Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (13)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ioana, ce bine ca e timp frumos afara si puteti profita de el! Cred ca Ana e bucuroasa de schimbarile din viata ei... mai ales ca acum poate profita de mai mult timp petrecut cu mami la plimbare.... tati si el va avea mai mult timp pentru familie... ce mai ....aveti toate motivele sa fiti fericiti! Andreea, eu folosesc Opera si nu stiu despre ce vorbesti[:D]... adica nu imi apare niciun pop-up din asta.. Asta mi-ar mai fi trebuit ca si asa imi rup ochii in monitorul asta minuscul... Azi sunt consemnata la domiciliu... i-am facut Mayei aerosoli la 7, la 11 si acum urmeaza la 15.00.. apoi il iau pe Patrick de la gradi, venim acasa si gata ziua! I-am luat Mayei niste caiete speciale de scriere... s-a plans ca i-a facut educatoarea observatie ca nu lucreaza acasa... De cand i-am spus ca o sa-i iau caietele astea ma innebunea de cap ca abia asteapta sa faca si ea teme ca sa nu fie cea mai fraiera din clasa... Voi lucrati cu ei acasa... ii puneti sa faca liniute...semne, sa scrie? Acum face ce face si tot cu caietele alea are treaba... ma cheama sa ma intrebe daca e bine, sa ii arat ce sa mai faca.. Iar cand nu scrie isi pune un film pe care la vazut de zeci de ori "Spirit: Stallion of the Cimarron" - un film grozav de altfel, cu o coloana sonora de exceptie... am invatat toate versurile pe de rost! Tina, mami de [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunard20061226_0_Patrick+is.png"][aerob][/url]Patrick si [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/squsquard20050518_1_Maya++is.png"][zana][/url] Maya [url="www.dropshots.com/florentina2010"][foto][/url] "Nu te uita niciodata de sus la cineva, decat daca vrei sa-l ajuti sa urce" Jesse Jackson
www.nuntadelux.ro
www.cascadadefructe.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] Gabitza [pup] am instalat si eu si e muuuuult mai bine! Si pe mine m-a inebunit Filip cu literele. [:D] Stiu ca sunt copilasi care citesc deja dar ne mandrim si noi ca am ajuns la litera E [:D] ii scriu litera de tipar si ii desenez ceva care incepe cu litera aia pe urma ii dau sa coloreze si e in extaz. Cu Georgi facem numerele. Ioana, ce frumusel e tizul meu! Da si sor-sa si mai si! [olala] Anca, felicitari! Bravo, ma bucur ca ii place si sunt sigura ca va ajunge inotator de performanta, o sa auzim de el pe la olimpiade [:D] [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Blogul grasei[/url] [url="http://www.bijuteriiandroix.page.tl"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, [olala][olala] dublu pentru amandoi copii frumusei. Sa va dea Domnul numai bucurii si sanatate, implinita esti mamicuto cu asa comori la casa ta. Sunt atata de dulci amandoi, iar voi niste parinti frumosi si minunati [flo]. Ana va face furori de-a dreptul ... Doamne cat e de frumoasa si ce ochiiiiiii [olala] Androix, Florentina, Ioana va multumesc pentru urarile la adresa fiului [flo] Inca nu ne gandim asa departe ... la olimpiade, etc. Cum o vrea el, daca vrea sa continue noi vom face tot efortul financiar si de timp sa-l ajutam. Dar e up to him. E multa, multa, munca si mult sacrificiu din toate punctele de vedere. Azi cand va merge la bazin ... va avea o alta suprisa placuta. Mi-a scris antrenoarea ca are si o medalie de locul 1 ... caci noi am participat numai sambata, concursul a fost si duminica, iar la sfarsit s-a tras linie si chiar daca a concurat la 7 si under, au dat medalii si pe grupe de varsta, in functie de timpul facut la varsta lui[:)] de cand cu concursul la motivat si mai tare de abia asteapta zilele de practice acum [:D] A vazut ca exista un rezultat dupa atata munca ... i-a prins bine. Florentina, Androix, la noi e alt system de invatzamant deci nu te poti orienta dupa cel din RO ... avem teme de la scoala, cam 2 ore /saptamana si 1 hr in weekend facem teme. Dar ei deja trebuie sa scrie in jurnal propozitii, fac adunari si scaderi, citeasc carticele cu propozitii simple .... al meu doar carticele simple caci unii copilasi deja citesc carti de-a dreptul la 5 anisori. Dar nu e nimic iesit din comun ceea ce stie Patrick, ca asta se pretinde deja la varsta lor ... cel putin in State. Cu literele au terminat deja de la gardinita. Deci la noi e de musai de facut acasa si mi se pare multttttttt prea mult ptr. varsta lor. Patrick 2 zile are innot, 2 zile are teme ... acum si unele weekend-uri dimineata suntem la concursuri ... sincer ii ramane mult prea putin timp de joaca. Noroc ca pe masina isi ia DS-ul si asa mai prinde extra. Ma gandesc serior ce vom face in 2 ani de zile ... daca deja de acuma au atata de munca [q]. Florentina, multa sanatate Mayei. Nu-ti fa probleme ca n-ati facut acasa, o sa vezi cum o sa-si dea drumul de cum incepe scoala. Daca ea cere si ii face placere, atunci da-i de facut extra. Daca nu e inca pregatita ... nu-i nici un bai. In 2 ani de zile se vor nivela nivele lor de cunostinte. Eu i-as lasa sa mai copilareasca ... daca n-ar fi de musai, ca in systemul scolar de aici. Adina, ne intalnim la un lunch saptamana asta? NewMami & [bonjovi] Patrick Ryan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioanaid="red">, cit de frumos e bebe mic! Iar surioara lui e o domnisoara inalta si tare frumoasa! Sinteti o familie super! Iar tu arati de zici ca nici nu ai nascut de curind. Sa fiti sanatosi!

