentru ca nu stau toata ziua lipiti de televizor. Sunt momente cand educatoarea face altceva, de exemplu dimineata primeste copii urlaciosi ca al meu, sau pregateste activitatea din ziua respectiva, mai ales acum cand nu au inceput inca programa ci fac prostioare stabilite probabil in aceeasi zi gen pictat, decupat colorat etc. Ea trage la xerox foile cu ce coloreaza piticii, pregateste ustensilele, lucruri de genul asta. La cealalta gradinita aveau o ingrijitoare la grupa lor, aici e una care are grija de 4-5 grupe si merge la ele prin rotatie sa duca picii la pipi sau sa ajute in alt fel educatoarele. Alea sunt momentele in care copiii se uita la televizor. Cred, sper [:D] ca sunt rare ocaziile in care se uita la televizor ca sa se uite pur si simplu.

 

Trimit asta si poate mai intru ca am o cratita pe foc

[:D]

 

Creatiile meleid="orange">

Androix Bijouxid="red">

 

 

Andreeaid="green"> mama de Filipid="navy"> si Georgiaid="pink">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc pentru comentarii la sufrageria mea aranjata.Nu pot lasa reply si nici comentarii la alte poze.De ex am vrut sa comentez la pozele cu Patrick a lui New Mami dar nu am putut.

Elisor macii aia sunt stickere de lipit pe perete.

 

Nu vrea sa intru in polemica cu nimeni apropo de gradinite, televizoare, computere...etc Doua cuvinte google wave.Spune totul.Intram intr-o era care pana la urma va trebui sa o imbratisam.Ne cramponam de trecut.Gata ...ce a fost in trecut a fost.Nici noi nu ne-am jucat cu jucariile parintilor nostri, asa nici copii nostri nu vor sa se mai joace cu jucariile care le-am avut noi.In curand daca ma intrebati pe mine scrisul de mana va dispare in curand.Daca va ganditi cum se scria caligrafic pe felicitari inainte sau pe scrisori pe vreamea lui pazvante chiorul, acum computerul o poate face perfect fara nici o problema.Cati oameni cunosteti care sunt caligrafi(daca se numesc asa)Drept dovada ca la scoli se cere tema scrisa pe calculator.Intram intr-o era in care prin calculator se poate comunica in timp real, se vor scrie documente pe care le share cu alti 30 si se fac modificari de catre ceilalti utilizatori in acelasi timp.Asta e viitorul fie ca ne place sau nu.Eu zic sa lasam copii sa se obisnuiasca cu ce este nou, sa nu ii lasam in urma pentru ca la un moment dat vor avea lacune.Eu una m-am obisnuit cu ideea, asa ca nu arununcati cu rosii in mine.Pleaseeeee....

 

New Mami vroiam sa comentez la poze.Super inotator, si cat de frumos sare in piscina.Am fost impresionata.

 

Gata ma duc sa iau plodul de la grtadinita.

 

Oana lu'Alex

Poze Alex

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"neata buna ... vai ce bine-i ca e vineri, ca de abia ne-am trezit in frunte cu mine, caci cel mic de abia am reusit pe la 7:30 a.m.

 

Maine vrem sa mergem la un cider mill (o ferma mai mare care face suc de mere), iar duminica ca vi fi si mai cald, undeva la lac pe plaja.

Asa ca treaba in casa o rezolv in timpul saptamanii pana dupa miezul noptii ... ce sa-i faci daca ne mananca talpile tot timpul [:D] si tot pe duca suntem ...

 

Androix, ma bucur ca merge mult mai usor cu Filip, sper sa fie in fiecare zi tot mai bine.

 

OanaEnglezoaica, [flo] multumesc de aprecieri, intr-adevar a progresat mult, chiar fara a merge la instructor (caci n-a fost peste vara). A inceput sa aiba ceva technica la sarit, iar mai nou innotul pe spate e fun-ul lui.

Mai am tot vrut sa-ti spun caci Alex al tau zici ca e desprins din Henry Potter [olala]. Daca au nevoie de inlocuitor, nu uita sa le trimiti o poza de-a lui Alex.

[pk] cu tine despre technologie, fiecare isi are rolul lui, dar cu masura, nimic nu strica daca e cu masura. Dar pe langa technologie scrisul de mana si socotitul din cap ... eu cred ca inca trebuie stiute ...

 

Gabitzam, vreme frumoasa, relaxare, concediu cat mai placut.

