Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (13)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hello

 

Si la multi ani sarbatoritilor zilei!

Sa mai bag si eu capul pe aici:) M-am uitat la pozele Gaibtzei, ce dragalsi sunt amandoi cotrobaind prin ciorapei. Mai vrea piticul "acasa" sau s-a obisnuit in noua locuinta? Tu cum mai esti?

Cornelia, m-ai dat gata cu pozele voastre[olala] Sunteti o familie formidabila, tineri, frumosi si cand va vad pe toti impreuna mi-e drag de mor. Stefan fantasticul ramane in continuare preferatul meu[:I]

Liliiii, daa poze cu gagalicea, draguta de ea, gata la cresa... Si tu apari asa de rar pe aici. Mai lucrezi pentru pitici ca tare faine chestii faci?

Androix, la noi la gradinita fiecare aduce ce stie/poate, niciodata nu s-au strans bani. De craciun le-am dus de fiecare data cate o floare in ghiveci si cate ceva pe langa, chestii de craciun, simbolice.

Anul asta chiar nu stiu si suntem la buget de austeritate asa ca mai putin probabil. Monu are o idee excelenta cu cosuletele.

 

A venit si la noi mos Nicolae, cum am trezit-o dimineata s-a dat jos in viteza si a sters-o la usa, altfel dimineata trag de ea sa se dea jos din pat:)))

I-a adus roata olarului, stiu ca e o ciudatenie ca merge prea repede roata si ca vom imprastia lut pe pereti dar asta si-a dorit mult de tot. A fost asa fericita cand a gasit-o, retraiesc copilaria prin ea chiar daca nu gaseam asa ceva in ghete:))))

In rest dulcegarii si mai aveam de la verisoara doua chestii de pictat ca e mare fan: un set cu 4 mulaje din ispos,mos craciun, om de zapada etc plus acuarele si pensule si inca un set dar cu tablou in rama, asta are unmos craciun printat contur si are si aiai pensule si acuarele. Ah siinca o gentuta d-aia valijoara ( a treia pe care o are[:)])cu Barbie ceva parca si cu biscuitiinauntru. Cam multe dar cu ajutor[flo]

Astazi ma astept sa facem multa mizerie in casa[:D]

Oricum nu e gata inca tot asa ca ne permitem sa curatam non stop[pk]

 

 

gargarita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara, s-a obisnuit si Raducu, m-am obisnuit si eu cu casa noua :) Suntem oarecum bine cu totii, impartim acelasi virus deocamdata. Am testat toata gama de virusi de gradinita, ii imparte Andrei si cu Raducu si cu mine.

 


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
id="right">id="teal">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! In sfarsit apuc sa intru pe aici ca de cateva zile sunt numai pe drumuri. A inceput de saptamana trecuta cand a trebuit sa ne pregatim pentru petrecerea sotului de la birou si continua inca cu cautatul de cadouri pentru doamnele de la gradi. Sincer, prefer sa fiu pe drumuri pentru ca bebe doarme foarte mult si bine de cum ies pe usa, doar cu pauze de masa.[:D] Acuma doarme de exemplu, dar foarte agitat, tot scapa suzeta, se foieste, deschide ochii. Dupa pranz o intind de acasa ca iar am treaba.

 

Apropo de cadouri, de Mos Nicolae Ana a primit cam multe, bag seama. Noi duminica seara am fost la fosta mea colega de birou si fetele au primit de la mos 2 papusi fiecare (ca noi mammele, luam si incrucisat cadouri) si ducliuri evident. Iar pentru luni dimineata am pastrat o papusa si o bluza. Astea-s niste papusi speciale, ma rog, speciale in sensul ca nu se gasesc in Romania si am gasit pe cineva care venea din Franta si le-a cumparat de la magazinul Disney. Sunt printesele din povestile Disney... facute din carpa. Sunt mult mai mari decat papusile clasice, cred ca au vreo 40 cm, si cel putin din punctul meu de vedere sunt urate cu spume. Dar le are prietena asta a ei si ea baleste la ele de cand le-a vazut prima oara[alcool]. Cert e ca am asigurat tot sezonul sarbatorilor cu ele, una a primit-o la petrecere la sot, una de Mos Nicolae, mai sunt 3 pe care le va primi la urmatoarele evenimente, inclusiv de Craciun.

In orice caz, sunt ceva de groaza copiii astia: cand a vazut prima papusa (Ariel) era in extaz, dar asta a durat cam 2 minute, pana a deschis Ema (fata fostei colege) cadoul ei, care Ema a primit o papusa cantatoare, nu stiu exact e tot asa dintr-o poveste, ultima aparitie Disney. Bineinteles ca a venit repede sa-mi spuna ca vrea si ea papusa din aia[bang] si sa dea naiba ca e vreo 170 lei, in conditiile in care papusile pregatite de mine au fost mai bine de 100 Euro (toate). Poate o vrajesc pe mama sa i-o ia ca tot nu stie ce anume sa aduca de Craciun[:D].

