Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (13)


Recommended Posts

Cu intarziere,

 

LA MULTI ANI, OLGA!

 

id="size5">

 

 

Sa fii sanatoasa si fericita, alaturi de cei dragi!

 

LA MULTI ANI, GABITZA!

 

id="size5">

 

 

Iti doresc tot binele din lume, fericire si numai bucurii!

 

Iete ce de sarbatorite, acum pe final de an. Ca veni vorba, bebe a implinit azi 3 saptamani, ce amuzant mi se pare sa masori viata unei persoane in saptamani. Inca e cumintel, desi cred ca incepe sa dezvolte ceva colici, se trezeste si se screme ingrozitor ca sa traga parturi, practic nu plange, dar cred ca de azi bagam in functiune Sab Simplexul ca sa-l ajute.

 

Androix - chiar ca a fost tare Filip cu remrca lui. Eu incepusem sa scriu la birou perlele Anei, dar din pacate multe le uit pentru ca nu le notez pe loc. Sunt foarte haiosi la varsta asta si ar trebui sa profitam.

 

Am fost ieri la targul de carti, mmmmm, ce de carti erau[pofta]. Stiu ca nu sunt de mancare, dar asta era senzatia pe care mi-o creau. Am luat doar cateva, haituita si de timpul limitat ca l-am lasat pe bb acasa si intre mese nu am decat 2 ore sa ma desfasor[bang]. E, daca ma infurii, pot sa ma duc si maine ca sa casc gura mai pe-ndelete.

 

Oricum, ma pastrez (financiar) pentru Baby Expo de saptamana viitoare si Kidex de peste 2 saptamani, sper ca rezolv atunci toate cadourile. Pentru Ana mai subtire cu jucariile, in schimb trebuie sa-i iau un numar considerabil de bluzite si vreo 2-3 rochii, ca i-au ramas o gramada mici. Nici ghete nu are, tre' sa rezolvam si asta.

 

Gata, va las, ca se trezeste pruncul pentru pranz; apoi plecam la o aniversare si apoi in mall; ieri am stat numai in casa (Ana vreau sa zic) si ne-a pus parul pe bigudiuri asa ca solutia e sa iesim cat mai mult. Sa aveti o duminica frumoasa!

 

Ioana cu Ana (22.06.2005) si bebe Andrei (31.10.2010)

Ana - de la nastere pana la Revelion

Ana - dupa Revelion, in 2006

Ana - dupa 1 an

Povestea nasterii

Andrei

Povestea nasterii lui Andrei

 

Ai grija ce iti doresti! S-ar putea sa se indeplineasca...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La multi ani, Olgaid="red"> ! [flo]

La multi ani, Gabitzaid="red"> ! [flo]

id="size5">

Sa fiti sanatoase si iubite, liniste in casa si in suflete si sa va bucurati de puiutii adusi pe lume si de familille voastre frumoase ! [pup]id="Comic Sans MS">id="size3">

 

Androixid="red">, replica lui Filip a fost de milioane, ma rostogolesc singura de ris pe aici.[:)] Si are dreptate baiatul, in afara de a lua vreo boala, ce poate fi rau intr-un pupic!?!

 

Am vazut-o si pe Georgia si m-am dus si pe FB sa ma uit la poze... eu am cont, dar intru rar si atunci nu stiu ce sa fac pe acolo...[:I] Pe mine nu ma prinde deloc FB-ul asta si nu inteleg de ce,, caci altfel am o relatie de dulce-amara dependenta cu internetul asta.[:D]

 

Newmamiid="red">, pai Patrick face lectii serioase acolo, Agata facea in clasa I ce spui tu. Tudorei i-ar placea, ii plac cifrele si ii place sa aduna si sa scada, e foarte logica si o vad ca a inceput sa sufere ca nu stie sa citeasca. Dar noi facem lucruri mult mai simple, iar la scoala si mai simple decit acasa. Acum sintem la invatat sa spuna si sa scrie nume, adresa, telefon, oras, tara, zilelel saptaminii, lunile anului, unde sintem pe calendar si scrie frumos data in agenda in fiecare dimineata, cum ii cheama pe cei din familie etc. Ea vine si ma intreaba cum il se scrie un cuvint, eu i-l spun pe litere sau i-l spunem impreuna si ea il scrie, apoi il citeste. Cam asta facem noi, si nu regulat, asa, cind avem chef, de aceea spun ca Patrick face lectii serioase.