 

Nelia, ehe asa e acum f. silitor ... dar cine stie cum o fi la anu cand va fi musai sa-si faca temele primite de la scoala... [:D]id="Comic Sans MS">

 

NewMami & [bonjovi] Patrick Ryan

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi va salutam si pupam micii scolarei, ne mai vedem peste 2 sapt cand ne intoarcem din concediu. Abia astept sa plecam, sa stam putin la camile si pestisori, si apoi putin pe la munte, la pastravarie si la calarit ponei [hippi]. Si la [pathot] cu scopuri nobile [:D]

 

Sa va gasim sanatosi!

 

Mikka

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikka, vacanta placuta si spor! Amandoi kinderii mei sunt facuti DUPA ce ne-am intors din vacanta [:D] asta nu inseamna ca nu ne-am antrenat la greu si in vacanta... Sa va distrati frumos si sa reveniti sanatosi, cu multe poze si odihniti!

 

Creatiile meleid="orange">

Androix Bijouxid="red">

 

 

Andreeaid="green"> mama de Filipid="navy"> si Georgiaid="pink">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mikka
Noi va salutam si pupam micii scolarei, ne mai vedem peste 2 sapt cand ne intoarcem din concediu. Abia astept sa plecam, sa stam putin la camile si pestisori, si apoi putin pe la munte, la pastravarie si la calarit ponei [hippi]. Si la [pathot] cu scopuri nobile [:D]Sa va gasim sanatosi!Mikka
align="right" id="quote2">Vacanta cat mai frumoasa, relaxanta, si ... roditoare [:)]Ehe ce n-as da sa plec si eu la camile si pestisori in urmatoarele doua saptamani ... dar din pacate cred ca ma lupt cu rechinii [:D]id="Comic Sans MS">NewMami & [bonjovi] Patrick Ryan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OK, aseara m-am aprins, acum sa nu intelegeti ca sintem niste pocaiti sau niste parinti exemplari si ne ocupam de copii non-stop in loc sa-i lasam la televizor. Ba chiar as putea sa spun ca ii rugam sa se uite la cite un desen ca sa putem sta si noi macar de vorba...[:D]

 

Dar... puteti sa nu fiti de acord cu mine, sa ma certati sau chiar sa ma bateti.[:D] Indiferent de ce alegeti sa faceti, eu tot spun: nu sint de acord ca o persoana pla-ti-ta (am subliniat cuvintul, ca sa se inteleaga ca tocmai de aceea o platesc ca sa se ocupe de copil) sa foloseasca televizorul ca pe un instrument de a linisti copiii sau a le gasi ocupatie. Nu sint de acord din principiu, dar as putea sa merg mai departe si sa spun ca nu cred ca vreun sistem educational din orice tara ar accepta sa treaca negru pe alb: da, ii punem la televizor dimineata, intre 7 si 8.30 pentru ca sint putini si noi la fel si uite asa facem. Dar de ce nu muzica si dans pur si simplu, inviorarea de dimineata, de ce trebuie televizor!?!

 

Fara dorinta de a face comparatie, desi o fac, eu nu am avut copii in Romania la gradinita si scoala si probabil ca nu as fi avut mare lucru de facut in situatii din astea... scriu doar ca sa vada si educatoarele (ca stim noi ca sint si care citesc pe aici)...[:D]

 

Si aici exista cite un televizor in gradinita si se uita la filme, dar in cadrul unei activitati. De exemplu, la gradinita au vinerea dimineata zi de film, cu floricele, fara cola sau pepsi[:D], stau tolaniti pe perne si se uita la desen sau film. Dar tot asa au lunea muzica, martea franceza, miercurea biblioteca (unde vad si cite un teatru citeodata), joia iar franceza... Plus cite o ora de lectii daca pot sa le spun asa, pe zi, lectura si altele... Nu cred ca mai este nevoie sa va spun care e ziua preferata a copiilor![:D] Cea de vineri, bineinteles. Si este o gradinita ieftina si fara pretentii, si cam la fel este in toate.

 