 

Problema cadouri nr. 2, si anume cadouri pentru gradi, frate, sunt in pana de idei. In anii trecuti am luat bijuterii (argint), cosmetice, decoratiuni de Craciun/brad, iar acum nu vad alta solutie decat sa o iau de la capat. Nici la noi nu se strang bani si intr-adevar daca e sa socotesti ca e o educatoare, o directoare, 2 ingrijitoare si doamna de la bucatarie, apai trebuie gandite foarte bine cadourile ca sa nu dai in faliment. Cred ca ma orientez din nou spre cosmetice, o sa iau cutii din acelea cu parfum si crema sau dus gel si nu mai stiu ce bureti si creme.

 

Androix - crede-ma ca si eu am fost impotriva cadourilor, mai ales ca Ana e la particulara; in conditiile in care dau un pogon de bani ca sa platesc gradinita, nu mi se pare normal sa mai iau si cadouri. Dar cand vezi ca restul cara, ce poti sa faci, sa risti sa defavorize copilul (desi poate nu s-ar fi intamplat asta, o banuiala mereu ar ramane), strangi din dinti si te conformezi.

 

Cornelia - ha, ce tampita sunt; ma uitam pe poze si am luat prin sondaj una in care era bebe in patut. Si cum ma uitam eu asa ma minunam ce mic e Vladimir, desi deunazi ziceai ca are deja un an jumate. Cand colo, imi pica ochii pe un copilas mai mare care se itea din coltul stanga al pozei si atunci mi-a picat fisa ca acela e Vladimir, celalalt era bebe botezat[alcool]. Frate, chiar prosteste statul acasa. Lasa ca a avut grija statul sa nu mai stam atata acasa, nu sumva sa ne prostim[bang]. Ar trebui sa le fim recunoscatori, nu?

 

Gabitza - ce bucurosi sunt baietii, pai eu daca puneam numai ducliuri Ana ar fi fost tare dezamagita, ma dispera, parca nu se mai satura de atatea jucarii, mai nou o tapeaza si pe biata bona, tot la 2-3 zile apare cu cate o noua lighioana in brate si bona saraca nici nu vrea sa auda sa-i rambursez banii. Va trebui sa fac o regula, nu are voie decat o jucarie pe luna sau ceva de genul ca o sa ne scoata afara din casa atatea jucarii[bang].

 

Acestea fiind spuse va las ca bb tot se foieste, mai fac si eu una alta prin casa. Sa aveti o zi frumoasa si plimbareata ca vad ca vremea e in incalzire, cel putin la Bucuresti!

 

Ioana cu Ana (22.06.2005) si bebe Andrei (31.10.2010)

Ana - de la nastere pana la Revelion

Ana - dupa Revelion, in 2006

Ana - dupa 1 an

Povestea nasterii

Andrei

Povestea nasterii lui Andrei

 

Ai grija ce iti doresti! S-ar putea sa se indeplineasca...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, exact asta am vrut sa evit, cu cadourile multe. Sa nu ajunga sa nu le mai aprecieze, sa creada ca i se cuvin oricum. Sau sa fie dezamagit cand primeste ceva mai mic. Poate nu am mereu bani sa le iau (acum chiar ca sunt cam in galeata...)

Ai mei primesc dulciurile cam cu portia, asa ca s-au bucurat cand au primit dulciurile de Mos.

 


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
id="right">id="teal">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca Filip m-a intrebat care e jucaria lui, ca a sesizat imediat ca el are abecedar si georgia puzzle. Dar pana la urma a inteles si nu a fost dezamagit ca altfel se lasa cu plans si circ. Au fost incantati de ce le-am luat. Mult prea multe dulciuri. Evident le-am restrictionat imediat dar multe, frate.

 

Am fost in dragon, am descoperit dragonul care are mai multe jucarii si am gasit jucarii frumoase la preturi absolut onorabile. Am mers doar in prospectie azi dar pana la sfarsitul saptamanii sper sa ajung si sa cumpar, trebuie sa fac lista ca copii, verisori, prieteni, fini, nasi sunt cu totii numai copiii vreo 12 suflete. Dadeam in faliment an de an dar anul asta cred ca-i rezolv pe toti cu 2 milioane.

 

Blogul graseiid="orange">

Androix Bijouxid="red">

 

Niste copii si toti copiii! [;)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eram sigura ca au fost numai copilasi cumintei la noi in grup, pe care Mosul nu are cum sa-i uite [pup].