 

Asa sint scolile in State sau este o scoala cu un program mai riguros? Poate particulara...

 

Ioanaid="red">, imi place tonusul tau, vad ca te simti bine ca proaspata mamica de barbatel mic. Nu te-am intrebat: cum e sa fii mama de baietel? Simti vreo diferenta? Ca eu am simtit si mi s-a parut minunat sa poti trai ambele experiente. Sa ne mai povestesti despre cum reactioneaza surioara mai mare![pup]

 

Tdi, tu nu mai spui nimic despre voi? Cum te mai simti? Cum mai e Alyssa?

 

Danelutzaid="red">, mai, dar noi te-am lasat, te-am lasat, dar vad ca nu ne mai spui chiar nimic-nimic. Despre Elisorid="red"> la fel, mai stie cineva ceva? Tare mi-e dor de postarile ei lungi si calde!

 

Gabitzaid="red">, poate ar trebui sa mai iei catalogul ala, ca mi-e dor de fete si poate mai animam subiectul!

 

Ah, am vazut si pozele Emeiid="red"> a Adineiid="red"> pe FB![olala] Ce mai fac oare, nu a mai scris nici ea de o vesnicie pe aici.

 

Despre noi nu prea v-am scris, ca nu s-a schimbat nimic, sintem tot asa prinsi in toate alea. Bine ca sint copiii bine si, vad ca pina acum, sanatosi!

 

Octav are un servici stresant, prost platit si ca salariu, dar si pentru ca intirzie patronul cu plata, iar pentru noi e foc sa nu te poti baza pe ziua de leafa... Si prins cu sfirsitul de sesiune...

 

Eu sint prinsa la fel cu finalul sesiunii, penultima! Sint atit de grele cursurile, iar evaluarile ma depasesc. Pina acum a fost relativ bine, sint multumita de evaluarile si notele de jumatate de sesiune, dar urmeaza doua prezentari orale grele, care de fapt sint simulari de ce facem in situatii concrete, ca la servici... si doua examene la jumatatea lui decembrie. Si gata, vacanta!!! Apoi mai am doua cursuri, la fel de grele, pentru ca sint practice... Si din ianuarie pina in mai si am terminat cu ele! Si din toamna pina in mai 6 luni de stagiu practic, pentru care deja am inceput pregatirea! Nu-mi vine sa cred ca ma apropii de sfirsit... in sfirsit!

 

Ma uit deja dupa master, cred ca e musai sa continui cu o diploma de ciclu doi daca vreau sa definitivez cumva studiile pentru meseria asta. Am eu doua, dar mi se par grele si creierul meu da semne de oboseala. Oricum nu as face decit cu cite un curs pe sesiune, cu servici, abia astept sa ajung sa lucrez, desi mi se pare raspunderea fff mare in meseria asta, e prea decizionala si e vorba de oameni! Tot incerc sa-mi gasesc ceva de lucru, dar lipsa de experienta in domeniu imi face CV-ul egal cu zero, anii de stat acasa la fel... asta este. Dupa stagiu se vor schimba lucrurile, ma indoiesc ca voi gasi pina in toamna... incep sa ma resemnez. Nici macar un benevolat bun nu gasesc, fac in continuare, dar nu ajung sa voluntariez intr-un punct mai cheie, unde sa invata ceva practic, tot pe linga sintem acceptati.

 

Va las, ca avem inot! M-am intins, dar nu va mai scrisesem de mult![:D] Va [pup]!

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">

 

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)id="size1">
id="right">id="Times New Roman">id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, fetelor!