Onixone, in principiu sint de acord cu tine, dar sa stii ca eu merg un pic si impotriva curentului. Adica stiu ca ai mei copii trebuie sa fie in pas cu tehnica si Agata este mai mult decit trebuie... dar nu are decit calculatorul casei, nici o scula din ala micuta cu care sa-si petreaca timpul... tot din principiu nu-i luam, nici eu, nici tati. In rest, stie orice si iti baga in priza si face sa mearga orice fel de scula... calculatorul deja il stie mai bine ca noi[:D]... Le stie si pe alea pentru ca vede la scoala sau la prieteni... Dar nu sint de acord sa ii transformam si sa ne transformam in sclavi ai tehnicii! Nu stiu cum e la voi, dar banuiesc ca la fel ca si pe aici, dar vezi tineri, intre 10 si 25 de ani (care-s peste se mai tin si de o carte), colegi se scoala, fiecare cu castile pe urechi, dind din cap in toate directiile si felurile fara sa-si dea seama, verificindu-si mesajele pe telefon sau vorbind la el sau jucind jocuri pe tot felul se scule micute, habar nu au ce e in jurul lor. Nu comunica, nu se uita in ochi, nu rid, nu se imping, nu fac pe glume pe seama baietilor si invers... stim deja ca acasa se duc si fiecare intra pe net, vorbesc cu colegi, prieteni tot de acolo... vocile nu si le adu cu saptaminile, limba s-a transformat in telegrame codificate pe care bunica chiar nu le-ar intelege... de genul cf 2, bn, dr 2, LOL (pe care, in ignoranta mea nici acum nu stiu ce inseamna) si altele de genul acesta, am o lista intreaga... Ei bine, o fi acesta progresul, dar mie nu-mi place progresia asta agresiva... prefer sa merg lent si sa pastrez cit mai mult traditionalism in viata mea si a noastra.

 

Ma lungesc, acum vorbeste sociopsihologu' lu' peste din mine, ala care se duce inca la cursuri si se intreaba ce ala cauta acolo[:D]... dar sa stiti ca numai daca nu vrem sa vedem si sa recunoastem, putem spune ca ceea ce am spus mai sus si multe altele de genul acesta duc la probleme sociale grave, cum ar fi izolare, neadaptare, lipsa de comunicare... si de aici altele si tot asa: woau, in ce societati multilateral dezvoltate traim! Suprafata e acceptabila, dar daca intri mai jos de aceasta... lucrurile sint daca nu grave, destul de ingrijoratoare. Nu-mi place, dar absolut deloc, spre ce ne indreptam![q] Si ce este mult mai ingrijorator si trist este ca in afara de a te lasa dusa de val spre viitor nu prea poti face mare lucru... decit sa te mai agati de obstacole si sa mai incetinesti cursa... mai o carte tiparita, nu electronica, mai o iesire cu prietenii in afara virtualului, mai o felicitare scrisa de mina, nu cumparata cu textul gata scris, poate chiar facuta de minuta ta sau a copilului...

 

Si ce ziceai, Gabitzamid="red">, o informatie-doua, hai!?![:I] Fuuug! Am intirziat deja si oricum trebuie sa fug, ca faca vreti sa ma bateti, macar sa nu ma gasiti.[pup]

 

 

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia: nici eu nu am spus ca sunt de acord intr-un totul.Am spus ca m-am resemnat.Si eu ca si voi incerc pe cat pot posibil sa ii dau din ce am invatat eu si cum am invatat eu.Copilul inca se uita pe harta si nu pe google earth unde poate vedea acolo tot ce vrea si ce nu vrea, inca avem carti tiparite si citim din ele.Dar deja s-a format o a doua viata on line care dupa cum stie fiecare scapa de sub control.Am vazut la tv un cuplu care au cont in " Second life" si ei isi stiu caracterele fiecaruia.Si l-a prins pe barba-su ca flirta cu una (virtuala si aia de asemenea) si era ceva scandal acum inte ei doi in viata reala.Bai, de umfla rasul si plansul. caci acolo vom ajunge cu totii.Si daca nu noi, astia mici.Se cumpara lucruri virtuale cu BANI ADEVARATI.Asta mi se pare incredbil unde am ajuns.Nu pot percepe cum un om normal ar da banii lui munciti de zi cu zi sa cumpere o haina (de ex) virtuala sa o dea cadou unui alt caracter din joc.Si asta este un mic ex.

Sincer mie mi se pare icredbil unde suntem acum, nici nu vreau sa ma gandesc.

 

New Mami, pai da si eu sunt de aceeasi parere numai ca nu o mai fie scrisul de mana si socotitul in cap.Asta eu cred ca sunt primele care vor dispare.

 

Mikka: concediul placut si sa te intorci cu poze sa ne mai destindem si noi.

 

Va pup...ma duc sa ma intind langa maci dupa ce halesc un gratar.

 

Oana lu'Alex

Poze Alex

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Onixoneid="red">, ai raspuns deja... ca voiam sa editez. Voiam sa spun ca raspunsul era nu neaparat la ceea ce ai scris tu, adica nu era personal, chiar daca am pus numele tau, ci unul asa, in general... la de unde si incotro... Dar vad ca ai scris deja...[pup]

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca deschid capitol nou. Nu fugiti.

 

Ia de poftiti la capitolul 3id="size3"> [flo]

 

Sa aveti loc de scris sa am ce citi cand ma intorc din concediu [:)]

 


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
id="right">id="teal">id="size1">

Alaturi de SEBI

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...