Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce avem voie sa mancam cand alaptam?


Recommended Posts

eu sunt un pic derutata pentru ca pediatrul meu mi-a facut o lista cu alimentele care am voie sa le mananc si alta cu ce nu am voie...dar vorbind si cu alte mamici am constatat ca lista lor e diferita asa ca ma gandeam cum ar fi sa ne comparam ceea ce stim fiecare ca avem voie sau nu sa mancam in perioada cat timp alaptam? NU- ceapa - usturoi - varza - fasole - mazare - vinete - bere - bauturi gazoase - cafea - ciocolata - apa minerala - conserve - pepene - struguri - pere - prune DA- lapte - carne - oua - ciorbe acrite cu bors sau zeama de lamaie - supe - compot - citrice - salate acrite cu lamaie [bb] Sophia Alexandra 31.07.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

La inceput - cnd are colici e bine sa eviti alimentele ce ar putea agrava colicii. Insa - poti sa gusti. Mai bine gusti decat sa poftesti. E bine sa introduci toate alimentele astea in alimentatia ta pe rand. Nu mananci un castron de usturoi. Dar poti sa iei de gust cate putin, sa iti obisnuiesti puiul cu alte gusturi incet incet. Fara alcool. Bere daca vrei - exista fara alcool. Eu imi fac o cafea slaba/zi pe care o beau cu mult lapte. Am mancat sarmale de ex, insa nu am exagerat la capitolul varza. Am mancat budinca de conopida, insa nu am mancat pana mi-a explodat stomacul. Cu masura. Iar ceapa stiam ca face lactatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si vezi ca de la citrice poate sa aiba dureri de burtica copilul. Ca sa nu mai spun ca sunt f dulci, si e bine sa te limitezi la o portocala/zi daca vrei sa revii la silueta[:D]. Idem strugurii. Stiu asta ca in timpul sarcinii am fost la un pas de diabet gestational si limitam consumul de fructe ce contineau multe glucide. Dar asta e alta poveste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai voie sa mananci absolut orice doresti atata vreme cat nu esti tu insati alergica la ceva. Alimentele interzise in timpul alaptarii sunt doar mituri. Uite si opinia La Leche League: http://www.llli.org/FAQ/avoid.html Poti evita pentru o vreme si reintroduce treptat apoi alimentele despre care observi cu siguranta ca par sa provoace disconfort bebelusului. Personal, eu in mai mult de 3 ani de alaptat (doi copii)nu am intalnit un asemenea aliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinax am vazut pe listuta ta ca e interzisa berea , noua in spital cand am nascut la vizita dr chiar ne-a recomandat bere pt ca faci lapte , pepenele nu prea e bun ca mai dilueaza laptele , dar am mancat si din asta cate putin , ciocolata la fel ... daca nu mananc ceva dulce simt ca mor . Noua ne-au spus sa mancam mancare numai gatita , fara mezeluri ,afumaturi si sucuri cu acid . Joi facem si noi 3 saptamani[pk] dar inca nu avem colici ... in schimb pe mine ma doare burta pe jos de mor . Adela mami de Adrian Stefan(23.07.2009)+ Maria Luiza (18.06.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ivanoiuadela9
Alinax am vazut pe listuta ta ca e interzisa berea , noua in spital cand am nascut la vizita dr chiar ne-a recomandat bere pt ca faci lapte , pepenele nu prea e bun ca mai dilueaza laptele , dar am mancat si din asta cate putin , ciocolata la fel ... daca nu mananc ceva dulce simt ca mor . Noua ne-au spus sa mancam mancare numai gatita , fara mezeluri ,afumaturi si sucuri cu acid . Joi facem si noi 3 saptamani[pk] dar inca nu avem colici ... in schimb pe mine ma doare burta pe jos de mor . Adela mami de Adrian Stefan(23.07.2009)+ Maria Luiza (18.06.2002)
Hai mai! cum sa dilueze pepenele laptele? de unde le scot si medicii astia? apa nu dilueaza si ea?[alcool] Ideea e sa mananci sanatos. Ce-ti face rau tie ii poate face si lui. ooof![bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, nu stiu ce sa spun. Unele lucruri chiar mi se par exagerate. Eu am mancat totul ca de obicei si pe timpul sarcinii si in timpul alaptarii si nu am avut nici unul din copii cu colici sau diaree sau altceva. Nu stiu de ce va faceti atatea griji. Bineinteles ca o dieta cat mai diversificata si cu mai multe fructe si legume e ideala. Diana Maria,mami de GLAD si de ELENA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...