Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (13)


Recommended Posts

Intru si eu pe fuga putin. Am vazut poze de copii frumosi de halloween. Incet incet cred ca se impamanteneste si la noi sarbatoarea asta desi nu pot sa spun ca pe mine ma incanta foarte tare, dar spre asta se tinde vad ca au inceput in gradinite cu cioplit de dovleci si alte chestii le povesteste despre asta. Eu am fost la targ in weekend si copiii au stat cu Mihai si ieri au fost si au cumparat doi dovlecuti pe care i-au cioplit si seara cand am ajuns acasa m-au asteptat pe intuneric cu dovlecii aprinsi. A fost foarte dragut. Cu patania cu closetul de la gradinita nu am ajuns la nici un rezultat. Educatoarea cea buna e plecata in strainatate la nu stiu ce manifestare in domeniu, iar cea noua e depasita de situatie, de fapt dimineata o asalteaza parintii cu bani pentru optionale si alte prostii si nici nu poti schimba doua vorbe cu ea, da explicatii, face liste, ia bani, da restul, parca e casiera la alimentara. Saptamana trecuta fiind vacanta nici nu i-am mai dus la gradi cand am vazut-o de abulica era dimineata la primirea copiilor. Pe de alta parte pare depasita doar de problemele adminstrative (gen adunat bani pentru optionale and stuff) altfel in cateva randuri cand era dupa amiaza Filip m-a rugat sa-l mai astept ca se jucau cu doamna si inca nu vroia sa plece. SI am vazut-o si eu cand are tihna se aseaza cu ei si se joaca, canta cantecele e chiar ok. In fine, saptamana trecuta am descoperit cu stupoare ca singura mamica cu care ma salutam si chiar vorbeam dintre parintii grupei in care am intrat anul asta este si mama impricinatului. Si am stat de vorba ca doua flori chiar lunea trecuta ca sa il intreb pe Filip in masina cum il cheama pe baietelul ei sa-mi spuna ca el e cel cu care a avut incidentul din baie [nebu] Eu il vazusem pe pici dar nu i-am retinut exact trasaturile habar n-aveam cum arata daca ma intrebai peste doua zile. Oricum acum ca m-a vazut ca stau de vorba cu maica-sa sunt convinsa ca n-o sa mai aiba nimic cu Filip, saptamana trecuta erau buni prieteni alergau prin curtea gradinitei tinandu-se de mana [alcool] Kinderi, ei se cearta, ei se impaca, nici nu mai tin minte nu ca noi. Iar ca o gaina ce sunt, pentru ca mi-e aiurea sa mai aduc vorba despre asta mai ales ca sunt convinsa ca nu vor fi probleme in viitor am decis s-o las moarta fata de ea. O astept pe doamna cea buna s-o intreb daca a vorbit cu ea. Oricum pica foarte prost pentru ca ea acum va spune ca a lipsit si nici nu mai stie ce s-a intamplat in lipsa ei, cum s-au mai purtat copiii. Flori, da ce te-a gasit sa-ti cauti de lucru taman acum in toiul crizei? [:D] Intr-un fel te inteleg dar gandeste-te ca afacerea personala ti-o conduci cel mai bine singur. Cand investesti si afacerea creste e pacat s-o lasi in mana angajatilor, sau si in mana lor. Trebuie sa fii acolo in mijlocul evenimentelor. Iar daca sotul tau zice ca i-ar fi greu fara tine e pacat s-o lasati amandoi de izbeliste ca sa va angajati. Daca erati in impas din cauza crizei da, dar daca zici ca ati avut totusi contracte, ati facut investiti e pacat. Eu nu caut, am avut cateva tentative firave, mai arunc cate un ochi pe net doar ca sa ma enervez ca ce stiu eu sa fac mai stiu alte cateva mii de candidati si in rest o las asa. Ma tot perpelesc ca mi-as face un PFA cu norma de venit ca sa nu tin contabilitate dar nu stiu de unde sa apuc problema. Si atunci as putea sa imi extind activitatea de acum si mi-ar merge si mie putin mai bine. Dar sa merg la munca nu cred ca voi putea in viitorul apropiat. Decat daca ma angajez undeva la stat sa sparg usa la 15:30-16 ca sa pot ajunge sa-i iau p-astia doi de la gradinita. Altfel nu prea vad cum. [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Blogul grasei[/url] [url="http://www.bijuteriiandroix.page.tl"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[s][s][s] La Multi Ani mamicilor Gabitza, Mercedes, Mikyyy si celorlalte care astazi isi sarbatoresc ziua numelui! La Multi Ani tuturor copilasilor care poarta numele Sfintilor Mihail si Gavril! Sa fiti sanatosi, sa aveti mult noroc si bucurii la tot pasul! [s][s][s]
