Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce avem voie sa mancam cand alaptam?


Recommended Posts

Cand am nascut baiatul, am mancat "ca la carte", doar alimentele "permise". Cu toate acestea, pana la 3 luni, ne-am chinuit cu colicii. Dupa ce am nascut fetita, nu am mai tinut nici un regim, ci am mancat absolut orice. Ea a avut foarte rar colici. Concluzia ... cred si eu ca e mit treaba cu alimentele care provoaca colici bebelusului cand sunt consumate de mama. Tisina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Tisina
Cand am nascut baiatul, am mancat "ca la carte", doar alimentele "permise". Cu toate acestea, pana la 3 luni, ne-am chinuit cu colicii. Dupa ce am nascut fetita, nu am mai tinut nici un regim, ci am mancat absolut orice. Ea a avut foarte rar colici. Concluzia ... cred si eu ca e mit treaba cu alimentele care provoaca colici bebelusului cand sunt consumate de mama. Tisina
[:D] Exact asa am patit si eu!!!! [pup] [url="http://by.lilypie.com/UoGup2.png"]Mara[/url] si [url="http://by.lilypie.com/MWckp2.png"]Matei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tisina
Cand am nascut baiatul, am mancat "ca la carte", doar alimentele "permise". Cu toate acestea, pana la 3 luni, ne-am chinuit cu colicii. Dupa ce am nascut fetita, nu am mai tinut nici un regim, ci am mancat absolut orice. Ea a avut foarte rar colici. Concluzia ... cred si eu ca e mit treaba cu alimentele care provoaca colici bebelusului cand sunt consumate de mama. Tisina
si eu tot asa. la baiat ca la carte, la fetita de toate, desi recunosc ca atunci cand mai papam pepene si struguri cam avea bolboroseli in burica . Dar in rest cam de toate in special lactate la greu. Ana [flo] mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008) Doamne ajuta ! Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Alinax
deci pana la urma sa inteleg ca sunt numai prostii restrictile astea? eu vroiam sa mananc cat mai sanatos si sa nu fac eu ceva ca sa-i fac rau bebelinei...e si primul bebe si ma tot gandesc sa fac tot ce pot sa fiu o mamica buna [:D] [bb] Sophia Alexandra 31.07.2009
Cel mai important e sa nu bei alcool. Sa fi odihnita, sa mananci sanatos - la fel ca atunci cand erai insarcinata. Si nu te mai stresa. Cu cat pui mai multe restrictii cu atat vei zice ca e dificil sa alaptezi, si vei renunta. Destul ca e greu in primele luni pana va obisnuiti unul cu altul. Fi zen! [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut pofte in sarcina, dar cand am alaptat am avut trei mari pofte: apa minerala cat mai acidulata (nici inainte de sarcina si nici acum nu beau apa min), bere si ceapa. Nu m-a oprit de la nici una si H nu a avut deloc colici. Gustam cate jumatate de pahar de bere imediat dupa ce alaptam, iar ceapa mancam dimineata, la pranz si seara. Nu stiu daca are vreo legatura dar H e fan ceapa, o cauta de zor prin salata. Cred ca daca e ca BB-ii sa aiba colici au din alte motive. Nu stiu ce sa zic daca ce mancam noi ii agraveaza sau nu. kiss [pup]
[url="http://community.webshots.com/album/560063904Wkynqc?start=0"][pk][roker] HORIA [roker][pk][/url] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunard20070416_-8_My+child+is.png"]varsta[copil][/url]16.04.2007
Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.
Anumita muzica se asculta cu vantul in fata! si degeaba lasi in jos geamul de la masina ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chestiile astea cu mancarea mi se par aberatii. Trebuie sa mananci cat mai diversificat si cu masura. Ce trebuie sa eviti total e alcoolul--inhiba lactatia(deci mitul cu berea e fals) si sa ai grija carnurile sa fie gatite bine(risc de salmonela) si bineinteles fara oua crude(salmonela) Mami de Amalia si 34+ [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...