E asa de frumos cat sunt micuti si cred in tot ce e magic, in Mos si ii vezi cum se bucura de orice nimic.

M-am delectat cu pozele Gabitzei , Raducu si Andrei cum isi cauta curiosi in sosetutele de la Mos [:)], Cornelia … nu pot crede cat de mare e déjà Vladimir. Sunteti o familie frumoasa, ai niste copilasi minunati [olala], toti trei, unul mai frumos ca celalalt.

 

In legatura cu cadourile ptr. scoala, gradinitza, aici se practica ceva symbolic. La daycare vor avea party pe 17 unde va veni si Santa, noi am dus caodurile ptr. copii si valoarea nu trebuie sa depaseasca $15. La party voi duce un cos mare de fructe proaspete atat ptr. copii cat si ptr. personal, am facut niste felicitari cu poza lui Patrick pe care o va scrie el si o va semna.

Invatatoarei de la scoala tot asa o felicitare cu poza lui Patrick si un gift card de $10 – ceva symbolic la unul din shop-urile care vind cafea si e renumit, cam toata lumea de acolo isi ia cafeaua de dimineata. Cam asta e tot ce voi duce.

 

Eu am prins o gripa ceva, de joi incoace si am cam fost pe butuci, dar cu toate astea sambata daca tati a mers sa taie bradul, eu cu Patrick am mers la cinema ca a aparut un film nou Tangled. A fost foarte dragut! Mi-a placut mult de tot chiar si mie. Apoi am stat putin prin park ca era atata culoarea, cu luminitze de Craciun, si am macat dinner-ul impreuna. Am ajuns acasa doar cat sa mai faca baitza si direct la nani. Ei si sambata seara m-am simtit nasol de tot. Duminica Patrick avea concurs de inot de la 12:30 p.m. initial n–am crezut ca voi putea merge. Am bagat ceaiuri la greu, am mai motait si pe la 11 am simtit ca-mi mai revin. Asa ca m-am imbracat. Dragul de el zicea mami, nu-I nimic daca nu vi, sunt OK, merg cu tati, dar apoi tot la 10 minute venea sa ma intrebe cum ma simt, dar vi cu noi ?

S-a bucurat mult ca am mers si eu. Concursul de duminica, s-au dat premii pe grupa de varsta 8 and under … si a mers baietelul nostru nu bine ... ci FOMIDABIL! Si-a batut toti timpi de pana acum iar la backstroke … cu 10 secunde!, a concurat cu baietei de 7 si 8 ani si chiar daca a fost cel mai mic concurrent din sesiunea asta, ceea ce si anuntau organizatorii la fiecare cursa la care participa … i-a lasat pe toti in urma! Las filmuletul sa vorbeasca : http://www.dropshots.com/newmami2005#date/2010-12-05/15:30:38

Ii place la nebunie la competitii, e f. stapan pe el, nu se intimideaza si se concentreaza f. bine. Cred ca e talentat dar si antrenoarea care o are e de nota 10! A lasat multe guri deschise de mirare …

Acum luam o pauza cu competitiile de inot, pana in January si ne vom duce mai mult la ski.

Si cum merita pe deplin, pe cand ne-am intors de la concurs duminica, ajunsese si Mos Nicholae: http://www.dropshots.com/newmami2005#date/2010-12-05/18:12:59

Nu i-a adus f. multe,dar el a fost foarte incantat de toate inclusive de pyjama pe care a trebuit sa o spal imediat si sa doarma in seara aia cu ea. N-a uitat sa mearga la geam si sa-I multumeasca Mosului ptr. tot, sa promita ca va fi si mai cuminte de acum incolo si a tinut sa mentioneze ca ii place totul si e magic. A fost asa de dulce [olala].

 

Patrick a facut scrisoarea catre Santa in octombrie: http://www.dropshots.com/newmami2005#date/2010-10-16/20:06:52 , stie ca odata trimisa nu mai poate sa schimbe, caci Santa trebuie sa munceasca si sa le construiasca de accea trebuie sa primeasca scrisoarea din timp. Am ras intr-o dimineata ca nu asculta si i-am spus ca Santa nu-I va adduce nimic. Dar el … pai si daca le-a terminat de construit déjà, ca mai sunt numai x days pana la Christmas, ce face cu ele? Eu … pai le va duce la alt copil care asculta. La care el … mami numai daca acel copil a scris acelasi lucru in scrisoare altfel nu poate sa le primeasca pe ale mele, right [:D]

Iti vine sa-l mananci nu alta, sunt atata de dulci si inocenti la varsta asta !

 

Tdi, Lili welcome back ... mi-a fost dor de voi [pup]. Tdi multa snaatate, Lili va doresc adaptare cat mai rapida si usoara. ceva poze .... pleaseid="Comic Sans MS">

 

NewMami & [bonjovi] Patrick Ryan

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup]

 

Tdi, multa sanatate iti doresc!