Androix, ti-am zis ca nici eu nu stiu ce vreau... cred ca imi lipseste perioada cand eram libera, fara obligatii si aveam doar un job care imi aducea satisfactii. Cred ca mi-ar fi greu totusi sa ma adaptez, pentru ca ceea ce imi doresc eu pe plan profesional nu se poate realiza decat cu sacrificii pe alte planuri... ar trebui sa reduc timpul acordat familiei si probabil ca s-ar creea si un conflict in casa... Ar trebui sa se intample ceva care sa ma multumeasca mai mult, sa nu am timp sa ma mai gandesc la vrabia de pe gard... AM participat si noi la targul de la Crystal palace si chiar mi-a placut sa ma implic in asta, se pare ca cel mai mult imi place partea de PR [:D] care e cea mai usoara! Saptamana trecuta m-am ocupat de o nunta la un restaurant pe langa Cismigiu si cum am fost gata cu totul cu doua ore inainte sa inceapa, am zis sa fac o plimbare prin magazinele din zona....asa ca am plecat la cascat ochii si asa de cascata am fost ca m-a facut una la geanta, mi-a furat portofelul si un telefon [bang]. Acum trebuie sa alerg sa imi refac toate actele, nu mai am nimic...am inchis si toate cardurile... Dimineata Mayei nu ii venea sa ramana la gradi, avea lacrimi in ochi... s-a adaptat mai greu dupa vacanta. Cred ca nici prea bine nu se simte ca ieri a durut-o burtica si cat am lasat-o singura in baie ca sa il imbrac pe Patrick a vomat in cada... S-a si speriat cred, mai ales ca m-a strigat si nu am auzit-o din cauza ca sonorul tv-ului ramasese dat tare ca sa il trezesc pe Patrick care se culcase de la 16.00 si la 20.00 inca mai dormea... V-am pupat, toate cele bune! Tina, mami de [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunard20061226_0_Patrick+is.png"][aerob][/url]Patrick si [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/squsquard20050518_1_Maya++is.png"][zana][/url] Maya [url="www.dropshots.com/florentina2010"][foto][/url] "Nu te uita niciodata de sus la cineva, decat daca vrei sa-l ajuti sa urce" Jesse Jackson
www.nuntadelux.ro
www.cascadadefructe.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa revin:). Olga, nici Diana nu stie sa se lege la sireturi. Ea in general are papuci cu scai, iar daca are sireturi, ii fac nod dublu. Emma de abia acum a invatat sa faca fundita si tot nu stie f. bine. Cit despre fratiori/surioare, daca nu e prea tirziu pentru voi, parerea mea e ca e f. bine ca Maya sa aiba unul/una. Imi amintesc de noi...eu am insistat sa o avem pe Diana ca Alex ar fi fost multumit numai cu un copil, dar i-am zis ca noi sintem singuri aici si nu avem pe nimeni si ca ar fi f. bine ca Emma sa aiba o surioara/fratior. Si, acum cind le vad impreuna cit se iubesc, cum se joaca impreuna, cum se invata una pe alta dif. lucruri, ma bucur tare mult de decizie. Daca stau toata ziua in casa, nu duc lipsa prietenilor sau partenerilor de joaca pentru ca se joaca impreuna. Se mai bat, se mai cearta, nah, e normal, dar tare mult se iubesc. Dimineata cind se trezesc, se pupacesc, se mingiie si se string in brate.....in special Diana care e tare dragastoasa cu sor-sa. Tare mult mi-ar place sa se iubeasca toata viata si sa se ajute una pe alta. Newmami, cind plecati in Mexic? Noi nu mai mergem pentru ca am fetita asta la mine, iar de Thaksgiving era prea scump. Nelia, ti-am vazut si eu pozele din Ro si nu ti-am recunoscut copiii. Ce mult crescut si s-au schimbat!!!! Felicitari!! Gabita, acelasi lucru pentru tine. Raducu a crescut asa mult, iar Andrei e tare inaltut....asa pare. Ei dorm singurei in camerele lor? Daca da, nu pot sa zic decit wowww...ale mele inca mai dorm cind cu mine cind sint singura, sau cu ta-su cind vine acasa ca lui ii e tare dor de ele. La noi nu a fost niciodata o problema ca dorm cu noi. Din pacate nu avem pat king size si nu putem sa dormim toti 4 in acelasi pat[:D], dar de multe ori dormim toti 4 in camera lor ca acolo avem loc. Si culmea e ca asta nu strica deloc relatia dintre mine si ta-su[olala]. F. frumos apartamentul...felicitari inca o data!! Androix, eu chiar nu inteleg de ce se impaminteste Halloweenul in Ro sau alte tari din Europa (imi zicea sor-mea ca si la ei in Austria la gradinita se costumeaza copiii si chiar se merge cu trick-or-treatul. Asta e o sarbatoare pur americaneasca, e adevarat, cu radacini din Europa, dar aici a inceput. De ce nu se sarbatoreste in Ro toamna cu must, struguri, mici asa cum se facea inainte...poftim, sa zicem si bostani. Dar costume, sa carve bostani etc, asta nu inteleg. De ce trebuie sa se copie obiceiuri de la alte natii care nu au nici in clin nici in mineca ccc cu obiceiurile noastre pur romanesti, asta nu inteleg. Halloweenul e sarbatoarea in care se comemoreaza mortii, iar chestia cu bomboanee e ceva recent (adica din sec 20) cind producatorii de bomboane s-au gindit sa faca un profit. Mi-e ciuda cit