Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (13)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

A, si c atot va aud pe voi cu scrisori si alte cele. Invata si Stefna literele [:D]. Bine, mai e mult pana departe, ca abia stie cateva, dar macar arata cat d ecat interes. Chair era mirat ieri, ca un coleg de grupa mai mic cu un an decat el stie sa citeasca si ma intreba de ce. Pai, pentru ca l-a interesat si a invatat intai literele... asa ca aseara s-a pus pe studiu [:D]. Minunea nu a durat mult, dar sunt sanse ca pana in 2012 sa invete si el cate ceva. Zic asta, pentru ca imi dau seama ca e foarte greu pentru un copil care incepe clasa I fara sa stie sa citeasca si fara sa stie macar adunari si scaderi pana la 10. La Maria in clasa toti stiau cel putin atat (si nu e la o scoala de top) si mereu ma gandesc cat de greu i-ar fi lui Stefan in clasa I, cu putinele cunostinte pe care le are acum.

 

 

 

Va pup,

Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili, Cornelia [flo] multumesc ptr. aprecieri la adresa fiului.

Vom vedea mai departe ce va fi, acuma, deocamdata ii face placere si merge cu drag la antrenamente si concursuri.

 

Lili, ce dulce e Sergiu n-a uitat sa mentioneze si ptr. surioara lui cea scumpa. Sa faci bine sa te pui pe treaba si sa le faci poze copiilor [pup]. Daca aveti probleme cu colturi la hartie, fa-i din carton niste triungiuri in care sa bagi coltul paginei si sa vezi cum va arata foaia mult mai bine. Intr-adevar Patrick scrie destul de frumos ... daca nu se grabeste si stau langa el. Altfel daca-l lasi de capul lui ... o mai si fusareste ... eu tot incerc sa-i explic ca e quality nu quantity of your work [:D]

Ii place sa scrie mai mult decat sa citeasca. De multe ori isi ia singur carti si copiaza din ele si isi exerseaza scrisul fara sa-i ceara nimeni. La citit e mai greut, mai ales ca in Engleza ba e una ba e alta ... dar progreseaza in fiecare zi. Suntem pe calea cea buna , se pare ca a mai prins cum sta treaba, a invatat tot mai multe cuvinte ...

 

Lili, Cornelia intr-adevar ar fi bine sa invetze sa inoate mai ales ca voi sunteti din Constanta cu mare acolo sub botic. Dar daca inca nu sunt pregatiti, lasati sa treaca o perioada si apoi incercati din nou. Vor mai creste si isi vor da drumul pana la urma .. e doar chestie de timp.

La al meu ... a fost ceva natural de la inceput .. de parca s-a nascut in apa [:D] desi din cate imi aduc aminte a fost C- section [:D].

 

Cornelia, fiecare copilas are ritmul lui. Mie mi se pare, cel putin aici ca sunt mult prea munciti la cei 5 anisori. Se cere mult prea multe si mult prea putin timp de joaca si sa mai copilareasca. O sa vezi ca isi va da drumul si la scris si la citit atunci cand va fi ready si va recupera , ii va ajunge pe ceilalti din urma in timp f. scurt.

 

 

NewMami & [bonjovi] Patrick Ryanid="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corneliaid="red">, am vazut si eu in sfirsit pozele![olala] Frumosi e putin spus, sinteti superbi![flo] Stefan arata ca un artist (actor, manechin, ce vrei tu, e frumos rau de tot), domnisoara e domnisoara, eleganta si finuta, iar cel mic e un dulce... mie mi se pare ca seamana cu Florinel Piersic (sa nu ma-njuri daca nu-ti place![:D]). Iar tu esti o mina de om, nu stiu cum reusesti sa faci atitea![flo]

 

Gabitzaid="red">, si la voi m-am uitat, Andrei s-a schimbat tare mult, arata tare bine. Iar Raducu are inca fetisoara de bebelus si mi se pare ca seamana tare bine cu Andrei cind era mic. Ma bucur ca ati inceput sa va simtiti 'acasa'!

 

Newmamiid="red">, ce bine inoata Patrick!!! Tudora a trecut si ea la alt nivel, fata de cum urla la inceput cind o atingea apa, acum ii place, dar are de muncit. Oricum, eu sint incintata de progresele ei! Da Patrick este un campion, e bun la toate baiatul asta al vostru![pup]

 

Androixid="red">, nici nu stiu daca ti-am spus ca ti-am admirat kinderii dansind! Mai ales artista cea mica... si ca am vazut si pozele de pe FB, toate. Tu arati foarte bine in multe de acolo![flo]

 

Adaid="red">, simpatic Sergiu... vrea sa creasca baiatul si dupa aceea sa se arunce in ape![:)] Si eu as vrea sa va vad, mai ales pe piticuta, ca nici nu stiu prea bine cum arata. Imi aduc aminte ca era rotunjoara si frumoasa...