 

Newmami, felicitari lui Patrick! Mult succes in continuare! Are toate sansele sa devina un mare campion. Eu sunt impresionata. Pentru comparatie, admirati-l [:D] pe Stefan la inot (e cel cu aripioare agatat de marginea bazinului [:-)))]) http://picasaweb.google.com/cornelianis/2010NoiembrieDecembrie?authkey=Gv1sRgCJK8lu-U3Zv0SA#5547168725446332370 Sta agatat de margine toata ora si face diverse cascadorii [:D], dar nu s-ar desprinde Doamne fereste sa incerce sa faca si el ce i se spune. Au incercat toate metodele antrenorii [alcool]

 

Lili, succes Iuliei si tie [:D] la cresa!

 

Cadouri pt. educatoare, eu nu iau. Am strans bani. Anii trecuti le-am luat ingrijitoarelor cate un pachet de cafea/cutie cu bomboane, dar nu cred ca ma mai obosesc nici cu asta.

 

Ioana, stai linistita, ca prosteala functioneaza si daca mergi la serviciu [:D].

 

Nu stiu daca v-am povestit, dar prin vara am chemat pediatrul acasa, ca erau copiii bolnavi. Bine, pana m-am "organizat" eu, pana l-am sunat, pana avenit, copiii bine sanatosi [:D], doar Vladimir mai avea ceva urme de rubeola sau alta eruptie virala. I-a consulata, i-a laudat ca sunt frumosi si sanatosi [:D] si m-a intrebat daca nu cumva stau prea mult acasa cu copiii [alcool]. I-am spus ca am inceput d emult serviciul si c atocmai, stau prea putin cu ei. Atunci rade si imi spune: e, inseamna ca e vorba de suprasolicitare [:D].

 

 

Va pup,

Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata

 

Anca, felicitari lui Patrick! Am admirat si cat de frumos si ingrijit scrie (spre deosebire de Sergiu, care nu rateaza nici o ocazie de a face un "purcelus" pe foaie [:D])

 

Tdi, unde ti-a disparut mesajul? Multa sanatate si iti doresc sa se rezolve problemele doar prin tratament, ca daca ajungi la operatie nu prea vad cum o sa te lase Alyssa sa te recuperezi.

 

Cornelia, Vladimir e Stefan in miniatura. Seamana la fel de bine si la comportament? [:D]

Macar tu l-ai convins pe Stefan sa mearga la inot. Sergiu, pana nu demult, spunea ca vrea sa mearga, dar nu acum, ci cand va implini 6 ani; pe masura ce s-a apropiat termenul, a inceput sa spuna ca asteapta sa implineasca 7 ani [:D].

 

Clara, in afara de doua costume de serbare asta vara (un pitic si o rochita de Cenusareasa), nu am mai facut nimic, din lipsa de timp.

 

Poze nu am mai pus pentru nu prea am facut. Dar trebuie sa recuperez si pana in sarbatori vin cu noutati.

A terminat si Sergiu scrisoarea pentru Mos Craciun. Pana reusesc sa pun poza, o transcriu aici:

"Numele meu este Sergiu. Am 5 ani si sunt in grupa mare. Am mai fost obraznic, dar am fost si cuminte de multe ori. As vrea sa imi aduci o masina cu laser care merge pe tavan si pe pereti si o carte cu legende. Pentru Iulia te rog sa aduci o plastelina si o caciula ca a ta. Cu drag, Sergiu"

 

Cu masina care merge pe tavan am lamurit-o, chiar exista si a reusit Mosu' s-o cumpere. Prima data cand mi-a spus ce vrea, i-am tot explicat ca nu exista si nu stiu daca reuseste Mos Craciun sa faca asa ceva, pana la urma m-a luat de-o aripa si mi-a aratat-o in Carrefour. A mai ramas sa lamuresc ce inseamna pentru el carte cu legende.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili, nu pot s acred, exista masina care merge pe tavan [:D]???? ca si Stefan a cerut asa ceva si i-am taiat-o scurt ca nu exista. Oricum am luat cadourile, dar macar pentru cultura mea [:D]

 

Vladimir e destul de diferit de Stefan. E nazdravan si el in perioada asta, dar macar mananca si doarme [:D]. E cel mai bebelus dintre copiii mei. E indragostit de suzeta, biberon si doarme cu o jucarie de plus, a mers greu, nu prea spune cine stie ce 9adica doar cuvinte de baza, in rest japoneza [:D]).. ce mai, simte ca e cel mai mic si vrea sa mai bebeluseasca. De fapt, e un fel de combinatie intre Maria si Stefan cu accente bebelusesti [:D].

 

 

Va pup,

Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...