de usor se 'adapteaza' romanii si cit de usor se uita de obiceiurile romanesti[bang]. Florentina si Androix, va inteleg f. bine cu job-urile. Si eu ma gindeam sa ma duc la servici daca nu reusesc cu scoala, dar vroiam part-time, asta cind incepea Diana cl. 1 la anul. Acum mi-e tare greu sa ma gindesc la faptul ca nu o sa mai fiu cu ele sa le dau papa calda, sa le duc la scoala si sa le las la after/before school. Am sentimentul ca le las nimanui, mai ales ca ele nici pe ta-su nu-l vad des. Am mixed feelings...de bucurie ca fac si eu ceva cu viata mea, dar si de tristete ca nu o sa mai fiu cu puii mei. Macar ma bucur ca am avut ocazia (ceea ce multi nu au) si posibilitatea sa stau cu ele pina acum...ceea ce e o binecuvintare. Florentina, saracuta Maya. Iti spune ce face la gradinita si poate ce nu ii place? Stiu ca nu prea ai ce face in legatura cu acomodarea. Timpul le rezolva pe toate. La noi e invers. Diana se bucura tare mult ca merge la scoala. Intr-o zi ma intreaba ce zi e. Ii zic "luni" si apoi sare in sus de bucurie si imi zice "Yeyyy, I get to go to school!"[:D]. Daca nu maninca sau face figuri, o amenint ca nu o duc la scoala si se potoleste :)).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana, cel mare a inceput sa doarma singur de vreo 2 saptamani doar, de cand i-am cumparat pat si i-am amenajat cat de cat camera lui. Dar ii este frica, doarme in pat cu vreo 2 ursi si un dinozaur de plus, i-am pus un cearsaf cu Scoobydoo, zice el ca topate astea il apara de vise rele. Are un vis care se tot repeta, cu un caine, ii e frica rau de caini. In weekend il mai iau sa doarma cu mine. Cel mic, Raducu, inca n-a dormit niciodata singur. Eu am dormit cu el din prima lui zi acasa. Il mai ia si taica-su catodata ca ii e drag de el sa-l simta inca mic si pufos si mirosind a laptic. Si piticul are obiceul sa se inghesuie in cel cu care doarme, sa-l simta, macar cu o mana sau picior cumva. Recunosc ca si mie imi place sa dorm cu el si nu il grabesc sa doarma singur.
Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uitati si dovlecii mei. Le-a facut Mihai dar nu de halloween, mi-a povestit ca el facea la tara cand era copil dar nu avea habar de sarbatoarea asta. [tube]http://www.youtube.com/watch?v=UZDMeybzAHs[/tube] [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Blogul grasei[/url] [url="http://www.bijuteriiandroix.page.tl"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Androix
Uitati si dovlecii mei. Le-a facut Mihai dar nu de halloween, mi-a povestit ca el facea la tara cand era copil dar nu avea habar de sarbatoarea asta. [tube]http://www.youtube.com/watch?v=UZDMeybzAHs[/tube] [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Blogul grasei[/url] [url="http://www.bijuteriiandroix.page.tl"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Super tare!!!!! Georgia cel putin e mortala cand vrea sa fie fioroasa!!! E buna de pus pe coloana sonora, Filip actor principal si tati sa faca ce se pricepe mai bine [:D]... si ia uite ce echipa grozava!!!! Noi ne pregatim sa mergem la dentist.... bine ca am reusit sa o convingem pe Maya ca era jale altfel...are deja trei plombite la maselele de jos, dintre care una la o maseluta definitiva[:(] si urmeaza sa-i mai puna doua plombite si sus.. Astazi cred ca ii face extractie la radacina din fata ca se pare ca i-a crescut dintisor peste... Daca ati vedea ce e in gurita ei...deja i-au crescut trei dintisori definitivi in locul celor care i-au cazut, inca doi de jos sunt jumatate crescuti.. i-au mai ramas doua radacini macinate tot sus care vor trebui extrase si alea... Patrick nu are probleme deocamdata desi as vrea sa merg si cu el la un control, mi se pare ca o maseluta e un pic mai inchisa la culoare decat celelalte... in rest are dintii albi, drepti si frumosi! Ieri nu am reusit sa depun actele pentru CI, mai nou trebuie sa merg cu proprietarul imobilului sa dea semnatura... plus ca nu gaseam procesul verbal de vanzare cumparare aferent contractului casei... V-am pupat! Tina, mami de [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunard20061226_0_Patrick+is.png"][aerob][/url]Patrick si [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/squsquard20050518_1_Maya++is.png"][zana][/url] Maya [url="www.dropshots.com/florentina2010"][foto][/url] "Nu te uita niciodata de sus la cineva, decat daca vrei sa-l ajuti sa urce" Jesse Jackson
www.nuntadelux.ro
www.cascadadefructe.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...