 

Newmamiid="red">, l-am vazut pe Patrick inotind, e super-performant. Felicitari pentru locurile obtinute.[flo] Cred si eu ca sinteti mindri de el! Iar pozele din vacanta sint de vis, mi-am clatit si eu ochii cu ele. Ma bucur ca puteti din cind in cind sa va relaxati in vacante asa frumoase!

 

Florentinaid="red">, sanatate Mayei. Sirop de catina luam si noi toti, e foarte bun. Si de ieri am inceput sa le dau vitamine Centrum, adica Tudorei ii dau regulat, celorlalti daca vad, ca nu au nevoie. Dar Tudora e slaba si mai palida decit de obicei, de mincat maninca binisor, dar se pare are nevoie de fier si de un surplus de vitamine. Asa simt eu, si desi sint impotriva vitaminelor cind nu e cazul, la ea fac exceptie.

 

Iti dai seama ca desenul 'Spirit: Stallion of the Cimarron' este preferatul Tudorei, nu? Il vede cam o data pe saptamina, este singurul desen pe care il cere ea, de obicei se uita la ce vor ceilalti si se uita fara sa se miste de acolo. Ca sa nu mai spun ca a rupt toti pantalonii de stat in casa in genunchi, pentru ca ea e... calut si merge ca ei. Necheaza, vine la mine si da cu capul ca sa-mi spuna ca vrea ceva... Bine, ca acum, de vreo citeva zile e rata sau lebeda, nu stiu exact, ca a vazut un film la scoala... zboara si macaie, nu mai necheaza.[:)]

 

Teme nu le da acasa, fac la scoala litere, cifre, deseneaza, jocuri, toate in jurul notiunilor de litere si cifre, citit si socotit. Acasa imi cere ea sa facem, avem citeva carticele de 5-6 ani si in fiecare zi facem cite un pic. Ea stie toate literele si cifrele, stie sa numere mult in toate trei limbile, mai greseste pe ici-pe colo, leaga acum literele in silabe... si le-a invatat si pe alea mici de tipar, nu le stia. Aduna cifre mici, numara tot prin casa si pe afara si le aduna si le scade (asta mai nou). Dar nu citeste, si pentru ca nu citeste si eu nu am timp sa stau mult linga ea sa-i spun ce-i cere enuntul sa faca, o am pe cealalta mare cu care lucrez, si pe cel mic... se supara si e frustrata mereu ca nu face si cu ea nimeni lectii. Aici nu se fac liniute, se trece direct la scris mic si mare de tipar. Ii dau sa scrie litere, cifre, numele noastre si ale cunoscutilor, face tot, niciodata nu se plictiseste si imi cere mai mult. De asemenea, ii place sa-i citesc, orice si in orice limba, dar urmareste ea cu degetelul rindul si din cind in cind mai vede si ea un cuvintel scurt si-l citeste... e tare mindra cind ii iese. Cred ca ar fi mai mult decit incintata sa stie sa citeasca...