 

Am vorbit azi cu Elisor, draga de ea n-a uitat de ziua mea si m-a sunat. A mai citit pe aici, dar daca n-a mai scris de mult nu si-a mai facut avant sa scrie, sa reia firul.

 


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
id="right">id="teal">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poateeeeeeeeeee!

 

Elisor, te somez sa reiei firul! id="purple">id="Comic Sans MS">[:D]

 

Si mai imi este dor sa citesc si pe maron [;)]id="brown">id="Comic Sans MS">

 

Si pe toate culorile de fete care citesc si nu-si fac curaj sa scrie iar: ne e dor de voi, vrem sa vedem poze, sa mai citim trasnai de copiluti de 5 ani jumate sau mai mari sau mai mici, una alta, haideti [flo]

 

Nelia, bafta la examene!

Si succes la cautat master. Eu am ajuns acum sa regret unele alegeri pe care le-am facut in timpul scolii. Una o s-o indrept abia la anul ca m-au napadit regretele prea tarziu deh [:D] Asa ca ma intorc pe bancile scolii, pentru un modul rapid doar, nu cred ca ma mai tin balamalele si la un master.

 

Blogul graseiid="orange">

Androix Bijouxid="red">

 

Niste copii si toti copiii! [;)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"LA Multi Ani!" Olga, Gabitza sa va dea Domnul sanatate, fericire si numai bucurii in viata, alaturi de cei dragi voua.

 

Nelia, multa bafta cu scoala. Eu una nu stiu cum te descurci cu scoala, trei copii, activitati ... esti un erou ... nu stiu zau, eu am unul, serviciu si m-as bucura daca as avea la dispozitie 48 de ore / zi!

Scoala lui Patrick e publica, e intr-adevar cea mai buna din oras , dar fac f. mult ptr. kindergarden, cred eu. Invatatoarea lui lucreaza pe nivele si el primeste teme pe masura clasei I ...se pare. Au si un program accelerat de reading, de math. Cred ca depinde de invatatoare cat vrea sa fie de implicata si complicata. Unele din comoditate nu se obosesc sa ii imparta pe nivele si nu fac nimic mai mult decat programa. Asta e buna ... speram sa avem noroc si in anii urmatori de asemenea teachers.

 

Weekend-ul asta am fost din nou la concurs ...si sambata dimineata si duminica.... fiindca a fost inscris fara timpi, sambata a luat2 - locuri 1 si 1 loc 2 la grupa 6 ani (ca 5 nu aveau deci toti de 5 ani au concurat la puncte cu cei de 6 ani) i-au anuntat numele ptr. loc ... dar fara medalie ca n-avea timpi. Deci a fost cam posomorat ... normal. Pluc ca nu inteleg pe ce principii lucreaza ... cand se inaoata pe culoare ii pune pe diferite grupe de vartsa, de ajunge sa inoate si cu 9 ani. Intr-adevar clasamentul se face cat de cat pe grupe de varste , dar in bazin sunt tare amestecati.

Bun, azi i-a adus coach timpii de saptamana trecuta si a luat 3 medalii azi , una de aur si 2 de bronz. Iar la sfarsit s-a dat point awards - un trofee. Patrick l-a luat la grupa de 6 and under ptr. cele mai bune puncte acumulate in cele 2 zile ... si cand sa mearga coach sa-i rice trofee ...nu-l aveau pregatit ptr. cei de 6 ani si under. No explicai iar copilului de ce si-a auzit numele dar e fara trofee... deci proasta organizare exista si pe alte taramuri [bang]

Noroc ca am un copilas intelegator si a zis nu-i nimic, eu stiu ca mi-am auzit numele ...

Acuma luam o pauza pana pe Dec 5 si cred ca e ultimul pe anu asta, mai merge iar din January.

Suntem foarte mandri de baietelul nostru, ca si timp a luat si baietei de 9 ani! , a facut la toate timpi mult mai buni decat data trecuta.

 

Elisor, please , please, please mai treci pe la noi.