 

Cloretaid="red">, dar stiu ca a primit ceva de mos Niculae printesa ta.[olala]

 

Noi am hotarit ca trebuie sa aduca mai putine, ca prea le arunca si nu se bucura cum trebuie de ele. Asa ca mosu' a venit doar cu dulciuri, puse frumos intr-un ciorapel haios si o punga cu surprize (ma saleveaza astia de alergat, au facut pungute cu de toate si nici nu stii ce iei, dar copiii se bucura atunci cind desfac pungile): carte de colorat, carioci, bratari de plastic, chestii de prins parul, tatoo-uri etc.

 

Mosul la noi vine din vreo patru parti, ca atitea petreceri avem, asa ca am cumparat aproape tot de pe lista si le vom imparti intre mosi, grosul va fi cel de pe 25 dimineata. Am negociat iPodul - Agata voia unul mic, sa asculte muzica si m-am dus la Apple sa-l vad, pai ala e chiar mic si costa 59 de dolari, cu taxele de aici, ajunge la 68, cam mult pentru o porcarioara pe care o ascunzi in palma. Asa ca, i-am spus ca mai bine ii aduce mosu' altceva si ii luam noi de ziua ei unul tot mini, dar cu ecran (care e un pic mai mare parca, dar e 159$). Si a fost de acord![:)]

 

Corneliaid="red">, Tudora nu a scris decit Tudora si mos Craciun, cu ajutorul Agatei al doilea... in rest, am scris eu, iar ea a cautat prin flyerele magazinelor si a decupat cadouri (era un cosulet plin decupate de ea si de Lisandru) si le-au lipit pe scrisoare. Nu stie nici sa scrie, nici sa citeasca, dar recunoaste toate literele, citeste cuvintele pe litere, nu le leaga decit pe unele in silabe si scrie tot ce vede, dar cu litere in oglinda, unele... In schimb aduna si scade tot, ba chiar le inmulteste si le imparte. Nu pe hirtie, in cap sau cu betisoare sau cu obiecte de prin casa. E in regula insa, e la nivelul celor de 5-6 ani de aici, nu li se cere mai mult, cel putin la scolile publice.

 

Ioanaid="red">, bine ca vrea sa iasa printul, era mai rau daca nu dormea decit in casa, ca te-ar fi tinut si pe tine. Asa, ai motiv sa iesi![:D]

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">

 

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)id="size1">
id="right">id="Times New Roman">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa scriu si eu 2 cuvintele, sa nu ma dati disparuta:).

 

Si la noi a venit Mos Neculai duminica dimineata ca sa se bucure si tati de bucuria copiiilor:). Emma a fost incintata de jucarii, Diana a fost OK. Nici pentru Craciun nu e ea f. hotarita ce vrea. Oricum, eu deja am cam terminat cumparaturile si impachetat tot si pus in cutii in garaj. O sa vedem reactia ei. De vreo 3 zile imi spune ca vrea un Rudolf care cinta si probabil ca ala ulitimul lucru pe care il mai cumpar....mititica, nu e pretentioasa deloc. Bineinteles ca fosta a fost la inaltime si deja le-a cadorisit pe fete. Frumos din partea ei! Se pare ca din partea neamurilor nu o sa primim nici macar o felicitare, ba chiar ni s-a cerut "ajutor" (asa, vreo 200$) din partea lu' socru-miu pentru cumnata-miu[bang].

 

Am avut si eu conferinta cu prof. la scoala la fete. Amindoua fac f. bine, am fost tare mindra de ele. Diana mi-a prezentat priectele ei, mi-a aratat calendarul si spus zilele, lunile si anul etc. Era asa de mindra:). Ieri a avut o prezentare orala la scoala (trebuia sa aduca un obiect si sa il prezinte in fata clasei). Bineinteles ca a luat "terrific" si o gramada de stelute pe hirtie. S-a intimplat sa voluntariez ieri la clasa si am vazut-o cit de mindra era ... un bat daca ii bagai in fund si nu simtea[:D].

 

Pe 17 fetele intra in vacanta pina pe 3 ianuarie. O sa incepem sa exersam colinda pe care o stiu de la mama. Anul asta sper sa o cinte si Diana, ca anul trecut mai mult Emma a dus greul:).