 

Nu are un program foarte incarcat, cu totul, face sa zicem o jumatate de ora pe zi, asa, in ritmul ei, si numai daca vrea ea. Si alta jumatate de ora deseneaza, adora sa deseneze, nu e un talent neaparat, dar pentru ca are rabdare si e miticuloasa, ii ies niste desene super! I-am luat acum hirtie mai buna si creioane si carioci nemtesti, numai la birou ar sta... Mai are 45 de minute de balet simbata, o ora de patinaj vinerea si o 45 de minute de inot duminica, la care a inceput sa se duca cu placere si chiar munceste, in rest se joaca non-stop, rar se mai uita la un desen. A descoperit insa jocurile pe calculator, pina acum nu a fost deloc atrasa de ele, si cite un sfert de ora, printre picaturi, inainte de masa, mai joaca acolo din jocurile ei, in special educative, dar ea isi alege din cele puse in folderul ei. Si Lisandru o asista... sint supersimpatici amindoi, cum ea se joaca si Lisandru ii da indicatii pretioase pe cel mai serios ton posibil, zici ca el o invata.[:D]

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">

 

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)id="size1">
id="right">id="Times New Roman">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, mi se pare mult prea tare tot ce face si ce stie Patrick. Si ma bucur pentru voi ca este intr-un sistem unde poate ajunge departe, si incepe performanta inca de acum. Ioana, am citit povestea nasterii, este tipica tie, m-am amuzat si emotionat in acelasi timp, m-am mai uitat o data la pozele puiului si m-am induiosat toata. Doamne, ce frumosi sunt bebelusii mici-mici-mici!
Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

People, moare subiectu'! Unde ati disparut toate?

 

Eu iau micul dejun si astept sa vina barbatul de la birou (azi incepe seriile de zile de concediu paternal, are miercurea si joia liber pana la sfarsitul anului, dar bineinteles ca trebuie sa mai treaca pe la birou din cand in cand[bang]). Azi aveam planuri mari, dar sa vedem daca mai ies: sa o luam pe Ana de la gradi, sa mergem in parc cu ea si apoi la balet. Insa totul depinde de vreme ai sunte u bb da noi si nu putem sa-l tinem afara atata daca e frig. Si taman azi si-a gasit vremea sa se raceasca, maine de dimi cica da si cu ploaie, gata, a-ntarcat balaia cu iesirile de 2 ore afara[bang]. Mi-e mila de mititel ca o sa se sature de stat in casa, dar asta e, bine ca am avut si zilele astea calde.

 

Hai, va astept la cafea, a, ca bine, zic, mi-am luat cafea decofeinizata, dar n-am apucat inca sa o incerc, ia sa ma duc chiar acum sa vad ce-i de capul ei.

 

Ioana cu Ana (22.06.2005) si bebe Andrei (31.10.2010)

Ana - de la nastere pana la Revelion

Ana - dupa Revelion, in 2006

Ana - dupa 1 an

Povestea nasterii

Andrei

Povestea nasterii lui Andrei

 

Ai grija ce iti doresti! S-ar putea sa se indeplineasca...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi dimineata la Andrei la gradinita, au avut lectie deschisa. In prima parte ne-au aratat ei tot ce stiu, si am fost surprinsa sa vad cat de multe chestii stiu (literele, cifrele, forme geometrice de tot felul, despartire in silabe, poezii, cantece, in romana si engleza, mici problemute si chestii de logica, ordonare, etc). Pe urma a urmat partea de bricolaj, m-am mazgalit de aracet [:)], am lipit, am facut norisori, copaci, frunze, etc. Subiectul zilei a fost toamna. A fost dragalas. Pun pozele si va arat.

 


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
id="right">id="teal">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...