 

Va pup si o saptamana cat mai buna va doresc. Ma duc la nani caci ambele zile ne-am trezit la 5:30 a.m. , fiindca competitile au fost la o ora si ceva de casa.id="Comic Sans MS">

 

NewMami & [bonjovi] Patrick Ryan

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Olgaid="red">!

 

La multi ani, Gabitzaid="red">!

 

Sa fiti sanatoase, fericite si multumite!

 

Sper sa reapara Elisor - sa nu ma mai simt eu cu musca pe caciula (mi-a fost o vreme teama ca a disparut dupa ce am injurat eu sindicatu' pe care il adusese ea in discutie candva... anyway ... [flo])

 

Ioanaid="blue">, am citit si eu povestea nasterii lui Andrei - esti dementiala! Si chiar nu stiam ca se pot fenta contractiile asa de eficient! Poate trebuie sa spui si ce carte captivanta citeai [:D].

 

Neliaid="blue">, chiar mai ai doar un pic, bravo tie! Iti doresc sa te bucuri de noua meserie! Si nu trebuie sa te supra-incarci cu grija raspunderii, mai toate meseriile au de-a face direct cu viata oamenilor, chiar cand nu pare. Iti zice un inginer responsabil [:D]! Nu ma gandesc doar la cele din educatie/sanatate, dar si la arhitectii care proiecteaza cladiri ce nu trebuie sa ne cada in cap, sau inginerii care fac bucati de avion sau masina. Eu am mari nelinisti legate si de software-urile embedded, mi se pare ca niciodata nu sunt suficient testate. Si sunt everywhere!

 

Apropos de chestii testate sau netestate: faceti vaccinul anti-gripal anul asta? Mariei nu i l-am facut niciodata pana acum. Noi, cei mari, l-am facut, cu gandul macar sa fim apti sa avem grija de ea la o adica. Tare nu-mi place sa am de ales [:D], tare ma perpelesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s]LA MULTI ANI OLGA![s]

[s]LA MULTI ANI GABITZA![s]

Multa sanatate, fericire si implinirea tuturor dorintelor[pup][pup]

 

Am citit tot si m-am apucat sa si scriu cate ceva.....dar [bang][bang][bang]a intervenit ba una, ba alta si cand sa reiau activitatea constat cu stupoare ca am uitat complet ce vroiam sa scriu.Asta e clar " roza"

 

Anca m-am blocat de tot cand am citit ce teme faceti voi. Am vazut pozele voastre.Superbe.

 

Androix, m-am spart de ras.Mi-l si imaginez pe Filip stand serios si intreband " si ce? e bolnav?"[:D][:D]

 

Ioana ce dulce e puiul mic.Iar Ana [olala][olala][olala]

 

 

 

hai ca deja m-am intrerupt de vreo 3 ori pina acum

 

 

Am o nedumerire mare de tot.Copii vostrii se joaca la masa in timp ce mananca ?Nu cu jucarii ci cu diverse ....servetele, mancare, tacamuri etc [:)]Dragos nu poate sa manance linistit.Cred ca la fiecare masa i-am tot repetat" nu ne jucam la masa" dar lui i se cam rupe. Am incercat si varianta cu " te dai jos de la masa daca te joci" .Dar la urmatoarea a repetat figura, adica iarasi s-a jucat.Ma dispera [bang].

Am observat ca incepe sa se joace la masa dupa ce se satura cat de cat.Daca e flamand rau de tot n-are timp de joaca , in rest " nici o masa fara scandal"

 

 

Dau drumul la mesajul asta ca nu stiu daca mai apuc sa scriu ceva [pup]

 

id="blue">id="Comic Sans MS">

 

Nimic nu este imposibil pentru o persoana perseverenta

 

Simona si [comoara]Dragos Octavian

id="blue">id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, nici Andrei nu sta linistit la masa, isi ia cu el foaie si creioane si deseneaza. daca nu-l las, se lungeste cu masa de ma scoate din minti si trebuie sa-i bag eu in gura.

 


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
id="right">id="teal">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...