 

Nu am facut inca bradul...poate we asta. Am pus luminitele in fata casei si tare frumos a iesit, dar ne-a luat citeva ore si s-a lasat cu febra musculara[:I].

 

Am vazut si eu pozele Gabitei, Corneliei si Newmami. Nu am apucat a le vad pe ale celorlate fete ca am citit printre rinduri si cind am avut timp. Aaaa, am ramas tare surprinsa cit de mari s-au facut Gergia talentoasa si Vladimir al Corneliei. Cind o sa imi mai gasesc timp, o sa mai citesc din urma si sa vad mai multe poze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va zic o faza. Dupa ce o duc pe Emma la scoala azi dimineata, imi zic sa ma duc si la alimentara sa iau ceva de mincare. In timp ce puneam lucrurile pe banda rulanta, Diana ma innebunea cu "cind ma duc la scoala, cit mai am, ca vreau la scoala", la care casierita se uita mirata la mine si ma intreaba daca ei chiar ii place asa de mult la scoala ca pe copiii ei ii lua groaza cind auzeau de scoala. Ete frate, si mindrele mele de abia asteapta sa mearga la scoala....cred ca nu sint normale[:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] Nelia, sunt ocupata tare de cand nu mai procrastinez. N-am dat gata lista azi. Ma gandeam venind spre casa ca ori ma organizez mai bine ori scurtez lista.

 

Si inca mai am un filmulet cu mandra sa-l pun pe FB, azi l-am facut. Cu ocazia mosului au avut cate o lectie cu parintii in sala la dansuri, ca altfel nu ne lasa sa intram si evident ca exact ieri cand a fost la grupa fi-mii eu n-am avut habar si nu am luat aparatul la mine. Oricum mai avea sa se scarpine in fund ca de dansat nu prea ii ardea cu atata audienta. Stie doamna ce stie de ne tine pe la usa. Ei dar astazi, in timp ce-l asteptam pe Filip sa iasa de la aikido am filmat-o. De obicei ea nu sta la aikido ci in sala de dansuri si in celelalte zile cand nu face ea sunt grupe de fetite mai mari si avansate, au niste dansuri acum de craciun foarte dragute iar mandra mea batzaie in fata lor acolo in legea ei. Problema e ca de cum ma vede c-o filmez incepe cu maimutareala.

[tube]

[/tube]

 

Blogul graseiid="orange">

Androix Bijouxid="red">

 

Niste copii si toti copiii! [;)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana, welcome back. Dulci tare fetitele tale si dastepte foc [pk]. Sa stii ca nu sunt singurele care plang sa mearga la scoala ... Patrick nu mai vrea la daycare inainte de scoala, el imi cere sa mearga si cu grupa de dimineata. Ii place sa invete, sa afle tot ce e nou, sa stie cat mai multe.

 

Androix, Georgia e [pk], Doamne ce drag imi e de ea [pup]

 

Nelia, wow inmulturi ... pai matematician se va face ... las ca isi va da ea drumul si la scris si la citit. Numai sa-i prinda logica.id="Comic Sans MS">

 

NewMami & [bonjovi] Patrick Ryan

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna mamicutelor! De Mos Nicolae am mai pus o laparascopie la activ.M-am dus sa-mi scoata trompa(ziceau ca e plina de lichid) si cand colo trompa e libera si buna si aveam chist(dupa cum am spus eu dr.care nu credea si mi-a facut fiv asa).Acum am sanse normal dar din pacate nu cred ca mai sunt ovule pe acolo.Urmez tratament cu estrogen 3 luni dupa care fac fiv din nou.E greu sa ma refac acum cu 2 copilasi ca nu ma lasa deloc si la spital nu m-au tinut decat cateva ore.La noi e zapada foarte mare si azi trebuie sa-l i-au pe Cristian cu sania de la scoala ca face curs de limba pt scoala(asa se face aici pt straini).E foarte greu cu amandoi pe sanie,dar nu am cu cine il lasa si pe Gabriel asa ca sper sa nu-mi plesneasca operatia.Nu mi-au spus la cate zile sa scot firele...si nici de efort,baie si altele ca la macelarie.La 15.00 m-a adus de la reanimare si la 16.00 a venit dr si a zis ca azi pleci acasa inca nu ma trezisem calumea il vedeam ca prin ceata.Dar a trecut si asta...Va pupic si mai va scriu cand pot ca tare stau prost cu timpul...

 

 

[mamica][bebic] GABRIEL 28 aprilie 2008 si [bicla] Cristian - 31 mai 2005

poze http://fotoalbum.web.de/gast/ddenisa73/GABRIEL

"CEI MAI DULCI PRINTISORI"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...